account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieZaburzenia odżywiania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Diabulimia, czyli zaburzenie odżywiania u osób z cukrzycą

Angelika Janowiczlek. Agnieszka Widera27.07.2021Aktualizacja: 22.10.2023

Zaburzenia odżywiania obserwuje się także u osób, które chorują przewlekle. Jednym z nich jest diabulimia. Występuje ona wyłącznie u chorych na cukrzycę typu 1. Nieleczona niesie za sobą poważne skutki zdrowotne – w tym zagrożenie życia. Konieczne jest jej wczesne rozpoznanie i wdrożenie terapii. Zobacz, co to jest diabulimia i jakie są jej objawy.


diabulimia-co-to-jest-jakie-sa-konsekwencje-zdrowotne
pixabay.com

Polecane

zaburzenia-odzywiania-u-dzieci-jak-je-pokonac-i-leczyc
Odżywianie
1 min.
Zaburzenia odżywiania u dzieci - jak je pokonać i leczyć?
30.07.2021
anoreksja-i-bulimia-co-to-jest-jakie-sa-objawy
Odżywianie
2 min.
Anoreksja i bulimia - co to jest? Jakie są objawy?
27.07.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
Spis treści
  1. Czy cukrzyca zwiększa ryzyko zaburzeń odżywiania?
  2. Co to jest diabulimia?
  3. Jakie są przyczyny diabulimii?
  4. Jakie są objawy diabulimii?
  5. Jak wygląda leczenie diabulimii?
  6. Skutki nieleczonej diabulimii

Czy cukrzyca zwiększa ryzyko zaburzeń odżywiania?

Zaburzenia odżywiania to wszelkiego rodzaju nieprawidłowości związane ze spożywaniem pokarmów, które mają psychiczne podłoże. Oznacza to, że nadmierne skoncentrowanie na jedzeniu, kompulsywne objadanie się lub głodzenie się jest sposobem na poradzenie sobie z negatywnymi emocjami i przeżyciami. Osoba chora nie ma żadnej kontroli nad swoim zaburzeniem. Niekiedy nie zdaje sobie sprawy z obecności problemu i z tego, że potrzebuje profesjonalnej pomocy.

Cukrzyca typu 1 jest zaliczana do schorzeń, które stanowią czynnik ryzyka wystąpienia zaburzeń odżywiania. Nieprawidłowości obserwuje się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Nieco częściej dotyczą one osób młodych. Wiele z nich rozpoznaje się u młodzieży między 12 a 19 rokiem życia. Dzieje się tak nie tylko ze względu na fakt dojrzewania i przebywania w specyficznym środowisku, ale także na brak rozumienia choroby, niezdawania sobie sprawy z jej konsekwencji i na niski poziom odpowiedzialności. Najczęściej występującym zaburzeniem u osób z cukrzycą typu 1 jest diabulimia.

Co to jest diabulimia?

Diabulimia jest zaburzeniem odżywiania, które dotyka cukrzyków typu 1. Osoby chore świadomie zmniejszają dawkę insuliny lub całkowicie ją pomijają, aby doprowadzić do spadku masy ciała. Nie mają dla nich znaczenia konsekwencje, które wynikają z nieprawidłowo stosowanego leku i zaprzestania leczenia cukrzycy.

Jakie są przyczyny diabulimii?

Diabulimia ma podłoże emocjonalne. Bardzo często jej przyczyną jest niska samoocena i niezadowolenie ze swojego wyglądu. Jednym z ważnych czynników jest również brak akceptacji ze strony rówieśników. Warto podkreślić, że diabulimia dotyczy przede wszystkim osób młodych, których ciało się zmienia z powodu dojrzewania. Przybieranie na wadze jest dla nich nie do zaakceptowania – szczególnie przez promowany w mediach społecznościowych kult ciała i idealnej sylwetki.

Jakie są objawy diabulimii?

Możliwe oznaki diabulimii to:

  • spadek masy ciała (często bardzo szybki),

  • zmiana sposobu odżywiania,

  • nadmierne zainteresowanie sylwetką,

  • narzekanie na swój wygląd i porównywanie się do innych osób,

  • nieprawidłowe wyniki badań krwi (wysokie stężenie glukozy i hemoglobiny glikowanej),

  • złe samopoczucie.

Pamiętaj, że osoby z zaburzeniami odżywiania często ukrywają swoje problemy. Diabulimia nie jest ponadto jednostką chorobową. Z tego powodu nie ma jasnych kryteriów dotyczących jej rozpoznawania.

Jak wygląda leczenie diabulimii?

Jeżeli zaobserwujesz u bliskiej osoby objawy diabulimii, nie wahaj się jej pomóc. Im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym mniejsze jest ryzyko powikłań. Pamiętaj, że terapia bywa długotrwała i trudna, dlatego potrzebne jest twoje wsparcie i zrozumienie.

Leczenie diabulimii opiera się na psychoterapii. Zwykle jest to terapia indywidualna. Niekiedy jednak opieką musi zostać objęta cała rodzina. Ma to miejsce w sytuacjach, w których zaburzenia odżywiania dotyczą dziecka. Zdarza się, że potrzebna jest farmakoterapia, a nawet hospitalizacja – szczególnie gdy obecne są inne schorzenia psychiczne, np. depresja lękowa. Szczegółowy plan leczenia diabulimii jest dostosowywany indywidualnie do każdej osoby.

Skutki nieleczonej diabulimii

Skutki nieleczonej diabulimii są bardzo poważne. Pomijanie dawek insuliny powoduje, że nasilają się objawy cukrzycy. Utrzymujące się podwyższone stężenie glukozy prowadzi do uszkodzenia tkanek, a tym samym do powikłań. Wiele z nich poważnie zagraża zdrowiu, a nawet życiu.

Niedobór insuliny u osób chorych na cukrzycę prowadzi do kwasicy ketonowej. To sytuacja, w której energia jest pozyskiwana z tłuszczów, a nie glukozy. W efekcie wzrasta liczba ciał ketonowych i zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. W niektórych przypadkach dochodzi do śpiączki. Kwasica ketonowa jest zagrożeniem życia.

Diabulimia może prowadzić do retinopatii, neuropatii cukrzycowej lub angiopatii. Z kolei ich konsekwencją mogą być choroby układu krążenia, m.in. miażdżyca. U osób z nieprawidłowo leczoną cukrzycą wzrasta ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu i zawału serca, które często skutkują niepełnosprawnością lub przedwczesnym zgonem. Diabulimia powoduje także, że pogarsza się zdrowie psychiczne. W efekcie rozwijają się również zaburzenia na tym tle.

Źródła
  1. A. Juruć, M. Kubiak, B. Wierusz-Wysocka, Psychologiczne i medyczne problemy w profilaktyce i leczeniu zaburzeń odżywiania u osób z cukrzycą typu 1, „Diabetologia Praktyczna” 2016, t. 2, nr 1, s. 31–37.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ile-bialka-ma-jajko-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy jajka zawierają dużą ilość białka?
19.05.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
sok-jablkowy-jak-zrobic-jaki-jest-najlepszy
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z jabłek i dlaczego warto go pić?
27.05.2022
syrop-z-dzikiej-rozy-jakie-ma-wlasciwosci-zdrowotne
Odżywianie
1 min.
Kiedy warto stosować syrop z owoców dzikiej róży?
14.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
nienawisc-jak-poradzic-sobie-z-ta-emocja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Skąd bierze się nienawiść i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.