Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Na czym polega zabieg ablacji? Kiedy jest wskazany?

lek. Agnieszka Żędzian07.04.2024Aktualizacja: 07.04.2024

Ablacja jest małoinwazyjnym zabiegiem, który pozwala na zniszczenie nieprawidłowych tkanek. Chociaż najczęściej kojarzy się z leczeniem arytmii, to wskazań do wykonania ablacji jest znacznie więcej. Zabieg ten znalazł szerokie zastosowanie w onkologii, gdzie służy często do leczenia guzów wątroby, prostaty, płuc, a nawet kości. Dowiedz się, na czym polega ablacja i jakie są wskazania do jej wykonania.


na-czym-polega-ablacja-wskazania-przeciwwskazania
Pixabay.com

Polecane

dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
owsiki-u-doroslego-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Owsiki u dorosłego - jakie są objawy? Jak leczyć?
31.10.2021
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
swierzb-na-twarzy-i-szyi-leczenie
Zdrowie
1 min.
Jak leczyć świerzb na twarzy i szyi?
10.05.2022
Spis treści
  1. Ablacja – co to jest?
  2. Jakie są wskazania do ablacji serca?
  3. U kogo nie można wykonać ablacji?
  4. Na czym polega ablacja serca?
  5. Jakie powikłania mogą wystąpić po ablacji serca?
  6. Wskazania do ablacji w onkologii
  7. Ablacja endometrium – kiedy jest wykonywana?

Ablacja – co to jest?

Ablacja jest minimalnie inwazyjną procedurą, polegającą na zniszczeniu nieprawidłowej tkanki w organizmie człowieka. Zabieg ablacji znalazł w medycynie szerokie zastosowanie i jest wykonywany przede wszystkim przez specjalistów kardiologii, radiologii i onkologii. Wśród najczęstszych wskazań do ablacji eksperci wymieniają: wybrane zaburzenia rytmu serca, nowotwory płuc, wątroby, kości czy krwawienie z endometrium (błony śluzowej macicy). Coraz szersze zastosowanie znalazła również kontrolowana ablacja w leczeniu osób zmagających się z chrapaniem.

Istnieją różne techniki wykonywania zabiegu ablacji. Wykorzystuje się podczas nich specjalistyczne cewniki, sondy lub elektrody. W zależności od rodzaju ablacji narzędzia są wprowadzane przezskórnie lub drogą naczyń krwionośnych. Dzięki zastosowaniu technik obrazowania (m.in. RTG, USG) możliwe jest precyzyjne dotarcie do patologicznych tkanek, a następnie zniszczenie ich.

Jakie są wskazania do ablacji serca?

Ablacja jest najczęściej wykonywana u osób z arytmią serca, czyli z zaburzeniami jego rytmu. Bywa wówczas potocznie określana mianem ablacji serca. Zabieg jest przeprowadzany po konsultacji kardiologicznej, najczęściej u osób, które zmagają się z kołataniem serca (uczuciem nieregularnego lub silnego bicia serca) i u których stwierdzono:

  • migotanie przedsionków,

  • tachykardię (przyspieszoną czynność serca >100 uderzeń/min) nadkomorową,

  • tachykardię komorową.

Pamiętaj, że nie w każdym z wymienionych wyżej zaburzeń rytmu ablacja jest konieczna. Niekiedy objawy choroby ustępują w wyniku stosowania odpowiednio dobranych leków. Kardiolog może wówczas odstąpić od zabiegu, który jak każda inna procedura inwazyjna wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań.

Jeśli zmagasz się z nawracającym uczuciem kołatania serca, zgłoś się na konsultację do kardiologa, czyli lekarza specjalizującego się w profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób serca.

Nie chcesz czekać w długich kolejkach? Skorzystaj z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

Od 69 zł miesięcznie możesz mieć dostęp do e-konsultacji z kardiologiem i 13 innymi specjalistami, a także e-konsultacji i wizyt stacjonarnych u lekarzy pierwszego kontaktu. Z lekarzem POZ skonsultujesz się w ciągu 24 godzin, a ze specjalistą przeważnie w ciągu 3 dni roboczych. W ramach pakietu OCHRONA PLUS będziesz mieć też możliwość wykonania badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych z listy blisko 200 różnych testów.

Zamów na Welbi ofertę wybranego pakietu, podpisz umowę i opłać pierwszą składkę i zyskaj w ten sposób dostęp nawet do 39 specjalistów i blisko 300 badań, a także profilaktycznego przeglądu zdrowia raz do roku, który w przypadku mężczyzn obejmuje konsultację z kardiologiem, lipidogram i EKG (to wszystko w pakiecie OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie). Sprawdź ofertę i wybierz pakiet dostosowany do Twoich potrzeb.

