account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Czym jest i jakie ma zastosowanie dren Kehra?

Olga Dąbska28.04.2024Aktualizacja: 28.04.2024

Dren to jeden z podstawowych akcesoriów wykorzystywanych w medycynie, w tym zwłaszcza w chirurgii. Lekarze mają do dyspozycji wiele rodzajów drenów, które różnią się budową i przeznaczeniem. Jednym z nich jest dren Kehra. Wprowadza się go podczas zabiegów operacyjnych na woreczku żółciowym. Sprawdź, w jakim celu zakłada się dren Kehra i przez jaki czas pacjent powinien go nosić.


dren-kehra-zastosowanie-w-chirurgii
Pixabay.com

Polecane

guzki-reumatoidalne-na-palcach-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Guzki reumatoidalne na palcach – o czym świadczą? Jak należy z nimi postępować?
10.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest dren Kehra?
  2. Do czego przeznaczony jest dren Kehra?
  3. Dren Kehra – na jak długo jest wprowadzany?
  4. Jakie jeszcze jest zastosowanie drenu Kehra?
  5. Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia

Czym jest dren Kehra?

Drenaż to procedura polegająca na odprowadzaniu płynnych treścizarówno fizjologicznych, jak i patologicznych – z obszarów ciała czy narządów do innych części ciała lub znacznie częściej poza ciało. Drenaż przeprowadzany jest z użyciem drenów, które dobiera się adekwatnie do potrzeb pacjenta. W medycynie do wykorzystania jest bowiem wiele rodzajów drenów, które różnią się budową i zastosowaniem. Najpopularniejszym spośród nich jest dren Redona, który przeznaczony jest do drenażu ssącego. Procedura ta zapewnia stały odpływ wydzieliny i kontrolowanie jej ilości po zabiegu. Innym bardziej znanym jest dren Kehra – nazwany od nazwiska jego wynalazcy. Akcesorium to wykonane jest z miękkiego, przezroczystego silikonu. To dren grawitacyjny w kształcie litery T, stąd też zwyczajowo nazywany bywa „drenem T”. W zależności od potrzeb lekarze wybierają najbardziej odpowiedni rozmiar drenu Kehra. Akcesorium to dostępne jest bowiem w różnych grubościach, w tym m.in. 9F, 12F, 15F, 18F, 21F, 24F. „F” („French”) to skala grubości drenów, której jeden stopień odpowiada 0,33 mm. W opiece medycznej stosowane są również dreny, których grubość podawana jest w jednostkach „Ch”. Warto jednak wspomnieć, że mają one ten sam przelicznik. Przykładowo dren Kehra oznaczony 9F (9Ch) ma 2,97 mm grubości. Ściana drenu Kehra ma taką sprężystość, aby ucisk z zewnątrz nie powodował zapadania się przewodu, a tym samym zaburzenia odpływu żółci.

Do czego przeznaczony jest dren Kehra?

Od lat 90. ubiegłego wieku klasyczne operacje chirurgiczne – z otwarciem powłok brzusznych – zastępowane są przez zabiegi endolaparoskopowe. Procedury te wiążą się ze znacznie mniejszą raną, a tym samym z mniejszym bólem pooperacyjnym, szybszą rekonwalescencją czy krótszym pobytem w placówce medycznej. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy klasyczna operacja chirurgiczna to jedyne możliwe rozwiązanie. Przykładem jest cholecystektomia w przypadku raka pęcherzyka żółciowego. 

Cholecystektomia to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu pęcherzyka żółciowego. Poza częstymi wskazaniami do leczenia laparoskopowego niekiedy wymagane jest podejście klasyczne z rozcięciem powłok brzucha w linii pośrodkowej lub w okolicy podżebrza prawego. Po klasycznej cholecystektomii do organizmu pacjenta wprowadzany jest dren Kehra. Umożliwia on utrzymanie czystości i suchości obszaru operowanego, co przyspiesza proces gojenia oraz minimalizuje ryzyko infekcji.

