account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Układ krwionośny – jak wygląda? Jakie ma funkcje?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian06.04.2024Aktualizacja: 06.04.2024

W ciele dorosłego człowieka znajduje się ok. 5,5 l krwi, która krąży w zamkniętym obiegu, przepływając przez żyły, tętnice i naczynia włosowate. Centrum tego układu naczyń jest serce pompujące krew – w ciągu minuty przepływa przez nie ok. 5 l krwi, czyli podobna objętość, jaka znajduje się w ciele człowieka. Dzięki tej strukturze tkanki ciała otrzymują tlen i składniki odżywcze znajdujące się we krwi. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat układu krążenia.


jak-dziala-uklad-krwionosny-funkcje-i-charakterystyka
Pixabay.com

Polecane

witamina-b-na-komary-ktora-skutecznie-je-odstraszy
Zdrowie
2 min.
Witamina B na komary - która skutecznie je odstraszy?
24.01.2022
sluch-absolutny-co-to-jest-jak-sprawdzic
Zdrowie
1 min.
Słuch absolutny - co to jest? Jak sprawdzić?
24.01.2022
zab-madrosci-kiedy-i-jak-dlugo-rosnie
Zdrowie
1 min.
Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania
19.05.2021
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
Spis treści
  1. Z czego składa się układ krwionośny?
  2. Krew w układzie krwionośnym człowieka – z czego się składa?
  3. Układ krwionośny – jakie funkcje pełni?
  4. Najczęstsze choroby układu krążenia
  5. Choroby układu sercowo-naczyniowego – do jakiego lekarza się udać?

Z czego składa się układ krwionośny?

Układ krwionośny zwany jest również układem sercowo-naczyniowym. Składa się z serca – jednego z najważniejszych narządów w całym organizmie – oraz sieci naczyń krwionośnych, w których krąży krew. Krążenie krwi odbywa się w obiegu małym (płucnym) i dużym (obwodowym lub systemowym). W tym pierwszym tlen jest transportowany do krwi, a ten drugi rozprowadza natlenioną krew po wszystkich komórkach ciała. Całość tworzy zamknięty obieg, a jego prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla zachowania funkcji życiowych organizmu człowieka. 

Oto krótka charakterystyka poszczególnych elementów układu:

  • serce – najważniejszy element układu krwionośnego i jeden z najważniejszych organów dla człowieka. Serce człowieka ma charakterystyczny kształt i waży ok. 300–350 g. Składa się z czterech jam: 2 komór oraz 2 przedsionków. Pozostałe elementy jego budowy to: 4 zastawki (dwudzielna, trójdzielna, aortalna i pnia płucnego) i przegroda międzykomorowa. Z serca uchodzą również duże naczynia - aorta i pień płucny.  Narząd ten można porównać do pompy – bez odpoczynku przetacza krew w całym organizmie. W ciągu minuty przez serce przepływa aż 5 litrów krwi;

  • tętnice – wyprowadzają krew z serca i są odpowiedzialne za przenoszenie jej dalej, do wszystkich tkanek ciała;

  • żyły naczynia krwionośne doprowadzające krew z powrotem do serca. Osobne funkcje mają żyły główne: górna odprowadza krew z głowy, ramion i górnych partii ciała, natomiast dolna przenosi krew z dolnych części ciała, w tym kończyn; 

  • naczynia włosowate – dzięki nim odbywa się wymiana ważnych substancji krążących we krwi – np. tlenu – z tkankami ciała. 

Krew w układzie krwionośnym człowieka – z czego się składa?

Krew to płynna tkanka, krążąca po organizmie człowieka dzięki nieprzerwanej pracy serca i naczyń krwionośnych. Zbudowana jest z komórek krwi, czyli:

  1. leukocytów (krwinek białych) – ich podstawową rolą jest obrona organizmu przed drobnoustrojami i komórkami nowotworowymi. Produkują m.in. przeciwciała, a ich poziom podnosi się, gdy w organizmie pojawia się stan zapalny;

  2. erytrocytów (krwinek czerwonych) – za pośrednictwem hemoglobiny transportują tlen z płuc do tkanek ciała;

  3. trombocyty (płytki krwi) – biorą udział w procesie krzepnięcia, chroniąc tym samym organizm przed nadmierną utratą krwi w przypadku przerwania ciągłości ściany naczynia krwionośnego; ich prawidłowy poziom jest niezbędny do  zapewnienia optymalnej krzepliwości krwi.

Układ krwionośny – jakie funkcje pełni?

