account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 3 min.

Jakie są najlepsze sposoby na łupież? Domowe metody i specjalistyczne środki

Marta Wielgosz28.10.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Łupież to bardzo uciążliwy problem nie tylko natury estetycznej, lecz także zdrowotnej. Na szczęście możesz zwalczyć tę dolegliwość zarówno przy pomocy domowych metod, jak i specjalistycznych środków. Jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się łupieżu, które warto wypróbować?


jaki-jest-skuteczny-sposob-na-lupiez
pexels.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Co to jest łupież?
  2. Skąd się bierze łupież?
  3. Jakie są główne rodzaje łupieżu?
  4. Łupież suchy
  5. Łupież tłusty
  6. Łupież pstry
  7. Łupież Gilberta
  8. Jakie są podstawowe sposoby na łupież?
  9. Skuteczny sposób na łupież – jakie szampony będą pomocne?
  10. Jakie są naturalne sposoby na łupież?
  11. Sposoby na pozbycie się łupieżu Gilberta i łupieżu pstrego

Co to jest łupież?

Zanim poznasz sprawdzone sposoby na łupież, w pierwszej kolejności warto, abyś wiedział czym w ogóle jest ta dolegliwość. Mianem łupieżu nazywa się schorzenie o charakterze dermatologicznym. Choroba ta polega na nadmiernym złuszczaniu się naskórka okolic owłosionej skóry głowy. Niektóre jej odmiany atakują także inne partie ciała.

Łupież daje charakterystyczne objawy. Jego typowym symptomem są białe, drobne płatki (suche lub nieco tłuste) widoczne na włosach, a także ramionach lub ubraniu. Są to fragmenty złuszczonej, martwej skóry. Łupieżowi mogą towarzyszyć także inne objawy, m.in. łojotok i nadmiernie przetłuszczająca się skóra głowy, nieprzyjemne swędzenie oraz świąd, a także zwiększona suchość naskórka.

Jeśli zauważysz u siebie pierwsze symptomy tej dolegliwości, zacznij szukać szybkiego sposobu na łupież. Nie popadaj przy tym w panikę. Schorzenie nie jest ani zaraźliwe, ani groźne dla zdrowia. Nie ulega jednak wątpliwości, że stanowi problem natury estetycznej i bywa dość kłopotliwe. Na szczęście w większości przypadków pozbycie się go wcale nie musi być trudne.

Skąd się bierze łupież?

Głównym powodem pojawienia się łupieżu jest nadmierne namnażanie się grzybów z rodzaju Malassezia. Znajdują się one na głowie każdego człowieka i same w sobie nie stanowią problemu. Dopiero gdy pod wpływem różnych czynników zaczynają się gwałtownie mnożyć, dochodzi do zaburzenia równowagi skóry głowy i powstania łupieżu.

Pamiętaj przy tym, że wpływ na pojawienie się tej kłopotliwej dolegliwości może mieć wiele kwestii. Od tego, jakie jest źródło problemu, zależy też to, jaki będą najlepsze sposoby na łupież. W niektórych przypadkach nie musisz bowiem nawet sięgać po specjalistyczne środki – wystarczy zmiana pewnych przyzwyczajeń. Podstawowe przyczyny łupieżu to:

  • niewłaściwa higiena głowy – problem łupieżu może Cię dotknąć, gdy za rzadko myjesz skórę głowy i włosy. Przyczynia się to do nagromadzenia się łoju i martwego naskórka. Do pojawienia się problemu może też doprowadzić nienależyte dbanie o czystość szczotki do włosów. W takich przypadkach podstawowy sposób na łupież to po prostu zmiana nawyków pielęgnacyjnych;

  • alergia – łupież bywa efektem uczulenia lub nadwrażliwości na niektóre składniki kosmetyków nakładanych na włosy i skórę głowy. Jeżeli po zastosowaniu nowego specyfiku zauważysz ten problem, od razu odstaw preparat;

  • nadmierne wysuszenie skóry głowy – wpływają na nie czynniki zewnętrzne. Możesz go doświadczyć, jeśli np. długo przebywasz w suchych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, regularnie nosisz czapkę lub zbyt często suszysz włosy suszarką. Szybki sposób na łupież to w tym przypadku zmiana nawyków pielęgnacyjnych. Pomocne może się okazać, np. stosowanie nawilżających odżywek i olejków;

