Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieUrazy 1 min.

Co oznacza ból palców u nóg? Jak sobie z nim poradzić?

Angelika Janowicz

24.01.2022

Aktualizacja: 07.10.2022

Każdy ból zwraca naszą uwagę. Objaw ten pojawia się, gdy w organizmie dzieje się coś niedobrego. Nie zawsze musi to być poważna choroba. Nie warto jednak go bagatelizować. Jedną z częstych dolegliwości jest ból palców u nóg. Może być on ciągły lub pojawiać się podczas chodzenia. Zobacz, co oznacza i jak sobie z nim poradzić.


Potrzebujesz szybkiej porady ortopedy?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Ortopeda-online
bol-palcow-u-nog-jakie-sa-najczestsze-przyczyny
pexels.com

Polecane

skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Spis treści
  1. Jakie są przyczyny bólu palców u nóg?
  2. Ból palców u nóg przy cukrzycy
  3. Ból palców u nóg po urazie
  4. Ból palców u nóg a dna moczanowa
  5. Dolegliwości bólowe przy nerwiaku Mortona
  6. Jak poradzić sobie z bólem palców u nóg?

Jakie są przyczyny bólu palców u nóg?

Ból palców u nóg nie jest rzadkim zjawiskiem. Dolegliwość ta pojawia się zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Jej przyczyny są różne. Ból palców u nóg nie zawsze oznacza poważną chorobę. Zdarza się, że jest skutkiem przeciążenia po treningu, noszenia niewygodnego obuwia (np. ze zwężanymi noskami) lub chodzenia po nierównym terenie. Pamiętaj jednak, że nigdy nie powinieneś go ignorować. Obserwuj swój organizm. Jeżeli dolegliwości bólowe utrzymują się przez dłuższy czas lub towarzyszą im jeszcze inne objawy, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Specjalista wypisze skierowanie na badania diagnostyczne, dzięki którym możliwe będzie ustalenie przyczyny problemu.

Możliwe przyczyny bólu palców u nóg to:

  • powikłania cukrzycy,

  • urazy w obrębie stopy (m.in. złamania),

  • dna moczanowa,

  • nerwiak Mortona.

Zdarza się, że przyczyną dolegliwości są problemy podologiczne. Mogą to być odciski, wrastające paznokcie lub grzybica stóp. Wówczas pojawia się nie tylko ból opuszek palców, ale także widoczne są zmiany skórne. Również niedobory witamin i mikroelementów mogą spowodować nieprzyjemne dolegliwości. Bolesne skurcze palców u nóg obserwuje się, gdy poziom magnezu w organizmie jest zbyt niski. Taki objaw należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Ból palców u nóg przy cukrzycy

Bóle palców u nóg lub całych stóp są częstą przyczyną wizyt u lekarza, jeżeli chodzi o osoby chore na cukrzycę. Dolegliwości są spowodowane powikłaniami choroby. Wysokie stężenie glukozy we krwi stopniowo niszczy nerwy i naczynia krwionośne. W konsekwencji pojawia się neuropatia cukrzycowa.

Przy neuropatii cukrzycowej ból palców u nóg pojawia się głównie w spoczynku oraz w nocy. Poza nim występują bolesne skurcze mięśni, parestezje (nieprzyjemne uczucie w stopach, np. drętwienie lub mrowienie) i zaburzenia czucia. Jeżeli ból palców u nóg towarzyszy chodzeniu, może on oznaczać niedokrwienie, które również jest powikłaniem cukrzycy.

Ból palców u nóg po urazie

Często palce u nóg bolą po urazie. Dolegliwość może być skutkiem złamania. Polega ono na przerwaniu ciągłości kości na skutek zadziałania sił mechanicznych (np. po uderzeniu palcem w twardy przedmiot). Wyróżnia się dwa rodzaje złamań: z przemieszczeniem (odłamy kostne przesuwają się np. w bok) lub bez przemieszczenia. Poza bólem występują jeszcze inne objawy złamania. Przede wszystkim kończyna staje się opuchnięta i zniekształcona. Do tego dochodzi krwiak. Poruszanie palcami jest znacznie utrudnione lub niemożliwe. Ból palców u stóp nasila się podczas podjęcia próby ruchu lub postawienia stopy na podłożu.

Ból palców u nóg a dna moczanowa

Inną przyczyną bólu palców u nóg może być dna moczanowa. Jest to schorzenie, które charakteryzuje się nawracającym zapaleniem stawów. Jest ono spowodowane zbyt wysokim stężeniem kwasu moczowego we krwi. Dochodzi do tego na skutek czynników genetycznych, nieodpowiedniego stylu życia (głównie nadużywania alkoholu i spożywania zbyt dużej ilości mięsa) oraz zespołu metabolicznego (otyłości, insulinooporności, nadciśnienia).

Najczęściej procesami chorobowymi objęty jest staw śródstopno-paliczkowy. Dlatego charakterystycznym objawem jest ból dużego palca u stopy. Poza nim pojawia się tkliwość, obrzęk i zaczerwienienie. Ponadto skóra nad zajętym stawem jest ucieplona.

Dolegliwości bólowe przy nerwiaku Mortona

Inną przyczyną bólu palców u stóp jest nerwiak Mortona. Schorzenie pojawia się, gdy nerwy podeszwowe stopy (ich zadaniem jest unerwianie palców) są uciśnięte przez długi czas. Wówczas zaczyna otaczać je tkanka włóknista. Dolegliwości nasilają się w czasie stania, chodzenia, biegania lub noszenia butów na obcasie.

Jak poradzić sobie z bólem palców u nóg?

Jeżeli dokucza Ci ból palców u stóp, powinieneś udać się do lekarza. Nie zwlekaj, gdy dolegliwości są silne, utrzymują się przez długi czas lub towarzyszą im jeszcze inne objawy. Leczenie zależy od tego, co jest przyczyną bólu.

W przypadku osób chorych na cukrzycę konieczne jest unormowanie stężenia glukozy we krwi. W tym celu stosuje się insulinoterapię lub doustne leki przeciwcukrzycowe. Bardzo ważny jest także sposób odżywiania się. Nerwiak Mortona wymaga rehabilitacji i noszenia specjalnych wkładek. Niekiedy konieczny jest zabieg chirurgiczny. Dnę moczanową leczy się lekami (m.in. przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi).

Źródła
  1. A. Korzon-Burakowska, Bóle nóg u chorych na cukrzycę, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2011, t. 5, nr 2, s. 156-163.
  2. T.S. Gaździk, Ortopedia i traumatologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, s. 60.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Konsultacja z ortopedą online nawet w ciągu 1 h

Umów teleporadę
Ortopeda-online

Najchętniej czytane

zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
jakie-sa-rodzaje-zlaman-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Jakie są rodzaje złamań? Co warto o nich wiedzieć?
28.10.2021
wypadajacy-dysk-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Wypadający dysk – jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości?
19.05.2021
siniaki-jakie-sa-przyczyny-jak-je-zlikwidowac
Zdrowie
2 min.
Siniaki - jakie są przyczyny? Jak je zlikwidować?
30.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.