account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Czym jest i jakie ma zastosowanie dren Redona?

Olga Dąbska26.04.2024Aktualizacja: 26.04.2024

Dreny są niezbędnym elementem wyposażenia niemal wszystkich placówek medycznych – od różnego typu oddziałów szpitalnych przez gabinety specjalistyczne po przychodnie. W zależności od przeznaczenia wyróżnia się kilka rodzajów tych akcesoriów. Jednym z częściej wykorzystywanych w opiece medycznej jest dren Redona. Dowiedz się, do czego jest używany i jak wygląda. Przeczytaj, na czym polega usunięcie drenu Redona.


dren-redona-zastosowanie-efekty
Pixabay.com

Polecane

skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
guzki-reumatoidalne-na-palcach-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Guzki reumatoidalne na palcach – o czym świadczą? Jak należy z nimi postępować?
10.05.2022
Spis treści
 1. Czym jest dren Redona?
 2. Jak zbudowany jest dren Redona?
 3. Jakie są rozmiary drenu Redona?
 4. Za co odpowiada dren Redona?
 5. Jak zakłada się dren Redona?
 6. Jak dbać o dren Redona?
 7. Kiedy usuwa się dren Redona?
 8. Czy usunięcie drenu Redona boli?
 9. Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia

Czym jest dren Redona?

Medycyna dysponuje szeregiem rozmaitych akcesoriów i urządzeń, które mają zapewnić jak najlepszą opiekę chorym. Do podstawowych narzędzi wykorzystywanych w opiece medycznej należą dreny. Opracowano kilka ich rodzajów. Drenem najczęściej stosowanym przez personel medyczny bez wątpienia jest dren Redona. Jego zadaniem jest odprowadzanie płynów z rany pooperacyjnej.

Jak zbudowany jest dren Redona?

Do wykonania drenu Redona wykorzystuje się zazwyczaj transparentny, medyczny PCW, czyli poli(chlorek winylu). PCW to polimer syntetyczny, należący do grupy polimerów winylowych. Dren Redona ma postać rurki dostępnej w wersji z trokarem lub bez trokara. Trokar to akcesorium służące do nakłuwania powłok ciała. Dren Redona ma naprzemiennie położone otwory, których zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka okluzji, czyli zatkania. Wyprofilowane atraumatycznie otwory drenujące zapobiegają aspiracji i wrastaniu tkanek. Na drenie Redona znajdują się trzy znaczniki głębokości na odległości 5 cm od ostatniego otworu. Ostatni otwór powinien znajdować się pod powierzchnią zamykającą drenowany obszar. Dodatkowo na drenie umieszczone są fenestracje, czyli otwory umożliwiające przedostanie się powietrza. Dren Redona ma również pasek kontrastujący w RTG na całej długości w celu jego ewentualnej lokalizacji. Do drenu Redona dołączona jest butelka ssąca, wykonana z miękkiego tworzywa sztucznego, którą przyłącza się do końcówki drenu.

Jakie są rozmiary drenu Redona?

W zależności od potrzeb pacjenta personel medyczny dopasowuje odpowiedni rozmiar drenu Redona. Akcesorium to może mieć różną długość, zasadnicza jest jednak średnica rurki. Do wyboru są dreny Redona o grubości m.in.: 6 Ch, 8 Ch, 10 Ch, 12 Ch, 14 Ch, 16 Ch, 18 Ch. „Ch” to symbol oznaczający jednostkę szerokości drenu – 1 Ch odpowiada 0,33 mm. Grubość drenu Redona podawana bywa również w jednostkach „F” (French), które mają taki sam przelicznik. Przykładowo dren oznaczony 12 Ch (12 F) ma 3,96 mm grubości.

 • Sprawdź, czym jest dren Kehra i jakie jest jego zastosowanie.

Za co odpowiada dren Redona?

Dren Redona może zostać wykorzystany do następujących rodzajów drenażu chirurgicznego:

 • leczniczego, zwanego też celowym – jego zadaniem jest odpływ (przeważnie poza ciało osoby operowanej) płynów ustrojowych (np. płynu otrzewnowego – tzw. puchlinowego, soku jelitowego) lub patologicznej treści płynnej – przywrócenie prawidłowego ciśnienia (ujemnego) w jamie opłucnej;

 • prewencyjnego – ma on na celu zabezpieczenie konkretnej okolicy ciała przed gromadzeniem się wydzieliny w ilości, która wiązałaby się z ryzykiem powstania zbiorników mogących ulec zakażeniu;

 • przepływowego – z wykorzystaniem co najmniej dwóch drenów – jedne doprowadzają do zmienionego chorobowo obszaru substancje lecznicze lub płuczące, a drugie mają za zadanie odprowadzić nadmiar tych substancji.