  • choroby skóry (m.in. łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry i łojotokowe zapalenie skóry) – jeżeli zmagasz się ze schorzeniami skóry, możesz być bardziej narażony na pojawienie się łupieżu. Gdy zauważysz jego pierwsze symptomy, najlepiej skonsultuj się ze swoim dermatologiem, u którego leczysz pierwotną chorobę;

  • niewłaściwa dieta, uboga w ważne dla funkcjonowania organizmu składniki odżywcze, witaminy i minerały (przede wszystkim cynk i selen);

  • nadmierny stres;

  • różnego typu zaburzenia hormonalne.

Pamiętaj przy tym, że najczęściej można zaobserwować łupież u dziecka. Dolegliwość dotyczy także nastolatków i osób we wczesnej dorosłości. Tak naprawdę jednak może dotknąć Cię bez względu na Twój wiek. Warto również wiedzieć, że choroba o wiele częściej pojawia się u mężczyzn. Bardziej narażeni są na nią także ludzie, którzy mają osłabiony układ immunologiczny.

Jakie są główne rodzaje łupieżu?

Łupież to ogólna nazwa charakterystycznych problemów związanych ze skórą. Ma on jednak kilka odmian. Poszczególne rodzaje łupieżu różnią się swoim charakterem, miejscem występowania, a także przyczynami pojawienia się dolegliwości. Najważniejsze są cztery typy choroby.

Łupież suchy

Pojawia się w przypadku mocnego przesuszenia skóry głowy. W jego przypadku na włosach możesz zaobserwować drobne, sypkie łuski, które przypominają biały proszek. Łagodny suchy łupież wiąże się z niewielkim wydzielaniem sebum. Gdy ma cięższą postać, w jego przebiegu możesz zauważyć strupy na głowie. Jest to efektem nadmiaru złuszczającego się naskórka.

Łupież tłusty

Jesteś na niego narażony, jeśli zmagasz się z przetłuszczającymi włosami. W jego przebiegu występuje silny łojotok. Uciążliwy łupież tłusty objawia się też nieprzyjemnym świądem i żółtymi łuskami, które przylegają do czubka głowy. Towarzyszy mu też często stan zapalny skóry.

Łupież pstry

Tego typu schorzenie dotyka nie skóry głowy, a tułowia, szyi i ramion. Łupież pstry objawia się przy tym pojawieniem się odbarwionych zmian skórnych. Towarzyszy im świąd i swędzenie, a także wyraźnie łuszczenie się skóry.

Łupież Gilberta

Łupież Gilberta nazywany różowym jest spowodowany infekcją wywołaną przez wirusa opryszczki. Objawia się rumieniowymi zmianami skórnymi. Mogą one występować np. na tułowiu, wewnętrznej stronie ud, pachwinach, pachach lub między palcami stóp.

Jakie są podstawowe sposoby na łupież?

Jeśli chodzi o łupież, sposoby zwalczania tej dolegliwości to przede wszystkim dbanie o higienę i stosowną pielęgnację. Aby pozbyć się problemu, myj często włosy, jednak zrezygnuj z nadmiernego suszenia włosów suszarką, stosuj sprawdzone kosmetyki i unikaj mocnego szorowania głowy. Zamiast tego postaw na delikatny masaż. Dobry sposób na łupież głowy to także wzbogacenie diety w cenne witaminy i makroelementy lub przynajmniej ich suplementacja. W walce z uciążliwymi dolegliwościami przydadzą się witaminy A, E i z grupy B, a także sole mineralne, takie jak cynk, żelazo, potas, selen, wapń i fosfor. Pamiętaj także o ograniczeniu stresu. Pomogą Ci w tym m.in. aktywność fizyczna i stosowanie technik relaksacyjnych.

Skuteczny sposób na łupież – jakie szampony będą pomocne?

