account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Sposoby na rozpuszczenie kamieni żółciowych. Jakie leki warto stosować?

Sylwia Brodniewska lek. Wiktor Trela10.05.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Obecność kamieni żółciowych często nie daje dolegliwości. Czasem jednak mogą pojawić się ataki kolki, które warto leczyć. Jednym z rozwiązań jest stosowanie leków o działaniu rozkurczowym, przeciwbólowym i rozpuszczającym złogi. Ale to nie jedyny sposób. Istnieją także zioła, które wspomagają leczenie tego schorzenia.


leki-rozpuszczajace-kamienie-zolciowe
pexels

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Spis treści
 1. Co powoduje kamienie żółciowe?
 2. Objawy kamieni w woreczku żółciowym
 3. Operacyjne leczenie kamieni żółciowych
 4. Leki na kamienie żółciowe
 5. Zioła na kamienie żółciowe
 6. Dieta w kamicy żółciowej

Co powoduje kamienie żółciowe?

Kamienie żółciowe to konsekwencja kamicy żółciowej, która może objąć pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe i zewnątrzwątrobowe. Można wyróżnić trzy rodzaje kamieni – cholesterolowe, barwnikowe i mieszane. Przyczyną tworzenia się kamieni żółciowych jest zwiększone stężenie cholesterolu lub bilirubiny. Najczęściej dotyczy to osób, u których w rodzinie występowało to schorzenie, otyłych, stosujących wysokokaloryczną dietę, a także cierpiących na hipercholesterolemię. Ryzyko zachorowania zwiększa się również u cukrzyków czy osób z insulinoopornością, cierpiących na choroby układu pokarmowego, a także kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. 

W postaci barwnikowej kamienie przyjmują kolor czarny lub ciemnobrązowy.

Objawy kamieni w woreczku żółciowym

Choroby jelit i układu pokarmowego wymagają szczegółowej diagnozy. Objawy kamicy żółciowej są różne. Początkowo może ona nie wywoływać żadnych dolegliwości. Charakterystycznym objawem jest pojawienie się kolki żółciowej. Atak kolki objawia się silnym bólem umiejscowionym po prawej strony w nadbrzuszu i promieniującym do prawej łopatki. Czasem dodatkowo pojawiają się nudności, wymioty i wzdęcia. Atak pojawia się najczęściej po spożyciu zbyt tłustego i ciężkostrawnego posiłku i trwa kilka lub kilkanaście minut. 

Operacyjne leczenie kamieni żółciowych

Sposób leczenia należy dobrać do pacjenta, jego objawów, a także wieku czy trybu życia. Jednym ze sposobów jest operacyjne usunięcie kamieni żółciowych. Najczęściej wskazaniami do jej przeprowadzenia są:

 • nasilające się ataki kolki,

 • zapalenie trzustki,

 • niedrożność dróg żółciowych,

 • zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Wskazaniem do natychmiastowej operacji jest pojawienie się stanu zapalnego spowodowanego zatkaniem przewodu pęcherzykowego kamieniem żółciowym. Objawami są gorączka, dreszcze, wymioty i wzdęcia. 

Decyzję o przeprowadzeniu operacji podejmuje lekarz. Wykonuje się ją laparoskopowo lub klasycznie. U pacjentów, u których nie ma nasilonych objawów, a kolka żółciowa występuje rzadko, lepszym rozwiązaniem jest leczenie farmakologiczne.

Leki na kamienie żółciowe

Leczenie zachowawcze przynosi dobre rezultaty. Składa się z leków o różnym działaniu – przeciwbólowym, przeciwzapalnym, żółciopędnym czy rozkurczowym. Leki rozpuszczające kamienie żółciowe zawierają w swoim składzie kwasy żółciowe. Jednym z nich jest kwas urodeoksycholowy (UDCA), który wydawany jest na receptę. Zaleca się go przy rozpuszczaniu kamieni o średnicy nieprzekraczającej 15 mm. Leczenie jest długotrwałe i może zająć nawet 2 lata, a jego skuteczność jest różna. Tabletki na rozpuszczenie kamieni żółciowych powinny być stosowane systematycznie, aby dać efekty. 

