account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessĆwiczenia 1 min.

Jak sprawić, aby ćwiczenia weszły ci w nawyk? 3 sprawdzone sposoby

Redakcja27.08.2021Aktualizacja: 03.01.2024

Nawyk kojarzy się z regularnością, systematycznością, wpisaniem w naturalny rytm dnia. Jeśli robisz coś nawykowo, to nie musisz o tym pamiętać, dlatego tak ważne jest osadzenie nawyku w konkretnym kontekście. Dobre nawyki jednak nie tworzą się same – zanim staną się naturalną częścią twojego życia, trzeba je wyrobić i wypracować.


Bardzo zdrowym nawykiem są regularne ćwiczenia fizyczne i inne formy aktywności. W jaki sposób możesz wdrożyć je życie i sprawić, że staną się przyjemnym i naturalnym elementem dnia, a nie przykrym obowiązkiem? Co zrobić, żeby nie skończyć tylko na postanowieniach? Są na to sprawdzone sposoby!

jak-sprawic-aby-cwiczenia-weszly-nam-w-nawyk-3-sprawdzone-sposoby
pexels.com

Polecane

orbitrek-jakie-sa-efekty-cwiczen-brzuch-posladki
Fitness
1 min.
Orbitrek - jakie są efekty ćwiczeń? Brzuch, pośladki
30.07.2021
cardio-ile-powinien-trwac-trening-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Cardio - ile powinien trwać trening? Jakie są rodzaje?
30.07.2021
taniec-brzucha-jakie-daje-efekty-co-warto-wiedziec
Fitness
1 min.
Taniec brzucha - jakie daje efekty? Co warto wiedzieć?
31.10.2021
pompki-damskie-jak-je-prawidlowo-robic
Fitness
2 min.
Pompki damskie - jak je prawidłowo robić?
29.10.2021
Spis treści
  1. 1. Usuń potencjalne przeszkody i wybierz dogodny czas na ćwiczenia
  2. 2. Wybierz formę ćwiczeń, która będzie sprawiać Ci przyjemność
  3. 3. Mierz siły na zamiary
  4. 4. W grupie siła

1. Usuń potencjalne przeszkody i wybierz dogodny czas na ćwiczenia

Na pewno uda Ci się znaleźć, chociaż pół godziny w ciągu dnia. Jeśli wydaje Ci się, że Twój kalendarz jest całkowicie zapełniony, sprawdź, czy możesz z czegoś zrezygnować. Może zamiast kolejnego serialu lub przeglądania portali społecznościowych lepiej wybrać się na spacer lub rower? Twój organizm na pewno będzie Ci wdzięczny.

Nie planuj ćwiczeń o nierealnych porach. Nie lubisz rano wstawać? Jeśli zaplanujesz trening o 6 rano, to szansa, że będzie to dla Ciebie przyjemność, jest bliska zeru. Najprawdopodobniej będzie to tylko codzienna walka ze sobą, którą zapewne i tak przegrasz, przykrywając się kołdrą.

2. Wybierz formę ćwiczeń, która będzie sprawiać Ci przyjemność

Lubisz kontakt z ludźmi i mobilizuje Cię obecność innych osób – pomyśl o siłowni lub o zajęciach fitness. Jeśli wolisz spędzać czas na świeżym powietrzu i skupiać się na własnych myślach, to może spodobać Ci się jogging lub nordic walking. Lubisz przygodę i dawkę adrenaliny? Pomyśl o ściance wspinaczkowej lub przemierzaniu nowych tras rowerowych. Jeśli forma ćwiczeń nie daje ci przyjemności i satysfakcji, istnieje spore ryzyko, że Twój zapał szybko się skończy.

Znajdź kogoś, kto cię będzie mobilizować. Może to być ktoś bliski lub osobisty trener, który wpłynie na Twoją motywację do ćwiczeń. Pomocna może być także aplikacja, która będzie przypominać o treningach i pokazywać ich efekty.

3. Mierz siły na zamiary

Nie planuj od razu godziny intensywnych ćwiczeń dziennie – szybko się zniechęcisz i zaczniesz pomijać treningi. Najlepiej wyznacz sobie realne, małe cele i staraj się ich dotrzymywać. Unikaj jednak przerw w codziennej aktywności. Każda przerwa wybija z rytmu i utrudnia powrót do regularności. Staraj się zachowywać stały plan treningów, nawet na urlopie.

Ciesz się z efektów. Lepiej się czujesz, pojawiły się bardziej zarysowane mięśnie, a brzuch wydaje się szczuplejszy? Zwracaj uwagę nawet na najmniejsze korzyści i bądź ich świadomy. Dawaj sobie powody do radości – wtedy chętniej poćwiczysz też następnego dnia.

Jeśli wyrobisz sobie nawyk do regularnych ćwiczeń, to już wkrótce będzie to dla ciebie automatyczna czynność, stały punkt dnia lub tygodnia. Tak samo, jak rano wstajesz, myjesz zęby i przeglądasz poranne wiadomości, tak samo będziesz ćwiczyć – tak po prostu.

4. W grupie siła

A może, aby ćwiczyć, potrzebujesz motywacji od innych osób? Jeśli tak, możesz zapisać się na zajęcia grupowe lub porozmawiać ze znajomymi - może ktoś również szuka kompana do ćwiczeń bądź biegania? Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy trenera personalnego, który będzie czuwał nad Twoimi postępami.

Źródła
T. M. Amabile, S. J. Kramer, The power of small wins, Harvard Business Review, 05.2011

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.