account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneEmocje i stres 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Syndrom DDD – co to takiego? Jak się objawia i jak sobie z nim radzić?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian07.05.2024Aktualizacja: 07.05.2024

Wiele osób nosi w sobie doświadczenia z dzieciństwa, które mają znaczący wpływ na ich dorosłe życie. Szczególnie istotną rolę odgrywają tutaj dysfunkcje rodzinne, wśród których wymienia się m.in. przemoc, rozwód czy nadużycia seksualne. Psychologiczny termin “syndrom DDD” – dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych – odnosi się do osób wychowywanych w takich właśnie domach. Sprawdź, z jakimi trudnościami zmagają się na co dzień dorośli mężczyźni i dorosłe kobiety z rodzin dysfunkcyjnych i jakie kroki mogą okazać się pomocne w leczeniu skutków trudnej przeszłości.


ddd-znaczenie-w-farmakologii
Unsplash.com

Polecane

placz-nieutulony-gwaltowny-jakie-sa-rodzaje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Płacz – o czym świadczy i jak należy na niego reagować?
19.05.2021
co-to-sa-kompleksy-jak-sie-ich-pozbyc-
Zdrowie psychiczne
1 min.
Co to są kompleksy? Jak się ich pozbyć?
30.10.2021
melancholik-kim-jest-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melancholik - kim jest? Co warto wiedzieć?
31.10.2021
szczescie-jak-je-odnalezc-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Co to jest szczęście? Jak stać się naprawdę szczęśliwym?
19.05.2021
Spis treści
  1. Rodzina dysfunkcyjna – co to takiego?
  2. Syndrom DDD – co to jest?
  3. Syndrom DDD – jak objawia się trudna przeszłość w dorosłym życiu?
  4. Syndrom DDD i syndrom DDA
  5. Jak leczyć syndrom DDD?

Rodzina dysfunkcyjna – co to takiego?

Aby zrozumieć, czym jest syndrom DDD, trzeba zacząć od określenia, czym jest rodzina dysfunkcyjna. Jest to społeczność spokrewnionych ze sobą osób, w której relacje między członkami są zaburzone i nie sprzyjają zdrowemu rozwojowi. Atmosfera w rodzinie dysfunkcyjnej jest napięta i pełna stresu, co negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne jej członków.

W takich rodzinach często występują:

  • konflikty – częste kłótnie i awantury, brak umiejętności komunikowania się, oskarżenia, poniżanie innych. W rodzinach dysfunkcyjnych często dochodzi do rozwodu rodziców;

  • przemoc – fizyczna, psychiczna lub słowna;

  • zaniedbanie – brak troski o podstawowe potrzeby (jedzenie, ubranie, opieka medyczna), ale także brak zainteresowania rozwojem emocjonalnym i ignorowanie uczuć i potrzeb;

  • nadużycia – uzależnienia, przemoc seksualna lub wykorzystywanie ekonomiczne.

  • Dowiedz się również, czym jest ADHD u dorosłych oraz w jakim stopniu może utrudniać codzienne życie. 

Syndrom DDD – co to jest?

Syndrom DDD to skrót, pod którym kryje się określenie “dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych”. Odnosi się ono do osób, które wychowywały się w rodzinach o różnego rodzaju dysfunkcjach emocjonalnych i fizycznych. Dzieci z takich domów często doświadczyły traumy i przechodziły przez bardzo trudne sytuacje, które odcisnęły piętno na ich rozwoju emocjonalnym i społecznym. W związku z tym wypracowały w sobie wzorce i mechanizmy obronne, które pomagały im radzić sobie z trudnościami rodzinnymi.

W rodzinach dysfunkcyjnych dzieci często przejmują konkretne role, które mają na celu utrzymanie równowagi w rodzinie. Często stają się kozłami ofiarnymi, na których skupiają się problemy rodziny, ale mogą także przyjmować rolę bohatera, przejmując na siebie więcej obowiązków, niż są w stanie udźwignąć. Nic więc dziwnego, że dorastanie w takim środowisku ma bardzo negatywne konsekwencje w dorosłym życiu.

Syndrom DDD – jak objawia się trudna przeszłość w dorosłym życiu?