W łagodzeniu skurczów, które mogą towarzyszyć kamicy żółciowej, stosuje się leki z hymekromonem. Działa on nie tylko rozkurczowo, ale również żółciopędnie i żółciotwórczo. Nie rozpuszcza kamieni, a jedynie łagodzi dolegliwości, jakie pojawiają się np. po spożyciu posiłków. Można także zastosować inne leki rozkurczowe na bazie hioscyny czy drotaweryny lub przeciwbólowe opierające się na paracetamolu, metamizolu, ketoprofenie czy diklofenaku. W zależności od natężenia bólu mogą być one przyjmowane w formie tabletek, czopków lub iniekcji. 

Zioła na kamienie żółciowe

Wspomagająco w leczeniu kamieni żółciowych można stosować leki lub suplementy diety na bazie ziół. Domowe sposoby na wrzody na dwunastnicy mogą znacząco poprawić samopoczucie. Są dostępne w wielu, wygodnych do stosowania formach, jak tabletki, kapsułki, nalewki, krople czy zioła do zaparzania. Łagodzą one objawy, a także działają żółciopędnie i żółciotwórczo. Warto po nie sięgnąć po posiłkach, a także po operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego. 

Polecane zioła na kamienie żółciowe to:

 • mięta pieprzowa,

 • mniszek lekarski,

 • krwawnik,

 • kurkuma,

 • karczoch,

 • czarna rzepa,

 • rumianek,

 • kolendra.

Stosowanie preparatów ziołowych sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości ze strony wątroby. Można je stosować doraźnie, w chwili pojawienia się dolegliwości. 

Dieta w kamicy żółciowej

Duże znaczenie dla samopoczucia pacjentów z kamieniami żółciowymi ma dieta na wrzody żołądkowe. Warto wprowadzić kilka zasad do swojego codziennego jadłospisu. Posiłki powinny być niewielkie, spożywane 5–6 razy dziennie, w równych odstępach. Należy odstawić ciężkostrawne produkty, które mogą podnieść poziom cholesterolu, czyli tłuste mięso, sery pleśniowe i żółte, smalec, boczek, a także słodycze, w tym gazowane słodzone napoje. Do posiłków warto dodawać zdrowe tłuszcze, które można znaleźć w oliwie z oliwek czy oleju lnianym. Podobne zasady można stosować, lecząc wrzody dwunastnicy, a dieta może sprawić, że chory poczuje się lepiej.

Codzienne posiłki powinny składać się ze świeżych warzyw i owoców, chudego mięsa, nabiału i pieczywa pełnoziarnistego. Zamiast smażenia należy gotować na parze lub grillować bez dodatku tłuszczu. Nie należy stosować ostrych przypraw, które mogą nasilać dolegliwości. Restrykcyjne diety także nie są dobrym pomysłem, ponieważ mogą powodować powstawanie nowych kamieni żółciowych. 

Diagnoza i leczenie kamicy żółciowej wiąże się z koniecznością wykonania rozmaitych badań i odbywania częstych konsultacji. Jeśli chcesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na badania, jeśli lekarz uzna, że to niezbędne. 

Zapewnij sobie wsparcie. Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

 • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym gastroenterolog),

 • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym USG jamy brzusznej,

 • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

 • opieka w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
 1. J. Śmigielski i inni, Leczenie kamicy dróg żółciowych - doświadczenia własne, “Polski merkuriusz lekarski”, 131, 2007, s. 406-409.
 2. M. Krawczyk, Chirurgia dróg żółciowych i wątroby, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2013.
 3. M. Szura, Cholecystektomia: pytania do eksperta, “Medycyna Praktyczna”, 4(152), 2020, s. 17-20.
 4. W.W. Li, Jedz, by pokonać chorobę : 5 dróg od jedzenia do uzdrowienia, które zna nauka, Wydawnictwo Andromeda, Kraków 2020.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.