account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jak rozpoznać wylew? Objawy i przyczyny choroby

lek. Agnieszka Żędzian06.04.2024Aktualizacja: 06.04.2024

Wylew jest określeniem stosowanym do opisania pęknięcia ściany naczynia krwionośnego i przedostania się krwi do pobliskich tkanek. Gdy uszkodzeniu ulegnie naczynie zlokalizowane w mózgu, może dojść do poważnego uszkodzenia komórek nerwowych, czyli udaru krwotocznego mózgu. Kto jest szczególnie narażony na wylew, jakie objawy mogą wskazywać na jego wystąpienie i na czym polega diagnostyka choroby?


jak-rozpoznac-wylew-objawy-przyczyny
Pixabay.com

Polecane

skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
guzki-reumatoidalne-na-palcach-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Guzki reumatoidalne na palcach – o czym świadczą? Jak należy z nimi postępować?
10.05.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
Spis treści
  1. Jakie są przyczyny udaru krwotocznego?
  2. Jakie objawy mogą świadczyć o wylewie?
  3. Jakie badania pozwalają na rozpoznanie wylewu?
  4. Metody leczenia udaru krwotocznego
  5. Wylew w oku – przyczyny i leczenie

Jakie są przyczyny udaru krwotocznego?

Udar krwotoczny, zwany potocznie wylewem, stanowi 10–15% wszystkich przypadków udarów mózgu. Przerwanie ciągłości naczynia krwionośnego w mózgu prowadzi do wynaczynienia krwi i powstania krwiaka uciskającego tkankę nerwową. Na wystąpienie choroby są szczególnie narażone osoby z nadciśnieniem tętniczym, wadami naczyń krwionośnych (w tym z tętniakiem) lub przyjmujące leki przeciwkrzepliwe. Udar krwotoczny może być również konsekwencją choroby nowotworowej.

Wylew jest poważną chorobą zagrażającą życiu i mogącą prowadzić do niepełnosprawności. Wiedząc, jak dbać o układ krwionośny możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, a przez to również udaru krwotocznego.

Jakie objawy mogą świadczyć o wylewie?

Objawy wylewu zwykle pojawiają się nagle, a ich wystąpienie poprzedzone jest niekiedy ciężkim wysiłkiem fizycznym, spożyciem alkoholu lub zażyciem narkotyków (np. kokainy). Eksperci wymieniają wśród nich takie symptomy jak:

  • zaburzenia neurologiczne, np. niedowład ręki, nogi, opadanie kącika ust po jednej stronie ciała, trudności w mówieniu lub połykaniu, zaburzenia świadomości;

  • silny ból głowy;

  • nudności, wymioty;

  • drgawki.

Dość często wyżej wymienionym objawom towarzyszy podwyższenie rozkurczowego (tzw. dolnego) ciśnienia >110 mmHg. Nie trać jednak czasu na jego mierzenie i w przypadku wystąpienia symptomów udaru mózgu u bliskiej Ci osoby niezwłocznie zadzwoń po pomoc (numer 999 lub 112). Pamiętaj, iż szybkie wdrożenie leczenia zwiększa szansę chorego na powrót do zdrowia!

Jakie badania pozwalają na rozpoznanie wylewu?

Podstawowym badaniem wykonywanym u pacjentów z objawami udaru mózgu jest tomografia komputerowa (TK) głowy. Pozwala na zróżnicowanie udaru niedokrwiennego i krwotocznego oraz wykrycie innych patologii, w tym zmian nowotworowych. Cenionym przez lekarzy badaniem obrazowym jest również rezonans magnetyczny (MRI). Trwa on jednak dłużej niż TK, dlatego nie jest „złotym standardem” diagnostycznym u osób z podejrzeniem udaru. Każdy chory ma również wykonywane podstawowe badania krwi, w tym morfologię, stężenie glukozy, CRP i badania układu krzepnięcia.

