account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Porażenie nerwu strzałkowego. Jak się objawia i czym się to leczy?

Agata Oleszkiewicz07.02.2024Aktualizacja: 07.02.2024

Porażenie nerwu strzałkowego bywa przyczyną trudności poruszania stopą lub nawet całą nogą. Przyczyną jest najczęściej ucisk pnia nerwu lub jego rozciągnięcie w wyniku rożnych chorób czy długotrwałej pracy w złej pozycji. Dowiedz się, jak rozpoznać porażenie nerwu strzałkowego i czym się je leczy!


jak-sie-objawia-porazenie-nerwu-strzalkowego
Pixabay.com

Polecane

soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Na czym polega porażenie nerwu strzałkowego?
  2. Jak może dojść do porażenia nerwu strzałkowego?
  3. Jak objawia się porażenie nerwu strzałkowego?
  4. Objawy czuciowe porażenia nerwu strzałkowego
  5. Leczenie porażenia nerwu strzałkowego

Na czym polega porażenie nerwu strzałkowego?

Ze względu na specyficzną lokalizację nerwu strzałkowego uszkodzenia jego struktur są dość powszechne. Biegnie on bowiem od dołu kolanowego i w okolicy szyjki kości strzałkowej (gdzie najczęściej dochodzi do jego uszkodzenia ze względu na bliskie położenie kości podatnej na urazy, w tym złamania) rozchodzi się na dwie gałęzie, powierzchniową i głęboką, które idą w kierunku dystalnym podudzia, czyli dalej do stopy.

Porażenie nerwu strzałkowego może mieć 3 różne postacie, z czego każda z nich charakteryzuje się innymi zaburzeniami czucia i motoryki:

  • aksonotemesi – uszkodzenie nerwu strzałkowego spowodowane uderzeniem, zmiażdżeniem bądź naciągnięciem, w wyniku którego dochodzi do zmian zwyrodnieniowych włókien nerwu;

  • neurapraksja – wynik łagodnego urazu z zajęciem włókien ruchowych i w mniejszym stopniu włókien czuciowych bez zmian zwyrodnieniowych;

  • neurotmesis, w którym dochodzi do całkowitego uszkodzenia nerwu i otaczających go struktur, np. wskutek przecięcia.

W zależności od stopnia uszkodzenia nerwu leczenie i obserwacja poprawy funkcjonalności stopy może potrwać od kilku godzin do wielu miesięcy.

Jak może dojść do porażenia nerwu strzałkowego?

Porażenie nerwu strzałkowego może rozwinąć się w wyniku wielu różnorodnych kontuzji i urazów bądź zmian patologicznych w obrębie podudzia, czyli w miejscu przebiegu nerwu.

Schorzenia możesz nabawić się w wyniku:

  • uszkodzenia w okolicy głowy kości strzałkowej np. poprzez uderzenie, złamanie czy ucisk z zewnątrz (zbyt ciasny opatrunek gipsowy, zakładanie nogi na nogę, niewłaściwe ułożenie kończyny w czasie zabiegu operacyjnego natury ginekologicznej);

  • naciągnięcia nerwu strzałkowego przede wszystkim za sprawą długotrwałego kucania czy przebywania w pozycji klęcznej (przez co kontuzja tego typu powszechnie nazywana jest porażeniem zbieraczy truskawek). Porażenia nerwu strzałkowego możesz też doznać, kiedy Twój trening nóg na siłowni czy w trakcie sesji jogi jest prowadzony w nieprawidłowy sposób;

  • ucisku grzbietu stopy, który mogą wywołać różne patologie w obrębie nerwu strzałkowego w tym obszarze, a także zbyt ciasne obuwie, zwłaszcza z paskami, np. sandały.

Jak objawia się porażenie nerwu strzałkowego?

Na skutek porażenia nerwu strzałkowego możesz mieć trudności z poruszaniem stopą, a także zaburzenia czucia w tym obszarze.

W efekcie ucisku włókien nerwu strzałkowego, naciągnięcia lub całkowitego przerwania jego struktur możesz doświadczyć m.in. problemów ze zgięciem grzbietowym stopy i palców, a także trudności w wykonywaniu ruchu nawracania stopy, czyli kierowania jej podeszwą w stronę podłoża i do wewnątrz. Za sprawą takich zaburzeń masz niedużą kontrolę nad funkcjonalnością stopy, przez co możesz obserwować trudności z chodzeniem.

Charakterystycznym objawem porażenia nerwu strzałkowego jest stopa opadająca. Jest ona bezwładna, przy czym jej brzeg boczny układa się niżej niż ten po wewnętrznej stronie stopy.

