account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Mięsak Kaposiego – co to za choroba? Przyczyny powstawania i objawy

Olga Dąbska26.09.2023Aktualizacja: 26.09.2023

Mięsak Kaposiego to mięsak tkanek miękkich pochodzenia naczyniowego. Jego rozwój jest związany z upośledzeniem systemu odpornościowego organizmu. Stąd rozpoznawany jest głównie u osób zakażonych HIV i po przeszczepach narządów. Poznaj objawy i sposoby leczenia mięsaka Kaposiego.


miesak-kaposiego-czym-sie-charakteryzuje-gdzie-wystepuje
Adobe Stock

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Co to jest mięsak Kaposiego?
  2. Mięsak Kaposiego – przyczyny powstawania
  3. Mięsak Kaposiego – objawy chorobowe
  4. Mięsak Kaposiego na skórze
  5. Mięsak Kaposiego błon śluzowych
  6. Mięsak Kaposiego narządów wewnętrznych
  7. Rozpoznanie mięsaka Kaposiego
  8. Na czym polega leczenie mięsaka Kaposiego?

Co to jest mięsak Kaposiego?

Mięsak Kaposiego to nowotwór pochodzenia naczyniowego. Wywodzi się z komórek śródbłonka naczyń limfatycznych, które uległy transformacji do komórek wrzecionowatych, będących źródłem cytokin zapalnych (powodują stan zapalny) i angiogennych (powodują powstanie nieprawidłowych naczyń krwionośnych). Związki te podtrzymują rozwój nowotworu.

Mięsak Kaposiego zbudowany jest z:

  • skupisk komórek wrzecionowatych, 

  • sieci nieprawidłowych naczyń, 

  • wynaczynionych krwinek czerwonych (erytrocytów),

  • nacieku leukocytarnego, czyli z krwinek białych (leukocytów).

Mięsak Kaposiego to choroba występująca bardzo rzadko. Szacuje się, że dotyczy około 0,02% mężczyzn i 0,01% kobiet. Nowotwór ten jest niemal nieznany w populacji polskiej. Najczęściej obserwuje się go u osób zakażonych wirusem HIV oraz u pacjentów po przeszczepieniu narządu. Występowanie mięsaka Kaposiego u biorców przeszczepu jest 200–500 razy wyższe w porównaniu z populacją ogólną. 

Mięsaki to szeroka grupa chorób nowotworowych, które mogą rozwinąć się nie tylko w tkance miękkiej, ale i w tkance twardej. Przeczytaj więcej na temat mięsaka kości i mięsaka macicy.

Mięsak Kaposiego – przyczyny powstawania

Przypuszcza się, że do rozwoju mięsaka Kaposiego dochodzi w wyniku zakażenia ludzkim wirusem opryszczki typu 8 (Human herpesvirus 8 – HHV-8), który nazywany bywa również wirusem mięsaka Kaposiego. Patogenem tym zarazić się można podczas współżycia, przez krew, ślinę. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa wraz z przeszczepionym narządem.

Wśród czynników ryzyka rozwoju mięsaka Kaposiego wymienia się zwłaszcza: 

  • zakażenie wirusem HIV,

  • płeć męską, 

  • starszy wiek, 

  • leczenie immunosupresyjne po przeszczepieniu narządów.

Mięsak Kaposiego – objawy chorobowe

Obraz kliniczny mięsaka Kaposiego jest dość zróżnicowany. Choroba rozwinąć się może na:

  • skórze, 

  • błonach śluzowych,

  • węzłach chłonnych,

  • narządach wewnętrznych.

Mięsak Kaposiego na skórze

Pierwszym objawem chorobowym są zazwyczaj limfatyczne obrzęki kończyn dolnych. Na skórze pojawiają się zmiany, które początkowo mają postać drobnych plam w kolorze fioletowym, sinym lub czerwonym. Plamy z czasem zmieniają się w zgrubienia, a następnie przyjmują postać płaskiego lub wyniosłego guza. Zmiany osiągają różny rozmiar. Skórne mogą ulec owrzodzeniom i nadkażeniu bakteryjnemu. Najczęściej mięsak Kaposiego rozwija się na skórze w okolicach ciała o gorszym utlenowaniu tkanek – na czubku nosa, rękach, podudziach, małżowinach usznych, twarzy, w okolicach narządów płciowych. 

