account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Arytmia serca – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian07.04.2024Aktualizacja: 07.04.2024

Najnowsze dane Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące chorób układu krążenia wśród Polaków nie są optymistyczne. Szacuje się, że milion osób cierpi na niewydolność serca, a z powodu zawału umiera 15 tys. ludzi rocznie. W kategorii tych schorzeń mieści się także arytmia serca, czyli zaburzenia rytmu tego kluczowego organu. Jej najczęstszymi i najbardziej charakterystycznymi objawami są: kołatanie serca, ból w klatce piersiowej lub duszności. Sprawdź, do jakiego lekarza się udać, gdy zauważysz u siebie podobne symptomy i jak wygląda leczenie.


czy-artymia-serca-jest-grozna-objawy-przyczyny
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Co to jest arytmia serca? 
  2. Jakie są przyczyny arytmii?
  3. Arytmia serca – objawy
  4. Arytmia serca – jak wygląda diagnostyka i leczenie?
  5. Arytmia serca – możliwe powikłania

Co to jest arytmia serca? 

Arytmia (nazywana również potocznie arytmią serca) to określenie zaburzeń rytmu serca. Może wiązać się ona ze zbyt szybką lub zbyt wolną pracą mięśnia sercowego. Wynika to z nieprawidłowego przesyłania impulsów elektrycznych z przedsionków serca do komór. W sercu człowieka znajdują się komórki mięśniowe zdolne do do wytwarzania i przewodzenia impulsów elektrycznych. To właśnie one pobudzają struktury narządu – który przecież jest mięśniem – do skurczu w określonej kolejności. Jeśli dojdzie do zakłóceń w przewodzeniu impulsów, bicie serca staje się nieregularne, a częstość akcji serca może być zbyt wysoka lub zbyt niska.

Wśród arytmii serca wyróżnia się następujące rodzaje:

  • tachyarytmia (lub tachykardia) – zbyt szybkie bicie serca, czyli powyżej 100 uderzeń na minutę w stanie spoczynku. Często spotykaną odmianą tachyarytmii jest migotanie przedsionków, objawiające się szybkimi i nieregularnymi, a wręcz chaotycznymi skurczami mięśnia sercowego. To patologiczny stan, w którym tętno może sięgać nawet do ponad 300 uderzeń na minutę;

  • bradyarytmia (lub bradykardia) – zbyt wolne bicie serca, czyli poniżej 60 uderzeń na minutę. Tętno spoczynkowe u wyczynowych sportowców lub ambitnych amatorów bywa znacznie niższe od podanej wartości i nie będzie się to wiązało z nieprawidłowościami w pracy serca. 

  • arytmie komorowe – powstają w komorach serca;

  • arytmie nadkomorowe – powstają najczęściej w przedsionkach, ale obejmują również pęczek Hisa (przewodzi on impulsy z przedsionków do komór) i inne, położone wyżej struktury mięśnia sercowego. 

Jakie są przyczyny arytmii?

Zaburzenia rytmu serca często wiążą się z innymi chorobami lub wadami wrodzonymi tego narządu, takimi jak:

  • choroba niedokrwienna serca

  • kardiomiopatie, 

  • zapalenie mięśnia sercowego, 

  • choroby układu bodźcowo-przewodzącego o podłożu genetycznym,

  • nadciśnienie tętnicze. 

Arytmia wcale nie musi mieć bezpośredniego związku ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Omawiane zaburzenia rytmu serca pojawiają się także w przebiegu nadczynności lub niedoczynności tarczycy, towarzyszą zaburzeniom elektrolitowym (głównie niedoborom magnezu i potasu we krwi), są wynikiem długotrwałego wysiłku fizycznego, niedotlenienia czy skutkiem przyjmowania substancji psychoaktywnych (np. dopalaczy). Przejściowe zaburzenia pracy serca mogą być również skutkiem ubocznym działania niektórych leków. 

Pamiętaj, że osoby prowadzące zdrowy tryb życia są mniej narażone na choroby układu krążenia. Postaw na aktywność fizyczną dostosowaną do Twoich możliwości i zminimalizuj ryzyko powstania zaburzeń rytmu serca. 

Arytmia serca – objawy

W niektórych przypadkach arytmia serca nie daje żadnych objawów, jednak wiele osób dotkniętych tym schorzeniem obserwuje u siebie następujące symptomy:

  • kołatanie serca,

  • ból w klatce piersiowej,

  • duszności,

  • zawroty głowy,

  • omdlenia,

  • uczucie, że serce na chwilę przestaje bić.

Arytmia serca – jak wygląda diagnostyka i leczenie?

Pacjenci często dowiadują się o zaburzeniach rytmu serca dopiero podczas rutynowego badania EKG. Na badania tego rodzaju skieruje Cię lekarz rodzinny lub kardiolog, jeśli zgłosisz dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego. Terapia arytmii polega najczęściej na przyjmowaniu leków antyarytmicznych. Jeśli są one nieskuteczne, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się takie zabiegi jak kardiowersja elektryczna czy ablacja, polegająca na przezskórnym odizolowaniu obszaru tkanki serca odpowiadającej za powstawanie zaburzeń. 

Jeśli chcesz mieć możliwość skonsultowania się z kardiologiem nawet w ciągu 3 dni roboczych od umówienia wizyty, kup jeden z trzech pakietów Polisy Zdrowie Welbi. W ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego już od 69 zł miesięcznie możesz zyskać dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu z czasem oczekiwania na konsultację do 24 godzin i do lekarzy specjalistów z oczekiwaniem na konsultację przeważnie nie dłuższym niż 3 dni robocze. W ramach miesięcznej składki zyskasz też dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych z listy dla danego pakietu, w tym EKG, lipidogramu czy morfologii.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w wybranym pakiecie.

Arytmia serca – możliwe powikłania

Nieleczona arytmia serca może prowadzić do różnych powikłań. Najpoważniejsze z nich to: udar niedokrwienny mózgu, niewydolność serca, zatory tętnic kończyn dolnych czy zatorowość płucna. Uważnie obserwuj swój organizm i konsultuj swoje obawy ze specjalistą podczas wizyty stacjonarnej lub online.

Źródła
  1. K. Sygit, Choroby układu sercowo-naczyniowego i ich prewencja, Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Kalisz 2022. 
  2. P. Pruszczyk i in., Wielka interna – kardiologia z elementami angiologii – część 1-2, Wydawnictwo Medical Tribune, Warszawa 2018.
  3. S. Stec, Zaburzenia rytmu serca, zaburzenia rytmu życia. Przewodnik po objawach i leczeniu arytmii serca, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.