account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Co oznacza ubytek przegrody międzyprzedsionkowej?

lek. Agnieszka Żędzian22.03.2024Aktualizacja: 22.03.2024

U osób zdrowych prawy i lewy przedsionek serca są od siebie oddzielone przegrodą międzyprzedsionkową. Uniemożliwia ona przepływ krwi w nieprawidłowym kierunku, tzn. między jednym i drugim przedsionkiem. Zdarza się jednak, że w przegrodzie międzyprzedsionkowej znajduje się ubytek. Wada ta ma charakter wrodzony i występuje u 0,16% dzieci. Zwykle ma charakter łagodny, a otwór w sercu zamyka się samoistnie w przeciągu kilku lat. Niekiedy zaburza przepływ krwi i wtedy wymaga leczenia zabiegowego. Jakie objawy mogą wskazywać na ubytek przegrody międzyprzedsionkowej? Jakie badania wykonać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.


czym-jest-ubytek-przegrody-miedzyprzedsionkowej
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
 1. Czym jest ubytek przegrody międzyprzedsionkowej?
 2. Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej – rodzaje
 3. Jakie są przyczyny ASD?
 4. ASD – jakie są jego objawy?
 5. Jakie badania wykonać?
 6. Na czym polega leczenie ASD?
 7. Jakie są rokowania u pacjentów z ASD?

Czym jest ubytek przegrody międzyprzedsionkowej?

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej (ang. atrial septal defect, ASD) to wrodzona wada serca, polegająca na obecności otworu między prawym i lewym przedsionkiem serca. Niewielkie ubytki zwykle ulegają samoistnemu zamknięciu w wieku dziecięcym. Większe ASD stwarzają ryzyko groźnych powikłań, w tym udaru niedokrwiennego mózgu, zaburzeń rytmu serca i nadciśnienia płucnego. Wymagają one najczęściej leczenia zabiegowego.

W ciągu ostatnich 50 lat częstość występowania ASD znacznie wzrosła. Ma to związek zarówno z lepszą diagnostyką, jak i z coraz większą liczbą ciąż u kobiet w późnym wieku. Według ekspertów ubytek przegrody międzyprzedsionkowej dotyczy 1,6 na 1000 noworodków. Wrodzone wady serca, w tym ASD, występują częściej u osób żyjących w krajach rozwiniętych.

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej – rodzaje

Naukowcy wyróżniają cztery rodzaje ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej:

 • ubytek typu otworu wtórnego,

 • ubytek typu otworu pierwotnego, 

 • ubytek typu żyły głównej, 

 • ubytek typu zatoki wieńcowej.

Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej jest konsekwencją zaburzenia tworzenia się przegrody na wczesnym etapie życia płodowego. Rodzaj ASD jest zależny od tego, w którym miejscu w obrębie serca doszło do nieprawidłowości. Najczęściej rozpoznaje się ubytek typu otworu wtórnego

Jednym z podtypów ubytku typu otworu wtórnego jest drożny otwór owalny (PFO). Zwykle nie jest uwzględniany jako ASD, ponieważ nie dotyczy “prawdziwej” przegrody międzyprzedsionkowej. PFO jest konsekwencją braku zamknięcia fizjologicznie występującego w życiu płodowym otworu owalnego.

Jakie są przyczyny ASD?

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej u noworodka często występuje jako wada izolowana, czyli nie towarzysząca innemu schorzeniu. Bywa też związana z niektórymi chorobami genetycznymi, m.in. zespołem Downa czy zespołem Turnera. Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia ASD należą także:

 • zespół różyczki wrodzonej,

 • picie alkoholu w ciąży,

 • stosowanie narkotyków przez kobietę spodziewającą się dziecka (w szczególności kokainy),

 • wybrane mutacje genetyczne, m.in. genów GATA4, NKzX2-5 i TBX5.

Jeżeli w trakcie ciąży kobieta jest narażona na działanie szkodliwych substancji (w tym alkoholu) lub przeszła zakażenie wirusem różyczki, dziecko wymaga wykonania badań serca. Pamiętaj, że wczesne wykrycie wady daje szansę maluchowi na pełne wyleczenie.

ASD – jakie są jego objawy?

