account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.

Azoospermia – czy całkowicie przekreśla szansę na potomstwo?

Marta Drzazga05.05.2024Aktualizacja: 05.05.2024

Azoospermia jest jednym z najpoważniejszych zaburzeń parametrów nasienia, które może prowadzić do niepłodności u mężczyzn. Całkowity brak plemników w nasieniu nie przekreśla jednak szans na rodzicielstwo. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka zaburzenia, jakie są jego przyczyny i dostępne metody leczenia.


azoospermia-diagnoza-leczenie
Pixabay.com

Polecane

bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
Spis treści
  1. Co to jest azoospermia?
  2. Przyczyny azoospermii
  3. Jak wygląda diagnoza azoospermii?
  4. Badanie nasienia
  5. Badanie hormonalne
  6. Obrazowanie medyczne
  7. Metody leczenia azoospermii
  8. Azoospermia a szanse na ciążę
  9. Znaczenie zdrowego stylu życia dla mężczyzn z azoospermią
  10. Wiedza i edukacja na temat azoospermii

Co to jest azoospermia?

Azoospermia jest stanem, w którym w ejakulacie oraz w osadzie nie występują żadne plemniki. Jest to jedno z najpoważniejszych – obok teratozoospermii – zaburzeń parametrów nasienia, które prowadzi do niepłodności u mężczyzn. 

Azoospermię można podzielić na trzy główne kategorie ze względu na przyczyny jej powstania:

  1. Azoospermia przedjądrowa – jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi lub genetycznymi, które wpływają na produkcję plemników w jądrach. Przykłady to hipogonadyzm hipogonadotropowy, zespół Klinefeltera i mikrodelecje w rejonie genu AZF.

  2. Azoospermia jądrowa – wynika z uszkodzenia, utraty lub niedorozwoju jąder, które są odpowiedzialne za produkcję plemników. Może być spowodowana działaniem czynników fizycznych, takich jak promieniowanie i leki, a także chorobami genetycznymi.

  3. Azoospermia pozajądrowa – związana z niedrożnością dróg wyprowadzających nasienie. Może to być spowodowane brakiem nasieniowodów lub innymi wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami struktury układu rozrodczego.

Przyczyny azoospermii

Przyczyną azoospermii mogą być zaburzenia hormonalne, w których jądra nie produkują wystarczającej ilości hormonów i plemników. Powodem może być także dysfunkcja podwzgórza lub przysadki mózgowej, która reguluje funkcję jąder.

Do azoospermii mogą prowadzić niektóre zaburzenia genetyczne, takie jak zespół Klinefeltera. W tym przypadku we wszystkich komórkach męskiego organizmu lub części z nich występuje dodatkowy chromosom X. 

Azoospermia jądrowa może być spowodowana uszkodzeniem, utratą lub niedorozwojem jąder. Takim sytuacjom sprzyjają urazy mechaniczne, promieniowanie, wysoka temperatura, radioterapia, chemioterapia, a także przyjmowanie niektórych leków. Wady anatomiczne układu rozrodczego również mogą blokować wypływ plemników. Wrodzone defekty, stany zapalne i urazy mogą stać się przyczyną niedrożności nasieniowodów. 

Przy azoospermii mogą pojawić się problemy z erekcją ( np. trudność z utrzymaniem erekcji), jednak nie są one bezpośrednią przyczyną braku plemników w męskim nasieniu.

Jak wygląda diagnoza azoospermii?

Istnieje kilka metod diagnostycznych, które prowadzą do rozpoznania azoospermii. Są to: badania nasienia, badania hormonalne oraz obrazowanie medyczne.

Badanie nasienia

Badanie nasienia, zwane również spermiogramem to podstawowy test używany do oceny parametrów nasienia, w tym obecności plemników, ich liczby i ruchliwości. Badanie polega na przeanalizowaniu próbki nasienia pod mikroskopem.

Badanie hormonalne

Badania hormonalne służą przede wszystkim do oceny funkcji hormonalnej jąder. Przy azoospermii przedjądrowej, wyniki badań krwi mogą wykazać niskie poziomy hormonów odpowiedzialnych za produkcję plemników. Są to przede wszystkim: testosteron, inhibinina B, FSH (hormon folikulotropowy) i LH (hormon luteizujący).

