Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
OdżywianieOdchudzanie 1 min.

Jakie są sposoby na to, by schudnąć z ud?

Agnieszka Falborska

29.10.2021

Aktualizacja: 04.10.2022

Schudnięcie z ud jak najbardziej jest możliwe, choć nie zawsze jest łatwe. Dobrze uświadomić sobie, jak wygląda taki proces i czego wymaga, aby uzyskany efekt był długotrwały. Sprawdź sposoby opisane w artykule.


jak-schudnac-z-ud-jakie-sa-skuteczne-sposoby
pexels.com

Polecane

slodycze-bez-cukru-jak-wykorzystac-stewie-i-erytrol
Odżywianie
1 min.
Jak wykorzystać stewię i erytrol do zrobienia pysznych słodyczy bez cukru?
25.05.2022
nadwaga-jakie-sa-rodzaje-jak-z-nia-walczyc
Odżywianie
2 min.
Co to jest nadwaga i jak ją ocenić? Jak walczyć z nadmierną masą ciała?
19.05.2021
laknienie-spaczone-co-to-jest-jak-je-leczyc
Odżywianie
2 min.
Łaknienie spaczone - co to jest? Jak je leczyć?
28.10.2021
sposoby-na-odchudzanie-skuteczne-porady
Odżywianie
2 min.
Sposoby na odchudzanie - skuteczne, mniej i bardziej oczywiste porady
24.01.2022
Spis treści
 1. Jak szybko schudnąć w udach – czy są na to sposoby?
 2. Sposoby na to, jak schudnąć z ud – deficyt energetyczny
 3. Jak schudnąć z ud? Ćwiczenia wspomagające proces
 4. Rozbudowa górnych części ciała

Jak szybko schudnąć w udach – czy są na to sposoby?

Nie ma co się oszukiwać – nagłówki sugerujące krótkotrwały wysiłek („jak schudnąć z ud w 3 dni”), czy te obiecujące efekty bez aktywności fizycznej („X sposobów na to, jak schudnąć z ud bez ćwiczeń”) zachęcają do tego, by za nimi podążać. Sęk w tym, że sprawa nie jest wcale taka prosta. Nie wskażę Ci prostych rozwiązań, które można przyrównać do działania czarodziejskiej różdżki. Za to zasugeruję sposoby ułatwiające uzyskanie – w mniejszym lub większym stopniu – pożądanego efektu.

Sposoby na to, jak schudnąć z ud – deficyt energetyczny

Pierwszym sposobem na to, by zmniejszyć obwód ud, jest zmniejszenie masy ciała. Wylicz swoje zapotrzebowanie energetyczne, a następnie odejmij od tej liczby pewną liczbę kalorii, przykładowo 300–400 kcal – w ten sposób zaplanujesz deficyt energetyczny. To stan, w którym spożywasz mniej kalorii, niż Twój organizm potrzebuje do codziennej pracy. Wyrównuje tę różnicę, sięgając do zapasów tkanki tłuszczowej i w ten sposób chudniesz. Pamiętaj o tym, że diety o głodowej ilości kalorii nie są sposobem na zdrowe odchudzanie. O pomoc w skomponowaniu diety możesz poprosić specjalistę. Wraz ze spadającymi kilogramami zmniejszą się obwody całego ciała. Nie ma jednak gwarancji, że to właśnie z ud spadnie wystarczająco dużo. Nie ma również sposobu na to, by tkanka tłuszczowa spadała wyłącznie z tego jedynego i upragnionego miejsca. Wiele zależy od tego, jakie są Twoje predyspozycje, jeśli chodzi o miejsca gromadzenia tkanki tłuszczowej. Część sylwetek, zwłaszcza kobiet, można określić jako typ biodrowo-udowy lub inaczej gynoidalny. Bardziej znany jest jako „gruszka”, co obrazowo wskazuje na miejsce gromadzenia się tkanki tłuszczowej w obrębie ud i pośladków. Dobra wiadomość jest taka, że jest typem metabolicznie zdrowszym niż tzw. „jabłko”, które gromadzi więcej tkanki tłuszczowej w rejonie brzucha. Jednocześnie typ brzuszny, androidalny (wspomniane „jabłko”) prawdopodobnie rzadziej szuka rad, jak schudnąć w udach, ponieważ to nie jest jego rejon większego gromadzenia tkanki tłuszczowej. U osób z nadwagą czy otyłością efekt odchudzania z pewnością będzie widoczny. U tych z wyjściowo niższym poziomem tkanki tłuszczowej może być mniejszy, dlatego warto sprawdzić, co jeszcze można zrobić.

