Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest i jak działa wkładka wewnątrzmaciczna?

Angelika Janowicz

lek. Agnieszka Widera

27.07.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Pary, które nie chcą zostać rodzicami, powinny pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Metod antykoncepcji jest wiele. Dlatego każdy może dopasować dla siebie taką, która najlepiej mu odpowiada. Jedną z nich są wkładki wewnątrzmaciczne. Zobacz, jak działają i kiedy warto je założyć.


wkladka-wewnatrzmaciczna-jak-dziala-jak-wyglada
unsplash.com

Co to jest wkładka wewnątrzmaciczna?

Wkładka wewnątrzmaciczna jest jedną z metod antykoncepcji. Umieszcza się ją w macicy nawet na kilka lat. Jej skuteczność wynosi 99,8%. Może zostać w każdej chwili usunięta, co skutkuje przywróceniem płodności i umożliwia zajście w ciążę.Wkładka wewnątrzmaciczna jest wykonana z cienkiego plastiku. Ma kształt litery T i zaledwie kilka centymetrów długości. Jest niewyczuwalna w czasie stosunku i wykonywania codziennych czynności.Wkładkę wewnątrzmaciczną zakłada ginekolog. Możesz odczuwać stres związany z zabiegiem. Pamiętaj jednak, że jest on bezbolesny. Trwa zaledwie kilka minut. Spirala jest wprowadzana do macicy przy pomocy specjalnego aplikatora. Zakładanie wkładki wewnątrzmacicznej jest poprzedzone dokładnym wywiadem lekarskim, a także podstawowymi badaniami (m.in. standardowym badaniem ginekologicznym, testem ciążowym, USG dopochwowym, cytologią).

Jakie są rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych:

 • wkładka hormonalna,

 • wkładka miedziana (niehormonalna).
  Wkładka hormonalna zawiera pewną ilość lewonorgestrelu. To pochodna progesteronu, który jest stopniowo wydzielany.Wkładka miedziana zawiera jony tego pierwiastka. Oprócz tego często są na niej obecne także jony srebra i złota. Ich obecność powoduje określone zmiany w narządach rodnych kobiety.

Jak działa wkładka wewnątrzmaciczna?

Działanie wkładki wewnątrzmacicznej zależy od jej rodzaju. W przypadku spirali hormonalnych dochodzi do zagęszczenia śluzu szyjkowego, co prowadzi do zmniejszenia ruchliwości plemników. Dzięki temu nie mogą one przedostać się do komórki jajowej. Ponadto dochodzi do zmian w grubości błony śluzowej macicy.Niehormonalne wkładki wewnątrzmaciczne działają na kilka sposobów. Powodują zagęszczenie śluzu szyjkowego oraz zmiany w błonie śluzowej macicy - tym samym zagnieżdżenie zarodka byłoby niemożliwe. Dodatkowo miedź powoduje zmiany w komórkach plemników. Mówiąc prościej - działa plemnikobójczo.

Kiedy założyć wkładkę wewnątrzmaciczną?

Wkładkę wewnątrzmaciczną miedzianą możesz założyć w dowolnym momencie cyklu menstruacyjnego. Powinnaś jednak wcześniej upewnić się, że nie jesteś w ciąży. Inaczej jest w przypadku drugiego rodzaju. Wkładka hormonalna powinna zostać założona w pierwszych siedmiu dniach cyklu. W wyjątkowych sytuacjach może nastąpić to później.Pamiętaj, że wkładka wewnątrzmaciczna nie jest przeznaczona dla wszystkich osób. Do przeciwwskazań zalicza się:

 • ciążę,

 • zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia narządów rodnych,

 • aktualny stan zapalny narządów rodnych,

 • krwawienia o nieustalonej przyczynie,

 • nieprawidłową budowę macicy.
  Przeciwwskazaniem może być również anemia lub mięśniaki macicy. O wszystkich niepokojących objawach powinnaś poinformować lekarza. Na tej podstawie podejmie on decyzję, czy kwalifikujesz się do tej metody antykoncepcji.

Od kiedy działa wkładka wewnątrzmaciczna?

Ważną kwestią jest to, od kiedy działa wkładka wewnątrzmaciczna. W przypadku tych zawierających hormony działanie jest natychmiastowe, jeżeli do założenia doszło w pierwszych 7 dniach cyklu menstruacyjnego. W przeciwnym razie konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez około tydzień. Dokładne instrukcje dotyczące postępowania zawsze przedstawia lekarz. Wkładki wewnątrzmaciczne niehormonalne zaczynają działać od razu. Nie jest konieczny brak seksu w związku z koniecznością nabrania skuteczności.

Czy stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej jest bezpieczne?

Stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej jest bezpieczne. Pamiętaj jednak, że każda metoda antykoncepcji może nieść za sobą skutki uboczne. O tym, jakie jest ryzyko ich wystąpienia, zostaniesz poinformowana przez lekarza, zanim podejmiesz decyzję o wyborze tego sposobu zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Możliwe działania niepożądane przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej to:

 • plamienie między miesiączkami,

 • obfite krwawienie miesiączkowe,

 • dolegliwości bólowe w czasie miesiączki,

 • infekcje i stany zapalne narządów rodnych,
  brak ochoty na seks,

 • zaburzenia nastroju,

 • częste bóle głowy,

 • pogorszenie stanu skóry.
  Objawy niepożądane przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej zwykle ustępują, gdy organizm przyzwyczai się do nowej formy antykoncepcji. Powinnaś jednak poinformować o nich swojego lekarza. Może okazać się, że konieczne jest wybranie innej metody zabezpieczania się przed niechcianą ciążą.

Źródła
 1. A. Karowicz-Bilińska i in., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej, „Ginekologia Polska” 2014, nr 3, s. 234-239.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Seks
Ad

Polecane

dieta-na-potencje-co-jesc-aby-poprawic-erekcje
Seks
1 min.
Dieta na potencję - co jeść, aby poprawić erekcję?
29.10.2021
seksualnosc-mezczyzn-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
2 min.
Seksualność mężczyzn - co warto o niej wiedzieć?
05.10.2021
poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
sapioseksualnosc-co-to-jest-na-czym-polega
Seks
2 min.
Sapioseksualność - co to jest? Na czym polega?
30.07.2021

Najchętniej czytane

pochwica-co-to-jest-jakie-sa-objawy-jak-ja-leczyc
Seks
1 min.
Pochwica - co to jest? Jakie są objawy? Jak ją leczyć?
30.07.2021
choroba-wdowia-zespol-kehrera-jakie-sa-objawy
Seks
2 min.
Choroba wdowia (Zespół Kehrera) - jakie są objawy?
27.07.2021
brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Seks
1 min.
Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?
19.05.2021
nimfomania-co-to-jest-jakie-sa-objawy-jak-ja-leczyc
Seks
1 min.
Nimfomania - co to jest? Jakie są objawy? Jak ją leczyć?
30.07.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.