Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Jakie są sposoby na to, by schudnąć z ud?

Agnieszka Falborska

29.10.2021

Aktualizacja: 29.10.2021

Schudnięcie z ud jak najbardziej jest możliwe, choć nie zawsze jest łatwe. Dobrze uświadomić sobie, jak wygląda taki proces i czego wymaga, aby uzyskany efekt był długotrwały. Sprawdź sposoby opisane w artykule.


jak-schudnac-z-ud-jakie-sa-skuteczne-sposoby
pexels.com

Jak szybko schudnąć w udach – czy są na to sposoby?

Nie ma co się oszukiwać – nagłówki sugerujące krótkotrwały wysiłek („jak schudnąć z ud w 3 dni”), czy te obiecujące efekty bez aktywności fizycznej („X sposobów na to, jak schudnąć z ud bez ćwiczeń”) zachęcają do tego, by za nimi podążać. Sęk w tym, że sprawa nie jest wcale taka prosta. Nie wskażę Ci prostych rozwiązań, które można przyrównać do działania czarodziejskiej różdżki. Za to zasugeruję sposoby ułatwiające uzyskanie – w mniejszym lub większym stopniu – pożądanego efektu.

Sposoby na to, jak schudnąć z ud – deficyt energetyczny

Pierwszym sposobem na to, by zmniejszyć obwód ud, jest zmniejszenie masy ciała. Wylicz swoje zapotrzebowanie energetyczne, a następnie odejmij od tej liczby pewną liczbę kalorii, przykładowo 300–400 kcal – w ten sposób zaplanujesz deficyt energetyczny. To stan, w którym spożywasz mniej kalorii, niż Twój organizm potrzebuje do codziennej pracy. Wyrównuje tę różnicę, sięgając do zapasów tkanki tłuszczowej i w ten sposób chudniesz. Pamiętaj o tym, że diety o głodowej ilości kalorii nie są sposobem na zdrowe odchudzanie. O pomoc w skomponowaniu diety możesz poprosić specjalistę. Wraz ze spadającymi kilogramami zmniejszą się obwody całego ciała. Nie ma jednak gwarancji, że to właśnie z ud spadnie wystarczająco dużo. Nie ma również sposobu na to, by tkanka tłuszczowa spadała wyłącznie z tego jedynego i upragnionego miejsca. Wiele zależy od tego, jakie są Twoje predyspozycje, jeśli chodzi o miejsca gromadzenia tkanki tłuszczowej. Część sylwetek, zwłaszcza kobiet, można określić jako typ biodrowo-udowy lub inaczej gynoidalny. Bardziej znany jest jako „gruszka”, co obrazowo wskazuje na miejsce gromadzenia się tkanki tłuszczowej w obrębie ud i pośladków. Dobra wiadomość jest taka, że jest typem metabolicznie zdrowszym niż tzw. „jabłko”, które gromadzi więcej tkanki tłuszczowej w rejonie brzucha. Jednocześnie typ brzuszny, androidalny (wspomniane „jabłko”) prawdopodobnie rzadziej szuka rad, jak schudnąć w udach, ponieważ to nie jest jego rejon większego gromadzenia tkanki tłuszczowej. U osób z nadwagą czy otyłością efekt odchudzania z pewnością będzie widoczny. U tych z wyjściowo niższym poziomem tkanki tłuszczowej może być mniejszy, dlatego warto sprawdzić, co jeszcze można zrobić.

