Zweryfikowane przez eksperta

Duszący kaszel – jakie ma przyczyny i jak można go wyleczyć?

Paulina Bulek

lek. Agnieszka Żędzian

15.03.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Duszący kaszel pojawia się u dorosłych i dzieci. Charakter duszący może przyjąć zarówno kaszel suchy, jak i mokry, czyli ten, któremu towarzyszy odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Można złagodzić go domowymi sposobami, ale najlepiej skonsultować go z lekarzem.


co-na-duszacy-kaszel
pexels

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Jakie są przyczyny i objawy duszącego kaszlu?

Najczęstszą przyczyną duszącego kaszlu jest przeziębieniowa infekcja górnych i dolnych dróg oddechowych. Duszący kaszel może występować przy astmie oskrzelowej, a także kiedy chory ma kaszel alergiczny. Na duszący kaszel narzekają również osoby palące papierosy. Jest to tzw. kaszel palacza. Niektóre osoby zmagają się z duszącym kaszlem w wyniku przyjmowania leków, które najczęściej stosuje się przy problemach natury kardiologicznej albo przy nadciśnieniu tętniczym. Kaszel krtaniowy przybiera również postać duszącą i męczącą.

Zarówno mokry kaszel, jak i suchy może mieć charakter duszący. W przypadku kaszlu mokrego szczególnie uciążliwa jest konieczność ciągłego odkrztuszania gromadzącej się wydzieliny. Natomiast gdy chory cierpi z powodu suchego kaszlu, czuje „smyrające” w gardle drażnienie, które prowokuje go do kasłania. Taki kaszel może doprowadzić do duszności. W wyniku choroby czy infekcji układu oddechowego zwężają się kanaliki oskrzelowe, zmniejszając przepływ powietrza do płuc. Wtedy pojawia się męczący kaszel i trudność w oddychaniu.

Do najczęstszych przyczyn duszącego kaszlu zaliczamy:

  • stan zapalny oskrzeli,

  • astmę oskrzelową – kaszel często pojawia się w nocy lub w godzinach porannych,

  • zapalenie płuc,

  • alergie,

  • krztusiec.

Dobrze jest skonsultować każdy niepokojący kaszel z lekarzem. Pomoże on dobrać odpowiednie leki i wdrożyć stosowne leczenie do danego rodzaju kaszlu.

Jak można wyleczyć duszący kaszel?

W przypadku duszącego kaszlu najlepiej skonsultować się z lekarzem, szczególnie u dzieci. Lekarz będzie mógł określić przyczynę kaszlu i zastosować odpowiednie leki. Część z nich dostaniemy wyłącznie na receptę. Niektóre dostępne są bez recepty, ale i je lepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

W przypadku suchego, duszącego kaszlu można zastosować syropy lub tabletki przeciwkaszlowe, które zahamują odruch kasłania. Jeśli mamy do czynienia z mokrym kaszlem, powodującym problemy z odkrztuszaniem wydzieliny, będzie trzeba sięgnąć po środki wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę. Warto zadbać również o nawilżanie błon śluzowych gardła, np. specjalnymi tabletkami z tymiankiem i podbiałem. Jeżeli kaszel ma charakter alergiczny, należy przyjąć odpowiednie leki, które pomogą zneutralizować reakcję alergiczną po kontakcie z alergenami.

Jeśli kaszel utrzymuje się długo, nawet do 8 tygodni, musimy go bezzwłocznie skonsultować z lekarzem. Taka przewlekła infekcja jest bardzo niekorzystna dla organizmu i będzie najlepiej, gdy zostanie wdrożone leczenie specjalistyczne.

Jakie są domowe sposoby na duszący kaszel?

Poza leczeniem farmaceutycznym można na duszący kaszel zastosować domowe sposoby, które złagodzą jego przebieg i przyniosą ulgę. Do najczęściej stosowanych domowych środków, które miały honorowe miejsce w apteczce naszych babć, można zaliczyć syropy i napary z ziół.

Przy męczącym kaszlu bardzo dobrze sprawdza się syrop z młodych pędów sosny. Zbiera się je wiosną, zasypuje cukrem. Po odpowiednim czasie wyrzuca się pędy, a pozostawia pyszny syrop, który zmniejsza napady kaszlu, łagodzi ból gardła i ma doskonałe działanie na cały organizm podczas przeziębienia. W domu można także przygotować syrop z cebuli. Wystarczy w słoiczku zasypać cebulę cukrem. Gdy cebula puści sok, syrop będzie gotowy do spożycia. Po 2 dniach trzeba wyrzucić cebulę, a syrop schować do lodówki. Dobrze podczas męczącego kaszlu działają też syropy prawoślazowy, z babki lancetowatej czy z tymianku. Napar z ostatniej rośliny ma również silne właściwości łagodzące i ułatwiające odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Przy męczącym kaszlu dobrze sprawdzą się też: dziewanna, podbiał, koper włoski czy porost islandzki.

Inhalacje są bardzo dobrym sposobem na walkę z duszącym kaszlem. Mogą je wykonywać nawet ci chorzy, którzy nie posiadają w domu specjalnego nebulizatora. Wystarczy do garnka wsypać 2 łyżki soli, dodać kilka kropel olejku eterycznego – może to być olejek eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy, goździkowy czy miętowy. Warto też połączyć kilka różnych olejków eterycznych, a następnie zalać je wrzątkiem. Trzeba pochylić się nad parującą miksturą i wdychać jej opary zarówno przez nos, jak i przez usta. Dla spotęgowania efektu warto przykryć głowę ręcznikiem.

Podczas kaszlu należy pamiętać o tym, by zadbać o nawodnienie organizmu. Dzięki temu organizmowi będzie łatwiej uporać się z duszącym kaszlem. Błony śluzowe zostaną lepiej nawilżone, a całe ciało zacznie lepiej funkcjonować i szybciej pozbędzie się chorobotwórczych drobnoustrojów.

Źródła
  1. A. Danysz, A. Kwieciński, Kaszel – klasyfikacja i leczenie, „Farmaceutyczny Przegląd Naukowy” 2007, nr 1.
  2. H. Batura-Gabryel, Kaszel – trudny problem kliniczny, „Nowa Medycyna” 2012, nr 1.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.