Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessRegeneracja i wellness 2 min.

Masaż gorącymi kamieniami – czy może zastąpić farmakologię?

Magdalena Siwek

30.07.2021

Aktualizacja: 30.09.2022

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto choć raz w tym tygodniu nie pomyślał o relaksacyjnym masażu. A gdyby tak zdecydować się na masaż gorącymi kamieniami? Jak wygląda taki zabieg? Jakich efektów spodziewać się po nim?


Potrzebujesz szybkiej porady ortopedy?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Ortopeda-online
masaz-goracymi-kamieniami-na-czym-polega-jakie-sa-efekty
unsplash.com

Polecane

bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
Spis treści
 1. Na czym polega masaż gorącymi kamieniami?
 2. Gorące kamienie do masażu
 3. Masaż kamieniami wulkanicznymi
 4. Masaż kamieniami bazaltowymi
 5. Masaż marmurem
 6. Efekty masażu gorącymi kamieniami

Na czym polega masaż gorącymi kamieniami?

Mówi się, że masaż gorącymi kamieniami to forma terapii starsza niż akupunktura. Prawda jest jednak nieco inna. To właśnie specjaliści od akupunktury od wieków inspirują się tym, co wypracowali twórcy masażu kamieniami – w swojej pracy stosują np. zasadę punktów energetycznych, które znajdują się w ciele pacjenta. Chińczycy, których obok Hindusów uważa się za jego twórców, uważali, że te punkty energetyczne, czakry, odpowiadają za wydzielanie właściwej ilości hormonów. Różne psychiczne i fizyczne dolegliwości i schorzenia, o których później, są efektem ich zablokowania. A jak współcześnie wygląda masaż gorącymi kamieniami?Masaż gorącymi kamieniami, podobnie jak np. masaż Shiatsu, opiera się na założeniu, że w ciele człowieka znajdują się punkty energetyczne (czakry). Rytuał Shiatsu ma na celu równomierne rozprowadzenie tej energii po ciele, ponieważ jej niedobory lub nadwyżki w danym punkcie mogą powodować stany chorobowe. Nie inaczej jest w przypadku zabiegu gorącymi kamieniami, którego celem jest równomierne rozprowadzenie energii po całym organizmie pacjenta i poprawa jej przepływu. Kamienie układane są odpowiednio na punktach energetycznych, a masażysta przesuwa je wzdłuż łączących je kanałów. Nie są tego samego rozmiaru – ich wielkość zależy od części ciała, na którą mają zostać położone. Największe kamienie układane są więc na plecach, a najmniejsze – na czole, dłoniach i stopach.

Rytuał zaczyna się od okolic czakry podstawy, za którą odpowiada dolna część kręgosłupa. Następnie masażysta przechodzi do czakry seksu umiejscowionej na podbrzuszu, czakry splotu słonecznego, serca i gardła (nad wgłębieniem pomiędzy obojczykami), by potem przesunąć kamienie na czakrę trzeciego oka (obszar między brwiami) oraz koronę – czubek głowy pacjenta.

Co z tego wynika? Nie każdy wierzy w efekty energoterapii, ale tak sią składa, że działanie masażu gorącymi kamieniami nie ogranicza się wyłącznie do niej. Dzięki ułożeniu kamieni na właściwych miejscach na ciele (na plecach) pacjenta i za sprawą pobudzenia ich w sposób mechaniczny oraz termiczny układ krwionośny i limfatyczny zaczynają lepiej pracować, a mięśnie rozluźniają się.

Gorące kamienie do masażu

Skoro przekonałaś się już, że masaż nie musi być wykonywany wyłącznie za pomocą dłoni masażysty (dowodem na to może być też masaż tajski, do którego wykonania używa się m.in. łokci i stóp), sprawdź, jakie kamienie mogą zostać położone na ciało.