Jak schudnąć z ud? Ćwiczenia wspomagające proces

Aktywność fizyczna pozwala na zwiększenie deficytu energetycznego. Dzięki niej więcej „spalasz” i tym samym usprawniasz proces redukcji masy ciała. Co wybrać? Mogą być to: bieganie na bieżni lub w terenie (o ile pozwala Ci na to stan zdrowia), energiczne spacery, rower czy pływanie. Tak naprawdę może być to każda forma aktywności, którą lubisz i będziesz w stanie regularnie wykonywać. Sprawdzą się także różnego typu ćwiczenia domowe czy całe ich zestawy – one też będą spalały kalorie i ułatwiały redukcję. Jeżeli aktywność fizyczna nie jest Ci obca, spróbuj form ruchu i takich treningów, które będą zawierać ćwiczenia na uda. Dobrym rozwiązaniem wydaje się połączenie treningu o charakterze interwałowym oraz ćwiczeń siłowych. Interwały wspomagają proces spalania tkanki tłuszczowej, a trening siłowy ma wpływ na masę mięśniową. Ona zaś wpływa na ogólny wygląd ud oraz ich jędrność. Czasem chęć poprawy wyglądu ud wynika z ich kształtu czy jędrności, a nie ściśle ilości tkanki tłuszczowej. Dobrze jest zatem spróbować ćwiczeń z obciążeniem. Przykłady takich ćwiczeń to martwy ciąg, przysiad z obciążeniem sztangi czy kettla, hip thrust. Pamiętaj, że bardzo ważna jest technika ich wykonywania. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z porady trenera, który pokaże prawidłowe wzorce ruchowe i zadba o poprawność wykonywania ćwiczeń. Dodatkowym wsparciem w procesie będzie kofeina, która jest środkiem o działaniu termogenicznym. Już małe dawki, rzędu 200 mg kofeiny, skutecznie poprawiają wydolność. To oznacza, że jesteś w stanie zrobić lepszy jakościowo trening i zużyć większą ilość energii.

Rozbudowa górnych części ciała

Wprawdzie nie jest to odpowiedź na pytanie, jak skutecznie schudnąć z ud, ale może sporo zmienić w tym wątku. Przyjrzyj się swojej sylwetce. Może się okazać, że w związku z Twoją budową ciała (szczególnie u „gruszek”) uda wydają się duże, ponieważ to górne partie są bardzo drobne. Ich wzmocnienie oraz zwiększenie umięśnienia poprawi proporcje sylwetki, dzięki czemu dolne partie przestaną być dominujące w stosunku do reszty sylwetki. Pomoże w tym dobrze dobrany trening siłowy w połączeniu z dietą.

Źródła
  1. M. Kapiszewska i wsp., Antropometryczna ocena zdrowia – techniki stosowane w badaniach składu ciała [w]: Ocena stanu odżywiania organizmu: practicum, Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne sp. z o.o. – Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków 2014, s. 13.

  2. M. Wrzosek, Szczupłe uda, [Dostęp: 15.06] https://michalwrzosek.pl/odchudzanie/szczuple-uda/

  3. AIS SPORTS SUPPLEMENT FRAMEWORK CAFFEINE, Australian Institute of Sport, [Dostęp: 15.06] https://www.ais.gov.au/__data/assets/pdf_file/0004/1000498/36194_Sport-supplement-fact-sheets-Caffeine-v6.pdf

  4. M. Plewa i wsp., Aktywność fizyczna w profilaktyce i leczeniu otyłości, „Endokrynologia Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, 2006, t. 2, nr 1, s. 30–37.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Odżywianie
Ad

Polecane

soki-oczyszczajace-jakie-warto-stosowac
Odżywianie
2 min.
Soki oczyszczające - jak działają i jak je zrobić?
24.01.2022
zmeczenie-sennosc-oslabienie-brak-energii-jak-zwalczyc
Odżywianie
1 min.
Zmęczenie, senność, osłabienie, brak energii - jak zwalczyć?
30.07.2021
detoks-cukrowy-co-jesc-jak-go-przeprowadzic
Odżywianie
1 min.
Detoks cukrowy - co jeść? Jak go przeprowadzić?
29.10.2021
dieta-bez-weglowodanow-co-jesc-jakie-sa-zasady
Odżywianie
1 min.
Dieta bez węglowodanów - co jeść? Jakie są zasady?
29.10.2021

Najchętniej czytane

ziola-na-stawy-na-bole-na-odbudowe-chrzastki
ZdrowieOdżywianie
1 min.
Zioła na stawy - na bóle, na odbudowę chrząstki
24.01.2022
cwiczenia-na-drugi-podbrodek-jak-sie-go-pozbyc
FitnessOdżywianie
1 min.
Ćwiczenia na drugi podbródek - jak się go pozbyć?
29.10.2021
ile-krokow-dziennie-robic-zeby-schudnac
FitnessOdżywianie
1 min.
Ile kroków dziennie robić, żeby schudnąć?
29.10.2021
jak-wyszczuplic-lydki-jakie-sa-skuteczne-sposoby
FitnessOdżywianie
1 min.
Jak wyszczuplić łydki? Jakie są skuteczne sposoby?
29.10.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.