account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jak rozpoznać i leczyć plecy okrągło–wklęsłe?

Agata Oleszkiewicz

26.01.2024

Aktualizacja: 29.01.2024

Plecy okrągło-wklęsłe możesz rozpoznać na podstawie kilku badań. Cenne są m.in. testy funkcjonalne z fizjoterapeutą, a także obrazowanie radiologiczne np. dzięki RTG kręgosłupa. Ćwiczenia na plecy okrągło-wklęsłe są ważnym elementem rehabilitacji. Sprawdź, jak może wyglądać gimnastyka korekcyjna!


plecy-okraglo-wklesle-diagnoza-schorzenia-cwiczenia
Pixabay.com

Polecane

dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
uczucie-pelnosci-w-brzuchu-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
2 min.
Uczucie pełności w brzuchu - jakie są przyczyny?
24.01.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
Spis treści
 1. Plecy okrągło-wklęsłe
 2. Co bywa przyczyną pleców okrągło-wklęsłych?
 3. Po czym rozpoznać plecy okrągło-wklęsłe?
 4. Diagnoza schorzenia
 5. Ćwiczenia na plecy okrągło-wklęsłe
 6. Przykładowe ćwiczenia na plecy okrągło-wklęsłe

Plecy okrągło-wklęsłe

To rodzaj wady postawy ciała, której cechą charakterystyczną jest nadmierne pogłębienie naturalnych krzywizn kręgosłupa. Deformacją objęta jest kifoza w odcinku piersiowym, czyli krzywizna na kształt łuku ze szczytem skierowanym w stronę grzbietową, oraz lordoza, czyli parabola z wyniesieniem w kierunku brzusznym.

Ćwiczenia na plecy okrągło-wklęsłe stanowią bezcenne narzędzie lecznicze. Pomagają nie tylko skorygować deformację poprzez rozciągnięcie zbyt napiętych grup mięśniowych i wzmocnieniu osłabionych partii, ale także zmniejszyć ryzyko wielu różnorodnych powikłań w przyszłości i utrwalenia się deformacji kręgosłupa powodujących nieestetyczny wygląd sylwetki.

Co bywa przyczyną pleców okrągło-wklęsłych?

Plecy okrągło-wklęsłe mogą mieć charakter wrodzony (uwarunkowany np. zmianami genetycznymi bądź kostno-mięśniowymi w obrębie kręgosłupa) lub nabyty i stanowić powikłanie po przebytych chorobach i urazach kręgosłupa.

Plecy okrągło-wklęsłe nierzadko rozwijają się w wyniku tzw. dystonii mięśniowej różnej etiologii, czyli zaburzeń siły między antagonistycznymi (przeciwstawnymi w działaniu) grupami mięśni odpowiedzialnymi za utrzymanie prawidłowej sylwetki i optymalne funkcjonowanie motoryczne układu ruchu. Jedną z powszechnych przyczyn takiego stanu są złe nawyki dotyczące postawy, zwłaszcza polegające na długotrwałym przebywaniu w zgarbionej, nienaturalnej pozycji podczas nauki, pracy i odpoczynku.

Po czym rozpoznać plecy okrągło-wklęsłe?

Plecy okrągło-wklęsłe cechuje wyraźne pogłębienie w odcinku lędźwiowym i uwypuklenie kręgosłupa piersiowego. Możesz to zaobserwować pod postacią pleców nieco zgarbionych ku górze z nadto wypiętymi pośladkami i brzuchem.

Takiej sylwetce towarzyszą dodatkowe widoczne zmiany np. w obszarze obręczy barkowej. Plecy okrągło-wklęsłe charakteryzują się wysuniętymi do przodu barkami ustawionymi w rotacji zewnętrznej, czyli tylną stroną ramion do boku w kierunku przednim. To z kolei najczęściej powoduje odstawanie łopatek, przez co efekt zaokrąglenia pleców jest jeszcze bardziej wyraźny.

Plecy okrągło-wklęsłe niekorzystnie oddziałują nie tylko na dolny odcinek kręgosłupa, ale także na okolicę żeber, ud i pośladków. Dysharmonia ich siły za sprawą deformacji ułożenia kręgosłupa wpływa także na funkcjonalność narządów wewnętrznych. Pod wpływem nadmiernej lordozy lędźwiowej i kifozy piersiowej możesz doświadczać pewnych dolegliwości np. ze strony przepony i zapadniętej klatki piersiowej od przodu, które wpływają na zakłócenie mechaniki oddychania. Poza tym plecy okrągło-wklęsłe sprzyjają zmniejszeniu ruchomości stawów biodrowych. Mogą też powodować ból szyi i głowy, zwłaszcza w zaawansowanej postaci deformacji, ze względu na wywołujący ucisk nerwów i innych struktur znajdujących się w kanale kręgowym przez skrzywienie kręgosłupa w górnym odcinku.

