account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSen 1 min.

Jakie zioła na sen warto wybrać? Jakie płyną z nich korzyści?

Klaudia Gaicka21.01.2022Aktualizacja: 02.07.2023

Zioła na sen są prawdziwym ukojeniem dla osób z problemami z zasypianiem. Łatwo dostępne i tanie napary mogą pomóc Ci zasnąć oraz uzyskać lepszą jakość snu. Oprócz tego wiele z nich ma cenne właściwości odżywcze.


ziola-na-sen-jakie-sa-najlepsze-i-ulatwia-zasypianie
pixabay

Polecane

koszmary-senne-co-oznaczaja-przyczyny-i-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jakie korzyści płyną ze zdrowego snu? Jak go uzyskać?
02.06.2022
bezsennosc-jakie-sa-przyczyny-jak-mozna-ja-leczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Czym jest bezsenność i jakie są jej przyczyny?
14.05.2021
niedobor-melatoniny-jakie-sa-typowe-objawy-i-skutki
Zdrowie psychiczne
2 min.
Niedobór melatoniny - jakie są typowe objawy i skutki?
28.10.2021
jak-miec-swiadomy-sen-jakie-sa-techniki
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest świadomy sen? Poznaj skuteczne techniki
02.06.2022
Spis treści
  1. Korzyści płynące ze zdrowego, głębokiego snu
  2. Jakie zioła na sen warto wybrać?
  3. Co daje melisa? Jakie ma właściwości?
  4. Co daje rumianek? Jakie ma właściwości?
  5. A może jednak szyszki chmielu, kozłek lekarski lub lawenda?
  6. Ashwagandha na sen

Korzyści płynące ze zdrowego, głębokiego snu

Chociaż może Ci się wydawać, że podczas snu organizm jest zupełnie odłączony od działania, nie jest to do końca prawda. Oczywiście w czasie snu mięśnie i psychika człowieka rozluźniają się i relaksują, jednak to właśnie wtedy niektóre procesy organizmu są najbardziej intensywne. Mowa między innymi o regeneracji oraz działaniu układu odpornościowego.

Podczas snu spada temperatura ciała, zwalnia praca serca, stabilizuje się oddech, a człowiek w niewidzialny sposób nabiera dystansu do problemów dnia wczorajszego. Już jedna nieprzespana noc sprawia, że dużo gorzej funkcjonujesz. Pogarsza się pamięć, zmniejsza koncentracja, a zwiększa podatność na stres. Przy chronicznym niewyspaniu jest tylko gorzej, wymienione negatywy stają się intensywniejsze i dochodzą do nich kolejne. Przy przemęczeniu organizmu łatwiej o wiele różnego rodzaju chorób, urazów i wypadków. Te ostatnie mogą wynikać np. z jazdy samochodem, do której niezbędne są pełne skupienie i dobra koncentracja. Chroniczne niewyspanie się może wobec tego stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a nawet dla życia. Zdecydowanie warto wiedzieć, jak się wyciszyć i zapaść w głęboki sen, aby uniknąć tego ryzyka.

Polecamy

poznaj-5-sposobow-na-dobry-sen
Zdrowie psychiczne

Poznaj 5 sposobów na dobry sen

Zdrowy sen to klucz do dobrego samopoczucia i wydajności w ciągu dnia. Jeśli chcesz, aby Twoja pamięć i koncentracja funkcjonowały na wysokim poziomie, zdolności motoryczne były prawidłowe, a samopoczucie dobre, to w pierwszej kolejności musisz zadbać o nocny wypoczynek. Nie pomogą Ci kolejne filiżanki kawy, cudowne suplementy na pracę mózgu ani napoje energetyczne. Twój mózg do prawidłowej pracy potrzebuje otrzymać odpowiednią porcję snu. Ale co zrobić, jeśli po zgaszeniu światła sen nie nadchodzi, czujesz natłok myśli, przewracasz się z boku na bok, a rano czujesz zmęczenie?

