account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Czy zwiększona wydzielina z pochwy u dziewczynki to patologia?

Magdalena Drąg26.02.2024Aktualizacja: 26.02.2024

Upławy, choć zwykle kojarzone są z dolegliwościami dorosłych kobiet, mogą również występować u dziewczynek przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Jest to naturalnie związane z prawidłowym funkcjonowaniem układu rozrodczego.


o-czym-moga-swiadczyc-uplawy-u-dziewczynki
Pixabay.com

Polecane

jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
Spis treści
  1. Prawidłowa wydzielina pochwowa
  2. Upławy – co możemy tak nazwać?
  3. Przyczyny upławów u noworodków
  4. Przyczyny upławów u dziewczynek w wieku przedszkolnym
  5. Antybiotykoterapia

Prawidłowa wydzielina pochwowa

Prawidłowo u każdej dziewczynki, nastolatki i kobiety gruczoły nabłonka pochwy, błony śluzowej macicy, szyjki macicy i jajowodów produkują wydzielinę. Ta wydzielina ma kilka funkcji, m.in. warunkuje płodność, chroni przed infekcjami układu rodnego i pozwala na jego prawidłowe funkcjonowanie. Ma ona charakter śluzowo-surowiczy, w zależności od wieku czy fazy cyklu, jeśli dziewczyna już miesiączkuje. To główna trudność w ocenie wydzieliny u dziewczynki, w każdym wieku można spodziewać się innych problemów. Pisząc „dziewczynka”, mam na myśli noworodka, niemowlę, dziecko przedszkolne, wczesnoszkolne, a nawet nastolatkę. W każdej z tych grup sformułowanie „prawidłowa wydzielina pochwowa” znaczy co innego.

Prawidłowa wydzielina pochwowa ma wiele wariantów. U każdej kobiety czy dziewczyny może różnić się konsystencją, barwą, zapachem i lepkością. Jednak zwykle jest bezbarwna lub biaława, jednorodna, bezwonna lub o delikatnym zapachu. Nie powinna wymagać noszenia wkładek higienicznych. Jej prawidłowa, fizjologiczna ilość może zostawiać wilgotne plamki na bieliźnie, i jest to całkiem normalne. 

Upławy – co możemy tak nazwać?

Zmiana składu i proporcji we florze bakteryjnej pochwy może prowadzić do powstania nieprawidłowej wydzieliny z pochwy. Nieprawidłowa wydzielina charakteryzuje się zwiększoną objętością, nieprzyjemnym zapachem, zmianą koloru i konsystencji. Zwykle taka zmiana daje nieprzyjemne objawy, takie jak: zaczerwienienie i pieczenie sromu, swędzenie, ból i czasami pieczenie podczas oddawania moczu. Takie objawy sugerują infekcję pochwy, a ta najczęściej jest spowodowana przez drożdżaki, takie jak Candida albicans. Oczywiście istnieje wiele innych drobnoustrojów, które mogą powodować infekcje dróg rodnych. Upławy i infekcja dróg rodnych mogą wystąpić u każdej kobiety – od tej malutkiej do tej w zaawansowanym wieku.

Zwiększona wydzielina pochwowa może być naturalnym zjawiskiem związanym z funkcjonowaniem układu rozrodczego. Chociaż najczęściej kojarzona jest z dojrzewaniem i okresem płodności, może pojawić się u dziewczynki jeszcze przed osiągnięciem wieku dorosłego. Warto zdawać sobie sprawę, że u małych dziewczynek również może wystąpić infekcja dróg rodnych, choć to dosyć rzadkie sytuacje.

Przyczyny upławów u noworodków

U noworodków płci żeńskiej hormony matki mogą wpływać na delikatny układ hormonalny dziecka, co może skutkować pojawieniem się upławów. Między wargami sromowymi może występować niewielka ilość wydzieliny lub śluzu, nawet z domieszką krwi. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że to naturalna, fizjologiczna wydzielina, której nie powinno się zmywać. Strefa intymna u niemowlęcia potrzebuje szczególnej troski ze względu na jej delikatność. U dziewczynek przemywanie okolic sromu najlepiej wykonać delikatnie, używając wacika zamoczonego w przegotowanej wodzie. Ruch powinien być skierowany od przodu ku tyłowi, tak aby uniknąć przenoszenia bakterii z okolicy odbytu. 

