account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jaka jest rola drenów po operacji? Jak prawidłowo się z nimi obchodzić?

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Agnieszka Żędzian30.04.2024Aktualizacja: 30.04.2024

Dreny są zakładane podczas operacji po to, aby po zszyciu powłok ciała umożliwić swobodne odprowadzanie płynów (np. krwi, ropy, żółci) i gazów. Dzięki temu tkanki szybciej się regenerują. Ważne jest jednak właściwe obchodzenie z drenem. Błędy pielęgnacyjne mogą doprowadzić do rozwoju zakażenia.


dren-po-operacji-rola-pielegnacja
Pixabay.com

Polecane

soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
slad-po-ugryzieniu-meszki-jak-wyglada-co-robic
Zdrowie
1 min.
Ślad po ugryzieniu meszki – niepozorne ugryzienie o groźnych konsekwencjach
02.06.2022
guzki-reumatoidalne-na-palcach-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Guzki reumatoidalne na palcach – o czym świadczą? Jak należy z nimi postępować?
10.05.2022
toczen-skory-objawy-leczenie-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Toczeń skórny – objawy i sposoby leczenia
10.05.2022
Spis treści
  1. W jakim celu zakłada się dren po operacji?
  2. Na jak długo zakładany jest dren po operacji?
  3. Jak postępować z drenem?
  4. Jak usuwany jest drenu po operacji?

W jakim celu zakłada się dren po operacji?

Dren to rodzaj implantu, czyli ciała obcego celowo wprowadzanego do organizmu. W tym wypadku implantacja ma charakter nie stały, lecz czasowy – dren pozwala odprowadzać płyny czy gazy z jam ciała, w których został umieszczony. Do tej grupy akcesoriów medycznych należą m.in. cewniki wprowadzane przez cewkę moczową do pęcherza moczowego.

Dreny pooperacyjne stanowią specyficzną ich grupę. Służą odprowadzaniu płynów i gazów, a wraz z nimi również bakterii, ciał obcych czy tkanek martwiczych z jam ciała po zabiegach chirurgicznych. Dzięki temu sprzyjają gojeniu się ran i regeneracji uszkodzonych tkanek, ponieważ krwista i ropna treść nie zbiera się na dnie rany. Są to m.in. dreny Kehra (dreny stosowane niekiedy np. po operacji woreczka żółciowego), które służą odprowadzaniu żółci po zabiegu i pozwalają wykonać cholangiografię (rezonans magnetyczny dróg żółciowych).

Kontrola odprowadzonych płynów pozwala też ocenić prawidłowość przebiegu gojenia i w razie zaobserwowania nieprawidłowości – zainterweniować (np. gdy pojawi się ropa).

Dreny po operacji mogą też usuwać gaz i w konsekwencji – obniżać ciśnienie w jamach ciała. Jest to pożądane, ponieważ wysokie ciśnienia sprzyja rozwojowi stanu zapalnego i powoduje dyskomfort, a niekiedy i ból.

W zależności od wskazań lekarz może zastosować drenaż bierny lub czynny:

  • drenaż bierny – dren pozostaje pod opatrunkiem albo uchodzi do specjalnego zbiornika,

  • drenaż czynny – najczęściej wykorzystuje się tu dren Redona uchodzący do butelki Redona z wytworzoną próżnią, co pozwala na zasysanie treści z jam ciała.

Na jak długo zakładany jest dren po operacji?

Dren zakładany jest podczas operacji, aby na bieżąco odprowadzać wydzieliny surowiczo-krwiste i zapewnić chirurgom widoczność pola operacyjnego, a tym samym umożliwić prawidłowe wykonanie zabiegu. Po zakończeniu operacji i zamknięciu powłok skórnych jest on pozostawiany, aby nadal usuwać wydzieliny. Utrzymywany jest on przez różny czas w zależności od rodzaju wykonanej operacji. Zwykle usuwany jest, gdy ilość płynów odprowadzonych za jego pośrednictwem do podłączonego pojemnika nie przekracza 25–30 ml/dobę. Przy artroskopii kolana wykonywanej metodą laparoskopową dren usuwany jest między 1. a 3. dobą od zabiegu. W przypadku operacji wyrostka robaczkowego – po kilku dniach. Rzadko drenaż stosuje się przez dłuższy czas, choć czasami jest to konieczne np. po operacji powiększania piersi czy mastektomii, gdy ilość wydzieliny bardzo wolno się ogranicza. Wówczas może być konieczne utrzymanie drenu nawet przez tydzień.

