account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.

Na czym polega i kiedy się wykonuje test Thomasa?

Agata Oleszkiewicz22.02.2024Aktualizacja: 22.02.2024

Test Thomasa jest przydatny w diagnostyce niektórych chorób i nieprawidłowości dotyczących pracy bioder. Pozwala on określić przykurcz mięśni zginaczy stawów np. w przebiegu zmian zwyrodnieniowych czy w stanach pooperacyjnych bioder. Sprawdź, na czym polega test Thomasa i kiedy się go wykonuje!


na-czym-polega-test-thomasa-kiedy-sie-go-wykonuje
Pixabay.com

Polecane

rezonans-magnetyczny-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie
1 min.
Rezonans magnetyczny – co to za badanie? Jakie są wskazania i sposób przygotowania?
19.05.2021
badania-serca-jakie-sa-rodzaje-na-czym-polegaja
Zdrowie
1 min.
Badania serca - jakie są rodzaje? Na czym polegają?
30.07.2021
kalendarz-badan-profilaktycznych-dla-kobiet-kiedy-i-co-badac
Zdrowie
1 min.
Kalendarz badań profilaktycznych dla kobiet – kiedy i co badać?
30.11.2021
spirometria-co-to-jest-na-czym-polega-badanie
Zdrowie
1 min.
Spirometria – co to za badanie? Jakie są wskazania i przygotowania do niego?
19.05.2021
Spis treści
 1. Czym jest test Thomasa?
 2. Przebieg testu Thomasa
 3. Interpretacja wyników
 4. Kto może zalecić test Thomasa?
 5. Kiedy wykonać test Thomasa?
 6. Test Jandy

Czym jest test Thomasa?

Test Thomasa to rodzaj badania funkcjonalnego stawu biodrowego. Jest on powszechnie stosowany w fizjoterapii do diagnostyki napięcia grupy mięśni odpowiedzialnych za ruch zgięcia biodra.

To proste do przeprowadzenia badanie przydatne w rozpoznawaniu problemu obecności przykurczu stawu, np. takiego, jaki może wystąpić po artroskopii biodra czy pojawiającego się w wyniku zmian zwyrodnieniowych stawu.

Test Thomasa stanowi także niemniej ważny element monitorowania procesu leczenia usprawniającego biodra. Bywa cennym narzędziem w rehabilitacji wielu schorzeń dotyczących bioder, a nawet jest pomocny w niektórych schorzeniach dolnego odcinka kręgosłupa, czyli lędźwiowo–krzyżowego.

Przebieg testu Thomasa

Test Thomasa rozpoczyna się od przyjęcia odpowiedniej pozycji wyjściowej. Osoba badająca biodro poleci Ci położenie się tyłem na kozetce z wyprostowanymi nogami. Ułożenie rąk nie ma większego znaczenia dla uzyskania optymalnych wyników, ale zwykle należy je ułożyć swobodnie obok tułowia.

W następnej fazie należy wykonać już konkretny ruch. Istotą badania jest niespieszne przeprowadzenie maksymalnego zgięcia kolana z przyciągnięciem go do klatki piersiowej w taki sposób, aby doprowadzić do możliwie jak największego spłycenia lordozy lędźwiowej, czyli naturalnej krzywizny kręgosłupa w odcinku lędźwiowym ze szczytem łuku skierowanym w stronę brzuszną. Test Thomasa wywołuje w lordozie uwypuklenie w drugą stronę, czyli w kierunku grzbietowym. To znaczy, że plecy w dolnym odcinku zbliżą się do kozetki, ale jest to celowy zabieg. Dla uzyskania większego zbliżenia kolana do klatki piersiowej możesz chwycić oburącz nogę poniżej kolana.

Test Thomasa wykonuje się kończyną dolną, która nie jest obciążona przykurczem, czyli zdrową nogą. Badany staw biodrowy pozostaje w pozycji wyjściowej przez cały czas trwania oceny funkcjonalnej.

Po wykonaniu ruchu zgięcia zdrowej nogi w kolanie osoba przeprowadzająca test może dokonać analizy.

Interpretacja wyników

Jeśli podczas testu Thomasa w biodrze, które pozostało w wyproście w pozycji wyjściowej, narasta zgięcie, może to świadczyć o obecności przykurczu zgięciowego. Dzieje się tak ze względu przede wszystkim na zmianę pochylenia miednicy do tyłu podczas zgięcia zdrowego kolana powodującego funkcjonalne spłycenie lordozy lędźwiowej. Miednica, która została uniesiona od przodu, za pośrednictwem sztywnych i przykurczonych mięśni wywołuje zgięcie nogi w biodrze, co możesz zaobserwować jako uniesienie okolicy uda nad kozetkę.

