account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Charakterystyczne cechy osobowości ekstrawertyka

Klaudia Gaicka

27.07.2021

Aktualizacja: 03.01.2024

Ekstrawertyków cechuje charakterystyczna żywiołowość. Najczęściej to właśnie oni przewodzą grupie, przekierowując całą swoją energię i uwagę na otoczenie. W przeciwieństwie do introwertyków bardzo często bywają duszami towarzystwa i nie stronią od spotkań w szerokim gronie nieznajomych.


ekstrawertyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakterystyczne
pexels.com

Polecane

mindfulness-co-to-jest-jak-zaczac-jakie-sa-efekty
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest mindfulness? Komu potrzebny jest trening uważności?
03.06.2022
ergoterapia-co-to-jest-na-czym-polega-jakie-sa-metody
Zdrowie psychiczne
2 min.
Ergoterapia - co to jest? Na czym polega? Jakie są metody?
27.07.2021
trening-autogenny-schultza-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
2 min.
Trening relaksacyjny Schultza – jakie są jego efekty?
19.05.2021
metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
Spis treści
 1. Introwertyk i ekstrawertyk – skąd ten podział?
 2. Ekstrawertyk – jak go rozpoznać?
 3. Największe zalety ekstrawertyków
 4. Na co ekstrawertycy powinni uważać?
 5. Znani ekstrawertycy
 6. Ciekawostki
 7. Jakie są sposoby na radzenie sobie ze stresem u ekstrawertyków?

Introwertyk i ekstrawertyk – skąd ten podział?

Podziału na ekstrawertyków i introwertyków jako pierwszy dokonał szwajcarski psychiatra i psycholog Carl Gustav Jung. Choć było to blisko 100 lat temu (w roku 1921), dziś jego podział wciąż jest aktualny i uznawany przez większość ekspertów na świecie. Opisanie tych dwóch typów osobowości miało ogromny wpływ na dalszą naukę o psychice człowieka.

Zdecydowana większość ludzi nie jest w całości introwertyczna czy ekstrawertyczna. Zwykle ma się cechy obu tych osobowości, jednak niektóre z nich biorą górę w konkretnych sytuacjach życiowych. Osoby skrajnie introwertyczne lub ekstrawertyczne stanowią najmniejszą grupę społeczeństwa.

Ekstrawertyk – jak go rozpoznać?

Ekstrawertycy zwykle postrzegani są jako osoby bardzo żywiołowe i pewne siebie. Nie jest to jednak reguła. Próbując rozpoznać typ osobowości, pamiętaj, że każdy człowiek ma w sobie wiele cech niezależnych od tego podziału.

Z definicji Junga ekstrawertycy posiadają większą ogólną energię psychiczną, co wpływa na ich podejście do różnych życiowych problemów. Wynika z tego, że najczęściej to właśnie osoby ekstrawertyczne dają się najszybciej zauważyć w tłumie. Często nie mają również oporów przed okazywaniem silnych emocji wśród obcych. Niezależnie od tego, czy mowa o żalu i smutku, czy o szczęściu i radości, zwykle bez trudu zinterpretujesz uczucia ekstrawertyka.

W praktyce to właśnie ekstrawertycy są tymi, którzy na rodzinnym przyjęciu zabawiają wszystkich dookoła ciekawymi opowieściami. Także to najpewniej ekstrawertyk będzie tym, który pierwszy wyjdzie zatańczyć na pustym parkiecie. Wszystko to dlatego, że zespół cech typowy dla osób ekstrawertycznych sprzyja właśnie tego typu zachowaniom.

Choć nie warto powielać stereotypów, nie da się ukryć, że ekstrawertycy zwykle uwielbiają być w centrum uwagi. Dzieje się tak, ponieważ czują się oni swobodnie nawet w dużym gronie ludzi. Najczęściej mają wielu przyjaciół i najlepiej rozwijają się właśnie w towarzystwie.