Przyczyny upławów u dziewczynek w wieku przedszkolnym

Infekcje intymne mogą dotykać dziewczynki w wieku przedszkolnym z uwagi na szczególną delikatność nabłonka miejsc intymnych. To sprawia, że są one bardziej podatne na urazy i infekcje. Dodatkowo brak owłosienia łonowego oraz inna budowa warg sromowych wpływa na mniejszą ochronę przed infekcjami. W pochwach dziewczynek brakuje bakterii, takich jak pałeczki kwasu mlekowego. Te bakterie probiotyczne odgrywają rolę naturalnej bariery ochronnej i ich ilość jest wystarczająca dopiero około 5. roku życia.

Istnieje szereg innych czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi infekcji intymnych u dzieci, m.in.:

  • niedostateczna lub nieprawidłowa higiena, np. nieumiejętne podcieranie się po skorzystaniu z toalety,

  • eksploracja własnego ciała, dotykanie miejsc intymnych nie zawsze czystymi rękoma,

  • używanie nieodpowiednich kosmetyków, np. mydła, które wysusza, lub kosmetyków, które uczulają,

  • obecność ciała obcego w pochwie – dzieci mają nieskończoną wyobraźnię, wiele z nich trafia na SOR z klockiem LEGO w nosie. Czasami małe przedmioty mogą trafić gdzie indziej,

  • owsica,

  • atopowe zapalenie skóry,

  • używanie tych samych ręczników co dorośli. Niektóre infekcje łatwo przenoszą się za pomocą przedmiotów, takich jak: pościel, ręczniki, czy powierzchnie, np. wanny.

Kiedy w posiewach pobranych od dzieci pojawiają się bakterie, które zwykle występują u dorosłych, może to skłaniać do podejrzeń o molestowanie seksualne. Należy traktować tę kwestię z wyczuciem i delikatnością.

Antybiotykoterapia

Antybiotykoterapia może spowodować wyjałowienie mikrobiomu pochwy i niekontrolowany rozrost drożdżaków u kobiet w każdym wieku. Grzybica pochwy jest bardzo dokuczliwym schorzeniem. Leczenie przebiega względnie łatwo, jednak łatwiejsze jest przestrzeganie profilaktyki. Stosowanie probiotyków doustnych w postaci preparatów aptecznych lub produktów naturalnych bogatych w kultury odpowiednich bakterii zmniejsza ryzyko wystąpienia grzybicy pochwy.

Pamiętaj, że upławy u dziewczynki mogą mieć różne źródła, a nie zawsze stanowią powód do niepokoju. Jednak w przypadku obaw warto skonsultować się z pediatrą, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.

Niepokojące objawy u dzieci wymagają szybkiej diagnostyki. Zyskaj możliwość konsultacji z lekarzami wielu specjalności dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu od TU Zdrowie prezentowanemu na Welbi. Konsultacja z ginekologiem i ginekologiem dziecięcym może odbyć się w ciągu 3 dni. A na wizytę u pediatry będziesz czekać nie dłużej niż 1 dzień. Poza tym pakiet OCHRONA GOLD w ramach Polisy Zdrowie Welbi zapewni Ci i Twojemu dziecku (do 7 roku życia):

  • wizyty u specjalistów bez skierowania (39 specjalizacji lekarskich, w tym 14 specjalsitów dziecięcych),

  • możliwość wykonania diagnostyki obrazowej, takiej jak: USG, MRI, CT i RTG, łącznie 121 badań obrazowych,

  • szeroki panel badań laboratoryjnych, łącznie 152 rodzaje badań,

  • dostęp do profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia raz do roku,

  • możliwość wykonania 11 badań czynnościowych,

  • szczepienie ochronne przeciwko grypie sezonowej,

  • 4 wizyty domowe w roku,

  • 2 konsultacje z psychologiem lub psychiatrą w roku,

  • zabiegi rehabilitacyjne po złamaniach i zwichnięciach.

Z usług możesz skorzystać w ponad 3500 placówek na terenie całej Polski (listę otrzymasz od TU Zdrowie). Pamiętaj o sobie! Sprawdź ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, zamów rozmowę z konsultantem, uzupełniając formularz, opłać składkę i od razu korzystaj z prywatnej opieki medycznej.

Źródła
  1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. A. Milanowski, T. Lissauer, W. Carroll, Pediatria Lissauer, Edra Urban & Partner, Warszawa 2019.
  3. W. Kawalec, Pediatria, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.