Mięsak Kaposiego błon śluzowych

Mięsak Kaposiego umiejscowić się może w błonie śluzowej jamy ustnej, nosa, gardła i narządów płciowych. Jedną z częstszych lokalizacji są błony śluzowe podniebienia. Choroba objawia się w postaci fioletowych przebarwień. Inną częstą lokalizacją choroby są dziąsła, na których rozwijają się różnej wielkości zgrubienia. Zmiany te przypominają przerost dziąseł. 

Mięsak Kaposiego narządów wewnętrznych

Mięsak Kaposiego może rozwinąć się w dowolnym odcinku przewodu pokarmowego. Wówczas powoduje bóle brzucha, krwawienia, biegunki, spadek masy ciała, a w ciężkich przypadkach przyczynia się do niedrożności jelit. Jeśli zmiana rozwinie się w płucach, to w tkance śródmiąższowej obserwowane są guzki. Chorobie towarzyszą m.in.: przewlekły kaszel, krwioplucie, ból w klatce piersiowej, duszność, niewydolność oddechowa. Inne lokalizacje mięsaka Kaposiego w narządach wewnętrznych są rzadsze. Pojawienie się zmian w węzłach chłonnych wpływa źle na rokowanie mięsaka Kaposiego. 

Rozpoznanie mięsaka Kaposiego

Diagnostyka mięsaka Kaposiego rozpoczyna się od badania podmiotowego (wywiadu) i badania przedmiotowego (fizycznego). Ostateczne rozpoznanie wymaga badania histopatologicznego materiału pobranego drogą biopsji. Badania obrazowe, jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, oraz metody endoskopowe, m.in. gastroskopia, bronchoskopia, kolonoskopia, wykonywane są w przypadku podejrzenia mięsaka Kaposiego narządów wewnętrznych. Bez objawów sugerujących takie umiejscowienie zmiany nie ma konieczności poszerzania diagnostyki. Wskazana jest diagnostyka różnicowa z takimi jednostkami, jak m.in.:

Na czym polega leczenie mięsaka Kaposiego?

Postępowanie lecznicze w przebiegu mięsaka Kaposiego różni się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. W łagodnych postaciach stosowane są metody miejscowego leczenia, a niekiedy nawet obserwacja. W ciężkich przypadkach preferowane jest systemowe leczenie. Rozwiązanie to rozważane jest również przy łagodnych postaciach, które szybko postępują.

W leczeniu miejscowym stosuje się metody chirurgiczne, krioterapię, termoablację i łyżeczkowanie, wstrzyknięcia winblastyny. W przypadku szybkiej progresji choroby czy zajęcia narządów wewnętrznych sięga się po chemię. Liposomalna doksorubicyna jest lekiem z wyboru w chemioterapii mięsaka Kaposiego. W razie potrzeby wprowadzana jest też radioterapia, która ma na celu poprawę lokalnej kontroli choroby i łagodzenie jej objawów. U chorych z postacią związaną z AIDS konieczne jest wdrożenie intensywnej terapii antyretrowirusowej (HAART).

Źródła
  1. M. Boratyńska, S. Zmonarski, Mięsak Kaposiego u biorców przeszczepu nerki – obraz kliniczny, rozpoznanie i postępowanie terapeutyczne, „Forum Nefrologiczne” 2009, t. 2, nr 3, s. 155–161.
  2. B. Itrych, Z. Sadulaev, P. Brzeziński, Mięsak Kaposiego – od diagnostyki do leczenia, „Dermatologia po Dyplomie” 2019, nr 1. Online: https://podyplomie.pl/dermatologia/31995,miesak-kaposiego-od-diagnostyki-do-leczenia [dostęp: 12.05.2023].
  3. J. Roszkiewicz, B. Nedoszytko, M. Lange, Mięsak Kaposiego – fascynująca historia współczesnej medycyny, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2010, t. 4, nr 4, s. 246–254.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.