Układ krwionośny człowieka spełnia liczne funkcje. Utrzymuje temperaturę ciała na stałym poziomie i reguluje ciśnienie krwi. Odgrywa ogromną rolę w walce z infekcjami – zwalcza drobnoustroje, ale jest wrażliwy także na komórki nowotworowe. Dzięki temu obiegowi komórki ciała otrzymują tlen, substancje odżywcze i składniki mineralne z pożywienia. Gdyby nie układ krwionośny, hormony nie spełniałyby swoich funkcji w organizmie, a substancje zawarte w preparatach medycznych nie przyczyniałyby się do poprawy naszego zdrowia. Co więcej, układ sercowo-naczyniowy utrzymuje pH na stałym poziomie, a to zapewnia komórkom prawidłowe środowisko funkcjonowania.

Najczęstsze choroby układu krążenia

Na liście chorób cywilizacyjnych znajduje się wiele chorób układu krążenia. Są wśród nich przede wszystkim:

  • nadciśnienie tętnicze – jest stwierdzane przy powtarzających się pomiarach na poziomie równym lub wyższym niż 140/90 mmHg;

  • zaburzenia rytmu serca (arytmia) – może objawiać się uczuciem kołatania serca; zaburzenia rytmu serca można niekiedy wyleczyć małoinwazyjnym zabiegiem przezskórnym zwanym ablacją;

  • miażdżyca – choroba polegająca na odkładaniu się blaszek miażdżycowych w obrębie naczyń tętniczych. Prowadzi to do stopniowego zmniejszenia światła naczyń krwionośnych, a przepływ krwi staje się utrudniony. Przypadłość ta najczęściej jest wynikiem niezdrowej, bogatej w tłuszcze trans diety;

  • choroba wieńcowa – wynika z miażdżycy i polega na niewystarczającym dopływie tlenu i krwi do serca. To prosta droga do zawału mięśnia sercowego;

  • żylaki kończyn dolnych – w przebiegu tego schorzenia żyły rozszerzają się i mają kręty przebieg. Świadczą o nieprawidłowym krążeniu krwi w dolnych partiach ciała, często spowodowanym uszkodzeniem zastawek żylnych. 

Do innych chorób układu krwionośnego należą: 

  • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,

  • zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic,

  • choroba Raynauda,

  • choroba Kawasakiego,

  • choroba Takayasu.

Choroby układu sercowo-naczyniowego – do jakiego lekarza się udać?

Jeśli odczuwasz dolegliwości ze strony układu krążenia, udaj się do kardiologa. Lekarz przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, zleci odpowiednie badania, postawi diagnozę i zaproponuje leczenie.

Nie chcesz czekać w długiej kolejce do kardiologa? Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, skonsultujesz się z kardiologiem w ciągu 3 dni roboczych.

W pakiecie OCHRONA PLUS od 69 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość e-konsultacji z kardiologiem i 13 innymi specjalistami oraz lekarzem pierwszego kontaktu. A w pakiecie OCHRONA COMPLEX od 119 zł miesięcznie zyskasz dostęp również do wizyt stacjonarnych u kardiologa i aż 28 innych specjalistów. Niezależnie od wybranego pakietu czas oczekiwania na konsultację wynosi z reguły 3 dni robocze w przypadku specjalistów i 24 godziny dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Oprócz tego po opłacaniu miesięcznej składki będziesz mieć dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (nawet blisko 300 badań w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym EKG, morfologii, układu krzepnięcia, lipidogramu czy echokardiografii (sprawdź listę badań dostępnych w wybranym pakiecie – znajdziesz ją w Katalogu Świadczeń)

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, to także:

  • możliwość zaszczepienia się przeciwko grypie,

  • raz w roku profilaktyczny przegląd zdrowia, który w wersji dla mężczyzn obejmuje konsultację kardiologiczną, lipidogram i EKG,

  • możliwość wykonania drobnych zabiegów ambulatoryjnych w krótkim czasie (sprawdź OWU i Katalog Świadczeń).

  • inne usługi medyczne w zależności od wybranego pakietu.

Zamów ofertę i sprawdź, jak Polisa Zdrowie Welbi może wesprzeć Cię w zachowaniu zdrowia na dłużej!

Źródła
  1. K. Sygit, Choroby układu sercowo-naczyniowego i ich prewencja, Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Kalisz 2022. 
  2. P. Pruszczyk i in., Wielka interna - kardiologia z elementami angiologii - część 1-2, Wydawnictwo Medical Tribune, Warszawa 2018.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.