account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Czy mięsaki trzonu macicy są tym samym, co mięśniaki macicy? Jak wygląda diagnostyka tych guzów?

Magdalena Drąg19.09.2023Aktualizacja: 19.09.2023

Mięsaki trzonu macicy mają postać złośliwych guzów macicy. Badając pacjentkę, lekarz może wysnuć podejrzenie mięśniaka lub mięsaka. Wdrożenie regularnej obserwacji u kobiet z mięśniakami daje szansę na rozpoznanie mięsaków, które charakteryzują się zdecydowanie gorszym rokowaniem.


jak-rozpoznac-miesaki-macicy
Adobe Stock

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym są mięsaki?
  2. Czym różnią się mięsaki trzonu macicy od mięśniaków macicy?
  3. Objawy mięsaka trzonu macicy
  4. Jakie jest rokowanie po potwierdzeniu mięsaka trzonu macicy?
  5. Formy leczenia złośliwych guzów myometrium

Czym są mięsaki?

Mięsaki (łac. sarcoma) to nowotwory złośliwe, które w odróżnieniu od raków (łac. carcinoma) wywodzą się z tkanek innych niż nabłonkowa. Mięsaki stanowią około 1% wszystkich nowotworów złośliwych u osób dorosłych, co roku w Polsce diagnozowanych jest od 800 do 1000 zachorowań na mięsaki u pacjentów pełnoletnich. Zdecydowanie częściej ten rodzaj nowotworu występuje u dzieci – stanowi 10% wszystkich nowotworów złośliwych w tej grupie pacjentów.

Mięsaki możemy podzielić na te, które występują w kościach, i na te, które zajmują tkanki miękkie. Wśród drugich wymieniamy m.in. mięsaka Kaposiego, mięsaki nerwów, stawów, mięsaki kości, mięsaki naczyń krwionośnych czy w mięśni, w tym w mięśniu macicy – myometrium.

Czym różnią się mięsaki trzonu macicy od mięśniaków macicy?

Choć nazwy obu jednostek brzmią bardzo podobnie, określane nimi choroby diametralnie różni rokowanie. Mięsaki są złośliwe, dają przerzuty, a mięśniaki są guzami niezłośliwymi, które, nawet nieleczone, nie są zwykle zagrożeniem dla życia, choć mogą obniżyć jego jakość. Diagnostyka różnicowa obu schorzeń jest bardzo trudna, gdyż we wczesnym stadium dają podobne objawy.

Oba rodzaje guzów mięśniówki macicy mogą mieć średnicę od porównywalnej do ziarna grochu do nawet kilkunastocentymetrowej. Wielkością przerastają wówczas niekiedy nawet samą macicę. Mięśniaki są zwykle mnogie, co oznacza, że występuje ich więcej niż jeden.

Mięsak macicy to złośliwy, choć rzadki nowotwór narządu rodnego. Zachorowania są odnotowywane najczęściej u kobiet w okresie menopauzy, pomiędzy 50. a 60. rokiem życia. Można je jednak spotkać zarówno u kobiet młodych, jak i u pacjentek w podeszłym wieku. W dwóch trzecich wszystkich przypadków mięsak obejmuje mięśniówkę trzonu macicy, nietypowym miejscem jego rozwoju jest szyjka macicy. Ten nowotwór stanowi 3–7% nowotworów złośliwych trzonu macicy, zdecydowanie częściej rozpoznaje się raka trzonu macicy, który wywodzi się z endometrium. Czynnikami ryzyka rozwoju mięsaka trzonu macicy są: starszy wiek, otyłość, brak potomstwa (tzw. nierództwo), stan po leczeniu raka piersi tamoksyfenem oraz stan po radioterapii, czyli napromieniowaniu, miednicy mniejszej.

Mięśniaki macicy to najpopularniejsze nienabłonkowe, niezłośliwe nowotwory macicy. Są guzami mięśniówki macicy, które występują u 20–50% kobiet w wieku rozrodczym oraz u 70% kobiet w wieku około 50 lat. Zaobserwowano, że częściej są rozpoznawane u kobiet rasy czarnej, bo aż u 80% tej grupy. Nie wszystkie mięśniaki dają objawy, jednak u jednej trzeciej pacjentek borykających się z tym schorzeniem powodują ból, niepłodność lub przewlekłe krwawienia z dróg rodnych, a w konsekwencji niedokrwistość.

Objawy mięsaka trzonu macicy

Mięsaki macicy bardzo trudno odróżnić od mięśniaków macicy. We wczesnym etapie dają takie same objawy: nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, przedłużające się i obfite miesiączki, bóle podbrzusza, dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem lędźwiowym, ból podczas współżycia (dyspareunię). Rozrastający się nowotwór może doprowadzić do deformacji macicy, uciskać na sąsiadujące narządy – pęcherz moczowy lub odbytnicę, powodując zaparcia, bolesne oddawanie moczu. 

Mięsaki w odróżnieniu od mięśniaków macicy charakteryzują się skłonnością do dawania przerzutów drogą krwionośną, najczęściej do płuc. Przerzuty objawiają się dusznościami, kaszlem, bólem podczas oddychania i odkrztuszaniem krwi.

