account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Mięsak kości – obraz kliniczny i inne elementy diagnostyki'

Olga Dąbska26.09.2023Aktualizacja: 26.09.2023

Mięsak kości stanowi grupę bardzo rzadkich nowotworów pochodzenia mezenchymalnego. Najczęściej występującym spośród nich jest mięsak kościopochodny. Rocznie w Polsce stwierdza się około 60–100 zachorowań na tę chorobę. Niekiedy chorzy wiążą towarzyszące mięsakowi objawy z przypadkowym urazem. Poznaj obraz kliniczny mięsaka kości i dowiedz się, w jaki sposób diagnozowana jest ta choroba.


miesak-kosci-jak-go-rozpoznac
Adobe Stock

Polecane

skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Spis treści
  1. Co to jest mięsak kości?
  2. Mięsak kości – przyczyny powstania
  3. Jakie objawy daje mięsak kości?
  4. Rozpoznanie mięsaka kości
  5. Na czym polega leczenie mięsaka kości?

Co to jest mięsak kości?

Mięsak kości to grupa nowotworów złośliwych o pochodzeniu mezenchymalnym, których występowanie jest zjawiskiem rzadkim. Charakteryzują się one lokalnie agresywnym, niszczącym, naciekającym wzrostem komórek nowotworowych, zdolnością do tworzenia przerzutów oraz tendencją do wznowy. Mięsaki kości stanowią mniej niż 1% wszystkich nowotworów złośliwych, a najczęściej występującym spośród nich jest kostniakomięsak. Z punktu widzenia klinicznego wyróżnia się wśród nich:

  • mięsaki wrzecionowatokomórkowe – grupa ta obejmuje mięsaki kościopochodne, większość chrzęstniakomięsaków i inne rzadsze podtypy (np. włókniakomięsaki lub mięsaki włóknisto-histiocytarne),

  • mięsaki drobnokomórkowe – grupa ta obejmuje m.in. mięsaka Ewinga czy chrzęstniakomięsaka mezenchymalnego.

Mięsak kości – przyczyny powstania

Jak dotąd nie poznano dokładnie przyczyn powstawania mięska kości. Wśród czynników ryzyka, które sprzyjają tej chorobie, specjaliści zwracają uwagę na uprzednio przeprowadzoną chemio- czy radioterapię w związku z leczeniem innego nowotworu. Nieznaczna część mięsaków wrzecionowatokomórkowych rozwija się na podłożu chorób predysponujących. Wymienia się wśród nich m.in.: chorobę Pageta, mnogie wyrośla chrzęstno-kostne, zespół Li-Fraumeni. Nie ma informacji na temat wtórnego występowania mięsaków drobnokomórkowych. Nie występują one w zespołach nowotworów uwarunkowanych rodzinnie lub dziedzicznych.

Jakie objawy daje mięsak kości?

Mięsak kości może rozwinąć się w każdej części ciała, w której znajdują się kości, np. w obręczy barkowej, obręczy miedniczej, kończynach, czaszce, żebrach, kręgosłupie. Głównym objawem mięsaków kości, który w większości przypadków pojawia się na wczesnym etapie rozwoju choroby, jest ból. Nasila się on w godzinach nocnych i wraz z zaawansowaniem choroby. Z czasem rozwijają się guz lub obrzmienie, które zniekształcają zarys danej części ciała. Nierzadko skóra w ich okolicy jest zaczerwieniona. W przebiegu choroby dojść może do powstania zaburzeń funkcji kończyny, np. ograniczenia ruchomości najbliżej położonego stawu, przykurczów stawowych. W ciężkich przypadkach mięsaka kości istnieje ryzyko patologicznych złamań. Jest to konsekwencja destrukcji kości w wyniku niszczenia tkanki przez mięsaka. W zaawansowanych mięsakach kości mogą występować objawy ogólne, takie jak: osłabienie, podwyższona temperatura ciała, spadek masy ciała, niedokrwistość. 

Pamiętaj, żeby skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu za każdym razem, kiedy zmagasz się z jakimikolwiek objawami chorobowymi. Bólu nie należy bagatelizować i ignorować, wczesna konsultacja z lekarzem, który zleci wykonanie odpowiednich badań, może w znacznym stopniu pomóc w procesie diagnostycznym, a później w leczeniu.

