account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Karmienie piersią – jak długo powinno trwać i jak często przystawiać dziecko do piersi?

Olga Dąbska25.05.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Jak długo karmić piersią? Jak często przystawiać dziecko do piersi? Karmić jedną piersią czy dwiema? Ile powinno trwać karmienie? Na te i inne pytania odpowiedzi szukaj w poniższym artykule. Dowiesz się z niego wiele na temat czasu i częstotliwości karmienia piersią oraz rozszerzania diety malucha.


jak-dlugo-karmic-piersia-ile-powinno-trwac-karmienie
unsplash.com

Polecane

bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
brzuch-po-ciazy-jak-wyglada-jak-go-zgubic
Zdrowie
2 min.
Brzuch po ciąży - jak wygląda? Jak go zgubić?
30.10.2021
co-brac-na-bol-glowy-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na ból głowy w ciąży. Jak można sobie z nim poradzić?
09.05.2022
piersi-w-ciazy-jak-sie-zmieniaja-jak-wygladaja
Zdrowie
1 min.
Piersi w ciąży - jak się zmieniają? Jak wyglądają?
31.10.2021
Spis treści
  1. Jak długo karmić tylko piersią?
  2. Jak długo karmić piersią? 
  3. Kilka kroków do długiego karmienia piersią
  4. Ile powinno trwać karmienie?
  5. Jak długo karmić jedną piersią?
  6. Czy powrót do pracy wiąże się z zaprzestaniem karmienia piersią?

Jak długo karmić tylko piersią?

Dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią do ukończenia 6. miesiąca życia. Przez pierwsze pół roku nie podawaj mu innych pokarmów, a nawet nie dopajaj wodą czy herbatkami. Jeśli zachodzi taka potrzeba, możesz podać dziecku leki i witaminy. Maluchy w pierwszym półroczu życia nie mają jeszcze w pełni wykształconego układu pokarmowego i odpornościowego. Dlatego wyłączne karmienie piersią to najbezpieczniejszy sposób żywienia. Wyjątek stanowią sytuacje, w których konieczne jest karmienie mieszane. To łączenie karmienia piersią z karmieniem butelką mlekiem odciągniętym lub modyfikowanym. Powinno być ono stosowane wyłącznie ze wskazań medycznych. Przykładowo jeśli masz zbyt mało pokarmu, a próby pobudzenia laktacji nie przynoszą rezultatów (np. w czasie laktacji po cesarce), dziecko zbyt wolno przybiera na wadze, nie ssie piersi efektywnie, bo jest zbyt słabe czy z powodu wady anatomicznej.

Jak długo karmić piersią? 

Po osiągnięciu przez dziecko 6 miesięcy przychodzi czas na rozszerzenie diety. Po tym czasie możesz dalej karmić piersią, ale jednocześnie podawaj maluchowi żywność uzupełniającą. Taki sposób żywienia stosuj do ukończenia przez dziecko wieku niemowlęcego, a jeśli to możliwe, to dłużej. Mimo wprowadzania do diety dodatkowych posiłków, karm piersią nadal wedle potrzeb. To tzw. karmienie na żądanie – kiedy dziecko jest głodne lub kiedy Ty masz przepełnione piersi. W miarę dojrzewania i pielęgnowania umiejętności samodzielnego jedzenia w naturalny sposób dziecko będzie rzadziej domagało się karmienia piersią. Coraz rzadsze przystawianie do piersi, zaspokajanie potrzeb żywieniowych w coraz większym stopniu przez posiłki stałe pozwoli Ci naturalnie zakończyć karmienie piersią.

Kilka kroków do długiego karmienia piersią

Karmienie piersią wiąże się z wieloma korzyściami zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Dlatego zaleca się, aby trwało jak najdłużej. W tym celu stosuj się do poniższych wskazówek:

  • Zadbaj o to, aby zapewniono Ci kontakt z dzieckiem „skóra do skóry” w ciągu godziny od przyjścia malca na świat.

  • Spróbuj podczas pierwszego bezpośredniego kontaktu z dzieckiem przystawić je do piersi.

  • Karm dziecko wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

  • Często przystawiaj dziecko do piersi (karmienie na żądanie).

  • Wybierz wygodną pozycję do karmienia, upewnij się, że maluch odpowiednio uchwycił brodawkę (prawidłowa technika karmienia piersią).

