account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Kołatanie serca – jakie są jego przyczyny?

lek. Agnieszka Żędzian07.04.2024Aktualizacja: 07.04.2024

Kołatanie serca jest nieprzyjemną dolegliwością, opisywaną zwykle jako uczucie szybkiego lub nieregularnego bicia serca. To dość niespecyficzny objaw. Może być całkiem niegroźny i pojawiać się w związku z sytuacją stresową lub towarzyszyć chorobom wymagającym specjalistycznego leczenia. Jakie mogą być przyczyny kołatania serca? Do kogo zgłosić się w przypadku pojawienia się tej dolegliwości? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz w poniższym artykule!


kolatanie-serca-objawy-przyczyny-postepowanie
Pixabay.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest kołatanie serca?
  2. Jakie mogą być przyczyny kołatania serca?
  3. Do kogo zgłosić się z kołataniem serca?
  4. Jakie badania wykonać?
  5. Na czym polega leczenie kołatania serca?

Czym jest kołatanie serca?

Kołatanie serca to uczucie szybkiego lub nieregularnego bicia serca. Bywa również opisywane jako „wypadanie serca”. Kołatanie serca jest dość powszechnie zgłaszaną dolegliwością i jedną z częstszych przyczyn wizyt w gabinecie lekarza rodzinnego i kardiologa. Zwykle ma łagodny charakter, ale niekiedy bywa objawem groźnych chorób, wymagających pilnej diagnostyki i leczenia.

Zdaniem ekspertów nawet 16% osób zgłaszających się do lekarza pierwszego kontaktu podaje w wywiadzie uczucie kołatania serca. Objaw ten występuje częściej u pacjentów z chorobami serca.

Jakie mogą być przyczyny kołatania serca?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn kołatania serca. Wśród nich naukowcy wymieniają przede wszystkim arytmie serca, przebiegające z tachykardią (czynnością serca >100 uderzeń/minutę) lub bardzo rzadko z bradykardią (czynnością serca <60 uderzeń/minutę). Wśród zaburzeń rytmu serca przebiegających z uczuciem kołatania eksperci wymieniają:

  • przedwczesne pobudzenia nadkomorowe,

  • przedwczesne pobudzenia komorowe,

  • migotanie przedsionków,

  • tachykardię komorową,

  • bradyarytmie i bloki przedsionkowo-komorowe.

Pamiętaj jednak, że kołatanie serca nie zawsze świadczy o zaburzeniach rytmu serca. Dolegliwość ta może towarzyszyć również nadczynności tarczycy lub niedokrwistości. Nierzadko kołatanie serca pojawia się u kobiet w ciąży. Bywa również konsekwencją przyjmowania niektórych leków (np. stosowanych w astmie leków antycholinergicznych), nadużywania kofeiny lub stosowania niektórych narkotyków (kokainy, amfetaminy). Aż w 31% kołatanie serca ma podłoże psychiczne. Może pojawiać się sporadycznie, w momencie silnego stresu lub często nawracać u osób zmagających się z zaburzeniami lękowymi czy z depresją. Warto jednak pamiętać, iż diagnoza zaburzeń psychicznych u pacjentów z kołataniem serca nie wyklucza obecności arytmii. W każdym przypadku należy więc wykluczyć zaburzenia rytmu serca i inne choroby mogące być przyczyną tej dolegliwości.

Przyczyną kołatania serca mogą być również zaburzenia metaboliczne:

  • hipoglikemia (obniżony poziom glukozy we krwi),

  • hipokalcemia (obniżony poziom wapnia we krwi),

  • hiperkaliemia (podwyższony poziom potasu we krwi),

  • hipokaliemia (obniżony poziom potasu we krwi),

  • hipermagnezemia (podwyższony poziom magnezu we krwi).

Zaburzenia metaboliczne możesz wykluczyć, wykonując badania krwi. Nie diagnozuj się jednak na własną rękę. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące symptomy, skonsultuj się z lekarzem.