Redakcja20.08.2021

Jakie zioła na sen warto wybrać?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo ziół, które mogą ułatwić Ci wieczorny relaks i zaśnięcie oraz dodatkowo zadbają o dobry sen. Najpopularniejsze zioła na sen to: melisa, rumianek, szyszki chmielu, kozłek lekarski, lawenda oraz ashwagandha. Każde z nich ma nieco inne właściwości, które omówię dokładniej w dalszej części. Najbardziej skupię się na melisie i rumianku, ponieważ są one najpopularniejsze, najłatwiej dostępne, a przy problemach ze snem sprawdzają się fenomenalnie.

Mimo że o ziołach można powiedzieć mnóstwo dobrego, pamiętaj, że wiele z nich ma ważne przeciwwskazania. Jeżeli któreś z opisanych ziół Cię zainteresuje, w pierwszej kolejności sprawdź, czy możesz je stosować bez obaw.

Co daje melisa? Jakie ma właściwości?

Melisa wykazuje działanie uspokajające, ale też przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Napar pomaga regulować pracę wątroby, wspomaga wydzielanie soków trawiennych, obniża ciśnienie i działa rozkurczowo. Wewnątrz zioła znajdziemy olejek eteryczny, flawonoidy, gorycze, sole mineralne i sporą ilość witaminy C.

Cudowne właściwości melisy znalazły zastosowanie w leczeniu stanów i chorób, takich jak: bezsenność, lęk, niepokój, nadmierne pobudzenie, bóle głowy, przeziębienie, grypa, problemy z trawieniem oraz zapalenie oskrzeli.

Co daje rumianek? Jakie ma właściwości?

Właściwości rumianku idealne sprawdzają się przy problemach z zasypianiem, jednak nie jest to jedyne działanie stosowanej rośliny. Oprócz tego rumianek przyśpiesza proces regeneracji ran, pobudza przemianę materii w skórze, działa przeciwzapalnie, dezodoryzująco, przeciwbakteryjnie i rozkurczowo. W jego wnętrzu znajdziemy m.in.: flawonoidy, fenolokwasy, fitosterole, poliacetyleny, garbniki katechinowe, gorycze, związki kumarynowe i śluzowe, cholinę, witaminę C i sole mineralne.

A może jednak szyszki chmielu, kozłek lekarski lub lawenda?

Szyszki chmielu w pewien sposób blokują docieranie bodźców do centralnego układu nerwowego. Dzięki temu nie tylko poprawiają zasypianie, ale również uspokajają i są przeciwdrgawkowe. Ten profil działania dobrze sprawdzi się, zwłaszcza jeżeli musisz zasnąć w nie do końca korzystnych warunkach.

Kozłek lekarski, zwany także walerianą, działa przede wszystkim uspokajająco. Efekt jego spożycia wynika z tego, że obniża on aktywność układu nerwowego. Dzięki temu zmniejszysz swój poziom napięcia i lęku oraz znacząco zredukujesz niepokój. Można powiedzieć, że działanie kozłka na sen jest wypadkową innych jego efektów. Z tego powodu nasennie najlepiej sprawdzi się on w mieszankach z innymi ziołami, tymi typowo na bezsenność.

Lawendę wyróżnia przede wszystkim jej forma. Zioło to sprzedawane jest najczęściej w postaci olejku, który największe odprężenie przyniesie, jeżeli dodasz kilka jego kropel do kąpieli. Olejek lawendowy działa uspokajająco, a do tego wydłuża fazę głębokiego snu i zmniejsza ilość niechcianych pobudek.

Ashwagandha na sen

Ciekawym ziołem o wielu właściwościach jest ashwagandha. Nie tylko pomaga na problemy z bezsennością, ale też niweluje lęk i niepokój oraz poprawia samopoczucie. Dodatkowo wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy oraz na samo serce. Ashwagandha ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Niektóre badania mówią nawet o jej nieocenionym wpływie na płodność oraz funkcje seksualne.

Źródła
  1. M. Skalski, Bezsenność – patogeneza i leczenie, 2014.
  2. A. Kawalec, K. Pawlas, Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, 2013.
  3. E.A. Lucas, M.B. Sterman, Experimental Neurology, 1975.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
zawisc-co-to-jest-jak-sobie-z-nia-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Co to jest zawiść? Poznaj metody radzenia sobie z zawiścią ludzką
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.