Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
SeksŻycie intymne 1 min.

Jakie są metody antykoncepcji i jak wybrać odpowiednią dla siebie? Konsultacja z ginekologiem online

Redakcja

28.12.2021

Aktualizacja: 25.06.2023

Antykoncepcja ma na celu niedopuszczenie do zapłodnienia lub zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej. Przy doborze metody antykoncepcyjnej oprócz preferencji pacjentki, kluczową kwestią jest stan zdrowia kobiety. Warto wiedzieć, jakie metody są dostępne i czym się różnią, ale ostateczny wybór odpowiedniej antykoncepcji najlepiej skonsultować z lekarzem ginekologiem.


jakie-sa-metody-antykoncepcji-jak-wybrac-odpowiednia-dla-siebie
unsplash.com

Polecane

brak-seksu-w-zwiazku-jakie-moga-byc-przyczyny
Seks
2 min.
Braku seksu w związku – jakie są przyczyny i jak sobie radzić z tym problemem?
19.05.2021
brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Seks
1 min.
Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?
19.05.2021
jak-zwiekszyc-libido-jakie-sa-domowe-sposoby
Seks
1 min.
Jak można zwiększyć libido i poprawić jakość życia seksualnego?
19.05.2021
seksualnosc-mezczyzn-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
2 min.
Seksualność mężczyzn - co warto o niej wiedzieć?
05.10.2021
Spis treści
  1. Antykoncepcja – na co zwrócić uwagę przy wyborze
  2. Antykoncepcja barierowa
  3. Antykoncepcja hormonalna
  4. Antykoncepcja długodziałająca, odwracalna
  5. Antykoncepcja chemiczna
  6. Metody antykoncepcji w pigułce – obejrzyj infografikę

Antykoncepcja – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Obecnie dostępnych jest wiele metod antykoncepcyjnych, które mogą zabezpieczyć cię przed nieplanowaną ciążą. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, więc zanim zdecydujesz się na jedną z nich, zwróć uwagę na takie aspekty jak:

  • skuteczność – żadna metoda nie jest skuteczna w 100%, ale nowoczesna antykoncepcja, np. hormonalna, ma bardzo wysoką skuteczność;

  • skutki uboczne – niektóre metody mogą wywoływać szereg skutków obocznych, np. powikłania zdrowotne czy wahania nastroju;

  • łatwość stosowania;

  • ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową;

  • styl życia – np. ilość ruchu, nałogi;

  • wiek.

Zanim zdecydujesz się na jedną z poniższych metod antykoncepcji, warto porozmawiać z ginekologiem. Lekarz przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad i oceni, który sposób zabezpieczenia się przed ciążą, jest dla ciebie najlepszy.

Polecamy

ginekolog-online-jak-przebiega-teleporada
Telemedycyna

Ginekolog online: jak przebiega teleporada?

Często ignorujemy złe samopoczucie, aby uniknąć wizyty w gabinecie lekarskim. Nierzadko dzieje się to przy problemach natury intymnej, co wynika zazwyczaj z zawstydzenia. Z pewnością nie jest to dobre rozwiązanie. W razie problemów ginekologicznych koniecznie należy udać się do ginekologa. Kiedy nie masz możliwości zgłosić się na wizytę w gabinecie lekarskim, pomyśl o telewizycie.

Redakcja03.11.2021

Antykoncepcja barierowa

Antykoncepcja barierowa oprócz zapobiegania ciąży ma istotną zaletę – chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jest łatwo dostępna, niedroga i praktycznie nie wywołuje działań niepożądanych (z wyjątkiem alergii u osób uczulonych na materiał, z którego jest wykonana). Najpopularniejszą z tych metod jest prezerwatywa oraz kapturek dopochwowy. Aby była skuteczna, musi być stosowana prawidłowo, podczas każdego stosunku – średnia skuteczność w tym przypadku wynosi 98%.

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna uznana jest za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Do środków antykoncepcyjnych hormonalnych zalicza się wszystkie metody wykorzystujące hormony i dzieli się je na:

  • tabletki doustne (dzielimy je na dwa rodzaje: dwuskładnikowe – zawierające estrogeny i progesteron oraz „mini tabletki” z progesteronem i antykoncepcję awaryjną),

  • plastry,

  • krążki dopochwowe,

  • implanty podskórne,

  • wkładka wewnątrzmaciczna hormonalna,

  • zastrzyki domięśniowe.

Wadą stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest możliwość wystąpienia działań niepożądanych, szczególnie u pacjentek z grup ryzyka – dlatego przed przepisaniem antykoncepcji hormonalnej ginekolog podczas wizyty online przeprowadzi z tobą dokładny wywiad i zleci odpowiednie badania.

Co warto wiedzieć o tabletce jednoskładnikowej? Zawiera tylko jeden hormon (progesteron), dzięki czemu może być stosowana przez kobiety karmiące oraz takie, które ze względów zdrowotnych nie mogą stosować pigułek dwuskładnikowych. Przy minipigułkach kluczowa jest regularność stosowania – na skuteczność może mieć wpływ nawet kilkugodzinne opóźnienie przyjęcia kolejnej tabletki.

Antykoncepcja długodziałająca, odwracalna

Do tych metod antykoncepcji należą wkładki wewnątrzmaciczne. Wkładka, czyli tzw. spirala może być miedziana (uwalnia jony miedzi) lub hormonalna (uwalnia progesteron). Ich niewątpliwą zaletą jest bardzo długi czas działania – nawet kilka lat i wysoka skuteczność – ponad 99%. Minusem jest możliwość wystąpienia działań niepożądanych, które można omówić podczas e-wizyty z ginekologiem. Ginekolog online może przedłużyć receptę na aktualnie stosowany lek lub też zaproponować stosowanie innych środków.

Antykoncepcja chemiczna

Polega na stosowaniu dopochwowo preparatów zawierających substancje plemnikobójcze w formie żelu, pianki czy globulek dopochwowych. Skuteczność tej metody nie jest wysoka, może wywoływać reakcje alergiczne i podrażnienia. Antykoncepcję chemiczną zwykle stosuje się jako metodę doraźną, jej zaletą jest dostępność bez recepty oraz proste zastosowanie.

Receptę na środki antykoncepcyjne możesz szybko otrzymać podczas e-wizyty u ginekologa. Warto pamiętać, że przy dłuższym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej wymagane są regularne badania w celu sprawdzenia stanu zdrowia pacjentki – skierowanie na takie badania także możesz otrzymać podczas e-wizyty.

Metody antykoncepcji w pigułce – obejrzyj infografikę
Antykoncepcja hormonalna - infografika

Źródła
A. Karowicz-Bilińska, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej, Ginekol Pol. 3/2014, 85, 234-239

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
temperatura-przed-okresem-jaka-jest-prawidlowa
Seks
2 min.
Temperatura przed okresem - jaka jest prawidłowa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.