account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieOdchudzanie 1 min.

Jak skutecznie przyspieszyć metabolizm?

Sylwia Brodniewska 15.01.2024Aktualizacja: 27.02.2024

Za stałe przybieranie na wadze pomimo diety i ruchu często obwiniany jest spowolniony metabolizm. Zmienia się on m.in. wraz z wiekiem czy współistnieniem różnych chorób. Możesz samodzielnie wpłynąć na jego tempo. Wystarczy wprowadzenie kilku zmian do swojej codzienności. Dowiedz się z naszego artykułu, jak skutecznie przyspieszyć metabolizm.


czym-jest-metabolizm-jak-skutecznie-go-przyspieszyc
Pixabay.com

Polecane

czym-zastapic-slodycze-najlepsze-zamienniki
Odżywianie
1 min.
Czym można zastąpić słodycze? Praktyczne porady i wskazówki
19.05.2021
jak-przyspieszyc-metabolizm-jakie-sa-sposoby
Odżywianie
1 min.
Jak przyspieszyć metabolizm? Jakie są sposoby?
29.10.2021
koktajle-odchudzajace-jakie-sa-najlepsze-jakie-wybrac
Odżywianie
1 min.
Koktajle odchudzające – co powinno się znaleźć w ich składzie?
29.05.2022
nadwaga-jakie-sa-rodzaje-jak-z-nia-walczyc
Odżywianie
2 min.
Co to jest nadwaga i jak ją ocenić? Jak walczyć z nadmierną masą ciała?
19.05.2021
Spis treści
  1. Co to jest metabolizm?
  2. Jakie czynniki wpływają na tempo metabolizmu?
  3. Masa ciała
  4. Aktywność fizyczna
  5. Płeć
  6. Dieta
  7. Ciąża
  8. Choroby przewlekłe
  9. Czy tarczyca wpływa na metabolizm?
  10. Jak przyspieszyć metabolizm?

Co to jest metabolizm?

Metabolizmem nazywamy wszystkie reakcje biochemiczne, jakie zachodzą w komórkach organizmu. Odpowiadają one za zachowanie podstawowych funkcji życiowych. Reakcje mogą być anaboliczne i kataboliczne. Reakcje anaboliczne dostarczają energię z zewnątrz. Z prostych związków tworzą bardziej złożone. Reakcje kataboliczne działają odwrotnie. Ze złożonych związków tworzą proste. Bardzo ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy tymi dwoma rodzajami reakcji.

Bardzo częstym powiedzeniem jest, że metabolizm zwolnił. Oznacza to, że przeważa ilość reakcji anabolicznych, czyli do organizmu dostarczana jest zbyt duża ilość energii, która jest następnie przekształcana w tkankę tłuszczową. Wolniejszy metabolizm może być uwarunkowany genetycznie, co nie znaczy, że nie masz na niego wpływu. Możesz go przyspieszyć. 

Jakie czynniki wpływają na tempo metabolizmu?

Tempo metabolizmu każdego z nas jest inne. Ponadto może się ono zmieniać w zależności od poniższych czynników.

Masa ciała

Na swoją wagę mamy wpływ przez całe życie. Codzienne wybory przybliżają nas do uzyskania szczuplejszej sylwetki, pozwalają zachować obecną masę ciała lub prowadzą do nadwagi czy otyłości. W zależności od tego, ile ważysz, Twój organizm będzie zużywał inną ilość energii. Im wyższa masa ciała, tym większa ilość energii potrzebnej do wykonywania konkretnych czynności.

Aktywność fizyczna

Regularny ruch ma duży wpływ na metabolizm. Pamiętaj, że aktywność to nie tylko treningi sportowe czy ćwiczenia fizyczne, ale również spontaniczna aktywność wykonywana codziennie – jeśli dużo się ruszasz, wybierasz spacer zamiast jazdy samochodem czy pracujesz fizycznie, Twój metabolizm jest szybszy niż osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Ponadto im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie na kalorie. 

Płeć

U mężczyzn przemiana materii jest szybsza niż u kobiet. Wynika to z faktu, że kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni. Tkanka mięśniowa potrzebuje większej ilości energii niż tkanka tłuszczowa, stąd spowolniony metabolizm częściej dotyczy kobiet.

Dieta

Sposób odżywiania wpływa na cały organizm, skórę i samopoczucie. Nie wszystko, co jesz, potrzebuje takiej samej ilości energii do strawienia. Organizm najwięcej energii zużywa podczas trawienia białek, natomiast metabolizm tłuszczów ma dużo mniejsze zapotrzebowanie. Każda modyfikacja diety czy zaburzenia odżywiania zmieniają tempo przemiany materii. Ważne, aby posiłki były odpowiednio zbilansowane, czyli zawierały źródła białka, węglowodanów i tłuszczów. Nie bez znaczenia jest także ich rodzaj.