Syndrom DDD ma wiele objawów i u każdej osoby trudna przeszłość będzie manifestowała się w nieco inny sposób. Najczęstsze symptomy, które da się zauważyć u dorosłych kobiet i mężczyzn z rodzin dysfunkcyjnych, to:

  • lęk przed wchodzeniem w związki – dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych mogą mieć trudności z zaufaniem innym ludziom i nawiązywaniem bliskich relacji. Obawy przed odrzuceniem i porzuceniem często utrudniają im budowanie zdrowych związków partnerskich;

  • trudność w okazywaniu uczuć – osoby z syndromem DDD często mają trudności w wyrażaniu swoich emocji i otwartym komunikowaniu się z innymi. Często są wycofane emocjonalnie i okazują lęk przed intymnością. Co więcej, często nie potrafią podzielić się swoimi doświadczeniami i trudnościami, których doświadczają na co dzień;

  • obniżone poczucie własnej wartości – kobiety i mężczyźni z syndromem DDD często mają niskie poczucie własnej wartości i trudności z akceptacją siebie;

  • nerwice i różnego rodzaju zaburzenia psychiczne – konsekwencjami trudnej przeszłości mogą być też zachowania nerwicowe (np. trichotillomania), stany lękowe czy depresja. 

Dodatkowo, osoby dotknięte syndromem DDD mogą wykształcić specyficzne cechy charakteru wynikające ze specyfiki ich doświadczeń. W dorosłym życiu również są nadopiekuńczy lub nadwrażliwi na krytykę. Wyjątkowo traumatyczne doświadczenia mogą prowadzić do wycofania społecznego, które w niektórych aspektach może objawiać się podobnie jak autyzm u dorosłych lub zespół Aspergera u dorosłych

Syndrom DDD i syndrom DDA

Syndrom DDD często jest wymieniany razem z DDA. Ten drugi dotyczy dorosłych dzieci alkoholików i objawia się m.in. lękiem przed utratą kontroli, nadmiernie rozwiniętym poczuciem odpowiedzialności, poczuciem winy, lękiem przed sytuacjami konfliktowymi oraz trudnościami w nawiązywaniu i utrzymywaniu bliskich relacji. Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych często są również dorosłymi dziećmi alkoholików, jeśli problemem, który dotyczył ich rodziny był alkoholizm. 

Jak leczyć syndrom DDD?

Osoby z syndromem DDD często zgłaszają się na terapię wtedy, gdy dostrzegają, że piętno przeszłości nie pozwala im na osiągnięcie szczęścia w dorosłym życiu. Istnieje wiele form profesjonalnej pomocy, która pozwoli zrozumieć źródło problemu i wypracować skuteczne strategie radzenia sobie z trudnościami. 

Wyjście z syndromu DDD wymaga czasu, autorefleksji i profesjonalnego wsparcia. Psychoterapia – np. terapia systemowa – jest kluczowym elementem procesu wyjścia z syndromu DDD i powrotu do zdrowego funkcjonowania. Dostępne narzędzia to:

  • psychoterapia indywidualna, która skupia się na głębokim przepracowaniu traumy;

  • psychoterapia grupowa, w której najważniejsze jest dzielenie się doświadczeniami z innymi osobami;

  • terapia rodzinna, w której można uczestniczyć z członkami pierwotnej rodziny (o ile jest to możliwe i służy dobru pacjenta), ale również z partnerem/współmałżonkiem, który chce lepiej poznać mechanizmy syndromu DDD i skuteczniej wspierać w radzeniu sobie z trudnościami;

  • terapia EMDR, która wykorzystuje stymulację wzroku, słuchu i dotyku w celu radzenia sobie z traumatycznymi wspomnieniami. Jest również pomocna w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD), który może pojawić się u dorosłych dzieci z rodziny dysfunkcyjnych. 

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do lekarzy specjalistów, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego od TU Zdrowie, którego ofertę można zamówić na Welbi. 

W ramach pakietu OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość:

  • konsultacji z 39 specjalistami zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych, bez skierowania;

  • 2 konsultacji z psychologiem lub psychiatrą w roku – to dobra okazja do uzyskania wsparcia w sytuacjach awaryjnych;

  • wykonania badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych z listy dostępnych w danym pakiecie;

  • innych usług medycznych.

Dowiedz się, więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. C.L. Whitfield, Nowy początek. Zadbaj o swoje wewnętrzne dziecko. Wsparcie dla DDA i DDD, Wydawnictwo Feeria, Łódź 2021.
  2. T. Dayton, Znajdź spokój wewnętrzny. Pomoc dla DDD i DDA w odzyskaniu emocjonalnej trzeźwości, Wydawnictwo Feeria, Łódź 2021.
  3. M. Jay, Supernormalsi. Trudne dzieciństwo i niezwykła historia odporności psychicznej, Grupa Wydawnicza Relacja, Warszawa 2022.
  4. W. Stefaniak, Psychoterapia odczytana na nowo, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2023.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
lek-przed-ptakami-awizofobia-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęk przed ptakami (awizofobia) - jakie są przyczyny i objawy?
30.07.2021
zawisc-co-to-jest-jak-sobie-z-nia-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Co to jest zawiść? Poznaj metody radzenia sobie z zawiścią ludzką
19.05.2021
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.