account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Wody mineralne – jaki rodzaj warto wybrać?

Marta Wielgosz19.05.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Woda mineralna to popularny napój. Jest zdrowa i świetnie gasi pragnienie nawet w upalny dzień. Dzięki niej możesz zadbać o odpowiednie nawodnienie, a także dostarczyć organizmowi potrzebnych mu minerałów. Jaka jest jednak najlepsza woda mineralna?


Woda w organizmie stanowi, w zależności od płci, 60–70% ciała człowieka. Nawet jej niewielki niedobór może odbić się negatywnie na twoim zdrowiu. Dbaj więc odpowiednio o nawodnienie i pij minimum 2 litry płynów dziennie. Jeśli nie smakuje ci woda z kranu, możesz kupować butelkowane napoje. Na sklepowych półkach znajdziesz różnorodne wody mineralne. Wybierając jedną z nich, kieruj się potrzebami swojego organizmu.

jakie-sa-wlasciwosci-wody-co-warto-wiedziec
pixabay.com

Polecane

bulka-grahamka-jakie-ma-wartosci-odzywcze-i-sklad
Odżywianie
1 min.
Bułka grahamka - jakie ma wartości odżywcze i skład?
21.01.2022
jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
syrop-z-bialego-bzu-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak przygotować syrop z białego bzu i kiedy warto go stosować?
17.09.2021
durian-owoc-jak-wyglada-pachnie-i-smakuje
Odżywianie
1 min.
Durian owoc - jak wygląda, pachnie i smakuje?
24.01.2022
Spis treści
  1. Co to jest woda mineralna?
  2. Wody mineralne – jakie są ich rodzaje?
  3. Najlepsza woda mineralna – na co należy zwrócić uwagę?
  4. Czy woda mineralna z dwutlenkiem węgla jest zdrowa?

Co to jest woda mineralna?

Według definicji naturalna woda mineralna to woda, która zawiera nie mniej niż 1000 mg/l rozpuszczonych substancji mineralnych w postaci jonów. Dzięki temu są one łatwo przyswajalne dla organizmu. Obecnie jednak stopień mineralizacji nie jest już oficjalnie brany pod uwagę. Ważnym wyróżnikiem jest za to fakt, że woda mineralna pochodzi ze złóż podziemnych, które są geologicznie izolowane od zewnętrznych zanieczyszczeń. Jest przy tym pierwotnie czysta zarówno pod względem chemicznym, jak i mikrobiologicznym. Ma także stały dla siebie skład mineralny i korzystnie oddziałuje na zdrowie człowieka.

Co ciekawe, wody mineralne mogą zawierać nawet 70 różnych składników mineralnych. Przeważa jednak zazwyczaj jeden z nich – reszta występuje w śladowych ilościach i nie wykazuje prozdrowotnych właściwości. W sklepach znajdziesz więc wiele rozmaitych rodzajów tego typu napojów. Podział na wodę mineralną niegazowaną i gazowaną jest jedynie podstawowy. Zwróć uwagę również na inne oznaczenia, które powiedzą ci, z jakim napojem masz do czynienia.

Polecamy

sprawdz-jak-wyrobic-nawyk-picia-wody
Odżywianie

Czy pijesz wystarczająco dużo wody w ciągu dnia? Sprawdź, jak wyrobić nawyk picia wody

Woda zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry, bierze udział w transportowaniu substancji odżywczych i usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. To dzięki niej Twój układ nerwowy działa prawidłowo – stan nawodnienia wpływa bezpośrednio na uwagę, pamięć, regulację nastroju i refleks.

Redakcja20.08.2021

Wody mineralne – jakie są ich rodzaje?

Wody mineralne można podzielić ze względu na ilość pierwiastków, które są w nich zawarte. Istnieją więc:

  • woda bardzo niskozmineralizowana – zawiera maksymalnie 50 mg jonów/l;

  • woda mineralna niskozmineralizowana – zawiera do 500 mg jonów/l;

  • woda mineralna średniozmineralizowana – zawiera od 500 do 15000 mg jonów/l;

  • woda mineralna wysokozmineralizowana – zawiera ponad 1500 mg jonów/l.

