account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 2 min.

Niedobór wapnia – przyczyny, objawy i skutki

Agnieszka Falborska28.10.2021Aktualizacja: 07.10.2023

Źle zbilansowana dieta to tylko jedna z przyczyn niedoboru wapnia w organizmie. Przez pewien czas może on być niezauważalny i bezobjawowy. Jednak pojawiająca się tężyczka czy częste złamania powinny wzbudzić czujność. Sprawdź, jakie skutki może mieć niedobór wapnia.


niedobory-wapnia-jakie-sa-typowe-objawy-i-skutki
pexels.com

Polecane

bulka-grahamka-jakie-ma-wartosci-odzywcze-i-sklad
Odżywianie
1 min.
Bułka grahamka - jakie ma wartości odżywcze i skład?
21.01.2022
woda-oligocenska-jakie-ma-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Co to jest woda oligoceńska? Poznaj jej pochodzenie i właściwości
19.05.2021
platki-jaglane-jak-je-ugotowac-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Płatki jaglane - jak je ugotować? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
miod-z-kwiatow-czarnego-bzu-wlasciwosci-zdrowotne
Odżywianie
1 min.
Co leczy miód z kwiatów czarnego bzu i jak go zrobić samodzielnie?
14.05.2021
Spis treści
 1. Jaką rolę pełni wapń w organizmie i jakie jest zapotrzebowanie na ten pierwiastek?
 2. Jak wykryć niedobór wapnia?
 3. Niedobór wapnia – przyczyny i choroby, które mogą go wywołać
 4. Jakie są objawy niedoboru wapnia?
 5. Skutki niedoboru wapnia

Jaką rolę pełni wapń w organizmie i jakie jest zapotrzebowanie na ten pierwiastek?

Wapń to podstawowy materiał budulcowy kości i zębów. Bierze udział w przewodnictwie bodźców nerwowych, skurczu mięśni, aktywuje niektóre enzymy, uczestniczy w regulacji hormonalnej i krzepnięciu krwi. Jest również potrzebny do pracy układu sercowo-naczyniowego. Głównym rezerwuarem wapnia są kości i zęby, a zaledwie 1% wapnia znajduje się w płynach zewnątrzkomórkowych. Odpowiednie stężenie tego pierwiastka jest regulowane poprzez działanie hormonów – parathormonu i kalcytoniny. Zapotrzebowanie na wapń zmienia się na różnych etapach życia. U dzieci i nastolatków w związku z okresem wzmożonego wzrastania jest stosunkowo wysokie (1300 mg w wieku 10–18 lat). Zmniejsza się w czasie dorosłości do 1000 mg (z wyjątkiem okresu ciąży) i ponownie rośnie w wieku starszym, gdy zaczynają przeważać procesy kataboliczne (1200 mg).

Jak wykryć niedobór wapnia?

O ewentualnych niedoborach wapnia najczęściej często mowa jest w sytuacji, gdy dieta nie dostarcza odpowiedniej ilości tego pierwiastka. Natomiast klinicznie można je stwierdzić na podstawie badań laboratoryjnych. Niedobór wapnia nazywamy hipokalcemią. W surowicy krwi stężenie wapnia całkowitego spada do wartości poniżej 2,25 mmol/l i/lub wapnia zjonizowanego poniżej 0,95 mmol/l.

Niedobór wapnia – przyczyny i choroby, które mogą go wywołać

Niedobór wapnia bywa skutkiem niedoborowej diety. Stąd osoby na dietach eliminacyjnych, które ograniczają znaczące źródła wapnia w diecie (np. przetwory mleczne), muszą zatroszczyć się o jego dostarczenie z innych produktów. Objawy mogą wystąpić nagle, zarówno w wyniku ostrego, jak i przewlekłego niedoboru wapnia. Wśród przyczyn takiego stanu należy wskazać:

 • niedobór witaminy D,

 • niedoczynność przytarczyc i wynikające z niej problemy hormonalne,

 • hiperfosfatemię (związaną z niewydolnością nerek),

 • hipomagnezemię (może rozwijać się m.in. u alkoholików),

 • przyjmowanie niektórych leków (np. diuretyków).