U kogo nie można wykonać ablacji?

Nie istnieją bezwzględne przeciwwskazania do wykonania ablacji w obrębie mięśnia sercowego. Do względnych przeciwwskazań (wymagających szczegółowej oceny stosunku ryzyka związanego z procedurą i potencjalnych korzyści) należą:

  • obecność skrzepliny w obrębie jam serca,

  • zmiany w obrębie naczyń obwodowych, uniemożliwiające wprowadzenie cewnika do żyły udowej,

  • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Na czym polega ablacja serca?

Mimo że ablacja jest uznawana za zabieg małoinwazyjny, wymaga odpowiedniego przygotowania. Podczas kwalifikacji do procedury lekarz zapyta Cię o Twoje objawy, choroby przewlekłe i stosowane leki. Zleci również niezbędne badania, obejmujące morfologię krwi, stężenie kreatyniny, próby wątrobowe i parametry układu krzepnięcia.

Tuż przed rozpoczęciem zabiegu okolica wokół planowanego wkłucia (w okolicy pachwiny) zostaje przykryta jałowym materiałem. Po przemyciu skóry środkiem antyseptycznym lekarz podaje znieczulenie miejscowe i wprowadza do żyły udowej specjalne elektrody. Następnie stopniowo przesuwa je pod kontrolą RTG do serca, skąd odbierana jest szczegółowa informacja na temat jego czynności elektrycznej. Po zlokalizowaniu źródła arytmii specjalista może przejść do kolejnego etapu, czyli ablacji. Jest ona wykonywana za pomocą fal o częstotliwości radiowej (RF), które generują temperaturę około 60°C. Powoduje to nieodwracalne uszkodzenie tkanek będących przyczyną zaburzeń rytmu serca.

Jakie powikłania mogą wystąpić po ablacji serca?

Jeśli masz zaplanowany zabieg ablacji, przed wykonaniem procedury lekarz poinformuje Cię o możliwych powikłaniach z nią związanych. Należą do nich:

  • powikłania w miejscu wkłucia – przetoka tętniczo-żylna, tętniak, krwawienie,

  • zatorowość płucna,

  • uszkodzenie mięśnia sercowego,

  • zawał mięśnia sercowego,

  • udar niedokrwienny mózgu,

  • zaburzenia rytmu serca,

  • przetoka przedsionkowo-przełykowa,

  • zgon.

  • Dowiedz się również więcej o chorobie niedokrwiennej serca.

Wskazania do ablacji w onkologii

Ablacja guza jest wykonywana przede wszystkim u osób zmagających się z guzem wątroby, nerki, kości, płuc, piersi lub prostaty. Wykorzystuje się różne techniki zabiegu, m.in. ablację RF, ablację laserową czy krioablację, w której przebiegu zniszczenie tkanki nowotworowej następuje przy temperaturze poniżej -40°C. Procedura ta nie jest jednak zwykle leczeniem pierwszego rzutu. Wskazana jest u pacjentów, u których guz nie kwalifikuje się do leczenia operacyjnego lub nie uzyskano remisji w wyniku stosowania chemio- lub radioterapii. Wyjątkiem są łagodne guzy wątroby i niewielkie ogniska raka wątrobowokomórkowego – ablacja jest w tych przypadkach często leczeniem z wyboru.

Ablacja endometrium – kiedy jest wykonywana?

Ablacja endometrium, czyli błony śluzowej macicy, jest procedurą wykonywaną przez ginekologa u kobiet z nieprawidłowym krwawieniem z macicy. Zabieg jest minimalnie inwazyjny, niemal bezbolesny i związany z krótkim czasem rekonwalescencji. Ablacja endometrium stanowi alternatywną do histerektomii (usunięcia macicy) metodę leczenia u pacjentek, które planują w przyszłości ciążę. Przed zabiegiem konieczna jest biopsja endometrium celem wykonania badania histopatologicznego. Do najczęstszych przyczyn nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych należą: polipy, mięśniaki i złośliwe nowotwory macicy, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz nieprawidłowa czynność jajników.

Źródła
  1. Ghzally Y., Ahmed I., Gerasimon G., Catheter Ablation, „StatPearls”, 2023, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470203/. 
  2. Knavel E., Brace C., Tumor Ablation: Common Modalities and General Practices, „Techniques in Vascular and Interventional Radiology”, 2014, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4281168/. 
  3. Minalt N., Canela C., Marino S., Endometrial Ablation, „StatPearls”, 2022, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459245/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.