Jaka woda mineralna jest najlepsza? Wszystko zależy od ilości poszczególnych minerałów w napoju. Co do zasady, najodpowiedniejsze są wody wysoko- i średniozmineralizowane. Pamiętaj jednak o jednym istotnym wyjątku – nie nadają się one dla najmłodszych, dlatego nie podawaj ich maluchom. Najzdrowsza woda mineralna dla dzieci to bowiem ta o niskiej zawartości pierwiastków.

Najlepsza woda mineralna – na co należy zwrócić uwagę?

Jeśli zastanawiasz się, jaka woda mineralna jest najlepsza, w pierwszej kolejności określ swoje potrzeby. Aby być świadomym konsumentem, zanim kupisz napój, przeczytaj też jego skład. Sprawdź przy tym, czy zawartość poszczególnych minerałów w wodzie pozwoli ci na uzupełnienie ich niedoborów w organizmie. Na uwagę zasługują przede wszystkim takie substancje, jak:

  • magnez – niedobory tego minerału w organizmie mogą sięgać aż 100 mg. Jaka jest najlepsza woda mineralna z magnezem, która pozwoli ci rozwiązać ten problem? Aby zachować zdrowie, sięgaj po napój, który zawiera minimum 50 mg/l tego pierwiastka;

  • wapń – jego dzienny niedobór w organizmie to aż 200 mg. Dobra mineralna woda z wapniem powinna więc zawierać ponad 150 mg tego pierwiastka;

  • wodorowęglany – jeśli cierpisz na nadkwasotę, wybieraj wodę, w której zawartość wodorowęglanów wynosi powyżej 1000 mg/l. W sytuacji, gdy towarzyszy ci niedokwasota – sięgaj po napój, który ma ich nie więcej niż 600 mg/l;

  • sód – nie powinno się go spożywać w nadmiarze, dlatego popularna jest woda mineralna niskosodowa. W praktyce jednak nawet gdy napój zawiera więcej sodu, nie wpłynie negatywnie na twoje zdrowie. Nawet 250 mg pierwiastka w litrze wody stanowi jedynie 5% dziennego bilansu sodowego.

Jak widzisz, najzdrowsza woda mineralna to taka, która odpowiada twoim indywidualnym potrzebom. Jej picie powinno też pozytywnie wpływać na twoje samopoczucie. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj napoju będzie dla ciebie najlepszy, po prostu obserwuj reakcje swojego organizmu.

Pamiętaj też, że istnieją wody lecznicze, które zwalczają różne przypadłości. Przykładowo mogą pomóc ci wtedy, gdy dokucza ci dna moczanowa. Jaka woda mineralna sprawdzi się wówczas najlepiej? W takiej sytuacji sięgnij po wodę Jan. Popularne napoje lecznicze to również: Zuber, który ułatwia leczenie refluksu oraz choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także Słotwinka, stosowana w przypadku przewlekłych schorzeń układu pokarmowego.

Czy woda mineralna z dwutlenkiem węgla jest zdrowa?

Woda mineralna gazowana nie jest szkodliwa dla zdrowia. Zawarty w niej dwutlenek węgla wpływa głównie na smak napoju i sprawia, że jest on bardziej orzeźwiający. Oprócz tego działa bakteriostatyczne, dzięki czemu woda mineralna w butelkach jest trwalsza. Jeśli więc lubisz bąbelki, możesz bez obaw sięgać po taki napój – pamiętaj jedynie o zachowaniu umiaru. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły. Nie pij gazowanej wody mineralnej, jeśli cierpisz na zespół jelita drażliwego, chorobę wrzodową żołądka lub inne schorzenia przewodu pokarmowego. Zrezygnuj z niej również wtedy, gdy towarzyszą ci problemy z krtanią lub z gardłem. Nie podawaj jej również dzieciom. Gazowane wody mineralne mogą bowiem podrażniać śluzówkę.

Źródła
  1. T. Wojtaszek, Profilaktyczno-zdrowotne działanie wód mineralnych, „J. Elementol.” 2006, 11 (1).
  2. A. Salomon, B. Regulska-Ilow, Polskie butelkowane wody mineralne i lecznicze – charakterystyka i zastosowanie, „Bromat. Chem. Toksykol.” 2013, XLVI, 1.
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.