Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Metamizol – co to takiego i jak bezpiecznie stosować ten lek?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian07.05.2024Aktualizacja: 07.05.2024

Metamizol to popularny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który jest szeroko stosowany w Polsce i w postaci doustnej dostępny bez recepty. Środek ten służy do łagodzenia silnego bólu pooperacyjnego lub pourazowego, ale można go też stosować na ból zęba, głowy czy dolegliwości menstruacyjne. Zwalcza wysoką gorączkę i stanowi wsparcie w leczeniu różnego pochodzenia chorób przebiegających ze wzrostem temperatury ciała. Sprawdź, jakie mogą być skutki uboczne metamizolu i jak bezpiecznie go używać.


metamizol-zastosowanie-bezpieczenstwo
Pixabay.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
Spis treści
  1. Jak działa metamizol?
  2. Wskazania do stosowania metamizolu
  3. Metamizol – przeciwwskazania
  4. Jakie mogą być skutki uboczne stosowania metamizolu?
  5. Jak bezpiecznie stosować metamizol?
  6. Metamizol a ciąża i karmienie piersią

Jak działa metamizol?

Pochodzący z grupy pochodnych pirazolonu, metamizol jest klasyfikowany jako nieopioidowy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Na rynku europejskim pojawił się w 1949 r., ale niektóre kraje ograniczyły jego dostępność – w wielu państwach jest dostępny wyłącznie na receptę lub całkowicie niedostępny ze względu na możliwe skutki uboczne. 

Mechanizm działania metamizolu nie jest w pełni zrozumiały, ale wiemy, że ma wpływ on na układ endokannabinoidowy oraz opioidowy, które regulują odczuwanie bólu. Dodatkowo, metamizol hamuje tworzenie prostaglandyn – substancji odpowiedzialnych za występowanie gorączki i bólu. Jest to jeden z powodów, dla których metamizol jest często stosowany jako lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i rozkurczowy.

Metamizol to środek, który otrzymasz w szpitalu np. po operacji, ale możesz go również stosować w leczeniu domowym. W Polsce dostępny jest bez recepty. 

  • Dowiedz się, czym jest ablacja i na czym polega zabieg.

Wskazania do stosowania metamizolu

Metamizol jest stosowany w doraźnym leczeniu umiarkowanego i silnego bólu oraz w celu obniżenia gorączki. Zazwyczaj sięga się po niego w sytuacjach, gdy inne leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen, okazują się nieskuteczne. Metamizol jest dostępny w postaci tabletek oraz w postaci zastrzyków, które są stosowane w przypadkach, gdy podanie doustne jest niemożliwe, np. gdy pacjent jest nieprzytomny.

Ze względu na działanie rozkurczowe, lek często stosuje się w leczeniu bólu w obrębie układu pokarmowego. W takim przypadku, jednak powinien być stosowany z ostrożnością i nie powinien być lekiem pierwszego wyboru.

Używa się go również w celu łagodzenia:

  • bólu pooperacyjnego;

  • migrenowego bólu głowy;

  • bólu mięśni i stawów,

  • bólu zęba;

  • bólu wynikającego z kolki nerkowej;

  • silnego bólu menstruacyjnego. 

Preparat może być również pomocny w leczeniu objawów zatok, jednak nie likwiduje przyczyn choroby.

Metamizol – przeciwwskazania

Metamizol nie powinien być stosowany przez osoby z nadwrażliwością na składnik aktywny, substancje pomocnicze lub inne leki będące pochodnymi pirazolonu lub pirazolidyny. Nie powinny przyjmować go dzieci poniżej 15. roku życia, chyba że lekarz zaleci inaczej. 

Po lek nie powinieneś sięgać, jeśli cierpisz na: 

  • astmę, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywkę lub nieżyt nosa związany ze stosowaniem metamizolu lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych;

  • zaburzenia czynności szpiku kostnego;

  • wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej; 

  • ostrą porfirię wątrobową;

  • ostrą niewydolność nerek i wątroby.

Metamizol może również wchodzić w interakcje z innymi lekami. Dlatego, jeśli chcesz go zastosować, poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, zarówno na receptę, jak i bez recepty oraz o stosowanych suplementach diety. Metamizol może wpływać na skuteczność działania wielu leków, w tym przeciwzakrzepowych i moczopędnych.