Obrazowanie medyczne

W niektórych przypadkach konieczne może okazać się przeprowadzenie badań obrazowych, takich jak ultrasonografia. Dzięki obrazowi USG lekarz może ocenić strukturę układu rozrodczego i wykluczyć lub potwierdzić zaburzenia anatomiczne, które powodują niedrożność nasieniowodów.

Metody leczenia azoospermii

Wybór metody leczenia azoospermii zależy przede wszystkim od przyczyny problemu, którą ustali lekarz. Jeśli za brak plemników odpowiadają zaburzenia hormonalne, najskuteczniejsze będzie leczenie farmakologiczne. Jego cel to przywrócenie równowagi hormonalnej i produkcji plemników.

Jeśli azoospermia wynika z wrodzonych lub nabytych zaburzeń struktury układu rozrodczego, najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie operacji. Zabieg chirurgiczny może np. pomóc w udrożnieniu nasieniowodów.

Leczenie azoospermii może okazać się dość kosztowne. Dlatego w niektórych krajach istnieją programy refundacyjne, które oferują częściowe lub całkowite pokrycie kosztów leczenia niepłodności, w tym azoospermii. W Polsce – jak dotąd – ta metoda nie podlega dofinansowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Azoospermia a szanse na ciążę

Azoospermia nie przekreśla całkowicie szans na ciążę, jeśli problem wynika z wad anatomicznych, które da się zoperować lub zaburzeń hormonalnych, które można wyleczyć. Jeżeli leczenie nie przynosi spodziewanego efektu, naturalne poczęcie może być bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Wtedy szansą na ciążę pozostaje wdrożenie procedury in vitro. 

Znaczenie zdrowego stylu życia dla mężczyzn z azoospermią

Zdrowy styl życia może mieć pozytywny wpływ na płodność mężczyzn z azoospermią. Istnieje kilka czynników, które mogą pomóc w poprawie jakości nasienia i produkcji plemników. Najcenniejszym wsparciem w leczeniu azoospermii jest dieta bogata w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze. W jadłospisie nie powinno zabraknąć świeżych owoców i warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, zdrowych tłuszczów i białek. Unikanie palenia papierosów, picia alkoholu i korzystanie z innych używek również może mieć pozytywny wpływ na płodność. Regularna aktywność fizyczna również może poprawić jakość nasienia. Regularne ćwiczenia, takie jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze, mogą pomóc dodatkowo w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. 

Codzienny stres może negatywnie wpływać na produkcję i jakość nasienia. Dlatego kluczem do sukcesu może być także wypracowanie skutecznych metod radzenia sobie ze stresem takich jak medytacja, relaksacja, czy coaching.

Wiedza i edukacja na temat azoospermii

Istnieje wiele kampanii społecznych, konferencji, szkoleń i publikacji naukowych, które mają na celu zwiększenie świadomości na temat azoospermii oraz dostępnych opcji leczenia. Podnoszenie świadomości społecznej jest potrzebne, ponieważ wiele osób wciąż utożsamia niepłodność – którą da się leczyć – z bezpłodnością.

Diagnoza i leczenie azoospermii wiąże się z koniecznością wykonania rozmaitych badań i częstych konsultacji. Zapewnij sobie wsparcie. Jeśli chcesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na dalsze badania. Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym urolog i endokrynolog),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej,

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. A. Antoniewicz, Urologia nieoczywista, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. U. Michaelis, Trening dna miednicy dla mężczyzn. Zmniejszanie i przezwyciężanie nietrzymania moczu oraz zaburzeń erekcji, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2018.
  3. Z. Lew-Starowicz (red.), Psychoseksuologia. Metody diagnostyczne i terapeutyczne, GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2022.
  4. H. Kalota i in., Ograniczona płodność męska, Wydawnictwo Medyk, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
jak-zadowolic-kobiete-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Tajemnica kobiecej satysfakcji, czyli jak zadowolić partnerkę
01.06.2022
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.