Zaloguj się

Umów teleporadę
SeksZdrowie seksualne 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Bolesna miesiączka – jak sobie z nią poradzić?

Marta Drzazga

lek. Wiktor Trela

24.01.2022

Aktualizacja: 25.11.2022

Bóle menstruacyjne są czymś całkowicie normalnym. Jednak niektóre kobiety co miesiąc odczuwają przeszywający ból w podbrzuszu, który utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Taka sytuacja nie jest normalna i wymaga konkretnej interwencji – diagnostyki oraz wdrożenia leczenia. Sprawdź, jak pożegnać problem bolesnych miesiączek i nie tracić radości z życia w czasie „tych dni”.


bolesna-miesiaczka-skuteczne-sposoby-leczenia
pixabay

Polecane

skapy-okres-jak-wyglada-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Skąpy okres - jak wygląda? Jakie są przyczyny?
24.01.2022
nimfomania-co-to-jest-jakie-sa-objawy-jak-ja-leczyc
Seks
1 min.
Nimfomania - co to jest? Jakie są objawy? Jak ją leczyć?
30.07.2021
kapturek-dopochwowy-jak-dziala-jak-go-zalozyc
Seks
1 min.
Kapturek dopochwowy ‒ jak działa? Jak go założyć?
24.01.2022
poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Spis treści
 1. Skąd się bierze ból podczas miesiączki?
 2. Bolesna miesiączka – na jakie choroby może wskazywać?
 3. Bolesna miesiączka – jak skutecznie leczyć ból?
 4. Bolesna miesiączka – co robić? Domowe sposoby

Skąd się bierze ból podczas miesiączki?

Prawie każda kobieta odczuwa ból brzucha podczas okresu. Bóle menstruacyjne są zjawiskiem fizjologicznym i wynikają z czynności macicy podczas cyklu miesiączkowego. Macica jest mięśniem, który kurczy się i rozkurcza – dzięki temu z organizmu usuwana jest złuszczona błona śluzowa, w której nie zagnieździła się zapłodniona komórka jajowa. Skurcze mają na celu oczyścić ciało po cyklu miesiączkowym, który nie zakończył się zajściem w ciążę, i jako takie są bardzo potrzebnym mechanizmem. U zdrowej kobiety bóle brzucha podczas miesiączki są dość łagodne – a przynajmniej znośne i możliwe do złagodzenia za pomocą naturalnych środków – i nie utrudniają codziennego funkcjonowania.

Problem pojawia się wtedy, gdy macica kurczy się zbyt mocno, a skurcze pojawiają się bardzo często i są silne. Wtedy dolegliwości bólowe są znacznie większe i stają się uciążliwe, ponieważ mogą trwać tyle, ile trwa okres, a więc nawet do 7 dni. Niestety, wiele kobiet cierpi w przekonaniu, że miesiączka musi boleć i trzeba ją – podobnie jak katar – po prostu przeczekać i wytrzymać. Według nowoczesnej wiedzy medycznej bolesne miesiączkowanie (dysmenorrhea) to choroba, która wymaga leczenia farmakologicznego. Powszechne przekonanie wymaga więc istotnego sprostowania: miesiączkowanie nie może boleć za bardzo.

Bolesna miesiączka – na jakie choroby może wskazywać?

Jeśli masz bolesne i obfite miesiączki, nie poprzestawaj na doraźnym zażywaniu leków przeciwbólowych. Nasilenie bólu menstruacyjnego może mieć wiele przyczyn, dlatego najlepiej skorzystać z porady specjalisty i zrobić szczegółowe badania, w tym USG narządów rodnych. Oto najczęstsze przyczyny bolesnych krwawień podczas menstruacji:

 • nieprawidłowa budowa narządów rodnych – ból podczas krwawienia występuje najczęściej u kobiet, które mają tyłozgięcie macicy, macicę dwurożną lub wadliwie zbudowaną szyjkę;

 • zaburzenia hormonalne – bolesne miesiączki spowodowane mogą być nadmiarem estrogenów. Również miesiączka po porodzie, który jest hormonalną rewolucją dla każdej kobiety, może powodować większy ból niż zazwyczaj;

 • stan zapalny narządów rodnych – ból może zwiększać się przy wystąpieniu infekcji bakteryjnej. Dolegliwości nasilają się w przypadku przewlekłych stanów zapalnych, które należy leczyć odpowiednimi środkami farmakologicznymi;

 • endometrioza – to częsta przyczyna bolesnych miesiączek. W tej chorobie błona śluzowa macicy (endometrium) rozrasta się poza jamą macicy;

 • mięśniaki macicy – to łagodne nowotwory, które wymagają usunięcia;

 • obecność torbieli (cysty) – wcześnie wykryte za pomocą aparatu USG nie są groźne dla organizmu;

 • niedoczynność tarczycy – podwyższone TSH wpływa na funkcjonowanie wielu narządów, w tym także macicy. Regulacja gospodarki hormonalnej może pomóc zmniejszyć ból podczas okresu;

 • inne powody – stres, nieprawidłowa dieta czy stosowanie wkładek domacicznych także mogą być przyczyną bolesnych miesiączek.

Bolesna miesiączka – jak skutecznie leczyć ból?

Środki przeciwbólowe dają chwilową ulgę, ale nie zawsze rozwiązują problem. Jeśli lekarz zdiagnozował zespół bolesnego miesiączkowania – który może wystąpić nawet w przypadku skąpego okresu – wdrażane jest leczenie farmakologiczne. Podawane są najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne. Częstą praktyką jest także antykoncepcja hormonalna – tabletki nie tylko zabezpieczają przed ciążą, ale mogą również zmniejszyć bóle miesiączkowe. Jednak jeśli są one objawem poważniejszej dolegliwości, trzeba dotrzeć do prawdziwego źródła bólu i wyleczyć chorobę podstawową.

Bolesna miesiączka – co robić? Domowe sposoby

Jeśli patrzysz na swój kalendarz miesiączkowy i z niepokojem oczekujesz przykrych dolegliwości związanych z okresem, spróbuj zwalczyć je domowymi sposobami. Oto niektóre z nich:

 • lekkie ćwiczenia rozciągające, np. joga;

 • ciepła kąpiel (ale nie gorąca, ponieważ zbyt wysoka temperatura może zwiększyć ból);

 • ciepłe okłady na brzuch (z wykorzystaniem termoforu);

 • produkty bogate w wapń, np. jogurt, mleko, ser biały czy kefir łagodzą dolegliwości bólowe;

 • picie 2–3 litrów wody dziennie;

 • masaż brzucha z użyciem olejku lawendowego;

 • picie naparu z kozłka lekarskiego, nagietka lub kaliny. Dla optymalnego efektu należy pić go 3–4 razy dziennie.

Źródła
 1. N. Miłuńska, 7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak przemienić ból w przyjemność, Wydawnictwo Naya, Warszawa 2016.
 2. C. Henry, Tak, mam okres, a co?, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2018.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
temperatura-przed-okresem-jaka-jest-prawidlowa
Seks
2 min.
Temperatura przed okresem - jaka jest prawidłowa?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
brak-seksu-w-zwiazku-jakie-moga-byc-przyczyny
Seks
2 min.
Braku seksu w związku – jakie są przyczyny i jak sobie radzić z tym problemem?
19.05.2021
Popularne w kategorii Seks
bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.