Mimo istnienia przykurczu podczas wykonywania testu nie pojawia się zwykle ból stawów biodrowych. Pewne dolegliwości mogą jednak dokuczać w przebiegu powstania stanów zapalnych, zerwanych mięśni czy postępujących zmian zwyrodnieniowych będących przesłanką do przeprowadzenia testu Thomasa. Objawy towarzyszące zależą od przyczyny problemu.

Stopień przykurczu w stawie biodrowym wykrytym testem Thomasa może być określony poprzez pomiar kąta pomiędzy udem a powierzchnią kozetki.

Kto może zalecić test Thomasa?

Na test Thomasa możesz dostać skierowanie od swojego lekarza prowadzącego, ortopedy czy fizjoterapeuty, ale także innych specjalistów, ponieważ sprawdza się w diagnostyce wielu chorób dotyczących stawów biodrowych.

Jeśli jego wyniki będą dla Ciebie niepomyślne, może okazać się niezbędne przeprowadzanie regularnie tego badania. Konieczne mogą być także wizyty u lekarza w celu konsultacji postępów rehabilitacji i ewentualnej ewaluacji programu leczenia. Chcąc uniknąć kolejek, możesz zdecydować się na jeden z pakietów prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

W pakiecie OCHRONA COMPLEX od 119 zł miesięcznie zyskasz:

 • nielimitowany dostęp do lekarzy różnych specjalności, w tym ortopedy (lekarzy POZ i 29 innych specjalistów, w tym dziecięcych);

 • możliwość wykonania ponad 200 badań, w tym np. prześwietlenia RTG, przydatnego nie tylko w diagnostyce bioder, ale także umożliwiającego sprawdzenie, czy masz zdrowy kręgosłup w profilaktyce niektórych chorób reumatologicznych i przydatnego w niespodziewanych sytuacjach pourazowych.

Kiedy wykonać test Thomasa?

Dodatni wynik testu Thomasa, czyli obecność przykurczu zgięciowego, nie musi świadczyć od razu o chorobach czy innych nieprawidłowościach stawu biodrowego. Zdarza się bowiem tak, że grupa badanych mięśni jest zwyczajnie mało elastyczna i rozciągnięta. Aby to potwierdzić, warto diagnostykę rozszerzyć o inne badania, np. laboratoryjne, które ustalą np. ilość markerów reumatoidalnych czy zapalnych. Wówczas wyniki obu testów pomogą zdiagnozować problem z biodrem.

Dodatni test Thomasa najczęściej ma jednak podłoże:

 • zwyrodnieniowe,

 • zapalne,

 • związane z zaburzeniami mięśniowymi (np. zerwany mięsień z poddanej testowi grupy mięśni może powodować przykurcz).

Test Jandy

Stanowi on w powszechnej praktyce fizjoterapeutycznej rozszerzenie testu Thomasa. Test Jandy przeprowadza się jednak w leżeniu na plecach na kozetce tylko do odcinka kości krzyżowej. Aby wykonać to badanie, musisz tylko plecami ułożyć się na leżance, a nogi, czyli uda wraz z podudziami, wystawić poza nią.

Kiedy test Thomasa odnosi się ogólnie do przykurczu zginaczy biodra, to test Jandy pozwala ustalić, który mięsień jest za to odpowiedzialny, gdyż za ruch zgięcia w stawie biodrowym odpowiada kilka mięśni. Z tego powodu fizjoterapeuta oprócz polecenia wykonania zgięcia nogi (jak przy teście Thomasa) wykonuje także ruchy bierne badanej nogi.

Dzięki temu, że test Jandy jest bardziej szczegółowy, możesz dostać dokładniejsze rozciągające i wzmacniające ćwiczenia na stawy biodrowe. Ten test możesz wielokrotnie powtarzać w czasie rehabilitacji. Pamiętaj, że korekta przykurczu jest procesem i wymaga nie tylko pełnego zaangażowania w gimnastykę z Twojej strony, ale również regularnych kontroli lekarskich w celu monitorowania postępów!

Źródła
 1. K. Backup, J. Backup, Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, PZWL, Warszawa 2014.
 2. W. Kasprzak, Fizjoterapia kliniczna, PZWL, Warszawa 2011.
 3. A. Straburzyńska–Lupa, G. Straburzyński, Fizjoterapia z elementami klinicznymi, PZWL, Warszawa 2008.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skladniki-krwi-i-ich-funkcje-co-warto-wiedziec
Zdrowie
3 min.
Składniki krwi i ich funkcje - co warto wiedzieć?
30.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.