Jak wygląda diagnostyka przy podejrzeniu mięsaka trzonu macicy?

Mięsaki macicy we wczesnym stadium rozwoju są rozpoznawane zwykle przez przypadek po operacji usunięcia mięśniaków macicy, kiedy wysyła się materiał na badanie histopatologiczne. Po kilkunastu dniach histopatolog wydaje wynik badania i wtedy może okazać się, że guz brany za mięśniaka jest nowotworem złośliwym – mięsakiem. 

Kiedy możesz podejrzewać, że masz do czynienia z mięsakiem? Występują one zwykle po menopauzie, mają obfite unaczynienie, rosną szybciej niż mięśniaki. Jeśli występują u Ciebie objawy mięsaka trzonu macicy lub występują u Ciebie czynniki ryzyka jego rozwoju, koniecznie skonsultuj swoje obawy z ginekologiem.

W diagnostyce guzów trzonu macicy wykonuje się następujące badania:

  • badanie ginekologiczne,

  • USG przezpochwowe,

  • rezonans lub tomografię miednicy mniejszej, 

  • histeroskopię,

  • laparoskopię.

Lekarz ocenia liczbę guzów, ich unaczynienie, lokalizację i wielkość, co decyduje o wyborze odpowiedniej metody leczenia. Jeśli wykryje inne zmiany, jak torbiele jajnika lub polipy, je również opisuje w badaniu i planuje leczenie. 

Jakie jest rokowanie po potwierdzeniu mięsaka trzonu macicy?

Rokowanie zależy od wielu czynników, związanych zarówno z wiekiem i ogólnym stanem zdrowia pacjentki, jak i z rodzajem, wielkością i zaawansowaniem rozwoju samego guza. Zwykle jest bardzo poważne – połowa pacjentek nie przeżywa 5 lat po postawieniu diagnozy.

Wyróżniamy kilka typów mięsaków macicy:

  1. Najczęściej jako lekarze spotykamy się z mięśniakomięsakiem gładkokomórkowym (łac. Leiomyosarcoma, LMS), który stanowi od 50% do 75% mięsaków macicy. Częściej rozpoznawany jest u kobiet po menopauzie. Mięsak LMS charakteryzuje się wysokim ryzykiem nawrotu miejscowego. Jeżeli nowotwór złośliwy jest ograniczony do mięśniaka, jest to sytuacja korzystniejsza, o lepszym rokowaniu.

  2. Drugi typ – mięsak podścieliska (łac. Sarcoma stromale) – występuje znacznie rzadziej i odpowiada za 15% mięsaków macicy. Ten rodzaj mięsaka macicy rozpoznawany jest najczęściej u kobiet przed menopauzą. Różnicuje się go w kierunku tkanki podścieliska błony śluzowej macicy (endometrium).
    Są dwa rodzaje mięsaka podścieliska, które różnią się rokowaniem:

  • typ dobrze zróżnicowany (ang. low grade) – o lepszym rokowaniu, z obecnością receptorów progesteronowych, które umożliwiają terapię hormonalną,

  • typ nisko zróżnicowany (ang. high grade) – o gorszym rokowaniu.

  1. Pozostałe histologiczne typy mięsaków trzonu macicy, takie jak mięsak niezróżnicowany, gruczolakomięsak czy mięsakorak macicy, spotyka się bardzo rzadko.

Formy leczenia złośliwych guzów myometrium

Standardową metodą leczenia mięsaków trzonu macicy jest histerektomia, czyli całkowite wycięcie macicy, często z przydatkami. U młodszych kobiet z mięśniakomięsakiem gładkokomórkowym można oszczędzić jajniki. 

W czasie histerektomii przeprowadza się limfadenektomię, czyli usunięcie części węzłów chłonnych, do których spływa limfa z narządu rodnego. Ocenia się dokładnie całą jamę brzuszną pod kątem obecności przerzutów: przeponę, wątrobę, sieć większą i otrzewną. Wykonuje się również badanie cytologiczne płynu otrzewnowego. Takie postępowanie pozwala na dokładną ocenę całkowitego zasięgu nowotworu. Z powodu znacznego ryzyka nawrotu miejscowego zaleca się zastosowanie pooperacyjnej radioterapii, czasami również chemioterapii.

U chorych, które nie zgadzają się na leczenie operacyjne bądź zostały z niego zdyskwalifikowane z powodu współistniejących chorób lub zbyt dużego zaawansowania choroby, stosuje się radioterapię, chemioterapię oraz hormonoterapię. Efekty terapeutyczne w takich przypadkach bardzo rzadko są satysfakcjonujące.

Źródła
  1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. G.H. Bręborowicz, Ł. Wicherek, Z. Kojs, Ginekologia onkologiczna, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  3. G.H. Bręborowicz, E. Nowak-Markwitz, T. Rechberger, Sytuacje kliniczne w ginekologii onkologii ginekologicznej i uroginekologii, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
chloniak-jakie-sa-rodzaje-objawy-rokowania-
Zdrowie
2 min.
Czym jest chłoniak i jakie są jego rodzaje? Objawy, przyczyny, rokowania
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.