account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksŻycie intymne 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest i jak działa wkładka wewnątrzmaciczna?

Angelika Janowiczlek. Agnieszka Widera27.07.2021Aktualizacja: 03.04.2024

Pary, które nie chcą zostać rodzicami, powinny pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Metod antykoncepcji jest wiele. Dlatego każdy może dopasować dla siebie taką, która najlepiej mu odpowiada. Jedną z nich są wkładki wewnątrzmaciczne. Zobacz, jak działają i kiedy warto je założyć.


wkladka-wewnatrzmaciczna-jak-dziala-jak-wyglada
unsplash.com

Polecane

zel-antykoncepcyjny-jak-dziala-czy-jest-skuteczny
Seks
1 min.
Żel antykoncepcyjny - jak działa? Czy jest skuteczny?
24.01.2022
jak-zwiekszyc-libido-jakie-sa-domowe-sposoby
Seks
1 min.
Jak można zwiększyć libido i poprawić jakość życia seksualnego?
19.05.2021
aseksualnosc-co-to-znaczy-jakie-sa-objawy
Seks
1 min.
Co to jest aseksualność? Jak objawia się brak popędu seksualnego?
19.05.2021
jak-zwiekszyc-testosteron-u-mezczyzn-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Jak zwiększyć testosteron u mężczyzn? Jakie są sposoby?
24.01.2022
Spis treści
  1. Co to jest wkładka wewnątrzmaciczna?
  2. Jakie są rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych?
  3. Jak działa wkładka wewnątrzmaciczna?
  4. Kiedy założyć wkładkę wewnątrzmaciczną?
  5. Od kiedy działa wkładka wewnątrzmaciczna?
  6. Czy stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej jest bezpieczne?

Co to jest wkładka wewnątrzmaciczna?

Wkładka wewnątrzmaciczna jest jedną z metod antykoncepcji. Umieszcza się ją w macicy nawet na kilka lat. Jej skuteczność wynosi 99,8%. Może zostać w każdej chwili usunięta, co skutkuje przywróceniem płodności i umożliwia zajście w ciążę.

Wkładka wewnątrzmaciczna jest wykonana z cienkiego plastiku. Ma kształt litery T i zaledwie kilka centymetrów długości. Jest niewyczuwalna w czasie stosunku i wykonywania codziennych czynności.

Wkładkę wewnątrzmaciczną zakłada ginekolog. Możesz odczuwać stres związany z zabiegiem. Pamiętaj jednak, że jest on bezbolesny. Trwa zaledwie kilka minut. Spirala jest wprowadzana do macicy przy pomocy specjalnego aplikatora. Zakładanie wkładki wewnątrzmacicznej jest poprzedzone dokładnym wywiadem lekarskim, a także podstawowymi badaniami (m.in. standardowym badaniem ginekologicznym, testem ciążowym, USG dopochwowym, cytologią).

Polecamy

jakie-sa-metody-antykoncepcji-jak-wybrac-odpowiednia-dla-siebie
Seks

Jakie są metody antykoncepcji i jak wybrać odpowiednią dla siebie? Konsultacja z ginekologiem online

Antykoncepcja ma na celu niedopuszczenie do zapłodnienia lub zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej. Przy doborze metody antykoncepcyjnej oprócz preferencji pacjentki, kluczową kwestią jest stan zdrowia kobiety. Warto wiedzieć, jakie metody są dostępne i czym się różnią, ale ostateczny wybór odpowiedniej antykoncepcji najlepiej skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Redakcja28.12.2021

Jakie są rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych:

  • wkładka hormonalna,

  • wkładka miedziana (niehormonalna).

Wkładka hormonalna zawiera pewną ilość lewonorgestrelu. To pochodna progesteronu, który jest stopniowo wydzielany. Wkładka miedziana zawiera jony tego pierwiastka. Oprócz tego często są na niej obecne także jony srebra i złota. Ich obecność powoduje określone zmiany w narządach rodnych kobiety.

Jak działa wkładka wewnątrzmaciczna?

