Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Podbicie stopy – dolegliwości bólowe, przyczyny i sposoby leczenia

Emilia Kruszewska

lek. Wiktor Trela

02.06.2022

Aktualizacja: 07.10.2022

Ból podbicia stopy najczęściej jest ostry, kłujący i uniemożliwiający normalne poruszanie. Dochodzi do niego z różnych przyczyn. Sprawdź, co może oznaczać ból podbicia stopy, jak wygląda diagnostyka i leczenie.


bol-podbicia-w-stopie-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
pixabay

Polecane

zerwany-miesien-jakie-sa-objawy-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Zerwany mięsień - jakie są objawy i jak leczyć?
24.01.2022
bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Zdrowie
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
wypadajacy-dysk-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Wypadający dysk – jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości?
19.05.2021
Spis treści
 1. Funkcjonalność podbicia stopy
 2. Przyczyny i objawy problemów z podbiciem stopy
 3. Diagnostyka schorzeń stóp
 4. Leczenie bólu podbicia stopy

Funkcjonalność podbicia stopy

Podbiciem stopy nazywamy obszar umiejscowiony tuż pod palcami. To część zbudowana z mięśni i ścięgien, która łączy ze sobą śródstopie i piętę. Podstawową funkcją podbicia jest utrzymanie stabilności ciała i nadanie stopie prawidłowej motoryki. Przednia części stopy jest więc obszarem najbardziej narażonym na przeciążenia, urazy i kontuzje. Ryzyko dysfunkcji szczególnie wzrasta u kobiet często chodzących na obcasach, kiedy to cały ciężar ciała spoczywa na niewielkim obszarze pod palcami. Drugą grupą szczególnie narażonych osób są sportowcy, przede wszystkim biegacze.

Przyczyny i objawy problemów z podbiciem stopy

Wśród przyczyn bólu podbicia stopy wskazuje się na wiele czynników:

 • źle dopasowane obuwie, 

 • wielogodzinne i częste chodzenie na wysokich obcasach, 

 • sport obciążający przednią część stopy, 

 • otyłość, 

 • nieprawidłowa biomechanika ciała, 

 • płaskostopie,

 • wady postawy,

 • stany zapalne ścięgien,

 • krzywe pięty, 

 • skrócony mięsień łydki, powodujący uniesienie pięt do góry i przeniesienie ciężaru na przednią część stopy, co w dłuższej perspektywie prowadzi do przeciążenia i zużywania przodostopia, 

 • przeciążenia spowodowane aktywnością niewspółmierną do możliwości fizycznych, 

 • nieprawidłowa biomechanika stopy, powodująca zwracanie stopy do wewnątrz i w konsekwencji nieprawidłowy rozkład nacisku na część podbicia.

W przypadku problemów z biomechaniką stopy i utrwalaniem nieprawidłowego chodu oprócz bólu podbicia obserwuje się występowanie innych objawów. Najczęściej pacjenci skarżą się na odciski, bolesne i nawracające modzele, skłonność do pęcherzy pod palcami, ostrogi na piętach. Niekiedy przeciążenie przedniej części stopy powoduje w niej skurcz. Wykonane badanie RTG ujawnia ponadto zapadnięcie łuku podbicia i rozciągnięcie ścięgien pod palcami, które są przyczyną dolegliwości tkanek miękkich. 

Diagnostyka schorzeń stóp

Diagnostyką schorzeń stóp zajmują się m.in. fizjoterapeuci, rehabilitanci i ortopedzi. W przypadku gdy powstające schorzenia lub urazy stóp są jedynie konsekwencją innych chorób, niezbędna może być również konsultacja u reumatologa. Badanie stóp jest wieloetapowe, a postawiona diagnoza opiera się na kilku metodach, m.in. antropometrycznej (pomiary stopy), RTG stóp (wykonane na stojąco), badanie z wykorzystaniem planografu lub podoskopu. Stosowane metody pozwalają na ocenę wysokości sklepienia stopy, objętości brzuśców mięśniowych, osi stopy, wysklepienia łuków, kąta ustawienia pięty i występujących obciążeń podczas stania oraz wspinania się na palce. W przypadku wyraźnej tkliwości tkanek miękkich podbicia niezbędne jest również wykonanie badania USG celem wykluczenia lub potwierdzenia tworzącego się obrzęku. Do przeprowadzenia pełnej diagnostyki bólu podbicia stopy niezbędna jest również ocena długości i zakresu ruchowego mięśni łydki. 

Leczenie bólu podbicia stopy

Bagatelizowany ból podbicia stopy powoduje pogłębianie się problemu i poważne konsekwencje zaburzające biomechanikę. W przypadku dużego przeciążenia może dojść do widocznego na zdjęciu RTG zużycia i uszkodzenia trzeszczki. Postępująca patologia biomechaniki stopy z czasem powoduje silny ból grzbietu śródstopia lub tępy ból pięty, odczuwalny szczególnie podczas chodzenia. Niezbędna jest więc konsultacja u ortopedy i wykonanie badań obrazowych stóp. Leczenie opiera się na stosowaniu wkładek ortopedycznych, których zadaniem jest odciążenie przedniej części stopy poprzez prawidłowe ustawienie pięty i uniesienie osłabionych łuków podbicia. W przypadku pacjentów, u których doszło do zniszczenia trzeszczki, niezbędny może być zabieg chirurgiczny. 

Pacjenci, u których doszło do poważnego przeciążenia i zużycia trzeszczki, np. na skutek przykurczu mięśnia łydki, na kilka tygodni powinni zminimalizować intensywność aktywności fizycznej. Przed powrotem do sportu zaleca się kilkutygodniową rehabilitację, polegającą na wzmacnianiu ścięgien stopy (za pomocą masażu stóp piłką jeżykiem) i rozciąganiu taśmy powierzchownej łydki. Pomocne w zapobieganiu nawrotom problemu jest włączenie do treningu ćwiczeń rozciągających mięśnie łydki.

Źródła
 1. J. Pauk, M. Derlatka, Antropometria stopy płasko-koślawej, „Modelowanie Inżynierskie” 2009, 28, s. 153–159.
 2. C.W. Digiovanni, J. Greisberg, W.J. Marczyński, Stopa i staw skokowo-goleniowy, Edra Urban & Partner, 2010.
 3. A. Saxena, K. Gawęda, M. Tarczyńska, Medycyna sportowa oraz chirurgia artroskopowa stopy i stawu skokowo-goleniowego, Medisfera, 2015.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.