account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Przeziębienie a karmienie piersią – czy można przystawiać dziecko do piersi i jak łagodzić objawy chorobowe?

Olga Dąbska25.05.2023Aktualizacja: 28.02.2024

Przeziębienie to bez wątpienia jedna z częstszych chorób, która nie omija kobiet karmiących piersią. Czy walcząca z infekcją mama może przystawiać dziecko do piersi? Sprawdź, jakie leki na przeziębienie przy karmieniu piersią są dozwolone, a które preparaty są niewskazane. Dowiedz się, z jakich domowych sposobów na przeziębienie może skorzystać kobieta w czasie laktacji.


przeziebienie-a-karmienie-piersia-co-mozna-stosowac
unsplash.com

Polecane

infkecja-intymna-w-ciazy-co-stosowac
Zdrowie
1 min.
Co stosować w leczeniu infekcji intymnej w ciąży?
10.05.2022
co-brac-na-bol-glowy-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na ból głowy w ciąży. Jak można sobie z nim poradzić?
09.05.2022
menopauza-jakie-sa-objawy-przekwitania-ile-trwa
Zdrowie
2 min.
Menopauza - jakie są objawy przekwitania? Ile trwa?
31.10.2021
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Spis treści
  1. Czy podczas przeziębienia można karmić piersią?
  2. Co na przeziębienie przy karmieniu piersią?
  3. Niewskazane leki na przeziębienie dla matki karmiącej
  4. Karmienie piersią a przeziębienie – jaką pozycję do karmienia wybrać?
  5. Domowe sposoby na przeziębienie przy karmieniu piersią

Czy podczas przeziębienia można karmić piersią?

Zastanawiasz się, czy są jakieś sytuacje, które uniemożliwią Ci karmienie piersią? Przystawianie dziecka do piersi jest bezwzględnie zakazane w przypadku, gdy mama jest zakażona wirusem HIV, HTLV-1 lub HTLV-2. Piersią nie powinno się karmić również w przebiegu czynnej i nieleczonej gruźlicy. Jest ono niewskazane, gdy mama zmaga się z ciężką chorobą psychiczną, zażywa leki przenikające do mleka, które mogą szkodzić dziecku, znajduje się w ciężkim stanie klinicznym. Martwisz się czy przystawianie dziecka do piersi jest bezpieczne podczas przeziębienia? Bez obaw – nie ma najmniejszej potrzeby, abyś rezygnowała z przystawiania dziecka do piersi na czas walki z przeziębieniem. Wirusy wywołujące infekcję i towarzyszące jej objawy nie wpływają negatywnie na Twój pokarm. Specjaliści są zdania, że karmienie dziecka podczas przeziębienia ma nawet pozytywny wpływ na malca. W czasie choroby w Twoim organizmie produkowane są przeciwciała, które mają neutralizować wirusa. Razem z mlekiem część z nich jest przekazywana dziecku, które ma dodatkową ochronę przed infekcją. Karmienie w czasie infekcji to nie jedyna problematyczna kwestia. Dowiedz się więcej na temat laktacji po cesarce, karmienia piersią w ciąży oraz czego nie jeść, karmiąc piersią.

Co na przeziębienie przy karmieniu piersią?

Mimo że na rynku farmaceutycznym jest dostępnych wiele środków przeznaczonych do walki z przeziębieniem, to pamiętaj, że podczas karmienia piersią tylko część leków jest całkowicie bezpiecznych dla dziecka. Przed podjęciem leczenia farmakologicznego, w tym także z wykorzystaniem domowych sposobów, powinnaś zasięgnąć porady lekarza. Samodzielne podejmowanie leczenia w czasie laktacji, podobnie jak w przypadku ciężarnych, to nie najlepszy pomysł. Na konsultacji lekarskiej szczegółowo zostaną Ci przedstawione bezpieczne dla dziecka i sprawdzone sposoby walki z przeziębieniem. 

