account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Niewydolność wielonarządowa – co to znaczy? Przyczyny i objawy

Olga Dąbska10.04.2024Aktualizacja: 10.04.2024

Niewydolność wielonarządowa to ciężki stan kliniczny zagrażający życiu. Najczęstsza przyczyna jej powstania to sepsa, która jest niewłaściwą reakcją organizmu na zakażenie. Poznaj inne możliwe powody niewydolności wielonarządowej. Sprawdź, jakie objawy mogą jej towarzyszyć i na czym polega leczenie.


co-oznacza-niewydolnosc-wielonarzadowa
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
 1. Czym jest niewydolność wielonarządowa?
 2. Niewydolność wielonarządowa – przyczyny
 3. Niewydolność wielonarządowa – objawy 
 4. Zapewnij sobie pomoc na czas choroby
 5. Na czym polega leczenie niewydolności wielonarządowej?

Czym jest niewydolność wielonarządowa?

Niewydolność wielonarządowa, określana też jako zespół dysfunkcji wielonarządowej, to stan charakteryzujący się potencjalnie odwracalną niewydolnością przynajmniej dwóch narządów lub układów. Do powstania niewydolności wielonarządowej dochodzi w wyniku niekontrolowanej reakcji zapalnej, co stanowi efekt progresji istniejącego już zaburzenia lub reakcję na czynnik zewnętrzny. Na tej podstawie wyróżniono odpowiednio niewydolność wtórną i pierwotną. Bez względu na jej rodzaj organizm nie jest w stanie utrzymywać równowagi, przez co narządy przestają pracować prawidłowo. Niewydolność wielonarządowa to krytyczny stan chorobowy, który zagraża życiu. Stan ten ma wysoki współczynnik śmiertelności, który wzrasta wraz z liczbą zajętych przez stan zapalny układów. Niewydolność każdego kolejnego narządu zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia o 15%. Około 1/3 osób z niewydolnością wielonarządową umiera w ciągu 48 godzin, a aż 80% w ciągu 2 tygodni. 

Niewydolność wielonarządowa – przyczyny

Najczęstszą przyczyną niewydolności wielonarządowej jest sepsa lub wstrząs septyczny. Sepsa to specyficzna reakcja organizmu na zakażenie. W większości przypadków rozwija się w następstwie infekcji bakteryjnej. Wstrząs septyczny z kolei stanowi swego rodzaju formę sepsy, w której przebiegu rozwija się wstrząs. Do niewydolności wielonarządowej może dojść w wyniku zatrucia, np. po spożyciu muchomora sromotnikowego, który jest uważany za najbardziej trujący grzyb w Polsce. Zespół niewydolności wielonarządowej bywa też konsekwencją m.in. ciężkich oparzeń, ciężkiej niewydolności krążenia, urazu, zapalenia trzustki, nadczynności tarczycy, tocznia układowego, ciężkich i rozległych operacji, ptasiej grypy, malarii. W około ⅓ przypadków nie udaje się ustalić przyczyny niewydolności wielonarządowej. Do grupy zwiększonego ryzyka tego stanu należą osoby przewlekle chore, w podeszłym wieku, z predyspozycjami genetycznymi i osłabioną odpornością.

Niewydolność wielonarządowa – objawy 

Objawy niewydolności wielonarządowej mogą być różne. Zależą głównie od stopnia zaawansowania tego stanu i dotkniętych nim narządów czy układów. Zazwyczaj obserwuje się dolegliwości ze strony nerek, wątroby, układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Jedne z częstszych objawów niewydolności wielonarządowej to:

 • zespół ostrej niewydolności oddechowej;

 • podwyższona temperatura ciała;

 • zaburzona równowaga płynów;

 • arytmia serca, spadek czynności serca;

 • zmniejszenie ilości wydalanego moczu;

 • zaburzenia czynności wątroby, podwyższone enzymy wątrobowe, objawy hipermetabolizmu, żółtaczka;

 • koagulopatie (zaburzenia krzepnięcia krwi);

 • zaburzenia świadomości;

 • niewydolność krążenia, trudności w odpowiednim odżywianiu i dotlenieniu tkanek;

 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. nietolerancje pokarmowe, biegunki, nudności, zatrzymanie stolca);

 • uszkodzenie struktur mózgu (encefalopatia), dysfunkcje neurologiczne;

 • blada, lepka, chłodna skóra;

 • spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Zapewnij sobie pomoc na czas choroby

Rozpoznanie i leczenie przyczyn niewydolności wielonarządowej wymaga wykonania licznych badań i konsultacji lekarskich. Wizyty u specjalistów są niezbędne również podczas powrotu do zdrowia.

Jeśli chorujesz na nadczynność tarczycy lub inne choroby, które w perspektywie mogą spowodować niewydolność wielonarządową albo jesteś w grupie ryzyka, zapewnij sobie wsparcie, by zachować zdrowie jak najdłużej.

Wybierz prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. Dzięki Polisie Zdrowie Welbi możesz zyskać m.in.:

 • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, dzięki czemu będziesz pod stałą opieką lekarską;

 • konsultacje u specjalistów bez skierowania, z czasem oczekiwania na wizytę do 3 dni roboczych;

 • dostęp do nawet blisko 300 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym USG jamy brzusznej, morfologii czy CRP;

 • opiekę w nowoczesnych placówkach medycznych na terenie całego kraju (które mają podpisaną umowę z ubezpieczycielem, czyli TU Zdrowie).

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć Cię w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia lub procesie leczenia.

Na czym polega leczenie niewydolności wielonarządowej?

Nie sposób jednoznacznie określić postępowania leczniczego w przebiegu niewydolności wielonarządowej. Zależy ono od tego, których układów lub narządów dotyczy patologiczny proces. Pacjenci pozostają pod opieką na oddziałach intensywnej terapii. Jak dotąd nie opracowano konkretnych wytycznych w leczeniu niewydolności wielonarządowej. To stan wymagający wprowadzenia procedur medycznych podtrzymujących funkcje życiowe i równowagę organizmu. Z uwagi na zaburzenia pracy różnych układów lub narządów leczenie niewydolności wielonarządowej wiąże się z koniecznością interdyscyplinarnego podejścia. Wymagać to może m.in. mechanicznej wentylacji płuc, intensywnego leczenia krążeniowego (podawanie leków inotropowych, których zadaniem jest modulowanie siły i częstości skurczów serca, wypełnianie łożyska naczyniowego), nerkozastępczego, wyrównywania zaburzeń koagulologicznych (podanie np. mrożonego osocza, leków przeciwzakrzepowych, koncentratów krwinek czerwonych i płytkowych), leczenia żywieniowego, stabilizacji środowiska wewnętrznego organizmu (uzupełnianie wody, elektrolitów, wyrównanie równowagi kwasowo-zasadowej). W przypadku zakażenia prowadzi się intensywną antybiotykoterapię.

Źródła
 1. N. M. Gourd, N. Nikitas, Multiple Organ Dysfunction Syndrome, „Journal of Intensive Care Medicine” 2020, t. 35, nr 12, s. 1564–1575.
 2. A. El-Menyar, H. Al Thani, E. R. Zakaria i wsp., Multiple Organ Dysfunction Syndrome (MODS): Is It Preventable or Inevitable?, „International Journal of Clinical Medicine” 2012, nr 3, s. 722–730. 
 3. B. Mizock, The Multiple Organ Dysfunction Syndrome, „Disease-a-month” 2009, t. 55, nr 8, s. 476–526.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.