Charakterystyczne cechy osobowości ekstrawertyka
Ekstrawertyków cechuje charakterystyczna żywiołowość. Najczęściej to właśnie oni przewodzą grupie, przekierowując całą swoją energię i uwagę na otoczenie. W przeciwieństwie do introwertyków bardzo często bywają duszami towarzystwa i nie stronią od spotkań w szerokim gronie nieznajomych.
Polecane
Introwertyk i ekstrawertyk – skąd ten podział?
Podziału na ekstrawertyków i introwertyków jako pierwszy dokonał szwajcarski psychiatra i psycholog Carl Gustav Jung. Choć było to blisko 100 lat temu (w roku 1921), dziś jego podział wciąż jest aktualny i uznawany przez większość ekspertów na świecie. Opisanie tych dwóch typów osobowości miało ogromny wpływ na dalszą naukę o psychice człowieka.
Zdecydowana większość ludzi nie jest w całości introwertyczna czy ekstrawertyczna. Zwykle ma się cechy obu tych osobowości, jednak niektóre z nich biorą górę w konkretnych sytuacjach życiowych. Osoby skrajnie introwertyczne lub ekstrawertyczne stanowią najmniejszą grupę społeczeństwa.
Ekstrawertyk – jak go rozpoznać?
Ekstrawertycy zwykle postrzegani są jako osoby bardzo żywiołowe i pewne siebie. Nie jest to jednak reguła. Próbując rozpoznać typ osobowości, pamiętaj, że każdy człowiek ma w sobie wiele cech niezależnych od tego podziału.
Z definicji Junga ekstrawertycy posiadają większą ogólną energię psychiczną, co wpływa na ich podejście do r óżnych życiowych problemów. Wynika z tego, że najczęściej to właśnie osoby ekstrawertyczne dają się najszybciej zauważyć w tłumie. Często nie mają również oporów przed okazywaniem silnych emocji wśród obcych. Niezależnie od tego, czy mowa o żalu i smutku, czy o szczęściu i radości, zwykle bez trudu zinterpretujesz uczucia ekstrawertyka.
W praktyce to właśnie ekstrawertycy są tymi, którzy na rodzinnym przyjęciu zabawiają wszystkich dookoła ciekawymi opowieściami. Także to najpewniej ekstrawertyk będzie tym, który pierwszy wyjdzie zatańczyć na pustym parkiecie. Wszystko to dlatego, że zespół cech typowy dla osób ekstrawertycznych sprzyja właśnie tego typu zachowaniom.
Choć nie warto powielać stereotypów, nie da się ukryć, że ekstrawertycy zwykle uwielbiają być w centrum uwagi. Dzieje się tak, ponieważ czują się oni swobodnie nawet w dużym gronie ludzi. Najczęściej mają wielu przyjaciół i najlepiej rozwijają się właśnie w towarzystwie.
Największe zalety ekstrawertyków
Ekstrawertycy nie tylko lubią być w centrum uwagi, lecz także zwykle świetnie się w tym miejscu odnajdują. Wrodzona pewność się i optymizm sprawiają, że dużo łatwiej im zostać zaakceptowanymi i polubionymi.
Swoją radością i żywiołowością bez problemu zarażają wszystkich wokół. Z reguły nie mają problemu z otworzeniem się i nawiązaniem relacji nawet z bardzo zamkniętą czy nieśmiałą osobą. Zwykle wiedzą, jak w prosty sposób poradzić sobie z samotnością i rzadko kiedy sprawia im to problem. Dzięki temu większość ekstrawertyków ma wokół siebie wielu znajomych, do których mogą się zwrócić w najróżniejszych sprawach.
Osoby ekstrawertyczne cechuje również skłonność do ryzyka, która nierzadko przynosi im wiele korzyści (choć oczywiście nie zawsze). Co więcej, elastyczność i przebojowość sprawiają, że ekstrawertycy świetnie odnajdują się na kierowniczych stanowiskach. Szczególnie tych, które dodatkowo wymagają odpowiedniej prezencji.
Na co ekstrawertycy powinni uważać?
Niestety zarówno introwertycy, jak i ekstrawertycy muszą uważać, aby nie dać się za bardzo ponieść skrajnym cechom tych typów osobowości. Osoby ekstrawertyczne często bywają zbyt pewne siebie i chcą wciąż być w centrum uwagi, przez co mogą przytłaczać osoby ze swojego otoczenia.
Ekstrawertycy nierzadko również nie potrafią uważnie słuchać. Częste przerywanie drugiej osobie może zdecydowanie i negatywnie wpłynąć na całą rozmowę. Jeżeli jesteś ekstrawertykiem, skorzystasz, mając na uwadze tę swoją słabość.
Ekstrawertycy powinny również zwrócić uwagę, czy nie polegają zbytnio na opinii innych. Myśląc samodzielnie, możemy na ogół podejmować decyzje, które są dla nas korzystniejsze. Doradzające nam osoby czasem kierują się innymi priorytetami niż te, które są dla nas ważne.
Znani ekstrawertycy
Świat pełen jest ekstrawertyków, którzy są znani i lubiani przez miliony. Przykłady osób ekstrawertycznych możemy znaleźć w każdej dziedzinie popkultury i nie tylko. Nie sposób nie znać takich legend jak Freddie Mercury czy Quentin Tarantino. Ekstrawertyków nie brakuje również w świecie gwiazd sportu (dobrym przykładem może być Muhammad Ali), czy Hollywood (np. Jamie Fox). Także znany restaurator Gordon Ramsay bez wątpienia ma cechy ekstrawertyczne.
Ciekawostki
Jakie są sposoby na radzenie sobie ze stresem u ekstrawertyków?
Ekstrawertycy mogą radzić sobie ze stresem poprzez aktywne angażowanie się w działania społeczne i interakcje z innymi ludźmi. Może to obejmować rozmowy z bliskimi, udział w grupach wsparcia lub angażowanie się w hobby i aktywności, które dostarczają im radości. Ważne jest również dbanie o równowagę między aktywnością społeczną a czasem dla siebie, aby odpocząć i naładować baterie. Ćwiczenia fizyczne, medytacja i techniki relaksacyjne mogą również pomóc w redukcji stresu u ekstrawertyków.
- A. Grochowska, Poziom ekstrawersji a percepcja reklamy kontrowersyjnej, „Przegląd Psychologiczny” 2003.
- M. Klinowski, Controlling a różnice osobowości i komunikacja w projektach, „Prace naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu” 2011, nr 188.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.