Chcesz zasięgnąć konsultacji ze specjalistą? Nie czekaj w długich kolejkach! Skorzystaj z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Wybierz jeden z trzech pakietów, podpisz umowę i opłać pierwszą składkę, żeby zyskać dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu z możliwością konsultacji w ciągu 24 godzin, nawet 39 specjalistów i blisko 300 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (a pakiecie OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie). Co więcej, w ramach pakietu czas oczekiwania na konsultację z kardiologiem to maksymalnie 3 dni robocze.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich innych usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach Polisy Zdrowie Welbi. Wybierz pakiet, który najlepiej wesprze Cię w dbaniu o zdrowie swoje i najbliższych.

Do kogo zgłosić się z kołataniem serca?

Jeśli zmagasz się z kołataniem serca, zgłoś się do lekarza rodzinnego lub kardiologa. W przypadku obecności innych niepokojących objawów (np. bólu w klatce piersiowej, zaburzeń świadomości) niezwłocznie wezwij pogotowie ratunkowe pod numerem 999 lub 112.

Podobnie jak w przypadku innych dolegliwości, lekarz rozpocznie diagnostykę od szczegółowej rozmowy. Zapyta Cię o zgłaszane objawy, ich nasilenie, częstość i okoliczności występowania, choroby towarzyszące, stosowane leki i używki. Następnie przejdzie do badania fizykalnego, które pozwoli mu ocenić aktualny stan Twojego zdrowia. Jeśli w trakcie konsultacji odczujesz kołatanie serca, niezwłocznie poinformuj o tym specjalistę. Po badaniu lekarz wyjaśni Ci plan diagnostyczny i skieruje Cię na badania dodatkowe.

Jakie badania wykonać?

Podstawowym badaniem wykonywanym u osób zgłaszających kołatanie serca jest echokardiogram (EKG), czyli badanie czynności elektrycznej serca. Nie zawsze jednak zaburzenia rytmu serca są wykrywane podczas trwającego kilka minut EKG. W przypadku podejrzenia arytmii konieczne może być 24-godzinne monitorowanie czynności serca, czyli holter EKG. Do innych badań wykonywanych często u pacjentów z kołataniem serca należą:

  • badania laboratoryjne, w tym morfologia krwi, poziom sodu, potasu, magnezu, wapnia, TSH, kreatyniny i mocznika,

  • badanie echokardiograficzne (echo serca), które pozwala na ocenę budowy serca,

  • badanie elektrofizjologiczne (EPS), które umożliwia wykrycie zaburzeń rytmu serca i miejsca ich powstawania w mięśniu sercowym. Jest to badanie inwazyjne, podczas którego do serca wprowadza się specjalny cewnik.

Podczas badania elektrofizjologicznego wykonuje się zwykle ablację, czyli zabieg mający na celu zniszczenie tkanki będącej źródłem arytmii. Jeśli lekarz podejrzewa, że Twoje dolegliwości mogą mieć podłoże psychiczne, skieruje Cię na konsultację do psychiatry.

Na czym polega leczenie kołatania serca?

Leczenie osób zmagających się z kołataniem serca zależy od przyczyny dolegliwości. W przypadku arytmii nadkomorowych i wielu tachykardii komorowych dużą skuteczność ma ablacja. Zaburzenia rytmu serca można również leczyć farmakologicznie. Najczęściej stosuje się beta-blokery oraz antagonistów kanału wapniowego. Kołatanie serca związane z niedokrwistością, nadczynnością tarczycy czy zaburzeniami lękowymi ustępuje zwykle w wyniku leczenia choroby podstawowej.

Źródła
  1. Goyal A. i in., Palpitation, „StatPearls”, 2023, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK436016/.
  2. Govender I. i in., Palpitations: Evaluation and management by primary care practitioners, „South African Family Practice”, 2022, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8905373/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.