account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSen 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co jest dobre na sen? Poznaj sprawdzone sposoby

Klaudia Gaickalek. Wiktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 27.02.2024

Istnieje mnóstwo sposobów, które mogą Ci pomóc zadbać o dobry sen: ciekawe techniki zasypiania, zioła uspokajające, proste zasady, które możesz wprowadzić do życia od zaraz, i wiele, wiele więcej. Odkryj swój idealny sposób na dobry sen.


dobry-sen-jak-o-niego-zadbac-skuteczne-sposoby
pexels

Polecane

jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest dobry sen?
  2. Co jeszcze daje dobry sen?
  3. Zasady, dzięki którym poprawisz jakość snu
  4. Jakie zioła są dobre na sen?
  5. Jaka dieta jest dobra na sen?
  6. Jak zadbać o dobry sen, kiedy nie ma się na niego czasu?

Czym jest dobry sen?

Dobry sen charakteryzuje się tym, że budzisz się po nim zrelaksowany i wypoczęty. Organizm, który regularnie dobrze sypia, zdecydowanie lepiej funkcjonuje. Ciało łatwiej się regeneruje, a układ odpornościowy skuteczniej radzi sobie z wirusami, bakteriami i pasożytami. O wiele lepiej działa również psychika człowieka. Regularny głęboki sen umożliwia większe skupienie, koncentrację oraz… kreatywność.

Nie bez przyczyny coraz więcej firm decyduje się umożliwić swoim pracownikom korzystanie z tzw. sleep roomów. Są to pomieszczenia, do których pracownicy mogą udać się na drzemkę w przerwie od pełnienia obowiązków. Chociaż nie jest to jeszcze biurowy standard, być może już niedługo nastąpi w tej kwestii przełom. Badania dowodzą bowiem, że zrelaksowany i wypoczęty pracownik jest znacznie bardziej produktywny i efektywny.

Z kolei niewyspanie się może wpływać na pracownika bardzo negatywnie. Zwykle widać je już na pierwszy rzut oka. Taka osoba porusza się wolniej, nie może się skoncentrować, bywa niestabilna, jest blada i ma worki pod oczami. Zobaczmy, co jest dobre na sen i co daje regularne dbanie o jego jakość.

Co jeszcze daje dobry sen?

Podczas dobrego snu Twój oddech jest miarowy, spokojny i głęboki. Mięśnie całego ciała odprężają się i relaksują, a Twój umysł w pewien sposób przetwarza i „układa” wydarzenia z całego dnia. Dzięki regularnemu snu dobrej jakości:

  • jesteś mniej podatny na stres,

  • lepiej radzisz sobie w niespodziewanych sytuacjach,

  • masz szybszy refleks,

  • Twoje reakcje są bardziej adekwatne,

  • jesteś w stanie osiągnąć więcej w sporcie,

  • masz lepszą pamięć,

  • osiągasz wyższe wyniki w nauce,

  • jesteś bardziej skoncentrowany,

  • emocje w mniejszym stopniu wpływają na Twoje postrzeganie.

Zasady, dzięki którym poprawisz jakość snu

Jeżeli zależy Ci dobrym śnie, warto zacząć działać od razu. Choć najlepsze efekty uzyskasz po dłuższym czasie wysokiej jakości snu, już jedna porządnie przespana noc może znacząco poprawić jakość Twojego życia.

Podstawową zasadą, która nie tylko wpłynie na jakość snu, ale też ułatwi Ci samo zasypianie, jest regularność. Niezależnie od tego, czy chcesz spać tylko w nocy, czy np. eksperymentować ze snem polifazowym, warto zachować w swojej decyzji stałość. Spróbuj spać w podobnych godzinach, nie zważając na to, czy jest akurat środek tygodnia czy weekend.

Co jeszcze jest dobre na spanie? Zadbaj o czas przed położeniem się do łóżka. Jest on równie ważny co sam sen. Jeżeli zależy Ci, aby szybko zasnąć, godzinę przed snem nic nie jedz (zwłaszcza ciężkostrawnego) oraz unikaj ostrego światła (np. tego z ekranów). Dzięki temu w Twoim organizmie zacznie się wydzielać zwiększona ilość melatoniny, czyli tzw. hormonu snu.

Jakie zioła są dobre na sen?

Jeżeli wieczorem masz problem z ochłonięciem po ciężkim dniu, pomóc mogą zioła na sen. Większość z nich jest tania i łatwo dostępna. Możesz sięgnąć po apteczne tabletki lub tradycyjny napar. Najlepiej sprawdzą się w tej roli:

  • kozłek lekarski,

  • melisa,

  • szyszki chmielu,

  • lawenda lub

  • męczennica.

Warto pamiętać jednak, że tego typu rozwiązania nie są dobre na każdy wieczór. Jeżeli doskwiera Ci bezsenność, spróbuj zastanowić się, z czego ona wynika. Być może dobrym sposobem na rozwikłanie problemu będzie spotkanie z psychoterapeutą lub medytacja na sen.

Jaka dieta jest dobra na sen?

Nie bez przyczyny mówi się, że „jesteś tym, co jesz”. To, jak się żywisz, ma ogromny wpływ na zdrowie całego Twojego organizmu. Zarówno to fizyczne, jak i psychiczne. Niezdrowa, ciężkostrawna dieta może być przyczyną problemów z zasypianiem, obniżenia jakości snu oraz ogólnego pogorszenia się zdrowia.

Oprócz umiarkowanego jedzenia przed snem spróbuj na kolację, zamiast białka, jeść więcej węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym (np. pieczywa pełnoziarnistego i warzyw). Dodatkowo w godzinach wieczornych nie spożywaj kofeiny oraz napojów słodzonych czy alkoholowych. Przestrzegając tych zasad, możesz zorganizować sobie najlepszy sen i optymalny relaks.

Jak zadbać o dobry sen, kiedy nie ma się na niego czasu?

Jeżeli ciągle chodzisz niewyspany, bo brakuje Ci czasu na sen, rozważ przejście na sen polifazowy. W przeciwieństwie do snu monofazowego, podczas którego śpi się tylko w nocy, sen polifazowy ogranicza spanie nocne na korzyść drzemek w ciągu dnia. Przy wyborze snu polifazowego, który składa się z 6 faz, możesz ograniczyć ilość przespanych godzin.

Źródła
  1. M. Skalski, Bezsenność – patogeneza i leczenie, „Kosmos” 2014, t. 63, nr 2, s. 233–243.
  2. A. Kawalec, K. Pawlas, Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2013, t. 94, nr 1, s. 1–5.
  3. C. Stampi, Polyphasic sleep strategies improve prolonged sustained performance: A field study on 99 sailors, „Work & Stress” 2007, t. 3, nr 1, s. 41–55.
  4. E.A. Lucas, M.B. Sterman, Experimental Neurology, „Experimental Neurology” 1975, t. 46, nr 2, s. 369–388.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
pesymista-kim-jest-jakie-sa-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Pesymista - kim jest? Jakie są cechy charakterystyczne?
28.10.2021
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
sangwinik-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-cechy-osobowosci
Zdrowie psychiczne
2 min.
Sangwinik - kto to jest? Jak go rozpoznać? Cechy osobowości
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
gleboki-sen-ile-powinien-trwac-jak-go-wydluzyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Głęboki sen - ile powinien trwać? Jak go wydłużyć?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.