Metody leczenia udaru krwotocznego

W przeciwieństwie do udaru niedokrwiennego mózgu, w przypadku udaru krwotocznego nie wynaleziono jeszcze skutecznego leczenia. Postępowanie polega przede wszystkim na ustabilizowaniu czynności życiowych chorego. Leczenie neurochirurgiczne jest wskazane u osób, u których doszło do znacznego wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego.

Wylew w oku – przyczyny i leczenie

Tego typu dolegliwość może powstać w każdym miejscu w organizmie człowieka, gdzie występują naczynia krwionośne. Dość powszechny jest wylew podspojówkowy, zwany również potocznie wylewem w oku. Mimo że wygląda groźnie, w rzeczywistości jest chorobą łagodną, która nie wpływa na zdolność widzenia. Ustępuje samoistnie, zwykle w ciągu 1–2 tygodni. Krwawy wylew w oku (tzw. czerwone oko) jest dość częstym powodem wizyty w gabinecie lekarskim. Może pojawić się bez widocznej przyczyny lub w wyniku urazu. Częściej dotyczy pacjentów w wieku podeszłym, szczególnie tych zmagających się z nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą. Czynnikiem ryzyka wylewu podspojówkowego jest również stosowanie leków przeciwkrzepliwych.

Wylew w oku jest bezbolesny i ostro odgraniczony. Zwykle występuje tylko w jednym oku i nie towarzyszą mu zaburzenia widzenia. Obecność niepokojących objawów (takich jak np. pogorszenie ostrości widzenia, opadanie powieki, obecność wydzieliny ropnej, silny ból głowy) jest wskazaniem do pilnej konsultacji z okulistą.

Nie chcesz czekać w długiej kolejce do lekarza? Kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne Polisa Zdrowie Welbi, a ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych. Wybierz jeden z trzech pakietów i zapewnij sobie dostęp do usług medycznych świadczonych w nowoczesnych placówkach na terenie całej Polski.

W pakiecie OCHRONA PLUS od 69 zł miesięcznie będziesz mieć dostęp do e-konsultacji z 14 specjalistami i e-konsultacji oraz wizyt stacjonarnych u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. A w pakiecie OCHRONA COMPLEX od 119 zł miesięcznie będziesz w stanie umówić się na konsultację online i w gabinecie zarówno z lekarzami POZ, jak i 29 specjalistami, w tym z okulistą, neurologiem czy kardiologiem.

Oprócz tego w ramach wybranego pakietu będziesz mieć możliwość wykonania badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych z listy (nawet blisko 300 badań w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym tomografia komputerowa głowy, rezonans magnetyczny, morfologia, CRP i wiele innych).

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, który pakiet będzie najlepiej dostosowany do twoich potrzeb.

Wylew podspojówkowy nie wymaga zwykle żadnego leczenia. Jeżeli odczuwasz dyskomfort w obrębie gałki ocznej, lekarz może zalecić Ci stosowanie kropli do oczu (tzw. sztucznych łez) i zimnych okładów na powiekę. Zgłoś się na pilną konsultację do okulisty, jeśli wylew w oku powstał w wyniku urazu. Pełne badanie okulistyczne pozwoli lekarzowi wykluczyć uszkodzenia innych struktur gałki ocznej. Jeżeli doznasz ciężkiego urazu głowy, wezwij pomoc pod numerem 999 lub 112 albo zgłoś się do szpitala, gdzie uzyskasz specjalistyczną pomoc. Pamiętaj, że uraz głowy może spowodować wstrząs mózgu i inne ciężkie powikłania.

Przeczytaj również: Nadciśnienie – na czym polega leczenie naturalne?

Źródła
  1. Rajashekar D., Liang J., Intracerebral Hemorrhage, „StatPearls” 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553103/ [dostęp: październik 2023].
  2. Doshi R., Noohani T., Subconjunctival Hemorrhage, „StatPearls” 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551666/ [dostęp: październik 2023].
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
udar-mozgu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Zdrowie
2 min.
Udar mózgu - jakie są przyczyny i objawy?
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.