Jeżeli mimo zmiany stylu życia dokuczliwy łupież nie znika, możesz sięgnąć po środki doraźne. Bardzo pomocne są kosmetyki dedykowane walce z tym uciążliwym problemem. Dobry sposób na łupież stanowi więc bez wątpienia szampon, który jest odpowiednio dostosowany do Twoich potrzeb. Tego typu preparaty zawierają najczęściej takie substancje lecznicze, jak:

  • kwas salicylowy – ma działanie oczyszczające,

  • pirytion cynku – wyróżnia się właściwościami przeciwgrzybiczymi oraz antybakteryjnymi,

  • siarczek selenu – wykazuje się działaniem grzybobójczym,

  • ketokonazol – zabija grzyby, które odpowiadają za pojawienie się łupieżu.

Odpowiedni szampon to dobry sposób na łupież suchy. Przygotuj się jednak na to, że być może będziesz musiał stosować kilka różnych środków naprzemiennie tak, aby jeszcze bardziej zwiększyć ich skuteczność.

Jeśli chodzi o sposoby na łupież tłusty, odpowiednie preparaty również mogą być skuteczne. Oprócz szamponów na uwagę zasługują maści i kremy. Jako że ta dolegliwość często towarzyszy innym chorobom skóry, leczenie konkretnymi środkami powinieneś skonsultować z lekarzem.

Jakie są naturalne sposoby na łupież?

Najlepsze sposoby na łupież nie ograniczają się do stosowania preparatów z apteki lub drogerii. Jeśli chcesz zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości, możesz też sięgnąć po naturalne metody. Domowe sposoby na łupież są w wielu przypadkach równie efektywne. Wśród nich na uwagę zasługuje m.in. stosowanie takich specyfików, jak:

  • ocet jabłkowy – równoważy pH głowy, zwalcza grzyby i pomaga w tworzeniu bariery ochronnej skóry. Dobrze stosować go w formie płukanki;

  • olej kokosowy – nakładany na głowę jako maseczka doskonale nawilża i regeneruje skórę. Nie zwalcza jednak przyczyn łupieżu;

  • płukanki ziołowe – dobrze sprawdzają się te przygotowane na bazie pokrzywy, mięty, szałwii, melisy lub tymianku. Regenerują skórę głowy, przyspieszają gojenie uszkodzonego naskórka i działają grzybobójczo;

  • sok z cytryny – pozwala zmienić pH skóry głowy i tworzy tym samym barierę ochronną, która zabezpiecza przed niepożądanymi mikroorganizmami. Ten sposób na łupież przynosi jednak krótkotrwałe efekty;

  • soda oczyszczona – można stosować ją jako złuszczający środek oczyszczający;

  • jogurt naturalny – przynosi ulgę skórze głowy i ją nawilża;

  • olejek rycynowy lub herbaciany – warto dodawać je do odżywek. Mają właściwości nawilżające, bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne;

  • jajko – stanowi dobry sposób na łupież tłusty, ponieważ ogranicza wydzielanie serum.

Naturalne metody stanowią często skuteczne sposoby na łupież. Aby przynosiły pożądane rezultaty, trzeba je stosować regularnie. Niestety, nie wszystkie z nich pozwalają na pozbycie się problemu na zawsze. Warto jednak stosować je jako środki pomocnicze.

Sposoby na pozbycie się łupieżu Gilberta i łupieżu pstrego

Dwa typy łupieżu, które nie występują na głowie, tylko na innych partiach ciała najlepiej skonsultować z lekarzem. Ich leczenie polega na przyjmowaniu (miejscowo, np. w postaci szamponu lub ogólnoustrojowo, czyli doustnie) leków przeciwgrzybiczych. Co ciekawe, łupież Gilberta może zniknąć samoistnie.

Źródła
  1. S. Kumar, Analysis on the Natural Remedies to Cure Dandruff/Skin Disease-causing Fungus – Malassezia furfur., „Advanced BioTech” 2013, nr 7 (12).
  2. M. Wysocka, Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie, „Nowa Medycyna” 2002, nr 3.
  3. M. Bednarek, C. Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 3 (8).
  4. L. Brzezińska-Wcisło (red.), Choroby włosów i skóry owłosionej, Termedia, Poznań 2015.
  5. B. Cygan, Postępowanie w łupieżu skóry owłosionej głowy, „Farmakoterapia” 2013, nr 5 (23).
  6. P. Ravikumar, An overview of dandruff and novel formulations as a treatment strategy, „International Journal of Pharmaceutical Sciences and Research” 2018, nr 9 (2).
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.