Masaż kamieniami wulkanicznymi

Kamienie wulkaniczne służą do standardowego rytuału masażu gorącymi kamieniami. Wybór nie jest przypadkowy. Uważa się, że kamienie wulkaniczne łączą w sobie moce wszystkich czterech żywiołów, dzięki czemu przekuwają negatywne emocje w człowieku na siłę do działania. Ze względu na to, że mają w sobie dużo żelaza, długo trzymają ciepło. Masaż kamieniami wulkanicznymi pomaga ciału w regeneracji i oczyszczaniu się z negatywnych emocji. Poprawia ukrwienie skóry i wspiera leczenie dolegliwości o podłożu dermatologicznym.

Masaż kamieniami bazaltowymi

Kamienie bazaltowe także mają pochodzenie wulkaniczne, dlatego podczas masażu wykorzystuje się je równie często, co kamienie wulkaniczne. Ich niewątpliwą zaletą jest gładka powierzchnia oraz zdolność do podtrzymywania optymalnej do zabiegu temperatury (50 ℃). Bazalt charakteryzuje się wysoką zawartością rdzy, dlatego takie kamienie wykorzystuje się podczas masażu osób z chorobami naczyń krwionośnych. Zabieg z użyciem kamieni bazaltowych pozytywnie wpływa również na poprawę nastroju pacjentów. Pomaga to w walce z bólem głowy, zwłaszcza o podłożu stresowym. A także może przyczyniać się do eliminacji zmęczenia, senności, osłabienia i braku energii.

Masaż marmurem

Kiedy myślisz o marmurze, skojarzenie z ciepłem jest jednym z ostatnich, które przychodzi do głowy. I słusznie. Oprócz tego, że praktykuje się masaż gorącymi kamieniami, do zabiegów używa się też tych zimnych – marmur, ze względu na powszechnie znane właściwości chłodzące, jest jednym z nich. Doskonale radzi sobie z opuchlizną, obrzękami, pomoże też w rekonwalescencji po kontuzji lub przeciążeniu. Jest to bardziej masaż leczniczy niż masaż relaksacyjny.

Efekty masażu gorącymi kamieniami

Efekty zabiegu zauważysz już po pierwszej wizycie – skóra będzie dotleniona, mięśnie rozluźnione, a Ty poczujesz odprężenie. Jeżeli natomiast zależy Ci na uporaniu się z konkretnymi dolegliwościami, pamiętaj, że ważna jest regularność – zaleca się serię co najmniej 10 zabiegów. Pacjenci najczęściej decydują się na nie w okresie jesienno-zimowym.

Masaż gorącymi kamieniami ma określone spektrum działania, dlatego korzystanie z jego dobrodziejstw zaleca się osobom z konkretnymi schorzeniami. Do najważniejszych chorób kwalifikujący do masażu należą problemy z metabolizmem, nerwice, nadwaga i otyłość, reumatyzm oraz część schorzeń o podłożu neurologicznym.

Zanim zdecydujesz się na masaż gorącymi kamieniami, zrób rozeznanie wśród specjalistów, którzy mieliby go wykonać. To o tyle ważne, że źle wykonany masaż, przeprowadzony przez osoby niewykwalifikowane, może się skończyć podrażnieniem skóry, a nawet poparzeniami. Może też nie przynieść pożądanych rezultatów. Warto więc powierzyć swoje zdrowie doświadczonym masażystom.

Źródła
 1. L. Megiera, Klasyczny masaż leczniczy, Kraków 1994, s. 11–15, 147–172.
Author Magdalena Siwek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Konsultacja z ortopedą online nawet w ciągu 1 h

Umów teleporadę
Ortopeda-online

Najchętniej czytane

kapiele-siarkowe-jakie-maja-wlasciwosci-zdrowotne
Fitness
2 min.
Kąpiele siarkowe - jakie mają właściwości zdrowotne?
28.10.2021
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
jak-naturalnie-wybielic-zeby-domowe-sposoby
Fitness
1 min.
Jak naturalnie wybielić zęby? Domowe sposoby
05.10.2021
kapiel-solankowa-dzialanie-wlasciwosci-wskazania
Fitness
1 min.
Kąpiel solankowa - działanie, właściwości, wskazania
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
oklady-z-cebuli-na-co-pomagaja-jak-stosowac
Fitness
1 min.
Okłady z cebuli - na co pomagają? Jak stosować?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.