Źródło filmu: youtube.com

Diagnoza schorzenia

W rozpoznaniu wady istotnych informacji dostarczają przede wszystkim badania. Jednym z bezcennych są tzw. testy fizykalne, zwane też funkcjonalnymi. Podczas nich fizjoterapeuta lub lekarz ortopeda dokonują oceny wzrokowej sylwetki, a także mogą wykonać badania palpacyjne (dotykowe). Zdarza się ponadto, że fizjoterapeuta czy lekarz proszą o wykonanie skłonu w przód czy przyjęcie innej pozycji, która uwidoczniłaby ewentualną deformację.

Badania fizykalne są bardzo ważne w diagnostyce problemu pleców okrągło-wklęsłych, ale ostateczne potwierdzenie mogą zapewnić badania obrazowe, czyli takie, które pokażą, jak zbudowany jest dany odcinek układu ruchu. Na ich podstawie można określić skalę wady. Jednym z takich badań jest RTG.

Pamiętaj przy tym, że rehabilitacja klatki lejkowatej jest procesem, dlatego prześwietlenie kręgosłupa czy innego odcinka układu szkieletowego, np. klatki piersiowej, może trzeba będzie powtarzać co jakiś czas, aby sprawdzić postępy leczenia.

Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało dłużej niż 3 dni robocze, a konsultację zamówisz za pomocą prostego systemu rezerwacji wizyt online, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej. Ceny pakietów zaczynają się już od 69 zł miesięcznie. Sprawdź, co wchodzi w ich zakres! Wypełnij formularz i porozmawiaj z konsultantem, żeby poznać szczegóły oferty. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Ćwiczenia na plecy okrągło-wklęsłe

Ćwiczenia ruchowe o charakterze korekcyjnym dobrze jest wprowadzić jak najwcześniej. Celem rehabilitacji jest przywrócenie harmonijnego napięcia mięśni posturalnych poprzez m.in. ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Ważna jest także redukcja złych nawyków i nauka przyjmowania prawidłowej postawy czy zasad ergonomicznej pracy.

Ze względu na to, że układ szkieletowy dziecka jest bardziej elastyczny i podatny na wpływ bodźców zewnętrznych, ćwiczenia na plecy okrągło-wklęsłe mogą być bardziej efektywne niż u Ciebie jako dorosłej osoby. Nie bagatelizuj jednak treningów zaleconych przez fizjoterapeutę czy lekarza, bo ćwiczenia mogą korzystnie wpłynąć na napięcie mięśni posturalnych, pracę narządów wewnętrznych i ogólną mobilność bioder, pleców czy ramion.

Po indywidualne ćwiczenia na plecy okrągło-wklęsłe możesz się zgłosić do ortopedy lub fizjoterapeuty.

Przykładowe ćwiczenia na plecy okrągło-wklęsłe

Podane poniżej propozycje ćwiczeń korekcyjnych sprawdzą się nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twojej pociechy, której kręgosłup jest obciążony wadą. Pamiętaj jednak, żeby o bezpieczeństwie i zasadności ich stosowania porozmawiać z lekarzem.

Oto przykłady ćwiczeń:

 • w klęku prostym spleć ręce na karku i wykonaj lekkie pochylenie tułowia w przód, wytrzymaj 10 sekund i wróć do pozycji wyjściowej;

 • usiądź po turecku pod ścianą z rękami splecionymi na karku, wykonaj zbliżenie łokci do ściany, wytrzymaj 5 sekund i wróć do pozycji wyjściowej;

 • usiądź płasko w rozkroku z rękami zgiętymi w łokciach, za plecami trzymając laskę gimnastyczną na wysokości łopatek, wykonaj skłon w przód i schowaj głowę między ramiona.

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa i rozciągnięcie wykonuj regularnie. Mogą stać się one częścią porannej gimnastyki bądź osobnego treningu korekcyjnego.

Źródła
 1. T. Kasperczyk, Metody oceny postawy ciała, Kraków 2005.
 2. T. Kasperczyk, Wady postawy ciała – diagnostyka i leczenie, Kasper, Kraków 1994.
 3. W. Marciniak, A. Szulc, Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja, PZWL, Warszawa 2003.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.