account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRehabilitacja 1 min.

Galwanizacja – na czym polega, jak przebiega, kiedy ją stosować?

Agata Oleszkiewicz

27.07.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Galwanizacja to jeden z zabiegów elektroterapii wykorzystujący prąd stały. Możesz z niej skorzystać w leczeniu niektórych zespołów bólowych i stanów pourazowych czy w przebiegu zmian zwyrodnieniowych. Poznaj więcej szczegółów na temat galwanizacji i dowiedz się, jak przebiega zabieg!


galwanizacja-na-czym-polega-ten-zabieg-rehabilitacyjny
pexels.com

Polecane

zabiegi-fizjoterapeutyczne-jakie-sa-rodzaje-co-warto-wiedziec
Fitness
2 min.
Zabiegi fizjoterapeutyczne - jakie są rodzaje? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
jakie-cwiczenia-na-bol-kolana-sa-najlepsze
Fitness
1 min.
Gimnastyka na bolące kolana – przykładowy zestaw ćwiczeń na poprawę kondycji stawu
14.05.2021
pajaczek-na-plecy-dla-dzieci-dla-doroslych-jak-dziala
Fitness
1 min.
Pajączek na plecy - dla dzieci, dla dorosłych. Jak działa?
30.07.2021
hydroterapia-co-to-jest-jakie-sa-wskazania-na-co-pomaga
Fitness
1 min.
Hydroterapia - co to jest? Jakie są wskazania? Na co pomaga?
30.07.2021
Spis treści
 1. Co to jest galwanizacja i do czego służy?
 2. Na czym polega galwanizacja?
 3. Jak przebiega galwanizacja?

Co to jest galwanizacja i do czego służy?

Galwanizacja to zabieg elektroleczniczy, w którym wykorzystuje się prąd stały o małej częstotliwości. W wyniku jego działania dochodzi do wielu miejscowych biochemicznych zmian, np. do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co wspomaga procesy regeneracji uszkodzonych tkanek. Wpływ zdrowotny galwanizacji na organizm w znacznym stopniu uzależniony jest od okolicy ciała poddawanej terapii. Zarówno tkanki miękkie, jak i płyny ustrojowe czy kości wykazują różnego stopnia zdolność przewodnictwa prądu elektrycznego. Najsłabiej przewodzą torebka stawowa, tkanka tłuszczowa i nerwy. Z fizykoterapii tego typu możesz skorzystać w leczeniu wielu różnorodnych zespołów bólowych, w stanach pourazowych, w wypadku zwyrodnienia stawów i innego rodzaju chorób kostno-stawowych, również pochodzących od kręgosłupa, takich jak nerwobóle, ból pleców i rwa kulszowa. Zabieg galwanizacji wskazany jest też w leczeniu porażeń wiotkich oraz zaburzeń krążenia obwodowego, które często są następstwem udaru mózgu czy nieszczęśliwego wypadku z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. To również cenna metoda leczenia owrzodzeń i cery trądzikowej, trudno gojących się ran, odmrożeń, zmęczenia i przepracowania mięśnia, a nawet migreny.

Na czym polega galwanizacja?

Aby możliwe było przeprowadzenie przez Twoje ciało prądu elektrycznego, niezbędny w tym celu jest galwanizator, czyli urządzenie modyfikujące częstotliwość prądu pobieranego z sieci elektrycznej. Potrzebne są także elektrody, odpowiednio układane na leczony obszar ciała. W galwanizacji stosuje się elektrody płaskie, najczęściej prostokątne i kwadratowe z zaokrąglonymi krawędziami o różnych wymiarach, a także elektrody specjalne o kształtach i wymiarach przystosowanych do wykonania określonych rodzajów galwanizacji. Wśród nich znajdują się m.in. elektrony wałeczkowe i dyskowe oraz elektroda Bergoniego, zwana też maskową.

Na czas zabiegu pod elektrodami umieszcza się wilgotne podkłady lub wkłada się je w mokre gąbeczki i obciąża lub mocuje do ciała opaską elastyczną. Odpowiednią dawkę prądu elektrycznego ustala się w zależności od wielu czynników, m.in. od czasu trwania zabiegu, Twojej wrażliwości na prąd, powierzchni elektrody czynnej czy rodzaju i umiejscowienia schorzenia. Galwanizacja nie boli, dlatego nie musisz się obawiać kontaktu z prądem tego typu. Dla dorosłych jego wartość waha się w granicach 0,01–0,1 mA/cm2 do 0,5 mA/cm2. W trakcie zabiegu możesz odczuwać przyjemne mrowienie. Jeśli jednak poczujesz dyskomfort, natychmiast zgłoś to terapeucie, który zawsze podczas zabiegu znajduje się w pobliżu.

Jak przebiega galwanizacja?

Do zabiegu galwanizacji nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy, że usuniesz z ciała wszelkie metalowe ozdoby, zmyjesz ze skóry maść przeciwbólową, jeśli stosujesz, i odsłonisz miejsce poddawane terapii po zajęciu kozetki. Poinformuj także fizjoterapeutę, jeśli nosisz w ciele wbudowane urządzenia elektroniczne lub masz metalowe elementy, takie jak śruby, płytki czy endoprotezę. W zależności od pozycji, którą przybierzesz, fizjoterapeuta może podłożyć pod Twoje kolana czy kostki kliny lub wałki odciążające, aby ciało znalazło się w neutralnej i wygodnej pozycji.

Do Twojego problemu zdrowotnego terapeuta dobierze ułożenie elektrod. Może być ono podłużne, czyli na jednej płaszczyźnie – zwykle wówczas, kiedy leczenie odbywa się na przebiegu mięśnia lub nerwu, tzn. bardziej powierzchniowo. Jeśli jednak Twój problem zdrowotny zlokalizowany jest w tkankach głębszych, najczęściej w okolicy stawów, elektrody układa się poprzecznie. Poza tym wyróżnia się dwa rodzaje galwanizacji. Kiedy obie elektrody nie zmieniają swojego położenia w czasie zabiegu, mowa o tzw. galwanizacji stabilnej. Jeśli fizjoterapeuta zmienia położenie jednej z nich w trakcie zabiegu, jest to tzw. galwanizacja labilna. W zależności od połączenia elektrody czynnej z biegunem prądu galwanizacja może być anodowa. Ma ona działanie przede wszystkim przeciwzapalne i przeciwbólowe, zmniejszające pobudliwość i obniżające napięcie mięśniowe. Galwanizacja katodowa z kolei stosowana jest w celu zwiększenia pobudliwości i wywołania przekrwienia.

Czas zabiegu trwa średnio 15–25 minut w obrębie kończyn i tułowia, natomiast w obrębie głowy i szyi – 5–10 minut. Cykl galwanizacji zwykle obejmuje 10–15 zabiegów, wykonywanych codziennie, ale w zależności od zaleceń lekarskich częstotliwość może być inna.

Źródła
 1. A. Mańkowska, W. Kasprzak, Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, PZWL, Warszawa 2017.
 2. J. Nowotny, Podstawy fizjoterapii, Kasper, Kraków 2004.
 3. T. Mika, W. Kasprzak, Fizykoterapia, PZWL, Warszawa 2006.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
orbitrek-jakie-sa-efekty-cwiczen-brzuch-posladki
Fitness
1 min.
Orbitrek - jakie są efekty ćwiczeń? Brzuch, pośladki
30.07.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.