Dren po operacji ma na celu ograniczenie ryzyka powikłań po zabiegu i przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.

Jak zakłada się dren Redona?

Dren umieszczany jest wewnątrz ciała przez niewielkie nacięcie skóry. Po wprowadzeniu końcówki na odpowiednią długość dren zostaje przymocowany do skóry nicią. Do drugiego końca rurki doczepiana jest butelka Redona. Przy przyłączaniu jej powinna zostać zgnieciona, aby stworzyć podciśnienie. Butelka ulega stopniowemu rozprężaniu po połączeniu z końcówką drenu i gromadzi w ten sposób wysięk. Po całkowitym rozprężeniu do drenu Redona zostaje podłączona kolejna butelka. Zatem dren Redona wraz z butelką Redona tworzą tzw. zestaw drenujący Redona. Alternatywą, znacznie rzadziej stosowaną, jest szklana butelka z korkiem z dwoma tulejami – do jednej podłącza się dren, a drugą wytwarza się podciśnienie. 

Jak dbać o dren Redona?

Przez cały czas utrzymywania drenu Redona w ranie pacjent powinien ograniczyć aktywność – prowadzić oszczędzający tryb życia, aby nie doprowadzić do zruszenia drenu. Ważne, aby dbał o ranę – delikatnie oczyszczał jej granice. Skórę wokół drenu należy odkażać preparatem dezynfekującym, a na koniec zakleić jałowym plastrem. Codziennie, mniej więcej o stałej porze, należy sprawdzić ilość wydzieliny zebranej w butelce Redona. Konieczna jest wymiana butelki na nową natychmiast po zapełnieniu jej płynną zawartością. 

Kiedy usuwa się dren Redona?

Dren Redona wprowadzany jest do organizmu na określony czas. Usuwa się go, gdy ilość wydzieliny wyprowadzanej z rany pooperacyjnej zmniejszy się do 20 ml/dzień. W zależności od rozległości i operowanego miejsca, usunięcie drenu odbywa się w 1–3 dobie po zabiegu. Pozostawienie drenu Redona w ciele po upływie tego czasu może przyczynić się do powstania zakażenia. Decyzja o usunięciu drenu podejmowana jest każdorazowo przez lekarza. 

Czy usunięcie drenu Redona boli?

Usunięcie drenu Redona odbywa się w czasie pobytu pacjenta w placówce medycznej lub podczas wizyty kontrolnej po zabiegu. W tym drugim przypadku najlepiej, aby pacjent zgłosił się na usunięcie drenu do placówki, w której wykonywana była operacja. Zazwyczaj dren wyjmuje się bez zastosowania znieczulenia. Zabieg ten trwa kilka minut. Wiąże się dla pacjenta z chwilowym dyskomfortem w okolicy rany. Przed usunięciem drenu skóra jest dezynfekowana. Jeśli dren został przymocowany szwem zabezpieczającym przed wysunięciem rurki z rany, to zostaje on zdjęty. Dren usuwa się stopniowo, co ułatwia oddzielenie go od zrastających się tkanek. Osoby wyjmujące dren powinny zwrócić szczególną uwagę na stan końcówki drenu – tzn. czy został on usunięty w całości.

Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia

Niepokoi Cię Twój stan zdrowia? Zależy Ci na skontrolowaniu pracy organizmu ze specjalistą? Zapewnij sobie wsparcie – zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki niemu możesz zyskać m.in.:

 • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD),

 • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej,

 • wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

 • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

 • możliwość e-wizyty, podczas której otrzymasz receptę i zwolnienie lekarskie, jeśli lekarz uzna to za konieczne

 • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
 1. A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka, t. 2, Trzewia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
 2. Z.W. Grajek, E. Krzynowek, J. Gładczuk, Wybrane zadania pielęgniarskie w zakładaniu i nadzorowaniu drenażu opłucnej, „Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne” 2014, nr 1, s. 1–7.
 3. W. Noszczyk, Chirurgia, t. 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.