Jakie mogą być skutki uboczne stosowania metamizolu?

Metamizol może powodować szereg działań niepożądanych. Najpoważniejszym skutkiem ubocznym jest agranulocytoza, czyli zmniejszenie ilości granulocytów (populacji krwinek białych), które objawia się znacznym spadkiem odporności organizmu. 

Oprócz tego mogą pojawić się reakcje hipotensyjne (spadek ciśnienia krwi), bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha, podrażnienia żołądka, biegunka, suchość błony śluzowej jamy ustnej, uszkodzenie wątroby i niedokrwistość hemolityczna.

Lek może wywołać także reakcje alergiczne, które objawiają się wysypką, obrzękiem, zaczerwienieniem lub świądem. W takim przypadku odstaw lek i skonsultuj się z lekarzem.

Zmagasz się z bólem i szukasz różnych opcji leczenia, by w końcu odczuć ulgę? Skonsultuj się z ekspertem. Zależy Ci na szybkim kontakcie z lekarzem POZ lub specjalistą? Zamów ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego od TU Zdrowie. Zyskaj możliwość konsultacji z lekarzami nawet 39 specjalizacji (w pakiecie OCHRONA GOLD), wykonania wielu badań laboratoryjnych i obrazowych i skróć czas oczekiwania na wizytę. Z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej skonsultujesz się w ciągu 24 godzin, a na konsultację ze specjalistą nie będziesz czekać dłużej niż 3 dni robocze. Co więcej, nie potrzebujesz mieć skierowania do specjalisty.

Ponadto Polisa Zdrowie Welbi może dać Ci dostęp do różnych innych usług medycznych, w tym:

  • diagnostyki obrazowej, w tym RTG, USG, a w pakiecie OCHRONA GOLD także rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej,

  • badań laboratoryjnych, w tym badań krwi, np. prób wątrobowych, morfologii czy OB i CRP,

  • profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia raz do roku w wersji dla kobiet lub mężczyzn (w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD).

Zamów na Welbi ofertę wybranego pakietu i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć Twoje starania w powrocie do zdrowia.

Jak bezpiecznie stosować metamizol?

Metamizol należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza i zgodnie z informacjami zawartymi na ulotce dołączonej do opakowania. Dawkowanie zależy od wieku, masy ciała oraz rodzaju dolegliwości. Metamizol u osób dorosłych zażywa się w dawce 500 mg lub 1000 mg co 6-8 godzin, nie przekraczając maksymalnej dawki dobowej 4000 mg. 

Lek jest przeznaczony do stosowania doraźnego, tj. nie należy stosować go dłużej niż 7 dni, chyba że zaleci to lekarz. Pamiętaj, że zastosowanie dawki wyższej niż maksymalna nie zwiększa siły działania leku, ale jedynie podwyższa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Każdy niepokojący objaw należy zgłosić lekarzowi.

Metamizol a ciąża i karmienie piersią

Jeśli spodziewasz się dziecka, zrezygnuj ze stosowania leków na bazie metamizolu w trzecim trymestrze. W pierwszym i drugim trymestrze można go stosować tylko na wyraźne zlecenie lekarza i tylko wtedy, gdy korzyści przewyższają ewentualne ryzyko.

Podczas karmienia piersią sięgnij po inne, zalecone przez lekarza, leki lub naturalne środki – np. zioła na przeziębienie – ponieważ metamizol przenika do pokarmu. Jeśli zachodzi konieczność podania leku, powstrzymaj się od karmienia przez 48 godzin od zażycia ostatniej dawki i odciągaj mleko (ale nie podawaj go dziecku), aby utrzymać laktację na odpowiednim poziomie.

Źródła
  1. W. Kostowski i in., Farmakologia. Podręcznik dla studentów medycyny i farmacji, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020. 
  2. M. Malec-Milewska (red.), Kompendium leczenia bólu, Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2023.
  3. A. Szczeklik, Bóle kostno-stawowe. Diagnostyka i leczenie, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  4. S.D. Waldman, Medycyna bólu Kolano Analiza przypadków klinicznych, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2022.
  5. A. Sękowska i in., Ból ostry i przewlekły. Optymalny wybór terapii, Wydawnctwo Medical Education, Warszawa 2022.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.