Akcesorium to umieszcza się w otworze Winslowa. To tzw. otwór sieciowy, który jest jedynym otworem w torbie sieciowej, łączącym ją z jamą otrzewnej. Torba sieciowa to zachyłek jamy otrzewnej, który znajduje się do tyłu od żołądka i do przodu od trzustki. Otwarcie przewodu żółciowego wspólnego wymaga umieszczenia drenu, który zmniejsza ciśnienie w drogach żółciowych i tym samym zapobiega powstawaniu przecieku w miejscu nacięcia oraz odprowadza żółć na zewnątrz. 

Dodatkowo dren Kehra stanowi swego rodzaju szkielet, na którym zrasta się ściana przewodu żółciowego. W ten sposób w miejscu, gdzie utworzy się blizna po zabiegu, światło przewodu nie ulega zwężeniu i spada ryzyko rozwoju wtórnych powikłań, takich jak pooperacyjna kamica dróg żółciowych czy żółtaczka mechaniczna.

Dwie krótsze, poprzeczne gałęzie drenu Kehra – tj. poziomą część „T” – wsuwa się w przeciwległych kierunkach do przewodu żółciowego w miejscu, w którym wcześniej wykonano nacięcia. Prostopadły do nich element drenu Kehra – tj. pionową część „T” – wyprowadza się przez powłoki na zewnątrz jamy brzusznej. Założony dren obszywa się szczelnie, aby nie doszło do przedostania się żółci do jamy otrzewnej. Końcówkę drenu łączy się z woreczkiem, do którego spływa żółć. Alternatywą jest sprężysta, plastikowa buteleczka typu Redona. W przypadku nieznacznego wycieku lekarz może zdecydować o pozostawieniu końcówki otwartej i jedynie zabezpieczyć ją jałowym opatrunkiem.

Dren Kehra – na jak długo jest wprowadzany?

Ogólnie przyjęto, że dren powinien zostać usunięty, gdy spełnił swoje zadanie lub jeśli objętość drenażu nie przekracza 25 ml/dobę. Dren Kehra usuwa się z reguły od 7 do 9 dni po przebytym zabiegu, o ile nie wystąpiły u pacjenta żadne powikłania. Jednak decyzja o usunięciu drenu z rany pooperacyjnej powinna być podjęta przez lekarza biorącego pod uwagę indywidualną sytuację pacjenta. Aby wyjąć dren, pacjent zgłasza się na wizytę do placówki medycznej, najlepiej do tej, w której przeprowadzany był zabieg. Bardzo ważne, aby do tego czasu dbał o ranę, delikatnie oczyszczał jej granice, nie doprowadzał do zruszenia drenu. W większości przypadków zabieg usunięcia drenu po operacji wykonuje się bez zastosowania znieczulenia. Zabieg trwa kilka minut, powoduje tylko chwilowy dyskomfort. Celem łatwiejszego usunięcia drenu Kehra, ale i bardziej efektywnego drenażu żółci w miejscu połączenia ramion drenu T wycina się otwór w kształcie litery V.

Jakie jeszcze jest zastosowanie drenu Kehra?

Poza podstawowym przeznaczeniem – odprowadzaniem żółci w okresie pooperacyjnym po cholecystektomii – dren Kehra służy dodatkowo do wykonania cholangiografii śródoperacyjnej i pooperacyjnej. To inaczej badanie dróg żółciowych metodą rezonansu magnetycznego, w którym środek cieniujący wprowadza się przez dren pozostawiony przez chirurga w przewodzie żółciowym. Celem podania tzw. kontrastu jest jeszcze lepsze uwidocznienie dróg żółciowych.

Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia

Obserwujesz u siebie dolegliwości, które mogą wskazywać na problemy z drogami żółciowymi? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi możesz zyskać m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym gastroenterolog),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej,

  • wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.


Źródła
  1. A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka. Tom II. Trzewia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. J. Kurek, M. Gierek, Powikłana choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy wciąż dużym wyzwaniem dla chirurgii. Opis przypadku, „Chirurgia Polska” 2013, t. 15, nr 2, s. 134–140.
  3. Z. Yin, K. Xu, J. Sun i wsp., Is the end of the T-tube drainage era in laparoscopic choledochotomy for common bile duct stones is coming? A systematic review and meta-analysis, „Annals of Surgery” 2013, nr 257, s. 54–66.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.