Spodziewasz się operacji albo jesteś już po niej i chcesz zapewnić sobie łatwy i szybki dostęp do lekarza rodzinnego i innych specjalistów? Rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach pakietów możesz otrzymać dostęp do lekarzy i badań diagnostycznych oraz inne usługi medyczne zależnie od konkretnego pakietu. Prywatne ubezpieczenie skraca czas oczekiwania na wizytę i umożliwia wykonanie wielu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych bez dodatkowych kosztów, w ramach miesięcznej składki. Dzięki niemu masz możliwość:

  • korzystania z e-konsultacji (pakiet OCHRONA PLUS) lub e-konsultacji i konsultacji stacjonarnych (OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD) ze specjalistami bez skierowania (nawet 39 specjalizacji w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym z chirurgiem,

  • drobne zabiegu ambulatoryje, w tym zmiana opatrunku, szycie rany, zdejmowanie szwów,

  • czas oczekiwania do specjalisty nie będzie z reguły dłuższy niż 3 dni robocze, natomiast na wizytę u lekarza POZ nie będziesz czekać dłużej niż 1 dzień roboczy,

  • wykonania diagnostyki obrazowej, takiej jak ultrasonografia, badanie rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy klasycznego zdjęcia rentgenowskiego – w pakiecie OCHRONA GOLD zyskasz dostęp do blisko 300 badań.

Pamiętaj o sobie! Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę, żeby dowiedzieć się, co możesz zyskać.

Jak postępować z drenem?

Dreny są zakładane podczas operacji przez osobne nacięcie. To ważne, ponieważ jego wprowadzenie do rany pooperacyjnej zwiększałoby ryzyko rozwoju infekcji. Istotne jest też, aby miejsce jego wprowadzenia nie rodziło ryzyka zaburzenia późniejszego funkcjonowania struktur np. na skutek powstania blizny lub zrostów przy stawie kolanowym po artroskopii. Ponadto jego lokalizacja nie powinna kolidować ze stomią, umożliwiającą odprowadzenie mas kałowych lub moczu z przewodu pokarmowego lub pęcherza moczowego.

Jeśli w pierwszej dobie po operacji dren nie odprowadza w ogóle wydzieliny, konieczne może być jego przepłukanie jałowym roztworem soli fizjologicznej 0,9%. Brak krwistej lub ropnej wydzieliny sugeruje bowiem niedrożność drenu.

Dren powinien zostać usunięty jak najszybciej, gdy tylko ilość odprowadzanych wydzielin nie będzie większa niż 25–30 ml na dobę. Obecność ciała obcego zwiększa bowiem ryzyko rozwoju infekcji (zakażenie sprzyja natomiast powstaniu przepukliny pooperacyjnej) czy uszkodzenia sąsiadujących z nim naczyń.

Kontaktu z lekarzem wymaga, jeśli po usunięciu drenu wystąpi:

  • rozejście się rany,

  • ból wskazujący na rozwój stanu zapalnego,

  • jakiekolwiek krwawienie (w następstwie uszkodzenia sąsiadujących z drenem naczyń krwionośnych).

Jak usuwany jest drenu po operacji?

Usunięcie drenu po operacji najczęściej przeprowadzane jest bez znieczulenia (nawet miejscowego). Nie jest to bolesne, lecz może być niekomfortowe, zwłaszcza gdy dren jest długi i jego przesuwanie się po tkankach wywołuje nieprzyjemne wrażenie.

Lekarz ocenia wcześniej kondycję zdrowia pacjenta, analizując wyniki badań (układ krzepnięcia, morfologię, CRP) oraz oceniając ilość odprowadzanych przez dren płynów. Jeśli uzna, że nie ma przeciwwskazań do usunięcia drenu, a rana wygląda prawidłowo (nie nosi śladów rozwijającej się infekcji), lekarz usuwa opatrunek, dezynfekuje tkankę, a także ściąga szew utrzymujący dren, aż wreszcie wyjmuje dren z rany.

Bardzo istotne jest też ocenienie wyglądu drenu po jego usunięciu, aby stwierdzić czy został wyjęty w całości (przy dłuższym zastosowaniu, fragment może zostać zatrzymany przez zrosty). W takim wypadku konieczne jest jego zlokalizowanie i wydobycie. Wiele obecnie stosowanych drenów jest skonstruowanych z materiału uwidacznianego na obrazie RTG.

Po usunięcie drenu miejsce, gdzie przerwana jest ciągłość tkanki, zostaje ponownie zdezynfekowane i zabezpieczone opatrunkiem.

Źródła
  1. Z. Grajek, E. Krzynowek, Wybrane zadania pielęgniarskie w zakładaniu i nadzorowaniu drenażu opłucnej, „Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne” 2014, nr 1, s. 1–7
  2. Z. Smyła, M. Zaniewski i in. Nietypowe ciało obce w przewodzie żółciowym wspólnym – opis przypadku, „Chirurgia Polska” 2004, t. 6, nr 3, s. 175–178
  3. https://servmed.net/file/03032018_Materia%C5%82y%2011,%20PCh.pdf, dostęp: 2.04.2024 r.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.