Największe zalety ekstrawertyków

Ekstrawertycy nie tylko lubią być w centrum uwagi, lecz także zwykle świetnie się w tym miejscu odnajdują. Wrodzona pewność się i optymizm sprawiają, że dużo łatwiej im zostać zaakceptowanymi i polubionymi.

Swoją radością i żywiołowością bez problemu zarażają wszystkich wokół. Z reguły nie mają problemu z otworzeniem się i nawiązaniem relacji nawet z bardzo zamkniętą czy nieśmiałą osobą. Zwykle wiedzą, jak w prosty sposób poradzić sobie z samotnością i rzadko kiedy sprawia im to problem. Dzięki temu większość ekstrawertyków ma wokół siebie wielu znajomych, do których mogą się zwrócić w najróżniejszych sprawach.

Osoby ekstrawertyczne cechuje również skłonność do ryzyka, która nierzadko przynosi im wiele korzyści (choć oczywiście nie zawsze). Co więcej, elastyczność i przebojowość sprawiają, że ekstrawertycy świetnie odnajdują się na kierowniczych stanowiskach. Szczególnie tych, które dodatkowo wymagają odpowiedniej prezencji.

Na co ekstrawertycy powinni uważać?

Niestety zarówno introwertycy, jak i ekstrawertycy muszą uważać, aby nie dać się za bardzo ponieść skrajnym cechom tych typów osobowości. Osoby ekstrawertyczne często bywają zbyt pewne siebie i chcą wciąż być w centrum uwagi, przez co mogą przytłaczać osoby ze swojego otoczenia.

Ekstrawertycy nierzadko również nie potrafią uważnie słuchać. Częste przerywanie drugiej osobie może zdecydowanie i negatywnie wpłynąć na całą rozmowę. Jeżeli jesteś ekstrawertykiem, skorzystasz, mając na uwadze tę swoją słabość.

Ekstrawertycy powinny również zwrócić uwagę, czy nie polegają zbytnio na opinii innych. Myśląc samodzielnie, możemy na ogół podejmować decyzje, które są dla nas korzystniejsze. Doradzające nam osoby czasem kierują się innymi priorytetami niż te, które są dla nas ważne.

Znani ekstrawertycy

Świat pełen jest ekstrawertyków, którzy są znani i lubiani przez miliony. Przykłady osób ekstrawertycznych możemy znaleźć w każdej dziedzinie popkultury i nie tylko. Nie sposób nie znać takich legend jak Freddie Mercury czy Quentin Tarantino. Ekstrawertyków nie brakuje również w świecie gwiazd sportu (dobrym przykładem może być Muhammad Ali), czy Hollywood (np. Jamie Fox). Także znany restaurator Gordon Ramsay bez wątpienia ma cechy ekstrawertyczne.

Ciekawostki

Jakie są sposoby na radzenie sobie ze stresem u ekstrawertyków?

Ekstrawertycy mogą radzić sobie ze stresem poprzez aktywne angażowanie się w działania społeczne i interakcje z innymi ludźmi. Może to obejmować rozmowy z bliskimi, udział w grupach wsparcia lub angażowanie się w hobby i aktywności, które dostarczają im radości. Ważne jest również dbanie o równowagę między aktywnością społeczną a czasem dla siebie, aby odpocząć i naładować baterie. Ćwiczenia fizyczne, medytacja i techniki relaksacyjne mogą również pomóc w redukcji stresu u ekstrawertyków.

Źródła
 1. A. Grochowska, Poziom ekstrawersji a percepcja reklamy kontrowersyjnej, „Przegląd Psychologiczny” 2003.
 2. M. Klinowski, Controlling a różnice osobowości i komunikacja w projektach, „Prace naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu” 2011, nr 188.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
sangwinik-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-cechy-osobowosci
Zdrowie psychiczne
2 min.
Sangwinik - kto to jest? Jak go rozpoznać? Cechy osobowości
28.10.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
osobowosc-chwiejna-emocjonalnie-jakie-sa-typy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Czym jest osobowość chwiejna emocjonalnie?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.