account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

O czym może świadczyć jednoczesny ból głowy i szyi?

lek. Agnieszka Żędzian13.12.2023Aktualizacja: 28.02.2024

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn jednoczesnego bólu głowy i szyi. Dolegliwości są przeważnie konsekwencją łagodnych schorzeń i z czasem samoistnie mijają. O czym może świadczyć ból głowy i szyi? Jakie objawy towarzyszące powinny skłonić Cię do pilnej wizyty u lekarza? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule!


o-czym-moze-swiadczyc-jednoczesny-bol-glowy-i-szyi
Pixabay.com

Polecane

kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
 1. Jakie mogą być przyczyny bólu głowy i szyi?
 2. Napięciowy ból głowy i migrena
 3. Ból głowy pochodzenia szyjnego
 4. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
 5. Kiedy skontaktować się z lekarzem?
 6. Jak radzić sobie z jednoczesnym bólem głowy i szyi?

Jakie mogą być przyczyny bólu głowy i szyi?

Bólowi głowy często towarzyszą dolegliwości bólowe w innych okolicach. Czasem przybiera postać bólu głowy i oczu. Bywa też, że ból obejmuje oprócz głowy szyję. Istnieje kilka chorób, które mogą być przyczyną jednoczesnego bólu głowy i szyi.

Napięciowy ból głowy i migrena

Napięciowy ból głowy i migrena to najczęstsze z tzw. pierwotnych bólów głowy. Często towarzyszy im ból szyi. Może on poprzedzać napad bólu lub pojawić się w jego trakcie. W jednym z badań naukowcy stwierdzili, że jednoczesny ból głowy i szyi występował u 88% osób z napięciowym bólem głowy i u 76% pacjentów z migreną [1]. 

Objawy migreny i napięciowego bólu głowy znacznie się różnią. Ta pierwsza poprzedzona jest niekiedy objawami prodromalnymi, czyli tzw. aurą. Do symptomów aury należą m.in. zaburzenia widzenia, czucia czy węchu. W trakcie migrenowego bólu głowy osoba chora doświadcza ponadto często innych nieprzyjemnych dolegliwości – nudności, wymiotów, światłowstrętu i nadwrażliwości na dźwięki. Objawy te nie występują u pacjentów z napięciowym bólem głowy. Ma on też inny charakter, zwykle opisywany jako ucisk lub obręcz wokół głowy. Podczas migreny ból głowy jest pulsujący i często występuje tylko po jednej stronie.

Ból głowy pochodzenia szyjnego

Jednoczesny ból głowy i szyi bywa wywołany nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa szyjnego, a dokładniej – zmianami powodującymi podrażnienie nerwów rdzeniowych C1, C2 i C3. Należą do nich m.in. choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego i dyskopatia szyjna. Dolegliwości mają zwykle charakter nawracający, a napad bólu zwykle jest związany z gwałtownym ruchem w obrębie szyi. Ból głowy i szyi dotyczy w tym przypadku jednej strony ciała. Mogą mu towarzyszyć zmniejszenie ruchomości w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest groźną chorobą, która wymaga szybkiego, specjalistycznego leczenia. Za wystąpienie schorzenia odpowiadają najczęściej bakterie lub wirusy. Rzadziej jest powodowane przez grzyby lub pasożyty. Niekiedy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych rozwija się w przebiegu chorób autoimmunologicznych lub onkologicznych. W przebiegu choroby obserwuje się zwykle ból głowy i szyi, sztywność karku, gorączkę, nadwrażliwość na światło, zawroty głowy, nudności i wymioty. Mogą pojawić się również zaburzenia świadomości. W przypadku pojawienia się takich symptomów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jednoczesny ból głowy i szyi towarzyszy też infekcjom wirusowym, m.in. zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, odpowiedzialnym za wystąpienie objawów COVID-19. Jeśli podejrzewasz, że choroba dotyczy Ciebie, skonsultuj się z lekarzem.

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

W większości przypadków pojawienie się bólu głowy i szyi nie wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza. Dolegliwości często ustępują samoistnie lub w wyniku stosowania leków dostępnych bez recepty, np. ibuprofenu czy paracetamolu. Jeśli jednak ból nie mija lub przybiera na sile, a leki nie pomagają, udaj się do lekarza. Diagnostyki wymaga również nawracający ból głowy rano, może bowiem świadczyć o podwyższonym ciśnieniu wewnątrzczaszkowym. Niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą lub wezwij Pogotowie Ratunkowe pod numerem 999 lub 112, jeśli wystąpią u Ciebie:

 • intensywne wymioty, które uniemożliwiają przyjmowanie płynów,

 • utrata widzenia,

 • ból głowy trwający ponad 72 godziny,

 • niedowład którejkolwiek części ciała,

 • zaburzenia czucia,

 • zaburzenia mowy,

 • sztywność karku i wysoka gorączka,

 • inne niepokojące objawy.

Pamiętaj, że szybka diagnostyka i odpowiednie leczenie zmniejszą ryzyko wystąpienia u Ciebie powikłań, jeśli przyczyną bólu głowy jest poważna choroba, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak radzić sobie z jednoczesnym bólem głowy i szyi?

Zastanawiasz się, co robić, gdy pojawi się u Ciebie ból głowy i szyi? Wszystko zależy od przyczyny Twoich dolegliwości. Jeżeli objawy wskazują, że zmagasz się z napięciowym bólem głowy, ulgę w dolegliwościach może przynieść Ci stosowanie ibuprofenu lub paracetamolu. W przypadku migreny, oprócz leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, skuteczne bywają leki z grupy tryptanów. Jeśli zmagasz się z nawracającym bólem pochodzenia szyjnego, pomocna będzie fizjoterapia. Leczenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych jest prowadzone w warunkach szpitalnych. W zależności od czynnika, który wywołał chorobę, stosuje się m.in. antybiotyki i leki przeciwwirusowe.

Pamiętaj też, że bólowi głowy i szyi spowodowanymi chorobą kręgosłupa można częściowo zapobiegać. Właściwy styl życia i ćwiczenia pomogą Ci zadbać o zdrowy kręgosłup. To bardzo ważne, szczególnie w dobie coraz częstszego występowania chorób kręgosłupa, w tym tzw. szyi smartfonowej.

Źródła
 1. Ashina S. i in, Prevalence of neck pain in migraine and tension-type headache: a population study, “Sage Journals”, 2014, dostęp online: sierpień 2023, https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0333102414535110?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%20%200pubmed.
 2. Todd A., Cervical spine: degenerative conditions, “Current Reviews in Musculoskeletal Medicine”, 2011, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3261239/.
 3. Al Khalili Y., Ly N., Murphy P., Cervicogenic Headache, “StatPearls”, 2022, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507862/.
 4. Hersi K., Gonzalez F., Kondamudi N., Meningitis, “StatPearls”, 2022, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459360/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.