Białe plamki po opalaniu – skąd się biorą i jak z nimi walczyć?
Białe plamki na ciele mogą pojawiać się na skutek niedostatecznej ochrony przed słońcem. Dlaczego tak się dzieje? Jest kilka możliwych przyczyn powstawania białych plam na skórze, a większości nie należy lekceważyć. Czy są trwałe? Jak sobie z nimi radzić?
Białe plamy po opalaniu – skąd się biorą?
Białe plamki po opalaniu mogą pojawiać się na całym ciele – na twarzy, nogach, rękach, plecach. To przebarwienia skóry, które są wynikiem hipopigmentacji, czyli niedoboru barwnika skórnego, zwanego melaniną. Co wówczas dzieje się w Twoim organizmie? Dochodzi do niszczenia melanocytów, czyli komórek produkujących melaninę, a tej zadaniem jest pochłanianie promieni UV. Co jest tego powodem? Przyczyn może być kilka: oparzenie słoneczne, łupież pstry, bielactwo, przyjmowanie leków.
Oparzenie słoneczne
Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania białych plam na skórze jest poparzenie słoneczne. Najpierw skóra jest mocno zaczerwieniona i piecze, po czym pojawiają się bąble i zaczyna schodzić. Kiedy naskórek już zejdzie, odsłania białe plamy powstałe pod nim. Nie należy od razu wpadać w panikę, ponieważ tego typu odbarwienia po kilku tygodniach zaczynają znikać wskutek regeneracji naskórka i komórek barwnikowych. Jeśli mocno się niecierpliwisz, możesz przyspieszyć odnowę skóry, używając odpowiednich kosmetyków, takich jak:
krem lub balsam z aloesem,
maści lub kremy z witaminami A i E,
kosmetyki z wyciągiem z alg morskich,
kremy z kwasem hialuronowym.
Wszystkie te produkty łagodzą poparzenia słoneczne i przyspieszają regenerację naskórka.
Łupież pstry
Białe plamki po opalaniu mogą się pojawić wskutek zakażenia grzybiczego, zwanego łupieżem pstrym. Wywołują go drobnoustroje drożdżopodobne z gatunku Malassezia. Występują one naturalnie na skórze, jednak czasami dochodzi do nadmiernej ich kolonizacji w jakimś jednym konkretnym miejscu. Dochodzi do tego zazwyczaj podczas opalania, często w solarium – wilgotna, spocona skóra jest idealnym siedliskiem dla tego patogenu. Objawia się łuszczącymi się plamami, zazwyczaj na tułowiu, rękach i nogach. Na szczęście łupież pstry jest delikatną chorobą, którą można szybko wyleczyć przepisanymi przez lekarza maściami przeciwgrzybicznymi.
Bielactwo
Bielactwo jest chorobą autoimmunologiczną, charakteryzującą się powstawaniem dużych, białych plam. Pojawiają się najczęściej na twarzy, dłoniach, kolanach i łokciach. Choroba to wynik uszkodzenia melanocytów, czyli komórek produkujących barwnik skóry. Bielactwo może objawić się w każdym wieku i zaczyna się od jednej białej plamki, która się rozrasta. Chorobę leczy się najczęściej poprzez naświetlanie promieniami UVB lub fotochemioterapią, czyli naświetlaniem promieniami UVA połączonym z odpowiednio dobranymi lekami.
Leki i zioła
Niekiedy przyczyną powstawania białych plamek po opalaniu jest przyjmowanie niektórych leków lub preparatów ziołowych. Na przykład skóra u kobiet się odbarwia, ponieważ stosują hormony w postaci tabletek antykoncepcyjnych lub hormonalną terapię zastępczą. Białe plamki po opalaniu powstają również podczas przyjmowania leków z beta-blokerami, antybiotyków, leków moczopędnych i maści przeciwtrądzikowych. Ponadto, jeśli zamierzasz się opalać, ogranicz na jakiś czas picie i spożywanie takich ziół, jak: dziurawiec, rumianek i arcydzięgla.
Jak usunąć białe plamki na skórze?
Jak walczyć z białymi plamkami na skórze? To wszystko zależy od przyczyny ich powstawania. Jeśli pojawiły się przez oparzenie słoneczne, wystarczy smarować skórę kremami nawilżającymi o właściwościach kojących i regenerujących naskórek. Czasami po opalaniu pojawiają się małe, białe kropki, które oznaczają trwałe odbarwienie skóry. Wówczas zostają już na zawsze i należy je zaakceptować. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie bielactwo, istnieje kilka sposobów na walkę z tym schorzeniem. Można zastosować:
leczenie fototerapią, czyli sztucznymi promieniami UVA lub UVB,
laseroterapię do stymulowania powstawania melanocytów,
leki steroidowe – silne środki przeciwzapalne,
leczenie chirurgiczne – przeszczepy naskórka w skrajnych przypadkach.
Jeżeli białe plamki na ciele to wynik zakażenia grzybiczego, wystarczą leki lub maści o działaniu miejscowym czy ogólnoustrojowym.
Jak zapobiegać powstawaniu białych przebarwień?
Białe plamki są bardzo nieestetyczne i lepiej im zapobiegać, niż później je leczyć. Podstawą w przeciwdziałaniu powstawania przebarwień na skórze jest odpowiednia ochrona przed słońcem. Zanim wyjdziesz z domu, zabezpiecz skórę kremem z wysokim filtrem. Jeśli chcesz się opalać, unikaj ostrego słońca między godziną 11 a 14. Staraj się opalać stopniowo, aby ustrzec się przed oparzeniami słonecznymi. Ograniczaj picie ziół takich jak dziurawiec czy rumianek pospolity. Jeśli łykasz leki fotouczulające, staraj się nie przebywać za długo na słońcu i smarować ciało bardzo wysokim filtrem. Latem noś przewiewną, aczkolwiek zasłaniającą ciało odzież. Pamiętaj, że jeśli plamy na skórze Cię niepokoją, warto udać się po konsultację do dermatologa. Żadna zmiana na skórze nie powinna być przez Ciebie ignorowana.
Jeśli zaobserwujesz na swojej skórze zmiany pigmentacyjne (np. białe plamki), udaj się do lekarza POZ. Lekarz – w zależności od wstępnej diagnozy – skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty lub samodzielnie zaplanuje leczenie.
Jeśli chcesz mieć łatwy dostęp do lekarzy POZ i specjalistów, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Jeśli podpiszesz umowę i opłacisz składkę, będziesz mieć możliwość umówienia się na wizytę w gabinecie lub skorzystania z e-konsultacji (w zależności od wybranego pakietu). Na wizytę u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a ze specjalistami skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych. W ramach wybranego pakietu otrzymasz też dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych z listy przygotowanej przez ubezpieczyciela.
Zamów ofertę i sprawdź, z jakich innych usług medycznych można korzystać w ramach wybranego pakietu tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
- Z.D. Draelos, P.T. Pugliese, Fizjologia skóry, Wydawnictwo Medpharm, Wrocław 2014.
- E. Nogaj, Prawie wszystko o opalaniu, Wydawnictwo Kolpap, Warszawa 2015.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.