Z popularnych leków na przeziębienie podczas karmienia piersią specjaliści zalecają stosowanie paracetamolu i ibuprofenu. To substancje o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W pięciopunktowej klasyfikacji Hale'a, która ocenia stopień ryzykownego wpływu na dziecko, oba środki otrzymały wartość L1. Kategoria ta oznacza substancję całkowicie bezpieczną w okresie laktacji. Dekstrometorfan jest najbezpieczniejszą opcją z leków przeciwkaszlowych. Na kaszel mokry ulgę przyniesie Ambroksol w formie inhalacji. W łagodzeniu uciążliwego nieżytu nosa pomocne będą krople lub inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej albo wody morskiej oraz oksymetazolina i ksylometazolina, które są zaliczane do leków prawdopodobnie kompatybilnych z laktacją oraz o niskim ryzyku dla kobiet karmiących piersią. Pamiętaj, żeby zawsze przed zastosowaniem leków skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem.

Niewskazane leki na przeziębienie dla matki karmiącej

Które spośród znanych leków na przeziębienie są niewskazane dla matki karmiącej? Należą do nich zwłaszcza niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna. Substancje te zaklasyfikowano do kategorii L3. To leki, które wykazują ryzyko niepożądanego działania na dziecko i nie ma na temat tych leków wystarczających badań. Do kategorii L3 zostały zaliczone także ksylometazolina i echinacea. Pierwszy środek to składnik wielu leków na katar, który zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa. Drugi – obniża częstotliwość infekcji górnych dróg oddechowych i skraca czas trwania przeziębień. Zabronione są również: naproksen, efedryna, a także chlorheksydyna. Wszystkie te substancje zostały zaliczone do kategorii L4, czyli leków potencjalnie niebezpiecznych. W czasie karmienia piersią nie wolno stosować preparatów z pseudoefedryną i jej pochodnymi, z uwagi na wykazane działanie hamujące produkcję mleka. W razie jednorazowego lub krótkotrwałego zażywania leków, które mogą szkodzić dziecku, powinnaś zabezpieczyć pokarm, odciągając go przed zażyciem leku.

Karmienie piersią a przeziębienie – jaką pozycję do karmienia wybrać?

Przeziębienie jest infekcją wirusową, która charakteryzuje się następującymi objawami:

  • nieżyt i niedrożność nosa,

  • ból głowy,

  • ból gardła,

  • podwyższona temperatura ciała,

  • kaszel,

  • kichanie,

  • chrypka,

  • złe samopoczucie.

Jak karmić piersią, aby zapewnić sobie możliwie największy komfort mimo doświadczanych dolegliwości? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dla każdej mamy wygodna okazać się może bowiem inna pozycja do karmienia. Jednak leżące lub półleżące pozycje wydają się najkorzystniejsze – możesz odpoczywać w łóżku, jednocześnie przystawiając malca do piersi. 

Domowe sposoby na przeziębienie przy karmieniu piersią

Walcząc z przeziębieniem pamiętaj o odpoczynku, nawodnieniu, diecie. Możesz wspomagać się też domowymi rozwiązaniami, do których należą:

  • zimne okłady na czoło na zmniejszenie gorączki,

  • sok malinowy znany z naturalnego działania napotnego i stosowany przy przeziębieniach,

  • napary z szałwii (do płukania jamy ustnej i gardła), lipy (łagodzi stan podgorączkowy), porostu islandzkiego (na ból gardła i kaszel),

  • maść majerankowa (do stosowania w katarze),

  • naturalne antybiotyki, takie jak miód, cebula i czosnek,

  • miętowe cukierki lub plasterek imbiru o działaniu odkażającym pomogą w bólu gardła,

  • płukanie gardła roztworem soli.

W sposób szczególny zadbaj o przestrzeganie zasad higieny, w tym zwłaszcza dotyczących częstego mycia rąk po każdym czyszczeniu nosa czy kichnięciu, unikaj kasłania i kichania w kierunku dziecka, noś maseczkę na twarz w czasie karmienia i zajmowania się dzieckiem. W ten sposób znacznie ograniczysz ryzyko przenoszenia zarazków na dziecko i innych domowników.

Źródła
  1. E. Kamińska, Stosowanie leków a karmienie piersią, „Pediatria po Dyplomie” 2011, t. 15, nr 6, s. 77–85.
  2. F. Ladomenou, J. Moschandreas, A. Kafatos i wsp., Protective effect of exclusive breastfeeding against infections during infancy: a prospective study, “Archives of Disease in Childhood” 2010, t. 95, nr 12, s. 1004–1008.
  3. H. Szajewska, A. Horvath, A. Rybak i wsp., Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Karmienia Dzieci, „Standardy Medyczne / Pediatria” 2016, nr 13, s. 9–24.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.