  • Zmień piersi w czasie karmienia (skuteczne karmienie piersią).

  • Utrzymuj aktywność dziecka w czasie karmienia – gdy przestaje ssać, pobudź je poprzez delikatne ściskanie za rączkę lub stópkę bądź głaskanie po policzku albo pod brodą.

  • Ogranicz stosowanie smoczków do uspokajania, butelek ze smoczkiem, kapturków ochronnych na brodawki, zwłaszcza w pierwszych 6 tygodniach po porodzie.

  • Zadbaj o odpowiednią dietę podczas laktacji – jej kaloryczność i skład. Sprawdź, czego nie należy jeść, karmiąc piersią.

  • Nie rezygnuj z karmienia piersią, jeśli nie zachodzi taka potrzeba. Przykładowo nie ma zależności między przeziębieniem a karmieniem piersią

Ile powinno trwać karmienie?

W pierwszych dniach życia pojemność żołądka dziecka wynosi 5–10 ml i z czasem się zwiększa. Aby zapewnić dziecku wystarczającą ilość pokarmu mimo tak małej pojemności żołądka, zadbaj o odpowiednią liczbę karmień. Przez pierwsze miesiące przystawiaj dziecko do piersi od 8 do 12 razy na dobę. Wraz z rozszerzaniem diety liczba karmień będzie maleć. Przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 2–3 godziny w ciągu dnia oraz 4 godziny nocą. Gdy przychodzi pora na karmienie, a dziecko śpi, to obudź je do karmienia. W 4.–6. tygodniu dochodzi do ustabilizowania się laktacji i uregulowania pór karmienia. Karmienie powinno trwać odpowiednio długo. Dziecko najada się zazwyczaj do 10 minut. Za górną granicę czasu karmienia uznano 40 minut. Czas, jaki maluch spędza przy piersi, zależy od wielu czynników, w tym zwłaszcza od jego wieku – im starsze dziecko, tym karmienie będzie krótsze – oraz od efektywnego pobierania pokarmu. 

Jak długo karmić jedną piersią?

Przystawiaj dziecko do obu piersi podczas jednego karmienia. Kiedy maluch opróżni jedną pierś i będzie nadal głodny, to podaj mu drugą pierś. Pamiętaj, aby kolejne karmienie rozpocząć od piersi „niedokończonej” poprzednio. Kamienie z obu piersi pobudza produkcję mleka i zapewnia maluchowi odpowiednią ilość pokarmu. Z każdej piersi karm przez 15–25 minut. Po upływie 2–3 tygodni dziecku może wystarczać jedna pierś, aby się najeść, ale zawsze zaproponuj mu obie na jedno karmienie.

Czy powrót do pracy wiąże się z zaprzestaniem karmienia piersią?

Nawet kilkudniowa przerwa w karmieniu piersią wiąże się z ryzykiem zmniejszenia ilości pokarmu, ale i zniechęcenia dziecka do przystawienia do piersi. Dlatego jeśli wracasz do obowiązków zawodowych, wiedz, że nie musi to oznaczać zakończenia karmienia piersią. Przysługuje Ci bowiem prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy, które są wliczane do czasu pracy. W przypadku karmienia co najmniej dwojga dzieci przerwy wynoszą po 45 minut. Jeśli czas spędzony w pracy nie przekracza 4 godzin dziennie, przerwy na karmienie Ci nie przysługują, a gdy nie przekracza 6 godzin dziennie – przysługuje Ci jedna przerwa. Aby skorzystać z takiego przywileju, złóż wniosek u pracodawcy. Nie ma ograniczeń czasowych korzystania z tego przywileju.

Źródła
  1. B. Kiełbratowska, M. Lemska, U. Sioma-Markowska, Kontakt „skin to skin” matki z noworodkiem czynnikiem sprzyjającym laktacji, „Ginekologia i Położnictwo – Medical Project” 2020, t. 1, nr 55, s. 42–46.
  2. J. Kołodziej, A. Plaskota-Gładosz, A. Sołek i wsp., Karmienie piersią. Poradnik, Fundacja Pro-Familia, Rzeszów 2018.
  3. A, Mikulska, H. Szajewska, A. Horvath i wsp., Poradnik karmienia piersią, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
  4. H. Szajewska, A. Horvath, A. Rybak i wsp., Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Karmienia Dzieci, „Standardy Medyczne. Pediatria” 2016, nr 13, s. 9–24.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.