Działanie wkładki wewnątrzmacicznej zależy od jej rodzaju. W przypadku spirali hormonalnych dochodzi do zagęszczenia śluzu szyjkowego, co prowadzi do zmniejszenia ruchliwości plemników. Dzięki temu nie mogą one przedostać się do komórki jajowej. Ponadto dochodzi do zmian w grubości błony śluzowej macicy. Niehormonalne wkładki wewnątrzmaciczne działają na kilka sposobów. Powodują zagęszczenie śluzu szyjkowego oraz zmiany w błonie śluzowej macicy - tym samym zagnieżdżenie zarodka byłoby niemożliwe. Dodatkowo miedź powoduje zmiany w komórkach plemników. Mówiąc prościej - działa plemnikobójczo.

Kiedy założyć wkładkę wewnątrzmaciczną?

Wkładkę wewnątrzmaciczną miedzianą możesz założyć w dowolnym momencie cyklu menstruacyjnego. Powinnaś jednak wcześniej upewnić się, że nie jesteś w ciąży. Inaczej jest w przypadku drugiego rodzaju. Wkładka hormonalna powinna zostać założona w pierwszych siedmiu dniach cyklu. W wyjątkowych sytuacjach może nastąpić to później.

Pamiętaj, że wkładka wewnątrzmaciczna nie jest przeznaczona dla wszystkich osób. Do przeciwwskazań zalicza się:

  • ciążę,

  • zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia narządów rodnych,

  • aktualny stan zapalny narządów rodnych,

  • krwawienia o nieustalonej przyczynie,

  • nieprawidłową budowę macicy.

Przeciwwskazaniem może być również anemia lub mięśniaki macicy. O wszystkich niepokojących objawach powinnaś poinformować lekarza. Na tej podstawie podejmie on decyzję, czy kwalifikujesz się do tej metody antykoncepcji.

Od kiedy działa wkładka wewnątrzmaciczna?

Ważną kwestią jest to, od kiedy działa wkładka wewnątrzmaciczna. W przypadku tych zawierających hormony działanie jest natychmiastowe, jeżeli do założenia doszło w pierwszych 7 dniach cyklu menstruacyjnego. W przeciwnym razie konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez około tydzień. Dokładne instrukcje dotyczące postępowania zawsze przedstawia lekarz. Wkładki wewnątrzmaciczne niehormonalne zaczynają działać od razu. Nie jest konieczny brak seksu w związku z koniecznością nabrania skuteczności.

Czy stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej jest bezpieczne?

Stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej jest bezpieczne. Pamiętaj jednak, że każda metoda antykoncepcji może nieść za sobą skutki uboczne. O tym, jakie jest ryzyko ich wystąpienia, zostaniesz poinformowana przez lekarza, zanim podejmiesz decyzję o wyborze tego sposobu zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Możliwe działania niepożądane przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej to:

  • plamienie między miesiączkami,

  • obfite krwawienie miesiączkowe,

  • dolegliwości bólowe w czasie miesiączki,

  • infekcje i stany zapalne narządów rodnych,
    brak ochoty na seks,

  • zaburzenia nastroju,

  • częste bóle głowy,

  • pogorszenie stanu skóry.

Objawy niepożądane przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej zwykle ustępują, gdy organizm przyzwyczai się do nowej formy antykoncepcji. Powinnaś jednak poinformować o nich swojego lekarza. Może okazać się, że konieczne jest wybranie innej metody zabezpieczania się przed niechcianą ciążą.

Zdecydowałaś się na wkładkę wewnątrzmaciczną i chcesz mieć łatwy dostęp do ginekologa oraz badań? Rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę można zamówić na Welbi. 

Prywatne ubezpieczenie skraca czas oczekiwania na wizytę, a także umożliwia wykonanie wielu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych bez dodatkowych kosztów. Dzięki niemu masz możliwość:

  • skorzystania konsultacji z 39 specjalistami (w ramach pakietu OCHRONA GOLD) zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych bez skierowania,

  • wykonania diagnostyki czynnościowej, obrazowej (np. USG ginekologicznego, piersi), laboratoryjnej (np. prób wątrobowych, układu krzepnięcia, beta-hCG),

  • skorzystania z corocznych badań profilaktycznych – w wersji dla kobiet obejmują one konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię.

Pamiętaj o sobie! Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę, żeby dowiedzieć się, co możesz zyskać.

Źródła
  1. A. Karowicz-Bilińska i in., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej, „Ginekologia Polska” 2014, nr 3, s. 234-239.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
sapioseksualnosc-co-to-jest-na-czym-polega
Seks
2 min.
Sapioseksualność - co to jest? Na czym polega?
30.07.2021
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.