Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Z czego wynika nadmierna potliwość stóp i jak sobie z nią poradzić?

Olga Rymarska

24.01.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Pocące się stopy, nieprzyjemny zapach i uczucie dyskomfortu – brzmi znajomo? Sprawdź, z czego wynikają te problemy i jak je zwalczyć.


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
pocace-sie-stopy-jakie-sa-przyczyny-co-robic
pexels

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Nadpotliwość stóp – normalna reakcja organizmu czy problem medyczny?
 2. Nadmierna potliwość stóp – przyczyny
 3. Co na pocące się stopy? Jak samodzielnie zwalczać problem?
 4. Dbałość o regularną higienę
 5. Stosowanie specjalnych kosmetyków
 6. Dobór właściwego obuwia
 7. Domowe napary z ziół
 8. Metody specjalistycznego leczenia potliwości stóp

Nadpotliwość stóp – normalna reakcja organizmu czy problem medyczny?

Pocenie się stóp to fizjologiczna reakcja organizmu, która pozwala regulować temperaturę ciała. Nadmiar ciepła zostaje odprowadzony przez gruczoły potowe na zewnątrz w postaci potu. W efekcie można zaobserwować, że skóra jest wilgotna. I choć jest to normalne w określonych warunkach, np. w czasie gorącego lata lub noszenia zakrytego i ciasnego obuwia, to nadmierna potliwość stóp stanowi już zaburzenie. Nadpotliwość polega na wzmożonym wydzielaniu potu w sytuacjach, które na co dzień raczej nie powodują pocenia się, np. w czasie zimy lub przebywania w chłodnym pomieszczeniu bez obuwia. Również nadmierna potliwość w nocy stanowi dysfunkcję organizmu, której przyczynę warto poznać.

Nadmierna potliwość stóp – przyczyny

Nadpotliwość stóp wynika między innymi z problemów hormonalnych. Nocne, nadmierne pocenie to efekt zbyt niskiego poziomu progesteronu u kobiet i testosteronu u mężczyzn. W kontekście przyczyn endokrynologicznych warto powiedzieć również o nadczynności tarczycy, która wiąże się z wydzielaniem zbyt dużej ilości hormonów, co wpływa na nadmierne pocenie się stóp. Innymi przyczynami są: bogata w ostre przyprawy dieta, nieprawidłowa higiena, choroby (cukrzyca i nowotwory), stres oraz nadwaga. Wszystkie te czynniki prowadzą do nadaktywności gruczołów potowych, które wydzielają więcej potu, niż przewiduje to fizjologia organizmu.

Co na pocące się stopy? Jak samodzielnie zwalczać problem?

Osoby, które borykają się z problemem nadpotliwości stóp, niejednokrotnie zadają sobie pytanie: co robić, żeby się nie pocić? W zwalczaniu problemu kluczowe jest poznanie jego przyczyny. Może nadmierna potliwość wynika z nieodpowiedniej higieny stóp lub noszenia niewłaściwego obuwia? Samodzielne zwalczanie tego uciążliwego problemu domowymi sposobami może czasem nie wystarczyć. Dotyczy to sytuacji, w których czynnikiem wywołującym nadmierne pocenie się stóp jest choroba. Wówczas warto skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania. Na co dzień zalecamy podjąć samodzielne kroki, które choć trochę zmniejszą problem lub będą stanowić jego profilaktykę.

Dbałość o regularną higienę

Przy nadmiernym poceniu się stóp trzeba nieco uważniej zwrócić uwagę na higienę. W gorących miesiącach warto myć stopy nawet do 3 razy dziennie (w zależności od natężenia pocenia się) chłodną wodą, a po każdym myciu założyć czyste skarpetki. Te z kolei powinny być wykonane z oddychającego materiału. Niektóre modele mają również właściwości antybakteryjne, a w składzie włókno węglowe, które niweluje nieprzyjemny zapach.

Stosowanie specjalnych kosmetyków

Kosmetyki na nadpotliwość powinny być stosowane z umiarem, ponieważ działają jedynie od zewnątrz. Wiele z nich blokuje funkcje wydzielnicze gruczołów potowych. Nie rekomenduje się częstego korzystania z takich preparatów, ponieważ mogą zaburzyć pracę gruczołów, zapychając je. Niemniej jednak od czasu do czasu można sięgnąć po specjalne kremy, zasypki w formie pudru czy dezodoranty, które zmniejszają ryzyko infekcji grzybiczej, niwelują nieprzyjemny zapach i zmniejszają ilość potu. Polecane są również preparaty, które zawierają srebro koloidalne. Składnik ten dodatkowo wspomaga pracę gruczołów łojowych. Pamiętaj jednak o tym, że nadpotliwość wynika z zaburzeń wewnętrznych organizmu i to na nich najbardziej trzeba się skupić.

Dobór właściwego obuwia

Przy nadpotliwości stóp sprawdzi się wyłącznie obuwie wykonane z materiałów takich jak skóra naturalna lub lekkie tkaniny. Równie ważny jest rozmiar – buty nie powinny być zbyt ciasne, gdyż wzmaga to podwyższenie temperatury w kontakcie ze stopą, a tym samym większą ilość wydzielanego potu. W przypadku hiperhydrozy, czyli właśnie nadpotliwości, zaopatrz się latem w przewiewne buty, np. klapki lub sandałki, które zapewniają swobodną cyrkulację powietrza. Bardzo dobrym wyborem okaże się również obuwie mające siateczkę oraz otwory. Pomyśl również o specjalnych wkładkach, które wchłoną pot, zamortyzują stopę podczas chodzenia, a tym samym zapobiegną ślizganiu się jej po powierzchni buta.

Domowe napary z ziół

Obecnie na rynku jest duży wybór ziół, które mogą być stosowane w nadpotliwości stóp. Jakie preparaty stosować, gdy pocą się stopy? To przede wszystkim napary lub wyciągi z szałwii lekarskiej, które zmniejszają ilość wydzielanego potu. Osoby, u których nadmierne pocenie się wynika między innymi ze stresu, mogą pić melisę, która wycisza i uspokaja. Również rumianek może obniżać objawy hiperhydrozy. Oprócz naparów warto wziąć ziołową kąpiel.

Metody specjalistycznego leczenia potliwości stóp

W przypadku, gdy inne sposoby zwalczania nadmiernej potliwości stóp zawodzą, można zastosować zabiegi laserowe lub jonoforezę wodną. Innym rozwiązaniem jest kuracja urotropiną lub zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Niektórzy lekarze zlecają również farmakoterapię, jednak trzeba liczyć się z tym, że niektóre leki mogą wywołać niekomfortowe skutki, takie jak suchość w ustach (amitryptylina) czy nadmierna senność (tiorydazyna).

Źródła
 1. O. Jabłonowska, A. Woźniacka, B. Dziankowska-Bartkowiak, Nadmierna potliwość – przyczyny i możliwości terapeutyczne, „Przegląd Dermatologiczny” 2020, nr 107(3), s. 246–256.
Author Olga Rymarska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.