U wielu osób ubytek przegrody międzyprzedsionkowej nie daje żadnych objawów, szczególnie gdy jest bardzo mały (mniejszy niż 5 mm). Diagnostyka często jest wykonywana dopiero wtedy, gdy lekarz wykryje nieprawidłowości podczas rutynowego osłuchiwania bicia serca. Są to zwykle: cichy szmer skurczowy w okolicy zastawki tętnicy płucnej oraz rozdwojenie drugiego tonu serca. Pierwsze objawy większego ubytku przegrody międzyprzedsionkowej (5–10 mm) pojawiają się najczęściej w 4. lub 5. dekadzie życia i mogą obejmować:

 • osłabienie,

 • zmniejszenie tolerancji wysiłku,

 • duszność,

 • kołatanie serca.

Niekiedy pierwszym objawem ASD jest udar niedokrwienny lub przejściowe niedokrwienie mózgu.

Jakie badania wykonać?

ASD jest wadą serca, którą wykrywa się najczęściej podczas badania echokardiograficznego (echo serca). Badanie to jest całkowicie bezpieczne, nieinwazyjne i można je wykonywać wielokrotnie, nawet u najmłodszych dzieci. Dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych lekarz uwidoczni jamy serca, struktury sąsiednie oraz oceni przepływ krwi pomiędzy nimi. W wybranych przypadkach kardiolog zadecyduje o konieczności wykonania innych badań obrazowych klatki piersiowej – RTG, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

Diagnostyką ubytku przegrody międzyprzedsionkowej zajmuje się kardiolog, czyli specjalista chorób serca.

Jeśli chcesz mieć możliwość wizyty w gabinecie kardiologa w ciągu 3 dni roboczych od momentu umówienia wizyty, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

W pakiecie już od 119 zł możesz zyskać dostęp nie tylko do szybkich e-konsultacji i wizyt stacjonarnych u kardiologa, ale też 28 innych specjalistów (w tym dziecięcych), a także ponad 200 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. EKG spoczynkowego.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, to:

 • konsultacje specjalistyczne bez skierowania,

 • dostęp do szerokiego pakietu badań laboratoryjnych,

 • dostęp do badań obrazowych,

 • profilaktyczny przegląd zdrowia raz do roku, który w przypadku mężczyzn obejmuje konsultację kardiologiczną, lipidogram i EKG spoczynkowe lub wysiłkowe.

Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet OCHRONA COMPLEX. Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę.

Na czym polega leczenie ASD?

Dzieci z ASD nie zawsze wymagają leczenia. Niewielki ubytek przegrody międzyprzedsionkowej często zamyka się samoistnie w ciągu pierwszego roku życia. Maluchy z ASD poniżej 5 mm wymagają zwykle jedynie okresowej kontroli u kardiologa. U dzieci, u których ubytek przekracza 10 mm, może być konieczne leczenie zabiegowe. 

Zamknięcie ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej wykonuje się na dwa sposoby:

 • zabieg przezskórny – stosowany w leczeniu ubytku typu otworu wtórnego. Polega na zamknięciu ubytku w przegrodzie urządzeniem wprowadzonym do serca drogą naczyń krwionośnych. Cewnikowanie serca wykonuje się zwykle z dostępu uzyskanego poprzez nakłucie żyły zlokalizowanej w pachwinie; 

 • leczenie operacyjne – polega na wszyciu „łatki” w miejsce ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Wymaga to otwarcia klatki piersiowej i wykonania nacięcia w obrębie prawego przedsionka.

U bezobjawowych osób dorosłych z przypadkowo wykrytym niewielkim ASD postępowanie zwykle obejmuje kontrolę echokardiograficzną co 2–3 lata. Jeśli u chorego występują zaburzenia rytmu serca, konieczne jest leczenie przeciwarytmiczne i przeciwkrzepliwe. Leczenie zabiegowe wykonuje się w późniejszym terminie.

Jakie są rokowania u pacjentów z ASD?

Rokowanie w przypadku osób, u których ASD uległo zamknięciu (samoistnemu lub w wyniku leczenia), jest bardzo dobre. Nieleczona wada prowadzi do wystąpienia zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia płucnego lub być przyczyną udaru niedokrwiennego mózgu. Długość życia pacjentów wyleczonych przed 25. rokiem życia jest porównywalna do osób zdrowych. W późniejszym wieku ryzyko powikłań i zgonu w przebiegu ASD znacznie się zwiększa.

Źródła
 1. Menillo A., Lee L., Pearson-Shaver A., Atrial Septal Defect, “StatPearls”, 2023, dostęp online: wrzesień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535440/.
 2. Le Gloan L. i in., Pathophysiology and natural history of atrial septal defect, “Journal of Thoracic Disease”, 2018, dostęp online: wrzesień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6174151/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.