Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieCiąża i poród 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Jak bezpiecznie korzystać z aktywności fizycznej?

Marta Skrzypek

Lek. Wiktor Trela

24.01.2022

Aktualizacja: 29.09.2022

Kobiety, gdy zachodzą w ciążę, obawiają się przybrania na wadze i utraty pięknej sylwetki. Niestety, wielu lekarzy odradza nadmierną aktywność fizyczną ze względu na bezpieczeństwo mamy i dziecka. Na szczęście przy przestrzeganiu podstawowych zasad ryzyko jest minimalne. Zatem jakie ćwiczenia dla kobiet w ciąży są bezpieczne?


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
jakie-cwiczenia-dla-kobiet-w-ciazy-sa-bezpieczne
pexels.com

Polecane

woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Ćwiczenia w ciąży - czy to jest bezpieczne?
 2. Ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży
 3. Ćwiczenia w drugim trymestrze ciąży
 4. Ćwiczenia w trzecim trymestrze ciąży

Ćwiczenia w ciąży - czy to jest bezpieczne?

O ile lekarz kategorycznie nie zabroni, umiarkowane ćwiczenia w ciąży są bezpieczne, a nawet wskazane. Niosą ze sobą wiele korzyści zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Bardzo dobrze przygotowują organizm do porodu, połogu oraz macierzyństwa. Regularne ćwiczenia poprawiają wydolność organizmu, odporność i sprężystość ciała. Umiarkowane ćwiczenia modelują sylwetkę, stabilizują kręgosłup wzmacniają wszystkie mięśnie, poprawiają krążenie i relaksują. W dodatku regularna aktywność fizyczna w ciąży poprawia napięcie skóry, co zapobiega potencjalnym rozstępom. Co więcej, wzmacniają krocze i mięśnie dna miednicy, co bardzo pomaga przy porodzie oraz w trakcie połogu. Niestety, nie każda przyszła mama może ćwiczyć.Do najczęstszych przeciwwskazań zalicza się:

 • cukrzycę,

 • krwawienie podczas ciąży,

 • rzucawkę,

 • ciążę bliźniaczą,

 • niedokrwistość,

 • wszelkie choroby nerek i serca,

 • niektóre choroby autoimmunologiczne,

 • przedwczesne skurcze,

 • częste infekcje i przeziębienia,

 • ciężką hipotrofię płodu.
  Zanim zaczniesz wykonywać jakiekolwiek ćwiczenia, należy bezwzględnie skonsultować się z ginekologiem, który prowadzi Twoją ciążę. Ponadto musisz pamiętać, że nie każde ćwiczenia są bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży

Jeżeli jesteś zdrową mamą, a Twojej ciąży nic nie zagraża, możesz wykonywać prostą aktywność fizyczną. Jakie ćwiczenia możesz wykonywać w ciąży? Najbezpieczniejszą formą uprawiania sportu będą spacery i piesze wędrówki po niewymagających trasach. Pamiętaj, by unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Spacery nie powinny być zbyt długie, wystarczy 30-45 minut dziennie, połączone z prostymi ćwiczeniami oddechowymi. Jest to aktywność fizyczna, którą możesz wykonywać w każdym trymestrze ciąży.W pierwszym oraz drugim trymestrze możesz uprawiać lekki jogging oraz taniec, ponieważ dziecko chroni wówczas płyn owodniowy. Dozwolone jest również uprawianie jogi, która fizycznie wzmacnia mięśnie i kręgosłup. Pamiętaj jednak, aby skupić się na wybranych ćwiczeniach, najlepiej oddechowych i relaksujących. Joga w ciąży pomaga się zrelaksować i wyciszyć, łagodzić stany lękowe i uspokoić huśtawkę nastrojów.Możesz również wykonywać lekki trening pilates, który bardzo pozytywnie wpływa na dokuczliwy w ciąży kręgosłup. W dodatku pilates wzmacnia mięśnie dna miednicy i rozluźnia ciało, co może pomóc w trakcie porodu.

Ćwiczenia w drugim trymestrze ciąży

Drugi trymestr to czas, aby kupić odpowiedni strój kąpielowy i udać się na basen. Jest to moment, kiedy powinnaś postawić na trening ogólnorozwojowy, a więc dobrym pomysłem jest relaks w wodzie lub spokojne pływanie żabką. Pamiętaj, aby unikać gorących temperatur, czyli korzystania z jacuzzi oraz sauny. Chodzenie na pływalnię wiąże się również z ryzykiem infekcji, a więc jeżeli takowa się pojawi, należy zaprzestać korzystania z basenu i udać się niezwłocznie do lekarza ginekologa. W drugim trymestrze zaczyna się uwidaczniać brzuszek ciążowy, zachodzą zmiany w postawie, a Twój kręgosłup jest coraz bardziej obciążony. Zalecana jest wówczas joga prenatalna, wszelkie ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy oraz nauka oddychania przeponą. Warto również zainwestować w gumową piłkę i wykonywać na niej lekkie ćwiczenia.Przykłady ćwiczeń z piłką:

 • Skłony tułowia -możesz usiąść na krześle lub na piłce. Podnieś lewą rękę do góry i wykonaj skłon w prawą stronę. Zatrzymaj pozycję. Powtórz na drugą stronę. Wdech towarzyszy pozycji wyprostowanej, wydech zrób podczas skłonu.

 • Kołysanie - leżąc na piłce, możesz delikatnie kołysać się na niej do przodu i do tyłu. Jest to doskonałe ćwiczenie, które jednocześnie rozluźnia mięśnie i wzmacnia kręgosłup.

 • Aktywne siedzenie - siedząc na piłce, musisz przyjąć odpowiednią postawę ciała. Wówczas napinasz wszystkie mięśnie, by utrzymać równowagę.
  Pamiętaj, aby dopasować piłkę do swojego wzrostu - musisz siedzieć na takiej samej wysokości, na której siedzisz na krześle.

Ćwiczenia w trzecim trymestrze ciąży

W trzecim trymestrze powinnaś skupić się na poprawieniu elastyczności ciała i napinaniu mięśni dna miednicy. Dzięki temu będziesz odprężona, zrelaksowana i gotowa do porodu. Powinnaś znacznie zmniejszyć intensywność wykonywanych ćwiczeń, aby nie forsować organizmu. Nadal możesz spacerować, uprawiać jogę dla ciężarnych i ćwiczenia na piłce, ale znacznie krócej. W zasadzie wszystkie ćwiczenia dla ciężarnych w trzecim trymestrze powinny być wykonywane w pozycji siedzącej, ponieważ na stojąco i leżąco za bardzo obciążasz organizm. Najlepszymi ćwiczeniami na tym etapie będą: aktywne siedzenie na piłce, nauka oddychania przeponowego czy skłony do boków.Pamiętaj, że ćwiczenia są bardzo ważne, aby przygotować mamę do wysiłku, jakim jest poród i trudny okres połogu. Niemniej jednak najważniejszą zasadą jest pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana dieta, a zmiana nawyków żywieniowych powinna nastąpić jeszcze przed zajściem w ciążę.

Źródła
 1. A. Dziedzic, Fit Mom. Ciąża, Wydawnictwo Muza, Warszawa, 2017.
 2. B. Calais-Germain, Dno miednicy. Ciąża, poród, połóg. Anatomia i ćwiczenia, WSEiT, Poznań, 2021.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.