account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Kwasica mleczanowa – co to takiego? Jak można ją leczyć?

lek. Agnieszka Żędzian25.10.2023Aktualizacja: 13.02.2024

Kwas mlekowy jest substancją powstającą naturalnie w organizmie. Bywa jednak, iż w przebiegu różnych schorzeń dochodzi do zwiększenia jego produkcji lub zmniejszenia jego usuwania przez wątrobę i nerki. Dochodzi wówczas do kwasicy mleczanowej – choroby, która prowadzi do zaburzenia równowagi organizmu, a nawet do śmierci. Jakie są objawy kwasicy mleczanowej? Dowiedz się, jak rozpoznać tę chorobę i na czym polega jej leczenie.


kwasica-mleczanowa-co-to-jak-leczyc
Adobe Stock

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Spis treści
  1. Co to jest kwasica mleczanowa?
  2. Przyczyny kwasicy mleczanowej
  3. Kwasica mleczanowa – objawy
  4. Diagnostyka kwasicy mleczanowej – jakie badania wykonać?
  5. Metody leczenia kwasicy mleczanowej
  6. Kwasica mleczanowa w cukrzycy

Co to jest kwasica mleczanowa?

Do zrozumienia, na czym polega kwasica mleczanowa, niezbędna jest wiedza, czym jest kwas mlekowy. Substancja ta stanowi produkt przemian metabolicznych, zachodzących przez cały czas w organizmie. Powstaje m.in. w skórze, mózgu, mięśniach i w przewodzie pokarmowym. Kwas mlekowy przedostaje się wraz z krwią do nerek i wątroby, gdzie jest metabolizowany i wydalany z organizmu. W warunkach prawidłowych stężenie kwasu mlekowego w krwi nie przekracza 2 mmol/L [1]. Gdy poziom ten jest wyższy, mówi się o hiperlaktatemii, a jeśli towarzyszy mu obniżenie pH krwi poniżej 7,35 – rozpoznaje się kwasicę mleczanową.

Kwasica mleczanowa prowadzi do zaburzenia homeostazy, czyli stanu równowagi organizmu. Wpływa negatywnie m.in. na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Zbyt późno rozpoznana lub nieleczona może być nawet przyczyną śmierci.

Przyczyny kwasicy mleczanowej

Kwasica mleczanowa może wystąpić, jeżeli w organizmie ilość kwasu mlekowego przewyższa możliwości jego usuwania. Naukowcy podzielili kwasicę mleczanową na dwa rodzaje – kwasicę mleczanową typu A i typu B. 

Kwasica mleczanowa typu A rozwija się w wyniku zmniejszenia przepływu krwi w tkankach i ich niedotlenienia. Może do tego dojść m.in. w przebiegu niedokrwienia kończyny, drgawek czy wstrząsu. Wstrząs jest stanem zagrożenia życia i może być spowodowany np.: utratą krwi (wstrząs hipowolemiczny), niewydolnością serca (wstrząs kardiogenny), reakcją anafilaktyczną (wstrząs anafilaktyczny) czy sepsą (wstrząs septyczny).

Kwasica mleczanowa typu B nie ma związku ze zmniejszeniem przepływu krwi i niedotlenieniem tkanek. Wysoki poziom kwasu mlekowego może być spowodowany chorobą nowotworową, chorobą wątroby, stosowaniem niektórych leków (w tym metforminy), urazem, nadmiernym wysiłkiem fizycznym czy zatruciem alkoholem etylowym.

Kwasica mleczanowa – objawy

Kwasica mleczanowa może przebiegać gwałtownie lub rozwijać się powoli nawet przez kilka dni. W jej przebiegu mogą wystąpić:

W przypadku nasilonych objawów, które mogą zagrażać Twojemu życiu lub życiu bliskiej Ci osoby (np. zaburzeń świadomości, duszności), niezwłocznie zadzwoń po pogotowie ratunkowe pod numer 999 lub 112.

Diagnostyka kwasicy mleczanowej – jakie badania wykonać?

Jeśli istnieje podejrzenie, że wystąpiła kwasica mleczanowa, diagnostykę i ewentualne leczenie trzeba przeprowadzić w szpitalu. W zależności od objawów lekarz może wystawić i dać Ci skierowanie do szpitala, wysłać Cię do niego transportem z zabezpieczeniem medycznym lub wezwać do przychodni pogotowie ratunkowe.

W szpitalu lekarz zbierze wywiad z Tobą. Zapyta m.in. o objawy, choroby przewlekłe i stosowane przez Ciebie leki i używki. Podczas badania fizykalnego oceni również Twój aktualny stan zdrowia. Z pewnością zmierzy ciśnienie tętnicze, czynność serca, saturację (wysycenie krwi tlenem) pulsoksymetrem i wykona EKG (badanie czynności elektrycznej serca). Zleci także badania dodatkowe:

  • gazometrię krwi tętniczej z oceną równowagi kwasowo-zasadowej – umożliwi ona m.in. ocenę pH Twojej krwi i luki anionowej (jej podwyższenie przemawia za możliwą obecnością kwasicy mleczanowej),

  • stężenie mleczanów we krwi,

  • poziom elektrolitów we krwi,

  • stężenie glukozy,

  • poziom kreatyniny i mocznika we krwi,

  • próby wątrobowe (stężenie bilirubiny, aktywność aminotransferaz, fosfatazy zasadowej i gamma-glutamylotranspeptydazy),

  • stężenie troponiny i NT-pro-BNP.

W zależności od całokształtu obrazu klinicznego lekarz może zadecydować o konieczności wykonania także innych badań – posiewu krwi czy badań obrazowych.

Metody leczenia kwasicy mleczanowej

Leczenie kwasicy mleczanowej polega przede wszystkim na rozpoznaniu i leczeniu przyczyny jej wystąpienia, np. wstrząsu czy drgawek. Jeżeli lekarz podejrzewa sepsę, zleci podawanie antybiotyków. W leczeniu kwasicy mleczanowej stosuje się również dożylne nawodnienie i leki obkurczające naczynia krwionośne. Niekiedy konieczna jest hemodializa (oczyszczanie krwi za pomocą specjalnego aparatu), szczególnie u osób z niewydolnością nerek.

Kwasica mleczanowa w cukrzycy

Na wystąpienie kwasicy mleczanowej są szczególnie narażone osoby chorujące na cukrzycę, przyjmujące powszechnie stosowany w tym schorzeniu lek – metforminę. Lek ten jest także często przyjmowany przez kobiety z zespołem policystycznych jajników i osoby zmagające się z otyłością. Kwasica mleczanowa związana ze stosowaniem metforminy (MALA) jest zwykle konsekwencją przedawkowania tej substancji. Jeżeli przyjmujesz metforminę i wystąpią u Ciebie objawy kwasicy mleczanowej – niezwłocznie odstaw lek i skonsultuj się z lekarzem.

Źródła
  1. Foucher C., Tubben R., Lactic Acidosis, “StatPearls”, 2023, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470202/.
  2. Dyatlova N. i in., Metformin-Associated Lactic Acidosis (MALA), “StatPearls”, 2023, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK580485/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.