Galwanizacja – na czym polega, jak przebiega, kiedy ją stosować?

Agata Oleszkiewicz

27.07.2021

Aktualizacja: 21.09.2021

Galwanizacja to jeden z zabiegów elektroterapii wykorzystujący prąd stały. Możesz z niej skorzystać w leczeniu niektórych zespołów bólowych i stanów pourazowych czy w przebiegu zmian zwyrodnieniowych. Poznaj więcej szczegółów na temat galwanizacji i dowiedz się, jak przebiega zabieg!


galwanizacja-na-czym-polega-ten-zabieg-rehabilitacyjny
pexels.com

Co to jest galwanizacja i do czego służy?

Galwanizacja to zabieg elektroleczniczy, w którym wykorzystuje się prąd stały o małej częstotliwości. W wyniku jego działania dochodzi do wielu miejscowych biochemicznych zmian, np. do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co wspomaga procesy regeneracji uszkodzonych tkanek. Wpływ zdrowotny galwanizacji na organizm w znacznym stopniu uzależniony jest od okolicy ciała poddawanej terapii. Zarówno tkanki miękkie, jak i płyny ustrojowe czy kości wykazują różnego stopnia zdolność przewodnictwa prądu elektrycznego. Najsłabiej przewodzą torebka stawowa, tkanka tłuszczowa i nerwy. Z fizykoterapii tego typu możesz skorzystać w leczeniu wielu różnorodnych zespołów bólowych, w stanach pourazowych, w wypadku zwyrodnienia stawów i innego rodzaju chorób kostno-stawowych, również pochodzących od kręgosłupa, takich jak nerwobóle, ból pleców i rwa kulszowa. Zabieg galwanizacji wskazany jest też w leczeniu porażeń wiotkich oraz zaburzeń krążenia obwodowego, które często są następstwem udaru mózgu czy nieszczęśliwego wypadku z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. To również cenna metoda leczenia owrzodzeń i cery trądzikowej, trudno gojących się ran, odmrożeń, zmęczenia i przepracowania mięśnia, a nawet migreny.

Na czym polega galwanizacja?

Aby możliwe było przeprowadzenie przez Twoje ciało prądu elektrycznego, niezbędny w tym celu jest galwanizator, czyli urządzenie modyfikujące częstotliwość prądu pobieranego z sieci elektrycznej. Potrzebne są także elektrody, odpowiednio układane na leczony obszar ciała. W galwanizacji stosuje się elektrody płaskie, najczęściej prostokątne i kwadratowe z zaokrąglonymi krawędziami o różnych wymiarach, a także elektrody specjalne o kształtach i wymiarach przystosowanych do wykonania określonych rodzajów galwanizacji. Wśród nich znajdują się m.in. elektrony wałeczkowe i dyskowe oraz elektroda Bergoniego, zwana też maskową.

Na czas zabiegu pod elektrodami umieszcza się wilgotne podkłady lub wkłada się je w mokre gąbeczki i obciąża lub mocuje do ciała opaską elastyczną. Odpowiednią dawkę prądu elektrycznego ustala się w zależności od wielu czynników, m.in. od czasu trwania zabiegu, Twojej wrażliwości na prąd, powierzchni elektrody czynnej czy rodzaju i umiejscowienia schorzenia. Galwanizacja nie boli, dlatego nie musisz się obawiać kontaktu z prądem tego typu. Dla dorosłych jego wartość waha się w granicach 0,01–0,1 mA/cm2 do 0,5 mA/cm2. W trakcie zabiegu możesz odczuwać przyjemne mrowienie. Jeśli jednak poczujesz dyskomfort, natychmiast zgłoś to terapeucie, który zawsze podczas zabiegu znajduje się w pobliżu.

Jak przebiega galwanizacja?

Do zabiegu galwanizacji nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy, że usuniesz z ciała wszelkie metalowe ozdoby, zmyjesz ze skóry maść przeciwbólową, jeśli stosujesz, i odsłonisz miejsce poddawane terapii po zajęciu kozetki. Poinformuj także fizjoterapeutę, jeśli nosisz w ciele wbudowane urządzenia elektroniczne lub masz metalowe elementy, takie jak śruby, płytki czy endoprotezę. W zależności od pozycji, którą przybierzesz, fizjoterapeuta może podłożyć pod Twoje kolana czy kostki kliny lub wałki odciążające, aby ciało znalazło się w neutralnej i wygodnej pozycji.

Do Twojego problemu zdrowotnego terapeuta dobierze ułożenie elektrod. Może być ono podłużne, czyli na jednej płaszczyźnie – zwykle wówczas, kiedy leczenie odbywa się na przebiegu mięśnia lub nerwu, tzn. bardziej powierzchniowo. Jeśli jednak Twój problem zdrowotny zlokalizowany jest w tkankach głębszych, najczęściej w okolicy stawów, elektrody układa się poprzecznie. Poza tym wyróżnia się dwa rodzaje galwanizacji. Kiedy obie elektrody nie zmieniają swojego położenia w czasie zabiegu, mowa o tzw. galwanizacji stabilnej. Jeśli fizjoterapeuta zmienia położenie jednej z nich w trakcie zabiegu, jest to tzw. galwanizacja labilna. W zależności od połączenia elektrody czynnej z biegunem prądu galwanizacja może być anodowa. Ma ona działanie przede wszystkim przeciwzapalne i przeciwbólowe, zmniejszające pobudliwość i obniżające napięcie mięśniowe. Galwanizacja katodowa z kolei stosowana jest w celu zwiększenia pobudliwości i wywołania przekrwienia.

Czas zabiegu trwa średnio 15–25 minut w obrębie kończyn i tułowia, natomiast w obrębie głowy i szyi – 5–10 minut. Cykl galwanizacji zwykle obejmuje 10–15 zabiegów, wykonywanych codziennie, ale w zależności od zaleceń lekarskich częstotliwość może być inna.

Źródła
  1. A. Mańkowska, W. Kasprzak, Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, PZWL, Warszawa 2017.

  2. J. Nowotny, Podstawy fizjoterapii, Kasper, Kraków 2004.

  3. T. Mika, W. Kasprzak, Fizykoterapia, PZWL, Warszawa 2006.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Fitness
Ad

Polecane

wypadajacy-dysk-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Fitness
2 min.
Wypadający dysk – jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości?
19.05.2021
opuchniete-stopy-co-stosowac-domowe-sposoby
Fitness
1 min.
Opuchnięte stopy - co stosować? Domowe sposoby
30.10.2021
skrecona-kostka-jakie-sa-objawy-co-robic
Fitness
1 min.
Skręcona kostka - jakie są objawy? Co robić?
27.07.2021
miesnie-brzucha-jakie-pelnia-funkcje-jak-wzmocnic
Fitness
1 min.
Mięśnie brzucha – funkcje, ćwiczenia na wzmocnienie
19.05.2021

Zarezerwuj
telekonsultację

  • ponad 400 lekarzy 20 specjalizacji
  • od 65 zł za telekonsultację
  • już w ciągu godziny
Umów się

Najchętniej czytane

bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Fitness
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Fitness
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Fitness
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.