account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest automotywacja?

Karolina SęczkowskaAlicja Skibińska19.01.2023Aktualizacja: 19.01.2023

Automotywacja to wewnętrzna chęć do działania i osiągania wyznaczonych celów. Bardzo ważne jest ćwiczenie automotywacji, aby była ona na jak najwyższym poziomie, ponieważ pomaga to w codziennym funkcjonowaniu zawodowym i osobistym.


Motywacja to stan gotowości do podjęcia działania w różnych sytuacjach życiowych, np. do pracy czy nauki, poszukiwania własnego celu w życiu, hobby czy zmiany stylu życia. Można wyróżnić dwa główne rodzaje motywacji: zewnętrzną i wewnętrzną. Motywacja zewnętrzna odnosi się do różnych zewnętrznych czynników działających na człowieka, takich jak kary i nagrody. Z kolei motywacja wewnętrzna ma miejsce wtedy, gdy działanie podejmowane jest z wewnętrznej potrzeby jednostki, a aktywność jest celem samym w sobie, niezwiązanym z nagrodami lub karami. A automotywacja jest celowym działaniem, skierowanym na intencjonalne wzbudzenie w sobie motywacji. 

automotywacja-na-czym-polega-cwiczenia-sposoby
pixabay.com

Polecane

choreoterapia-terapia-tancem-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
2 min.
Choreoterapia – na czym polega i jakie przynosi korzyści?
14.05.2021
terapia-tomatisa-co-to-jest-na-czym-polega-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Terapia Tomatisa - co to jest? Na czym polega? Zastosowanie
30.07.2021
mindfulness-co-to-jest-jak-zaczac-jakie-sa-efekty
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest mindfulness? Komu potrzebny jest trening uważności?
03.06.2022
metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
Spis treści
  1. W jaki sposób siebie zmotywować? Sposoby
  2. Ćwiczenia na automotywację

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł: https://www.welbi.pl/motywacja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-zwiekszyc/.

W jaki sposób siebie zmotywować? Sposoby

Jak zmotywować się do działania, dążenia do różnego rodzaju osiągnięć życiowych, pracy, odchudzania, chodzenia na siłownię? Okazuje się, że jest wiele sposobów na wzbudzenie w sobie motywacji i znalezienie siły do różnych działań. Podstawowe znaczenie ma podzielenie swojego celu na etapy, działanie zgodnie z określonymi mniejszymi celami i nagradzanie się za ich realizację. W ten sposób motywacja do działania będzie znacznie wyższa i połączona częściowo z bodźcami zewnętrznymi. W procesie motywacyjnym ogromne znaczenie ma zmiana perspektywy z „muszę” na „chcę”, ponieważ tylko w ten sposób można osiągnąć swoje cele i założenia. Ważne jest również wyobrażenie sobie efektu i połączenie celu z ważną dla siebie wartością (na przykład zdrowiem czy karierą). 

Każdego człowieka motywują inne czynniki. Przykładowo dla jednego pracownika najważniejsze może być wynagrodzenie i dążenie do podwyżki, a dla drugiego – dobra atmosfera w miejscu zatrudnienia i nawiązywanie nowych kontaktów towarzyskich. Właśnie dlatego tak ważne jest poznanie własnych wartości i motywacji. W wielu przypadkach dobrze jednak wyjść poza schemat i utarte ścieżki. Oznacza to, że można zacząć wykonywać pewne obowiązki, dotychczas nielubiane, z większą przyjemnością. Należy tylko do nich odpowiednio się zmotywować i pomyśleć o przyświecającym im celu.

Ćwiczenia na automotywację

Psychologowie i specjaliści ds. coachingu często przygotowują dla swoich klientów różne ćwiczenia na automotywację. Poniżej znajdziesz kilka przykładów takich ćwiczeń.

  1. Wypisz 10 motywatorów w twojej codziennej pracy, a następnie oceń je w skali od 0 do 5. Następnie skup się na tych, które dla ciebie najważniejsze.

  2. Rozpocznij swoje codzienne obowiązki od rzeczy najmniej przyjemnych, żeby jak najszybciej mieć je za sobą. Wypisz refleksje z tego ćwiczenia po całym dniu.

  3. Weź kilka czystych kartek. Na jednej z nich odpowiedz na pytanie: „Co sprawia, że wstaję wcześnie rano?”, na drugiej: „Co sprawia, że chodzę późno spać?”, a na trzeciej: „Co zamierzam z tym zrobić?”. 

  4. Usuń wszystkie rozpraszacze, które przeszkadzają ci w codziennych obowiązkach, na przykład w pracy lub w domowych czynnościach, a następnie wypisz na kartce refleksje i opinie z całego dnia. 

  5. Stwórz listę swoich celów i priorytetów. Opisz je w skali tygodnia, miesiąca, roku, a nawet całego życia. Następnie wypisz kilka kroków, które doprowadzą cię do osiągnięcia każdego z tych celów i zacznij je realizować. 

  6. Wizualizuj swój cel, pomyśl o nim, narysuj na kartce lub w programie graficznym na komputerze, stwórz mapę myśli na ten temat. 

  7. Stwórz osobisty system kar i nagród, które motywują cię do działania. Następnie nagradzaj się za osiągnięte cele i wykonane działania.

Takie ćwiczenia mogą pomóc w wielu codziennych sytuacjach, a tym samym sprawić, że poziom motywacji wzrośnie. Niestety wzbudzenie w sobie motywacji do działania bywa trudne, ponieważ wielu osobom wysiłek kojarzy się ze zmęczeniem oraz nieprzyjemnymi czynnościami. Właśnie dlatego warto szukać takich aktywności, do których masz motywację wewnętrzną, a nie wyłącznie zewnętrzną. Chodzi tutaj na przykład ciekawe studia lub kursy, a także pracę związaną z zainteresowaniami.

Źródła
  1. C. Ingham, Automotywacja na 101 sposobów, Wydawnictwo IFC Press, 2000. 
  2. J. Lipowska, Determinanty motywacji wewnętrznej. Czy można zmotywować każdego pracownika?, „Zarządzanie Zasobami Ludzkimi” nr 3, 2012. 
  3. J. Lipowska, Czy nagradzanie zawsze wzmacnia motywację wewnętrzną? Wskazówki z badań psychologicznych dla motywowania pracowników w organizacji, „Przedsiębiorczość i Zarządzanie”, nr 5, 2013. 
  4. N. Marszałek, Motywacja bez granic, Wydawnictwo Złote Myśli, 2012. 
  5. A. Pierścieniak, D. Krent, K. Jakieła, Motywacja wewnętrzna jako kluczowy czynnik zaangażowania pracownika, „Przedsiębiorstwo i Region” nr 5, 2013.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
egoizm-a-egocentryzm-jak-je-rozroznic-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Egoizm a egocentryzm - jak je rozróżnić? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.