account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Karmienie piersią – czego nie jeść? Główne zasady diety podczas laktacji

Olga Dąbska24.05.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Dieta w czasie karmienia piersią wpływa przede wszystkim na samopoczucie i stan zdrowia mamy, ale nie pozostaje obojętna dla procesu laktacji. Podczas karmienia piersią kobieta powinna prowadzić urozmaicony i zbilansowany sposób odżywiania. Sprawdź, co można jeść, a czego należy unikać podczas karmienia piersią. Dowiedz się, czy laktacja wpływa na zapotrzebowanie energetyczne.


czego-nie-jesc-karmiac-piersia-produkty
unsplash.com

Polecane

brzuch-po-ciazy-jak-wyglada-jak-go-zgubic
Zdrowie
2 min.
Brzuch po ciąży - jak wygląda? Jak go zgubić?
30.10.2021
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
co-brac-na-bol-glowy-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na ból głowy w ciąży. Jak można sobie z nim poradzić?
09.05.2022
bole-porodowe-jak-rozpoznac-jak-wygladaja
Zdrowie
1 min.
Jak rozpoznać bóle porodowe?
10.05.2022
Spis treści
 1. Dieta mamy karmiącej piersią
 2. Dieta eliminacyjna i odchudzająca w czasie karmienia piersią
 3. Kaloryczność diety w czasie laktacji
 4. Czy unikać produktów wzdymających podczas karmienia piersią?
 5. Czego nie można jeść, karmiąc piersią?

Dieta mamy karmiącej piersią

Temat karmienia piersią jest bardzo złożony. Z poradników Welbi dowiesz się, jak długo karmić piersią, jakie są pozycje do karmienia, na czym polega karmienie mieszane czy jak wygląda laktacja po cesarce. Zagadnieniem, które z pewnością Cię zainteresuje, jest też sposób odżywiania podczas karmienia piersią. Okres ten nie musi być dla Ciebie czasem kulinarnych i smakowych wyrzeczeń. Podczas laktacji powinnaś odżywiać się zdrowo, jeść produkty pełnowartościowe i smaczne, aby mieć siły, energię i chęci do karmienia piersią. Twoja dieta, jako mamy karmiącej, powinna opierać się na zasadzie „4U”:

 • UREGULOWANIE – w ciągu dnia spożywaj 3 posiłki główne i 2 mniejsze. Pamiętaj o zwiększonej podaży płynów – powinnaś wypijać średnio 3 l na dobę. Ważne, abyś jadła regularnie – najlepiej co około 3 godziny.

 • UROZMAICENIE – w Twoim jadłospisie powinny się znaleźć różnorodne produkty ze wszystkich grup. Dzięki temu nie będziesz musiała się obawiać niedoborów pokarmowych. Różnorodna dieta mamy pozwala dziecku na poznawanie nowych smaków i kształtowanie preferencji żywieniowych. Sprawdź, jak wygląda jadłospis matki karmiącej w pierwszym miesiącu.

 • UMIARKOWANIE – liczy się ilość i jakość produktów. Opieraj dietę o produkty niskoprzetworzone. Będą one dla Ciebie i dziecka źródłem wielu cennych składników.

 • UNIKANIE – więcej o tym, czego nie należy jeść, gdy karmi się piersią, znajdziesz w dalszej części artykułu.

Dieta eliminacyjna i odchudzająca w czasie karmienia piersią

Sposób odżywiania mamy podczas karmienia piersią nie wpływa na ryzyko rozwoju alergii czy nietolerancji pokarmowej u dziecka. Nie ma wskazań do prewencyjnego prowadzenia diet eliminacyjnych. Nie powinnaś „na wszelki wypadek” wykluczać z diety określonych produktów. Gdyby jednak okazało się, że maluch przejawia objawy alergii pokarmowej, to skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże ułożyć jadłospis najlepszy dla Ciebie i dla dziecka. Dopiero wtedy usuwa się z jadłospisu podejrzany o alergię produkt i obserwuje się, czy niepokojące objawy zanikają. Do momentu zakończenia karmienia piersią nie powinnaś prowadzić żadnych restrykcyjnych diet odchudzających. W powrocie do sylwetki sprzed ciąży pomocna jest laktacja, którą taki sposób odżywiania może tylko zaburzyć – zmniejszyć wytwarzanie pokarmu, a nawet całkowicie je zahamować. 