Ciąża

Kobiety w ciąży mają inny metabolizm. W tym okresie zapotrzebowanie na energię jest większe, co nie oznacza, że należy jeść za dwoje. Ilość kalorii, o jakie trzeba uzupełnić jadłospis, zależy od trymestru. Również kobiety karmiące piersią powinny o tym pamiętać. U nich zapotrzebowanie na energię też wzrasta.

Choroby przewlekłe

Duży wpływ na organizm mają choroby przewlekłe. Niektóre z nich działają wyniszczająco, inne powodują nadmierne tycie. Choroby nowotworowe wymagają odpowiedniego leczenia. Jego celem jest zapobieganie wyniszczeniu organizmu oraz dostarczenie niezbędnych witamin i minerałów. Żywienie w chorobach trzustki, wątroby czy nerek także powinno być dostosowane do pacjenta. Konieczne są wyłączenia niektórych grup pokarmowych, a ponadto mogą pojawić się zaburzenia wchłaniania i niedobory witaminowe. Pamiętaj, że otyłość jest chorobą. Osoby, które powinny zrzucić zbędne kilogramy, muszą wprowadzić zmiany w swoim jadłospisie. Wiążą się one ze zmniejszeniem kaloryczności posiłków zazwyczaj o 500–1000 kcal na dobę. Dodatkowo należy sięgać po produkty o niskim indeksie glikemicznym i o działaniu przeciwzapalnym. Brak zmian może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu II, hipercholesterolemii czy miażdżycy.

Czy tarczyca wpływa na metabolizm?

Cały układ endokrynologiczny jest mocno powiązany z przemianą materii. Duży wpływ na jego funkcjonowanie mają: tarczyca, insulina, kortyzol i glukagon. Hormony tarczycy odgrywają kluczową rolę w tempie przemian metabolicznych. Każde zaburzenie w funkcjonowaniu tego gruczołu wiąże się ze zmianą masy ciała. Przy nadczynności tarczycy tempo przemiany materii jest zwiększone, dlatego człowiek traci kilogramy. W niedoczynności tarczycy oraz w chorobie Hashimoto metabolizm jest spowolniony, co przekłada się na przybieranie na wadze i trudności z jej utrzymaniem. Ustabilizowanie funkcjonowania tarczycy jest bardzo ważne dla całego organizmu. 

Jak przyspieszyć metabolizm?

Nie istnieje konkretna dieta przyspieszająca metabolizm, ale włączenie do jadłospisu niektórych produktów może pomóc w utracie kilogramów. Do potraw warto dodawać kurkumę, chilli, imbir i pieprz cayenne. Wiele zalet ma również zielona herbata. Nie oznacza to jednak, że wystarczy jeść te produkty i waga zacznie sama spadać. Konieczne jest zwiększenie aktywności fizycznej. Początkowo mogą to być spacery czy jazda na rowerze. Później warto dołączyć ćwiczenia fizyczne. Ważne, aby wysiłek fizyczny sprawiał radość, ponieważ wtedy istnieje większa szansa, że będzie Ci towarzyszył na co dzień. Pamiętaj także o odpowiedniej dawce snu i zmniejszeniu ilości stresu. Nie bez znaczenia są problemy hormonalne, które utrudniają utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Jeśli Twój metabolizm nie działa prawidłowo, pomimo stosowanej diety i aktywności fizycznej kilogramy nadal nie spadają, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj niezbędne badania. Może cierpisz na insulinooporność lub niedoczynność tarczycy, co wymaga leczenia i regularnych wizyt u specjalisty.

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do lekarzy i badań, sprawdź Polisę Zdrowie Welbi, czyli prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę zamówisz na Welbi. 

Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to możliwość dostępu do:

  • wizyt u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

  • konsultacji u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD),

  • minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, czyli np. RTG,

  • wizyt u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opieki w placówkach na terenie całego kraju – ponad 3500 placówek w 650 miastach Polski,

  • innych korzyści w zależności od pakietu

Wypełnij formularz i porozmawiaj z konsultantem. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. H. Ciborowska, A. Ciborowski, Dietetyka: żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2021.
  2. A. Judge, M.S. Dodd, Metabolism, „Essays in Biochemistry”, 2020, 64(4), s. 607–647.
  3. J. Górski (red.), Fizjologia człowieka, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
ile-bialka-ma-jajko-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy jajka zawierają dużą ilość białka?
19.05.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.