Niedobór wapnia bywa konsekwencją upośledzonego wchłaniania tego pierwiastka, np. w zespole złego wchłaniania. Występuje również w sytuacji nadmiernego odkładania się wapnia w tkankach lub nadmiernej utraty wapnia z moczem. Zmniejszone wchłanianie wapnia może być konsekwencją niekorzystnego stosunku wapnia do fosforu (którego nie brakuje w produktach spożywczych), ponieważ fosfor reaguje z wapniem. Co jeszcze powoduje niedobór wapnia? Na ujemny bilans wapniowy wpływa również nadmierne spożycie soli kuchennej i powiązane z tym zwiększone wydalanie wapnia. Wapń w warunkach fizjologicznych jest wchłaniany w jelicie cienkim, więc choroby upośledzające błonę śluzową w tych obszarach są potencjalną przyczyną hipokalcemii. Będzie to m.in.: celiakia czy choroba Leśniowskiego-Crohna, choroba wrzodowa dwunastnicy, stan po resekcji jelit oraz długi czas leczenia pozajelitowego. Na liście przyczyn znajduje się także ostre zapalenie trzustki.

Jakie są objawy niedoboru wapnia?

Długotrwały niedobór wapnia w diecie lub zaburzona gospodarka wapniowa prowadzi do obniżenia stężenia wapnia we krwi. Objawy braku wapnia w organizmie, jeśli jest to niewielki spadek poniżej wartości prawidłowych, zwykle nie są widoczne. Taki stan nazywany jest hipokalcemią przejściową. W ostro rozwijającej się hipokalcemii pojawiają się mrowienia warg, języka, palców, bóle i kurcze mięśni, czyli tężyczka. U osób dorosłych objawem mogą być częstsze złamania, które nie zawsze od razu wiązane są z niedoborem wapnia. Objawy niedoboru wapnia w organizmie obejmują także masę mięśniową – może pojawić się odczuwalne osłabienie siły mięśni. W przypadku znaczącego obniżenia stężenia tego pierwiastka, które jest potencjalnie zagrażające życiu, pojawiają się też neurologiczne objawy niedoboru wapnia: dezorientacja, splątanie, niepokój, depresja, nerwowość, psychozy. Na niedobór wapnia wskazują też zmiany skórne – suchość, wyprysk atopowy, łuszczyca czy złuszczające zapalenie skóry.

Skutki niedoboru wapnia

Niedobór wapnia u dzieci powoduje:

Jeżeli hipokalcemia występuje przed ukończeniem 5. roku życia, prowadzi do zaburzeń uzębienia (osłabienie szkliwa, niedorozwój zębów przedtrzonowych). U dorosłych przede wszystkim skutkiem jest osteoporoza, która im bardziej zaawansowana, tym trudniejsza w leczeniu. Przewlekle utrzymujący się stan niedoboru wapnia jest przyczyną łamliwości paznokci i włosów, zaćmy, łysienia, zaburzeń w obrębie kości śródręcza i śródstopia.

Źródła
 1. A. Wojtasik i wsp., Składniki mineralne [w:] M. Jarosz i wsp. (red), Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2020, s. 274–277.
 2. A. Kanikowska i wsp., Żywienie osób z nadwrażliwością pokarmową [w:] M. Grzymisławski (red), Dietetyka kliniczna, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019, s. 542.
 3. D. Śmigiel-Papińska, Znaczenie prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych ekologicznie w aspekcie profilaktyki osteoporozy, Borgis – Medycyna Rodzinna 2002, t 1, s. 42–45
 4. R. Gellert, Hipo- i hiperkalcemia patogeneza i problemy terapeutyczne, „Forum Nefrologiczne” 2011, t. 4, nr 4, s. 373–382.
 5. W. Jakubas-Kwiatkowska, Hipokalcemia w praktyce klinicznej — przyczyny, objawy i leczenie. „Choroby serca i naczyń” 2005, t. 2, nr 4, 232–237.
Author Agnieszka Falborska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
niedobor-bialych-krwinek-co-jesc-co-wlaczyc-do-diety
Odżywianie
2 min.
Niedobór białych krwinek - co jeść? Co włączyć do diety?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.