Kaloryczność diety w czasie laktacji

Zapotrzebowanie na energię podczas laktacji jest większe niż sprzed ciąży o około 670 kcal (2,8 MJ). Zwiększona kaloryczność wiąże się z procesem produkcji mleka. Przestrzegając zaleceń żywieniowych, nie musisz martwić się, że przytyjesz. Wręcz przeciwnie – dochodzi do stopniowego zrzucania masy ciała. Około 500 kcal (2,1 MJ) dostarczasz do organizmu razem z pożywieniem, a reszta pochodzi z zapasów tkanki tłuszczowej. Wraz z wprowadzeniem do diety dziecka produktów uzupełniających, a w związku z tym ze stopniowym zmniejszaniem częstości przystawiania do piersi, zapotrzebowanie energetyczne nieco spada. Po pół roku dodatkowa podaż powinna wynosić 400 kcal (1,61 MJ). Karmiąc piersią, przeciętnie stracisz około 0,6–0,8 kg/miesiąc w czasie pierwszych 4–6 miesięcy po porodzie. Jeśli będziesz kontynuować karmienie piersią po ukończeniu przez niemowlę 6. miesiąca, w dalszym ciągu Twoja masa ciała będzie spadać, lecz wolniej niż dotychczas.

Czy unikać produktów wzdymających podczas karmienia piersią?

Podczas laktacji nie ma potrzeby, abyś zrezygnowała z produktów wzdymających, wystarczy że nieco ograniczysz ich udział w diecie. Należą do nich m.in.: warzywa kapustne, cebula, czosnek, warzywa strączkowe, produkty pełnoziarniste. Mitem jest, że odpowiadają one za kolki i wzdęcia u dziecka. Mają one jedynie wpływ na samopoczucie mamy. Wzdęcia są wynikiem fermentacji niestrawionych węglowodanów przez bakterie jelitowe, kolka zaś wiąże się z niedojrzałością przewodu pokarmowego i pojawia się najczęściej w wyniku gromadzenia się pęcherzyków powietrza, które z żołądka przedostają się do jelit dziecka.

Czego nie można jeść, karmiąc piersią?

Zastanawiasz się, czego nie powinno się jeść podczas karmienia piersią? Na liście produktów przeciwwskazanych znajdują się zwłaszcza:

 • produkty będące źródłem pustych kalorii, o wysokiej zawartości cukrów prostych lub tłuszczów, należą do nich m.in.: słodycze, chipsy, dania typu fast food, dania instant, np. zupy i sosy w proszku, słodkie napoje, drożdżówki i słodkie bułki,

 • alkohol (rzutuje na ilość wytwarzanego mleka, ale i przenika do pokarmu, co może objawiać się wzmożoną sennością, nadmiernym poceniem się, wymiotami, a w perspektywie długoczasowej zaburzeniami wzrostu i rozwoju),

 • surowe ryby, jajka i mięso – mogą powodować u mamy zatrucia pokarmowe z wysoką gorączką, wymiotami i biegunką, a te zaburzać laktację,

 • duże ryby oceaniczne, takie jak: miecznik, makrela królewska, rekin z uwagi na ryzyko skażenia rtęcią, która może niekorzystnie wpływać na funkcje poznawcze dziecka, rozwój ruchowy i mowy,

 • zioła, które mogą hamować laktację – szałwia, mięta, pietruszka,

 • produkty zawierające dużą ilość konserwantów, soli, sztucznych barwników.


Kobieta karmiąca piersią powinna unikać napojów zawierających kofeinę – mocnej herbaty, kawy, napojów energetyzujących, gazowanych, typu coca-cola, dosładzanych soków. Kofeina może powodować u dziecka niepokój, pobudzenie, kolkę, bezsenność, a także bóle piersi u matki. Dozwolone jest spożycie do 300 mg kofeiny na dobę (to odpowiednik 2 kubków filtrowanej kawy lub 4 kubków herbaty). Przykładowo filiżanka kawy to mniej więcej 80 mg kofeiny.

Źródła
 1. M. Czyrynda-Koleda M. Stromkie-Złomaniec, Karmię piersią, jem zdrowo. Poradnik dietetyczny w laktacji, Oficyna 4eM, Warszawa 2021.
 2. H. Szajewska, A. Horvath, A. Rybak i wsp., Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Karmienia Dzieci, „Standardy Medyczne. Pediatria” 2016, nr 13, s. 9–24.
 3. D. Szostak-Węgierek, Żywienie w czasie ciąży i karmienia piersią, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.