Rozpoznanie mięsaka kości

Do rozpoznania mięsaka kości dochodzi zazwyczaj przypadkowo. Na ogół choroba wykrywana jest w zaawansowanym już stadium, co źle wpływa na rokowanie. Diagnostyka mięsaka kości rozpoczyna się od badania podmiotowego (wywiadu z pacjentem) i badania przedmiotowego – fizycznej oceny chorego i występujących u niego objawów. Podstawą rozpoznania mięsaka kości są badania obrazowe. Pierwszym badaniem jest zdjęcie przeglądowe całej kości w dwóch projekcjach. Na zdjęciu rentgenowskim obserwuje się procesy niszczenia zdrowej kości – ubytki osteolityczne (miejsca rozpadu tkanki kostnej), naciekanie, patologiczne uwapnienie tkanki, złośliwe odczyny okostnowe (np. spikule – twarde, igłokształtne struktury czy trójkąt Codmana – trójkątny obszar powstającej podokostnowo kości).

W zależności od stopnia zaawansowania mięsaka można zaobserwować dodatkowo niszczenie chrząstki stawowej lub naciekanie tkanki miękkiej. W dalszej kolejności przeprowadzany jest rezonans magnetyczny. Badanie to pozwala na wizualizację zajęcia szpiku kostnego, stawów i struktur otaczających. Uzupełnieniem diagnostyki mięsaka kości jest tomografia komputerowa. Potwierdzenie rozpoznania możliwe jest na podstawie biopsji i analizy histopatologicznej pobranego materiału. Scyntygrafię kości wykonuje się celem wykluczenia patologicznych zmian w innych częściach układu kostnego. Badania pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej pozwalają na ocenę zaawansowania mięsaków.

Na czym polega leczenie mięsaka kości?

Prawidłowe rozpoznanie i skuteczne leczenie mięsaka kości wymaga współpracy zespołu złożonego z takich specjalistów, jak przede wszystkim: radiolog, onkolog kliniczny, chirurg onkolog, chirurg ortopeda, patolog, radioterapeuta, rehabilitant, specjalista z zakresu medycyny nuklearnej. Leczenie mięsaka kości ma zazwyczaj charakter skojarzony. Jeśli nie doszło do całkowitej resekcji chirurgicznej guza, czyli usunięty jest cały guz z bezpiecznym marginesem zdrowych komórek, to w celu eliminacji pozostałych zmienionych chorobowo komórek podejmowane są dodatkowe metody leczenia. Terapia uzupełniana jest głównie o chemio- i radioterapię. Radioterapia czy chemioterapia może być też stosowana przed operacją, aby zmniejszyć wielkość guza. W przypadku usunięcia znacznego fragmentu kości zaprojektowana i wstawiana jest proteza, która ma za zadanie dokładnie ją odzwierciedlić.

Pacjenci po leczeniu mięsaka kości poddawani są rehabilitacji, która usprawnia proces powrotu do sprawnego funkcjonowania. Wspomagającą rolę odgrywa również dietoterapia bogata w źródła witamin na kości. Istotne jest wsparcie psychologiczne chorego. Po zakończeniu leczenia pacjenci powinni znajdować się pod stałą kontrolą – w ciągu 2–3 lat po leczeniu kontrole powinny odbywać się co 3 miesiące, na późniejszym etapie zaleca się je co 6–12 miesięcy.

Źródła
  1. P. Rutkowski, T. Mazurkiewicz, J. Fijuth i wsp., Mięsaki kości. Online: https://www.sarcoma.pl/pliki/Zasady_leczenia/PTOK201310miesakikoscidorosli.pdf [dostęp: 12.05.2023].
  2. P. Rutkowski, T. Mazurkiewicz, D. Kotrych i wsp., Zalecenia dotyczące postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u chorych na pierwotne nowotwory złośliwe kości, „Biuletyn Polskiego Towarzystwa Onkologicznego Nowotwory” 2016, t. 1, nr 3, s. 284–297.
  3. P. Rutkowski, T. Świtaj, T. Mazurkiewicz i wsp., Bone sarcomas, „Oncology in Clinical Practice” 2018, nr 14, s. 115–128.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
chloniak-jakie-sa-rodzaje-objawy-rokowania-
Zdrowie
2 min.
Czym jest chłoniak i jakie są jego rodzaje? Objawy, przyczyny, rokowania
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.