account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Bakterie w moczu w ciąży – przyczyny, normy, leczenie

Marta Drzazgalek. Magdalena Drąg-Drogoń19.01.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Bakterie w moczu w ciąży to stan, który zagraża zdrowiu przyszłej mamy i naraża ją i jej nienarodzone dziecko na powikłania. Intensywnie zmieniający się organizm kobiety ciężarnej jest bardziej narażony na infekcje, dlatego lekarz prowadzący ciążę raz w miesiącu zleca wykonanie ogólnego badania moczu. Bakteriomocz w jakiejkolwiek postaci wymaga szybkiej diagnozy i rozpoczęcia leczenia za pomocą odpowiednio dobranych antybiotyków. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o bakteryjnym zakażeniu układu moczowego w czasie oczekiwania na dziecko i jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem.


bakterie-w-moczu-w-ciazy-normy-jak-leczyc
unsplash.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
seks-po-porodzie-kiedy-mozna-do-niego-wrocic
Zdrowie
1 min.
Seks po porodzie – kiedy zacząć współżyć po ciąży?
19.05.2021
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
Spis treści
  1. Skąd się biorą bakterie w moczu w ciąży? Przyczyny
  2. Jakie bakterie powodują zakażenie w ciąży?
  3. Bakterie w moczu w ciąży – kiedy się pojawiają?
  4. Bakterie w moczu w ciąży – objawy i powikłania
  5. Bakterie w moczu w ciąży – jakie są normy?
  6. Jak zwalczyć bakterie w moczu w ciąży?

Skąd się biorą bakterie w moczu w ciąży? Przyczyny

W czasie ciąży w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele poważnych zmian. Dotyczą one nie tylko dróg rodnych czy gospodarki hormonalnej, ale są widoczne także w funkcjonowaniu układu moczowego. Drogi moczowe stają się nabrzmiałe i lepiej ukrwione, co sprzyja przenikaniu i rozwojowi bakterii. Nie bez znaczenia jest również zmiana pH moczu, przez co staje się on mniej kwasowy i nie zabija drobnoustrojów. W ciąży można też zaobserwować zastoje moczu w nerkach, co powoduje rozwój infekcji dróg moczowych. Inne naturalne zjawisko, które często prowadzi do namnażania się bakterii w moczu przyszłych mam, to zwiększone stężenie glukozy w moczu. 

Do bardziej prozaicznych przyczyn zakażeń układu moczowego w ciąży należą problemy w utrzymaniu higieny. Powiększający się ciążowy brzuch znacznie utrudnia wykonywanie czynności higienicznych, w tym pielęgnację stref intymnych. Jest to prosta droga do rozprzestrzeniania się drobnoustrojów. 

Jakie bakterie powodują zakażenie w ciąży?

Zakażenie układu moczowego powodowane jest głównie przez bakterię E. coli (90% zakażeń układu moczowego, niekiedy przez drobnoustroje takie jak Proteus mirabilis czy Klebsiella. Drobnoustroje występują w jelicie grubym i przedostają się do okolic odbytu, a stamtąd mogą swobodnie wniknąć do ujścia cewki moczowej i dotrzeć do pęcherza lub nerek. W czasie ciąży – gdy higiena staje się utrudniona – procesy te przebiegają jeszcze swobodniej i szybciej. Aby im zapobiec, warto stosować antybakteryjne żele do higieny intymnej przeznaczone dla kobiet spodziewających się dziecka. Pomagają one wyeliminować szkodliwe drobnoustroje, zapobiegają infekcjom intymnym w ciąży, a oprócz tego chronią ujście cewki moczowej przed wnikaniem bakterii.

Bakterie w moczu w ciąży – kiedy się pojawiają?

Bakteriomocz i zakażenie dróg moczowych może pojawić się na różnych etapach ciąży. Bardzo często dzieje się to w pierwszym trymestrze, kiedy zmiany są najbardziej intensywne, a organizm kobiety staje się bardziej narażony na różnego rodzaju infekcje. Bakterie w moczu w 9. miesiącu ciąży również nie należą do rzadkich zjawisk, ponieważ zaawansowana ciąża utrudnia właściwą higienę. Lekarz prowadzący doskonale zdaje sobie sprawę z tego ryzyka, dlatego co miesiąc zleca ogólne badania moczu. Regularna kontrola pomaga odpowiednio wcześnie zauważyć niepokojące zmiany, przeprowadzić kompletną diagnostykę (tj. szczegółowe badania na obecność konkretnych bakterii) oraz rozpocząć leczenie.

Bakterie w moczu w ciąży – objawy i powikłania

Bakteriomocz u kobiet w ciąży najczęściej przebiega całkowicie bezobjawowo. Mogą jednak mu towarzyszyć  nieprzyjemne dolegliwości, takie jak:

  • pieczenie w okolicach ujścia cewki moczowej;

  • ból przy oddawaniu moczu;

  • dyskomfort w podbrzuszu;

  • częste parcie na mocz.

Oprócz tego mogą wystąpić wysoka gorączka lub dreszcze, jeśli zakażenie będzie miało ostrzejszy przebieg.

Obecność bakterii w moczu niesie szereg powikłań dla zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka. Brak odpowiedniego leczenia może powodować ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek lub przyczynić się do niewydolności tego narządu. Groźną konsekwencją w przypadku zaniechania leczenia jest też przedwczesny poród lub ograniczenie wzrastania płodu oraz niska masa urodzeniowa dziecka.

Bakterie w moczu w ciąży – jakie są normy?

Mocz w ogólnej analizie powinien być przejrzysty i mieć jasnożółtą, słomkową barwę. Jego pH powinno utrzymywać się w przedziale 4,8–7,4. Nie powinno być w nim krwi, białka, natomiast erytrocyty czy leukocyty w moczu w ciąży nie powinny przekraczać 5 jednostek wpw (w polu widzenia). W badaniu posiewu moczu dopuszcza się maksymalnie 10^3 jednostek tworzących kolonię na mililitr. Wyniki przekraczające powyższą normę potwierdzają zakażenie układu moczowego i wymagają zastosowania antybiotykoterapii zgodnej z antybiogramem podanym w wyniku badania. 

Jak zwalczyć bakterie w moczu w ciąży?

Kobieta w ciąży ma ograniczone możliwości terapeutyczne ze względu na dobro rozwijającego się dziecka. Jednak w przypadku bakteriomoczu nie można zaniedbać leczenia, nawet jeśli zakażenie nie daje żadnych niepokojących objawów. 

Terapia polega na przyjmowaniu antybiotyku dobranego przez lekarza prowadzącego ciążę. Bezpieczne dla przyszłych mam są preparaty amoksycyliny i cefalosporyn oraz fosfomycyna. Stosuje się także nitrofurantoinę, jednak dopiero po 12. tygodnia ciąży ze względu na szkodliwy wpływ na płód we wczesnej fazie rozwoju. Jeśli dolegliwościom towarzyszy gorączka lub silny ból, można – również pod kontrolą lekarza – sięgnąć po środki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe takie jak paracetamol.

Zaleca się stosowanie wszelkich środków zapobiegawczych, aby nie pozwolić na rozwój bakterii w moczu. Do dobrych praktyk należy m.in. staranna higiena oraz picie dużych ilości płynów, które przeciwdziała zastojom moczu w nerkach oraz stosowanie preparatów na bazie żurawiny.

Źródła
  1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, t. 1–2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
  3. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.