account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Szybkie bicie serca u ciężarnej – czy jest groźne?

Magdalena Drąg04.01.2024Aktualizacja: 04.01.2024

Kołatanie serca w ciąży to zjawisko, które może wywoływać obawy u przyszłych matek. Bywa efektem fizjologicznych zmian, jakie zachodzą w organizmie podczas ciąży, lub objawem choroby serca.


o-czym-moze-swiadczyc-kolatanie-serca-w-ciazy.jpg
Pixabay

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
Spis treści
 1. Uczucie kołatania serca
 2. Zmiany adaptacyjne układu krążenia w ciąży
 3. Dlaczego serce bije inaczej, szybciej?
 4. Możliwe patologiczne przyczyny uczucia kołatania serca
 5. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Uczucie kołatania serca

Wrażenie szybkiego i mocnego bicia serca jest nazywane przez pacjentów kołataniem serca. Takie objawy często zgłaszają ciężarne nawet w 1. trymestrze. Jest wiele powodów tego stanu, jednak najczęściej to efekt zmian zachodzących w ciele podczas ciąży. Pod koniec 2. trymestru serce wykonuje nawet 2 razy większą pracę niż przed ciążą. Nic dziwnego, że kobiety spodziewające się dziecka zauważają te zmiany. 

Adaptacja organizmu do zwiększonej pracy polega między innymi na przyspieszeniu bicia serca i zmianie ciśnienia tętniczego krwi. Fizjologiczne obniżenie ciśnienia tętniczego występuje na skutek obniżenia napięcia naczyń krwionośnych przez zwiększone stężenie progesteronu. Niższe ciśnienie w ciąży może być odczuwane jako senność, zmęczenie i wrażenie ciężkości w klatce piersiowej.

Zmiany adaptacyjne układu krążenia w ciąży

W ciąży akcja serca jest wyższa z powodu zmian hormonalnych, które modyfikują czynność praktycznie każdego narządu, w tym układu sercowo-naczyniowego. Estrogeny, progesteron i gonadotropina kosmówkowa regulują pracę układu krążenia i powodują w nim zmiany, które mają usprawnić działanie organizmu. U każdej ciężarnej dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, obniżenia ciśnienia tętniczego oraz przyspieszenia akcji serca. Zwiększa się objętość krwi krążącej nawet dwukrotnie, serce ma zwyczajnie więcej pracy do wykonania. Rzut serca również wzrasta, co oznacza, że podczas skurczu komór serce wytłacza do aorty więcej krwi niż przed ciążą. 

W zależności od średniej spoczynkowej akcji serca przed ciążą rośnie ona o około 10–20 uderzeń na minutę. Zwykle zdrowe kobiety mają HR (heart rate – akcja serca) około 70 uderzeń na minutę. Część kobiet już przed ciążą ma podstawową czynność serca bliską 90 uderzeń na minutę, a w ciąży może ona wynosić nawet 110 uderzeń na minutę. 

Aktywne fizycznie pacjentki mogą mieć niższą spoczynkową czynność serca. U kobiet uprawiających sport intensywnie lub zawodowo spoczynkowe HR osiąga nawet 40 uderzeń na minutę. Taki stan nazywamy bradykardią sportowców.

W czasie wysiłku fizycznego częstość bicia serca rośnie i w ciąży jest podobnie. Ze względu na podwyższoną spoczynkową akcję serca kobieta spodziewająca się dziecka w czasie wysiłku fizycznego może mieć HR wynoszące nawet blisko 150 uderzeń na minutę.

Dlaczego serce bije inaczej, szybciej?

U każdego człowieka serce przyspiesza w przypadku aktywacji układu współczulnego, w przypływie emocji, podczas wysiłku, gorączki i infekcji. Przybranie na wadze lub ciąża wielopłodowa również zwiększają szybkość bicia serca, gdyż jest to dla organizmu dodatkowy wysiłek. 

Kobiety zgłaszające szybsze bicie serca nie powinny przyjmować dużych dawek kofeiny. Dopuszcza się wypicie przez ciężarną do 2 espresso, jednak należy obserwować jego działanie. Zakładam, że kobiety w ciąży nie przyjmują innych substancji przyspieszających akcję serca. Wspomnę tylko, że takie działanie mają alkohol, kokaina, nikotyna i amfetamina. 

Warto zauważyć, że w czarnej herbacie znajdują się znaczne ilości kofeiny. Bardzo mało znaną informacją wśród kobiet w ciąży jest to, że zielona herbata zawiera dużo polifenoli, które mogą spowodować przymykanie przewodu tętniczego i zaburzenia krążenia u płodu. Nie pij zatem zielonej herbaty w ciąży.

Możliwe patologiczne przyczyny uczucia kołatania serca

Oczywiście są choroby, które powodują kołatanie serca. Arytmie, wrodzone wady serca (rozpoznane lub nie), kardiomiopatie mogą nasilać się w ciąży. Często takie choroby są diagnozowane, dopiero gdy staną się objawowe. Warto wiedzieć, że również zaburzenia hormonalne, takie jak nadczynność tarczycy, a nawet zwykła niedokrwistość mogą przyspieszać pracę serca. Wiele kobiet ciężarnych wymaga suplementacji żelaza, anemia jest niestety popularnym zaburzeniem w tej grupie pacjentek. Przemęczenie, przewlekły stres, napięcie emocjonalne, zaburzenia lękowe też mogą być przyczyną kołatania serca. 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeżeli odczuwasz kołatanie serca i jesteś czymś zaniepokojona, na pewno warto skonsultować się z lekarzem. Szczególnie szybko trzeba zareagować w przypadku:

 • nierównego bicia serca, 

 • bólu w klatce piersiowej,

 • duszności,

 • nagłego przyspieszenia akcji serca, nieustępującego po spoczynku,

 • przyspieszenia akcji serca do 150 uderzeń na minutę,

 • zawrotów głowy, mroczków przed oczami,

 • gorączki i zlewnych potów,

 • wzrostu ciśnienia tętniczego powyżej 140/90 mmHg,

 • wiedzy, że masz rozpoznaną wadę serca, arytmię lub inną chorobę układu naczyniowego.

Na pewno warto zgłosić się do lekarza przed ciążą, jeżeli podejrzewasz u siebie zaburzenia pracy serca. Diagnostyka kardiologiczna w znakomitej części opiera się na wykonywaniu echa serca, elektrokardiografii, badań holterowskich i badań krwi. Te badania są bezpieczne w ciąży, jednak diagnostyka jest znacznie łatwiejsza u nieciężarnych. 

Leczenie chorób układu naczyniowego jest możliwe i bezpieczne w ciąży, ale nie każde postępowanie jest dopuszczalne. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z sercem, kardiolodzy mogą poprowadzić leczenie w taki sposób, byś była lepiej przygotowana na ciążę. Lepsze przygotowanie to większe bezpieczeństwo dla Ciebie i dla Twojego malucha. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, skonsultuj się z ginekologiem i kardiologiem.

Źródła
 1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
 2. P. Laudański, Niepłodność, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 3. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskie Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP), Rekomendacje. Diagnostyka i leczenie niepłodności, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2018, t. 3, nr 3.
 4. R. Dębski, Endokrynologia ginekologiczna – w gabinecie lekarza specjalisty. Ginekologia i położnictwo, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
 5. V. Berghelli, Położnictwo według zasad EBM, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2023.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.