Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Sposoby na rozpuszczenie kamieni żółciowych. Jakie leki warto stosować?

Sylwia Brodniewska

lek. Wiktor Trela

10.05.2022

Aktualizacja: 19.05.2022

Obecność kamieni żółciowych często nie daje dolegliwości. Czasem jednak mogą pojawić się ataki kolki, które warto leczyć. Jednym z rozwiązań jest stosowanie leków o działaniu rozkurczowym, przeciwbólowym i rozpuszczającym złogi. Ale to nie jedyny sposób. Istnieją także zioła, które wspomagają leczenie tego schorzenia.


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
leki-rozpuszczajace-kamienie-zolciowe
pexels

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Co powoduje kamienie żółciowe?
 2. Objawy kamieni w woreczku żółciowym
 3. Operacyjne leczenie kamieni żółciowych
 4. Leki na kamienie żółciowe
 5. Zioła na kamienie żółciowe
 6. Dieta w kamicy żółciowej

Co powoduje kamienie żółciowe?

Kamienie żółciowe to konsekwencja kamicy żółciowej, która może objąć pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe i zewnątrzwątrobowe. Można wyróżnić trzy rodzaje kamieni – cholesterolowe, barwnikowe i mieszane. Przyczyną tworzenia się kamieni żółciowych jest zwiększone stężenie cholesterolu lub bilirubiny. Najczęściej dotyczy to osób, u których w rodzinie występowało to schorzenie, otyłych, stosujących wysokokaloryczną dietę, a także cierpiących na hipercholesterolemię. Ryzyko zachorowania zwiększa się również u cukrzyków czy osób z insulinoopornością, cierpiących na choroby układu pokarmowego, a także kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. 

W postaci barwnikowej kamienie przyjmują kolor czarny lub ciemnobrązowy.

Objawy kamieni w woreczku żółciowym

Choroby jelit i układu pokarmowego wymagają szczegółowej diagnozy. Objawy kamicy żółciowej są różne. Początkowo może ona nie wywoływać żadnych dolegliwości. Charakterystycznym objawem jest pojawienie się kolki żółciowej. Atak kolki objawia się silnym bólem umiejscowionym po prawej strony w nadbrzuszu i promieniującym do prawej łopatki. Czasem dodatkowo pojawiają się nudności, wymioty i wzdęcia. Atak pojawia się najczęściej po spożyciu zbyt tłustego i ciężkostrawnego posiłku i trwa kilka lub kilkanaście minut. 

Operacyjne leczenie kamieni żółciowych

Sposób leczenia należy dobrać do pacjenta, jego objawów, a także wieku czy trybu życia. Jednym ze sposobów jest operacyjne usunięcie kamieni żółciowych. Najczęściej wskazaniami do jej przeprowadzenia są:

 • nasilające się ataki kolki,

 • zapalenie trzustki,

 • niedrożność dróg żółciowych,

 • zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Wskazaniem do natychmiastowej operacji jest pojawienie się stanu zapalnego spowodowanego zatkaniem przewodu pęcherzykowego kamieniem żółciowym. Objawami są gorączka, dreszcze, wymioty i wzdęcia. 

Decyzję o przeprowadzeniu operacji podejmuje lekarz. Wykonuje się ją laparoskopowo lub klasycznie. U pacjentów, u których nie ma nasilonych objawów, a kolka żółciowa występuje rzadko, lepszym rozwiązaniem jest leczenie farmakologiczne.

Leki na kamienie żółciowe

Leczenie zachowawcze przynosi dobre rezultaty. Składa się z leków o różnym działaniu – przeciwbólowym, przeciwzapalnym, żółciopędnym czy rozkurczowym. Leki rozpuszczające kamienie żółciowe zawierają w swoim składzie kwasy żółciowe. Jednym z nich jest kwas urodeoksycholowy (UDCA), który wydawany jest na receptę. Zaleca się go przy rozpuszczaniu kamieni o średnicy nieprzekraczającej 15 mm. Leczenie jest długotrwałe i może zająć nawet 2 lata, a jego skuteczność jest różna. Tabletki na rozpuszczenie kamieni żółciowych powinny być stosowane systematycznie, aby dać efekty. 

W łagodzeniu skurczów, które mogą towarzyszyć kamicy żółciowej, stosuje się leki z hymekromonem. Działa on nie tylko rozkurczowo, ale również żółciopędnie i żółciotwórczo. Nie rozpuszcza kamieni, a jedynie łagodzi dolegliwości, jakie pojawiają się np. po spożyciu posiłków. Można także zastosować inne leki rozkurczowe na bazie hioscyny czy drotaweryny lub przeciwbólowe opierające się na paracetamolu, metamizolu, ketoprofenie czy diklofenaku. W zależności od natężenia bólu mogą być one przyjmowane w formie tabletek, czopków lub iniekcji. 

Zioła na kamienie żółciowe

Wspomagająco w leczeniu kamieni żółciowych można stosować leki lub suplementy diety na bazie ziół. Domowe sposoby na wrzody na dwunastnicy mogą znacząco poprawić samopoczucie. Są dostępne w wielu, wygodnych do stosowania formach, jak tabletki, kapsułki, nalewki, krople czy zioła do zaparzania. Łagodzą one objawy, a także działają żółciopędnie i żółciotwórczo. Warto po nie sięgnąć po posiłkach, a także po operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego. 

Polecane zioła na kamienie żółciowe to:

 • mięta pieprzowa,

 • mniszek lekarski,

 • krwawnik,

 • kurkuma,

 • karczoch,

 • czarna rzepa,

 • rumianek,

 • kolendra.

Stosowanie preparatów ziołowych sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości ze strony wątroby. Można je stosować doraźnie, w chwili pojawienia się dolegliwości. 

Dieta w kamicy żółciowej

Duże znaczenie dla samopoczucia pacjentów z kamieniami żółciowymi ma dieta na wrzody żołądkowe. Warto wprowadzić kilka zasad do swojego codziennego jadłospisu. Posiłki powinny być niewielkie, spożywane 5–6 razy dziennie, w równych odstępach. Należy odstawić ciężkostrawne produkty, które mogą podnieść poziom cholesterolu, czyli tłuste mięso, sery pleśniowe i żółte, smalec, boczek, a także słodycze, w tym gazowane słodzone napoje. Do posiłków warto dodawać zdrowe tłuszcze, które można znaleźć w oliwie z oliwek czy oleju lnianym. Podobne zasady można stosować, lecząc wrzody dwunastnicy, a dieta może sprawić, że chory poczuje się lepiej.

Codzienne posiłki powinny składać się ze świeżych warzyw i owoców, chudego mięsa, nabiału i pieczywa pełnoziarnistego. Zamiast smażenia należy gotować na parze lub grillować bez dodatku tłuszczu. Nie należy stosować ostrych przypraw, które mogą nasilać dolegliwości. Restrykcyjne diety także nie są dobrym pomysłem, ponieważ mogą powodować powstawanie nowych kamieni żółciowych. 

Źródła
 1. J. Śmigielski i inni, Leczenie kamicy dróg żółciowych - doświadczenia własne, “Polski merkuriusz lekarski”, 131, 2007, s. 406-409.
 2. M. Krawczyk, Chirurgia dróg żółciowych i wątroby, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2013.
 3. M. Szura, Cholecystektomia: pytania do eksperta, “Medycyna Praktyczna”, 4(152), 2020, s. 17-20.
 4. W.W. Li, Jedz, by pokonać chorobę : 5 dróg od jedzenia do uzdrowienia, które zna nauka, Wydawnictwo Andromeda, Kraków 2020.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.