Porażenie nerwu strzałkowego bywa najczęściej przyczyną tzw. chodu koguciego (zwanego też ptasim lub brodzącym). Jego istotą jest wysokie podnoszenie zajętej porażeniem nogi i ustawianie stopy na podłożu w taki sposób, że najpierw opierają się palce, później brzeg boczny stopy, a na końcu pięta. Mimo że chód tego typu jest nieprawidłowy, to pozwala uniknąć zaczepienia palcami stopy o podłoże podczas chodzenia i umożliwia lokomocję. Nie wymaga do tego dodatkowej asekuracji w postaci kul łokciowych czy balkonika, jednak dla większego poczucia bezpieczeństwa podczas chodzenia możesz stosować tego typu wsparcie i inne zaopatrzenie ortopedyczne. Bezcenna jest np. orteza na stopę opadającą, która wspomaga stabilizację stopy i ogranicza jej opadanie, dzięki czemu chód jest bardziej wydajny, a efekt koguciego brodzenia mniej widoczny. Orteza na opadającą stopę z włókna węglowego czy innego tworzywa zmniejsza też ryzyko powstania powikłań, np. przykurczy mięśni w stopie.

Porażenie nerwu strzałkowego sprzyja powstawaniu wady nazywanej stopą końsko-szpotawą. Charakteryzuje się ona podeszwowym zgięciem stopy (czyli w dół) i przywiedzeniem przodostopia (skierowaniem podeszwy do góry od strony wewnętrznej), nierzadko z podkurczeniem palców. Jest to związane z wtórnym (nabytym) przykurczem mięśni odpowiedzialnych z zginanie stopy.

Objawy czuciowe porażenia nerwu strzałkowego

Przez podrażnienie nerwu strzałkowego możesz doświadczyć różnego stopnia niedoczulicy, czyli osłabienia czucia. To stan, w którym możesz mieć trudności z odbieraniem bodźców dotyczących m.in. dotyku, ucisku i temperatury. Co ciekawe, mimo że porażenie nerwu strzałkowego wpływa na zmianę mechaniki chodu, a także napięcie mięśni stopy, ból palców u nóg czy innych okolic podudzia nie występuje.

Niedoczulica objawia się też w postaci problemów z odczuwaniem położenia stopy czy wibracji.

Leczenie porażenia nerwu strzałkowego

Zanim lekarz zaleci Ci ćwiczenia na opadającą stopę czy inne zabiegi wspomagające odzyskanie kontroli nerwowej w podudziu, niezbędna jest szczegółowa diagnostyka.

Oprócz wywiadu z lekarzem, który możesz przeprowadzić także online, cennym narzędziem jest badanie elektromiograficzne. Pozwala ono ustalić charakter, zakres i lokalizację porażenia nerwu. Elektromiografię powtarza się co jakiś czas w trakcie całego procesu leczenia, aby monitorować postępy rehabilitacji. Dzięki niej możliwa jest obserwacja dynamiki procesu chorobowego i jednocześnie ewaluacja programu leczenia.

Leczeniem porażenia nerwu strzałkowego zajmuje się neurolog, a ze względu na to, że przywracanie funkcji uszkodzonych struktur nerwu jest procesem, niezbędne będą częste konsultacje ze specjalistą. Aby nie tracić czasu na oczekiwanie w kolejkach przychodni, skorzystaj z pakietu prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Od 239 zł miesięcznie zyskasz nielimitowany dostęp do blisko 300 różnych badań badań (w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych) oraz lekarzy 39 rożnych specjalności, w tym neurologa czy nawet chirurga ogólnego (bo w leczeniu porażenia nerwu strzałkowego czasem konieczna może być operacja).

Rehabilitacja w przypadku porażenia nerwu strzałkowego obejmuje wiele zabiegów czy wyposażenia, w tym różnego rodzaju ćwiczenia na łydki, skarpety na opadającą stopę oraz ortezy. Bezcenne są też zabiegi fizykoterapeutyczne usprawniające przewodnictwo nerwowe, takie jak elektrostymulacja. Neurolog może wystawić Ci skierowanie na takie zabiegi nawet podczas e-konsultacji!

Źródła
  1. A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka, PZWL, Warszawa 1990.
  2. O. Narkiewicz, J. Moryś, Neuroanatomia czynnościowa i kliniczna, PZWL, Warszawa 2001.
  3. M. Mumenthaler i in., Uszkodzenia nerwów obwodowych: rozpoznawanie i leczenie, PZWL, Warszawa 1998.
  4. J. Pigońska, A. Bogucki, Pourazowe uszkodzenia nerwów obwodowych – diagnostyka elektrofizjologiczna, „Family Medicine & Primary Care Review” 2015, nr 17.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
nadmiar-zelaza-objawy-skorne-i-neurologiczne
Odżywianie
1 min.
Nadmiar żelaza - objawy skórne i neurologiczne
21.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.