Jak schudnąć z ud? Ćwiczenia wspomagające proces

Aktywność fizyczna pozwala na zwiększenie deficytu energetycznego. Dzięki niej więcej „spalasz” i tym samym usprawniasz proces redukcji masy ciała. Co wybrać? Mogą być to: bieganie na bieżni lub w terenie (o ile pozwala Ci na to stan zdrowia), energiczne spacery, rower czy pływanie. Tak naprawdę może być to każda forma aktywności, którą lubisz i będziesz w stanie regularnie wykonywać. Sprawdzą się także różnego typu ćwiczenia domowe czy całe ich zestawy – one też będą spalały kalorie i ułatwiały redukcję. Jeżeli aktywność fizyczna nie jest Ci obca, spróbuj form ruchu i takich treningów, które będą zawierać ćwiczenia na uda. Dobrym rozwiązaniem wydaje się połączenie treningu o charakterze interwałowym oraz ćwiczeń siłowych. Interwały wspomagają proces spalania tkanki tłuszczowej, a trening siłowy ma wpływ na masę mięśniową. Ona zaś wpływa na ogólny wygląd ud oraz ich jędrność. Czasem chęć poprawy wyglądu ud wynika z ich kształtu czy jędrności, a nie ściśle ilości tkanki tłuszczowej. Dobrze jest zatem spróbować ćwiczeń z obciążeniem. Przykłady takich ćwiczeń to martwy ciąg, przysiad z obciążeniem sztangi czy kettla, hip thrust. Pamiętaj, że bardzo ważna jest technika ich wykonywania. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z porady trenera, który pokaże prawidłowe wzorce ruchowe i zadba o poprawność wykonywania ćwiczeń. Dodatkowym wsparciem w procesie będzie kofeina, która jest środkiem o działaniu termogenicznym. Już małe dawki, rzędu 200 mg kofeiny, skutecznie poprawiają wydolność. To oznacza, że jesteś w stanie zrobić lepszy jakościowo trening i zużyć większą ilość energii.

Rozbudowa górnych części ciała

Wprawdzie nie jest to odpowiedź na pytanie, jak skutecznie schudnąć z ud, ale może sporo zmienić w tym wątku. Przyjrzyj się swojej sylwetce. Może się okazać, że w związku z Twoją budową ciała (szczególnie u „gruszek”) uda wydają się duże, ponieważ to górne partie są bardzo drobne. Ich wzmocnienie oraz zwiększenie umięśnienia poprawi proporcje sylwetki, dzięki czemu dolne partie przestaną być dominujące w stosunku do reszty sylwetki. Pomoże w tym dobrze dobrany trening siłowy w połączeniu z dietą.

Źródła
 1. M. Kapiszewska i wsp., Antropometryczna ocena zdrowia – techniki stosowane w badaniach składu ciała [w]: Ocena stanu odżywiania organizmu: practicum, Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne sp. z o.o. – Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków 2014, s. 13.
 2. M. Wrzosek, Szczupłe uda, [Dostęp: 15.06] https://michalwrzosek.pl/odchudzanie/szczuple-uda/
 3. AIS SPORTS SUPPLEMENT FRAMEWORK CAFFEINE, Australian Institute of Sport, [Dostęp: 15.06] https://www.ais.gov.au/__data/assets/pdf_file/0004/1000498/36194_Sport-supplement-fact-sheets-Caffeine-v6.pdf
 4. M. Plewa i wsp., Aktywność fizyczna w profilaktyce i leczeniu otyłości, „Endokrynologia Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, 2006, t. 2, nr 1, s. 30–37.
Author Agnieszka Falborska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
ile-bialka-ma-jajko-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy jajka zawierają dużą ilość białka?
19.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
jak-zrobic-nalesniki-z-maki-kukurydzianej
Odżywianie
2 min.
Jak przygotować smaczne i zdrowe naleśniki kukurydziane? Sprawdzone przepisy
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.